Pozemšťan

• USA The Man from Earth (více)

gp_one

Jedna místnost, sklenka whiskey a více než hodinu trvající dialog několika lidí, jejichž neotřesitelné vnímání řádu světa je náhle nabouráno. Kdo by k čertu řekl, že to bude tak zábavné, že vydržím tu necelou hodinu a půl hltat vše ve filmu vyřčené s otevřenou pusou až naprosto ztratím pojem o čase. ()

wata

Zaujímavý. Tak by som ohodnotila tento film. Naozaj originálny námet pre film a na zamyslenie. Forma mi až tak nesadla, ale obsah bol vynikajúci. Možno ma intelektuálne zarážalo to, že rozhovory protagonistov ostávali veľmi na povrchu, hoci sa zaoberali samou podstatou ľudskej existencie ako takej. Ale každopádne stojí za pozretie. ()

Modus

Naprosto vyzrálý film, o kterém bych si dokázal představit že o něm píšu svou maturitní slohovou práci...Snímek mě tak dostal, že po skončení jsem si ho musel pustit ještě jednou abych dokázal pořádně vstřebat tu pozitivní energii...Když si člověk přečtě v obsahu, o čem snímek vypráví, může si oprávněně zaklepat na čelo a říct si že tenhle film opravdu vidět nechci...Ani nevíte jak moc se budete mýlit, vlastně to je i takový dokument, skupinka lidí, kde jsou převážně profesoři z Vysokých škol, postupně vyvracejí a obhajují všechno co se učili a co znají...Všechny zákony které jsme se ve škole učili se zde ocitají na tenkém ledě, zdravý rozum nám radí abychom tomu nevěřili, ale právě kvalitní scénář který se opírá o všechny různé konspirační teorie se zaslouží o tom že budete pochybovat...Navíc hlavní hrdina působí velmi charismatickým dojmem a když vypráví svůj životní příběh, polykáte každé jeho slovo...Čistě konverzační sci-fi bez jediného zvláštního efektu, s prakticky neznámými herci, dodržující divadelní jednotu místa i času, odehrávající se totiž prakticky celé pouze v jedné místnosti, které je navíc v podstatě toho slova strhující, to zní až neuvěřitelně, ovšem je to fakt...Nepochybná intelektuální síla, která je ukryta uvnitř dialogů, v nichž nejde ani tak o sci-fi zápletku, ale o možnost analyzovat základní filosofické a náboženské otázky...Něco takového, něco takhle originálního se opravdu jen tak nevidí...Film je zvládnut naprosto perfektně, a to jak po dějové stránce, kdy film nenechá diváka ani nadechnout, tak po stránce herecké, kdy hercům věříte naprosto vše...Tenhle film u mě jednoznačně aspiruje na nejoriginálnější film. ()

ganjoman

Hodina a půl napětí odehrávající se jen v jedné místnosti. Přirovnal bych to ke "12 rozlobeným mužům". Nenapadá mě nic co bych mohl tomuto filmu vytknout, ale přece jen to není film pro širokou veřejnost. ()

My.KE

Jeden z mála filmů co jsem viděl, který je založen na dialozích. Kdybych s tím chlapíkem mluvil, tak bych mu uvěřil, protože mě to dostalo. Třeba mezi námi někdo takový je. Opravdu doporučuji pro ty, kteří nejsou "moc, ale moc" nábožní. ()

siloalampa

Len jedna malá chybička. Škoda, že film nevybabral na konci s divákom tak ako John so svojimi priateľmi... Tak, či onak však z hlavy snímam klobúk. ()

Blaogranas

Nejsem si tím úplně jistý, ale mám ten pocit, že jsem ještě nikdy v životě nehltal každou minutu filmu tak, jako právě u tohoto snímku. Brilantní! Btw. Johnově verzi jsem uvěřil již někdy kolem roku 1600, když jsme o všem dva dny debatovali. ()

