Příběh se odehrává ve válkou zničené Čečně. 12 porotců bojuje s rozhodnutím o osudu čečenského teenagera, který údajně zabil svého ruského otčíma. Porotci: rasistický taxikář, nedůvěřivý lékař, nerozhodný televizní producent, člověk, který přežil holocaust, vášnivý muzikant, ředitel hřbitova a další reprezentují rozpolcenou společnost současného Ruska. Film byl nominován na Oscara za nejlepší zahraniční film, na Zlatého lva na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách a byl součástí Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Režisér Nikita Michalkov patří mezi špičky ve svém oboru a jeho dalšími filmy jsou např. Lazebník sibiřský nebo Unaveni sluncem. (oficiální text distributora)

Luqi

Originál som síce nevidel, ale mám také tušenie že to bude trochu o niečom inom. Tuto silne cítiť, že je to ruská adaptácia v ruskom prostredí. Ale ak je originál aspoň taký dobrý ako toto, tak si ho určite zoženiem ............. Táto verzia je silná, zrejme i vďaka motívu rusko-čečenskému konfliktu a tiež vďaka niektorým rozhovorom / konfliktom medzi porotcami. Ale i tak plné nedám kvôli scenáru. Existenciu nektorých scén som nepochopil, trochu zvláštne či rušivé mi niektoré rozhovory porotcov alebo dokonca ich samotné postavy. Možno to bude tým, že scenár písali traja ľudia, kto vie............. ()

fisus

Nevěřil jsem tomu,ale Michalkov z mé oblíbené klasiky udělal vážně nadprůměrný remake.Skvělý závěr,to se musí nechat! ()

ProfesorJJ

Ruská kopírka amerického veledíla. Z 12 rypáku, které jsou na obrazovce 95% času, není nikdo sympatický. Konec v podstatě taky nepřekvapil. ()

bery71

Neměl jsem možnost zhlédnout původní verzi tohoto dramatu, tedy 12 Rozhněvaných mužů a nemůžu tedy srovnávat. Neviděl jsem ani jiný film od Nikity než tento a jsem velmi, velmi mile překvapen. Abych řekl pravdu, čekal jsem film, který bude natočen pro běžného diváka a bál jsem se záběrů čistě pro efekt. No a oni tam jsou, tak proč mi to nevadí? Asi protože film jako celek není natočen Hollywoodským stylem. Herecké vyýkonny jsou vynikající, vyzdvihl bych taxikáře, herce-komika, chirurga a vyléčeného alkoholika. Navíc špičkový scénář, letající kamera a vynikající hudba dotváří skvělou atmosféru, která ke konci graduje a umocňuje v divákovi zvláštní pocit. Nikita si s filmem hraje a nejen s ním, ale i s divákem, který neví co si má myslet, protože se jednou směje a jednou přemýšlí. Žádné ruské béčko, ale umění, jakého je poslední dobou málo. ()

TETŘEF

Zajímavá a hutná atmosfére se postupně trošku rozpadá do jednotlivých podkapitol / příběhů jednotlivých porotců. Detektivní linie mi moc nefungovala, až příli brzo bylo jasné, že chlapec je nevinný a že k jeho odsouzení nedojde. Něco mezi třemi a čtyřmi. ()

Colleague

Naprosto parádní remake, stejně jako u původní verze je film zaměřen hlavně na herecké výkony a myšlenku. Protože je to zasazený do Ruska, film není jako kopie původního, ale ukazuje spoustu nových zajímavých myšlenek. Sice sem to nečekal, ale jsem nadšen. ()

Páně

Michalkov a jeho těžkotonáž v podobě velice obšírné konverzačky. Skvost naprostý, pohlcující a odzbrojující! I přes objemnou stopáž jsem nevydechl ani na chvíli a pásl jsem se na dokonale zpracovaném materiálu ať už audiovizuálním, nebo na skvělých hereckých kreacích. Jakási posedlost detailem, kterou zde lze zaregistrovat, také patří mezi mé oblíbené záležitosti. Mrazivé momenty střídané svěžímy oddechy, temnota a smutek střídány veselím a nadějí. Tohle je pro mě za posledních pár let opravdu nejvíce příjemné překvapení. ()