Fat'Fatal

Z jednoduchého námětu nesmrtelnosti, jedné kulisy a skupinky učitelů na prestižní vysoké škole udělal režisér Schenkman výborný koktejl. Problematiku samotné nesmrtelnosti, Ježíše nebo van Gogha občas diskutuji s kamarády a tenhle film dává zase další pohled. David Lee Smith hraje opravdu přesvědčivě, ostatní mu pouze sekundují. Na pět hvězdiček to není, na to byl John příliš uzavřený a potřeboval bych více informací. Sakra, jak já bych to hltal, kdyby mi tohle někdo říkal. Je tu jeden odpadový komentář, kde autor píše, že Johnovi uvěřil už na začátku a pak to byla jen snůška keců. Filmu vůbec nejde o to, jestli byste to někomu věřili, že je starý 14 000 let, ale jak byste se zachovali. Věřili byste, nebo ho poslali do léčebny? What if... // Viděl jsem v originálním znění s titulky. ()

mi-ib

"Edith, mě vychovali v duchu Tóry, mou ženu na Koránu. Můj nejstarší syn je ateista. Můj nejmladší dělá do scientologie. Moje dcera studuje hinduismus. V mém obýváku je prostor pro svatou válku. Ale my doma praktikujeme 'Žij a nech žít'." Byl jsem zvědavej jak mě tahleta "konverzační" sci-fi bude bavit a zda dokáže udržet mou pozornost a zájem po celou dobu. Kupodivu mě příběh, který John vyprávěl vtáhl dost podobně jako všechny v místnosti a díky jejich fundovaným otázkám jsem i já neustále pochyboval i přemejšlel jestli je to pravda, či ne. I přestože vím, že jde pouze o film. Bál jsem se, že mě nebude bavit čumět na vypravěče a jeho posluchače celých 90 minut, k tomu tam asi jsou takové ty malé pauzy, kdy se nevypráví, aby si asi divák trochu odpočinul. Kupodivu mě spíš nudily ty pauzy a já se nemohl dočkat, až John opět začne pokračovat ve svém příběhu. *malý SPOILERek* Ke konci jsem si už jen řikal, že chybí nějaká bomba, která by potvrdila Johnovo vyprávění a ta se dostavila,*/SPOILER* takže mi nezbývá než dát 5*. V několika aspektech originální film, který je v pohodě zkousnutelný i pro tuctového diváka jako jsem já. ()

don_mingo

No, co na to říct... film je to naprosto příšerný, herecké výkony žádné neexistují a nebýt té protivné a otravné hudby, podle technického zpracování by to vypadalo na nějakou bokovku fanoušků Dogmatu 95. Skupinka intelektuálů ve složení černý hippík, úchylný strejc, mroží tlusťoch, mánička s bradkou v kožené bundě a sexbomba taky nepůsobí zrovna intelektuálně, že ano... kór když hlavní hrdina ke všemu vypadá jako Claude Puel. Konec je debilní kýč a 80% stopáže nejde ani zdaleka tak na dřeň, jak by mělo (a mohlo). /// A teď k těm kladům: samotný koncept filmu je fantastický. Ano, uznávám, že není lehké vidět v tom stupidně natočeném (chyt a buch) konci krutě ironický přesah, který celý příběh obrací do další roviny, ale ono to tam fakt je. Stejně jako neskutečně doširoka rozevřená paleta otázek, kterými se po shlédnutí TMFE prostě zabývat budete. Ona to je ve svém smyslu geniální konverzačka, geniální ve své údernosti, mnohovrstevnatosti a invenci a zároveň tak okatě stupidní (proč se ho proboha nezeptají na nějakou skutečnou otázku, místo toho frfňání nad tím, že potřebuje pomoc?), že člověk přemýšlí, jestli to má vůbec brát vážně - ale ten přesah tam pořád je, neskutečně hluboko a zřetelně. K čemu bych to přirovnal... asi jako když vidíte rybu srát a začnete přemýšlet o kaviáru. Pod čtyři hvězdy nejdu. //// A vážně by mě upřímně zajímalo, proč si Bixby k tomuhle námětu nesehnal režiséra, co umí režírovat, herce, co umí hrát, a třeba i nějakou tu produkci. Určitě by si to zasloužilo vypadat líp než jako výroční epizoda Doktora z hor. ()

n0ty

Další z parádních ukázek toho, že aby byl natočen kvalitní film, nemusí být jeho rozpočet 200 milionů dolarů, ale stačí kvalitní scénář, výkon herců a parádní režie (o stejném potenciálu jsme byli přesvědčeni již ve filmu Dvanáct rozhněvaných mužů, nebo později v remaku rusů), navíc si nemohu pomoci, ale David Lee Smith mi připomínal částečně De Nira, což mě u děje drželo ještě silněji. Originální myšlenka člověka přežívajícího na Zemi 14000 let, pozorujícího všechny světové události a katastrofy, učícího se stále nové věci a jazyky. Kvalitní sci-fi pro ty, kteří upřednostňují scénář a myšlenku před akcí a otevřeným prostranstvím. ()