kkarx

Když jsem se chystal na Dvanáct, ještě jsem nevěděl (i když jisté nemilé tušení jsem měl), že se jedná o předělávku slavného filmu s Henry Fondou. Jelikož originál je opravdu dobře zapamatovatelný a téměř bezchybný, očekávál jsem, že se jím Michalkův film bude pouze volně inspirovat a bude tak plnohodnotným filmem s novými svěžími nápady. A jak to dopadlo? Příběh, nejlepší scény a nejdůležitější dialogy zůstaly téměř beze změn, což nemůžu hodnotit vyloženě negativně, protože originál byl opravdu do puntíku propracovaný v tomto ohledu se mu nedá moc vytknout. K hlavním rozdílům oproti původnímu snímku patří přemístění děje do (po)válečné čečny a vetší výpravnost. Dá se soudit, že se hlavní děj odehrává v první polovině devadesátých let v době rozpadu Sovětského svazu. Opravdu dobré pak byly flashbacky do dětství obviněného mladíka, které byly alespoň trochu osvěžující. (i když na druhou stranu odváděly docela pozornost a mohly vyvolat více emocí). Nelíbila se mi pak přílišná ukecanost a protahovanost. Po shlédnutí můžu směle prohlásit, že Dvanáct rozhněvaných mužů vyhrává téměř na celé čáře jednak charismatem herců, perfektním scénářem a vyrovnanou stopáží. ()

vickeyek

Působivý snímek na motivy americké klasiky s Jiřím Voskovcem a Henry Fondou. Hvězdičku si jistě zaslouží výprava, výtvarná kompozice a prostředí, další hvězdičku věnuji kameře, protože ta byla taky skvělá. Filmu bych vytkl jen zbytečnou délku. Bohužel, už jsem na konci skoro nevnímal, některé scény byly příliš zdlouhavé, opakující se (chápu, některé s jistým záměrem). Jestliže jsem americkému kultovnímu filmu dal čtyři, nemohu tomuto dát stejně ani víc. proto celkové tři. ()

Roman07

Dlhý, nudný film s nesympatickými hercami, presný opak originálu. Tak by sa dal stručne charakterizovať pokus o remake jedného z najlepších filmov. Možno až polovicu filmu tvoria veľmi nudné až neuveriteľné príbehy porotcov zo svojho života, ktoré nesúviseli s dejom, opakované návraty do detstva odsúdeného alebo jeho tanec vo väzení. Chýba tu napätie a navyše niektorí porotcovia menia svoj názor úplne bezdôvodne, napríklad po vypočutí niektorého zo spomínaných príbehov, ktoré sa skôr hodia do lacného seriálu. Možno iba pár minút v závere malo nejakú myšlienku, ale čakať na ňu dve a pol hodiny sa určite neoplatí. ()

Radek.SCH

Jo v Rusku je hej a kvůli jednomu Čečencovi by se určitě 12 chlapů hádalo až do rána. Film výborný, země původu už tak ne (normálně je mi to putna, ale v tomto případě: putinofil Michalkov je až příliš servilní k režimu a to se projevuje i ve filmu - takže špatně). ()

Ernst

ponekud schizofrenicke podani filmu, ktere se nese v duchu soucasneho moskevskeho tonu ruske renesance. hodnoti skrze sve postavy ruskou minulost, zvlaste pak jelcinovskou eru. prestoze to muze znit zajimave, opak je pravdou.. dlouho monology a dlouhe sceny jsou pro rusky film typicke, ale zvolenemu tematu ubiraji, nebot film jakoby se nesoustredoval na onen pripad nespravedlive odsouzeneho. pan Michalkov je ostatne na strane, ktera podporuje soucasne Rusko (jak se k nam dostava v posledni dobe od ruskych komentatoru v tisku). Ostatne jeho role ruskeho dustojnika (moudreho, ktery vidi pravdu drive nez ostatni) mluvi za sebe. ()

kocourMour

Už dlouho se mi nestalo, že bych měl chuť opustit sál kina ještě před skončením filmu, ale v tomto případě jsem odtam prostě utéct musel. Moje očekávání byla nemalá, vždyť mnozí dokonce mluvili o tom, že tento remake svoji geniální předlohu překonává! Velmi odvážné tvrzení, vezmeme-li v úvahu jak výborný a nadčasový film 12 rozhněvaných můžu je. Dostalo se mi ale jen rozvleklé nudy, plné patosu, životních mouder a příběhů nejrůznějších postaviček ze současného Ruska, které jen rozmělňují dějovou linii filmu a neskutečným způsobem otravují vzduch. Člověk se v ději za chvíli ztratí a osud i příběh obviněného Čečence je mu u zadku. Velké zklamání a nějakou dobu zase žádný ruský film vidět nemusím. ()

savage3303

Dosť dobrý film. Filmy zo súdnickeho prostredia ma vždy bavili. Vyskytlo sa zopár vecí, čo mi vadili ale nič nie je dokonalé. Všetko bolo super, kamera výborná. Herecké výkoný tiež zato stáli. Vyskytlo sa aj zopár, na môj vkus, zbytočných záberov. 4* ale také lepšie ()