Pesosek

Wou....tak tenhle film je opravdu pecka...tedy alespoň pro mě. V tomhle tématu jsem se opravdu vyžíval. Originální nekonvenční sci-fi, jež místo na filmové efekty sází na zajímavý děj. Film, který sousta lidí odsuzuje a není se čemu divit, pro "plnohodnotný" prožitek je potřeba mít určitý historický přehled (spíš nadhled) a nutnou dávku zvídavosti. ()

jauzdu

Dlouho mi trvalo, než jsem na tenhle film vůbec začala koukat. Myslela jsem, že to jak sedí pár lidí na gauči me určitě bavit nebude. Ale s postupujícími minutami filmu mi začalo docházet, že akční prostřihy nejsou potřeba. Člověku naprosto stačí jeho představivost. Budete o tom, co se ve filmu říká celou dobu přemýšlet, že ani nepostřehnete, že už je konec. Moc povedené dílko. Představuju si, jakej nářez to musí být na divadle. ()

levente

Pozemšťan si zaslouží mnohem vyšší hodnocení. Nízké známky jsou trestem za to - jak s tak obrovskou příležitostí tvůrci naložili. To co mě napadne jako první, jsou herci. Snímek má snad nejhorší casting vůbec. Intelektuální špičku tu reprezentují typy, od kterých by si odsedl i člověk, který se zrovna vrátil z liduprázdné misie jen proto, že mu chyběli lidé. Druhou stinnou stránkou jsou dialogy. Čiší z nich umělost a snaha do mrtě reprezentovat danou roli. Věřící tu je prostě věřící, uvolněný filosof - uvolněným filosofem. Jen žádné přesahy, žádná přirozenost, žádné odbočení, které by jen trochu vtěsnalo příběh do intencí lidskosti. Takhle na mě celý příběh působil strašně uměle a sakra, sakra, sakra - přitom vůbec nemusel. Pozemšťan si zaslouží pozornost. Mnohem víc by mu ale slušelo divadelní prostředí a hlavně kvalitní herci a režie. Škoda. ()

Mukunda

Samo o sobě jako film to selhává, vlastně se tam jen mluví a jinak se nic neděje, toto má ale cenu jako úžasná myšlenka, prostor pro nekonečné filosofické otázky. V momentě, kdy se doberou počátku křesťanství, je to směšné, jako celek si to ale uchová nádech onoho tajemna a dovedu si představit, že se nad tématem budu nějaký čas zamýšlet. ()

fraktal

Po delší době opět film, který si zasluhuje nejen 5 hvězd, ale i můj komentář - jsem "vytržen" (z kontextu, z přítomnosti, ze zvyků) - a takovéto "výtržnosti" prostě miluju. Čím menší plocha, tím nezřídka více vystoupí reliéf. Příběh, který si "hraje - nehraje". (aneb: Jak je ctěná libost, věřte si či nikoliv, čumte či utečte - je to na Vás!) ()

Lucas87

Jedná se o film, kde se kecá v jedné místnosti, z historie se tam nic člověk nedozví, zní to jako vyprávění blázna, ačkoliv místy jsem nevěděl čemu fakt věřit a to mě možná u tohoto scifi připoutalo k ději. ()

Rikky007

Velice jednoduše a přitom poutavě pojaté vyprávění, které je přitažené za vlasy asi víc, než by se slušelo. Evidentně v rámci snahy zaujmout diváky se přicházelo k novým a novým neuvěřitelným pointám, které zároveň kdekdo mohl čekat. I kdyby ( a proč by ne) existoval 14000 let starý člověk, nedovedu si představit, že by měl to štěstí, aby byl u tolika historických událostí v různých koutech Země. Zvlášť, když v tu danou chvíli nevíte, co si historie zapamatuje a co ne. Proč by měl mít obyčejný člověk taková privilegia, aby se vetřel do přízně známých duchovních, umělců a jiných v tolika případech a na tolika místech? I tak, kdyz odhlédneme od logických děr, obsahově má film hodně do sebe. Tady se prostě vše přizpůsobilo myšlence. ()