Skleni

Zatila môj najkrajší filmový zážitok z Ruska. Filmy ako Crash či The Air I Breath sú len slabým odvarom tohoto diela. Film ma zaujal najmä detailnou kamerou, verným vyobrazením pocitov hlavných postáv a dramatickou hudbou. Metafory a nepriame porovnania ako vtáčik či tanec, ktorý akoby točil časom (na záver filmu) boli parádnou umeleckou vložkou. Herci boli vybraný perfektne. Niekedy som aj uveril ich príbehom. Avšak to je hlavný problém filmu. Príbehy ktoré podávali boli často pritiahnuté za vlasy a nesúviseli priamo z filmom. vzťahy medzi ináč neznámymi postavami boli nejasné. Napr keby vám niekto kýval z nožom pred hlavou tak mu jednu vrazíte. A nie sa len prizeráte. Príslop Nikity na konci ma dostal. Bol úprimný a nie žiadny obkec z Hollywoodu. Aj urážka bollywoodu bola trefná:-D. Proste všetko vo filme bolo ukážkové až na vzťahy hl. postáv a ich príbehy. A ešte za reč stojí aj vyobrazenie čečenska. To bolo úžasné. No teraz niečo prečo tento film má u mňa tak vysoké hodnotenie. STRIH! KAMERA! STATICKÉ AUDIO-VIZUÁLNE OBRAZY! Najmä to posledné stojí za zmienku. Kamera sa posúva pomaly. Niekdy až staticky v oblastiach spomienok chlapca. To je obrovská novota v takýchto filmoch. Žiadne rýchle dramatické vyvrcholenie pasáže. Pomaličky sa dostávate ku jadru obrazu a danej stopy filmu. To je proste krása!! Viem, že možno tento film až moc vychvaľujem ale fakt to je podla mňa aj pravda. takže krásnych 97% ()

Helmut02

Bez mučení přiznám, že původní film jsem neviděl. Ale jestli je alespoň tak dobrý jako tento remake, tak se nemám čeho bát. A co říci k filmu samotnému. Snad nejvíce mě zaujala výtečná kamera (např. scéna, kdy všichni porotci sedí kolem stolu a kamera kolem nich krouží. Nebo záběr na plný stůl přes záda předsedy poroty etc.). Každopádně by z tohoto snímku měl radost Karel Čapek. V něčem je to totiž podobné některým jeho dílům. Každý člověk má odlišný náhled na věc, ale každý může mít pravdu (tu neznáme). Nakonec taky verdikt poroty nemusel být správný, i když mu mnohé nasvědčovalo. ()

candy_daze

Zajímavé, ale strašně natahované. Mělo to několik hodně silných scén. Ale ať je to sebelepší film, po dvou hodinách už jsem si přála, aby to konečně skončilo. ()

cerbygerby

Tak tento film mě tedy dostal... ale v tom špatném slova smyslu.... Podle hodnocení a plakátu vypadal fakt dobře, podle komentářů a přečtení o čem film je to už bylo o něco horší, ale říkal jsem si že to zkouknu. No a to bylo tedy něco.. Dvě hodiny o ničem....tedy o něčem to bylo, ale fakt jen o jedné věci a ta se dala rozhodnout během půl hoďky a né aby byla roztáhlá na celý film.. Nesympatičtí herci, kteří mleli hovna, která mě tedy vůbec nezajímala.. ty jejich příběhy které směřovali k jednomu a to aby každý o sobě něco prozradil, ale jen tak aby to nebylo nikomu jasné a spíš to hádali co tím chtěl říct... No pro mě to tedy bylo utrpení Dávám jen jednu hvězdu za to jak to dopadlo, i když jsem to hned od začátku tušil. ()

Český herecký úspěch v Karlových Varech

Český herecký úspěch v Karlových Varech