Sobík Niko

• Finsko

Niko - Lentäjän poika

• Dánsko

Niko og de flyvende rensdyr

(Dánsko)
  • slovenský

Niko a Cesta ku hviezdam

Niko & The Way to the Stars

Way to the Stars, The

Flight Before Christmas, The

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

Finsko / Německo / Dánsko / Irsko, 2008, 75 min

Krásné, milé, dobrodružné prostě povedené. Scénář - Hannu Tuomainen a Marteinn Thorisson.(3.9.2011)

Pohádka pro děti, kterou nelze objektivně hodnotit. Má to strašně prostoduchý scénář, který se zaměřuje pouze na jednu určitou věc, která je jasná už od začátku, jak dopadne.(31.3.2014)

Celovečerní vánoční animovaný film o tom, kterak jeden malý sobík zatoužil poznat svého otce, jenž by měl patřit mezi létající soby, kteří každoročně táhnou sáně Santa Clause. Děj je velice prostý, ale není se čemu divit, když je to pohádka určená především dětem. Každopádně já si to užíval a občas jsem se i něčemu zasmál, například vegetariánský vlk zamilovaný do růžové pudlice byl hodně vtipnou postavičkou. Ovšem celkově celý film byl jeden úžasný a sympatický předvánoční filmový zážitek, který stálo za to vidět. A na rovinu říkám, že jsem si to užil, ač už nejsem malé dítě, ale Vánoce miluju a tenhle příběh je podle mého názoru pro předvánoční dobu naprosto ideální. Co se týče animace, tak ta mi naprosto vyhovovala a nemám s ní jediný problém, celý film od začátku do konce je u mě jedna obrovská spokojenost a těžko najdu něco, co bych tomuto filmu mohl vyčíst, z mého pohledu se jedná o ideální vánoční animák, který má co nabídnout a který se zajisté bude líbit celé rodině, nejen jejím nejmenším členům. Byl to zkrátka další z příjemných předvánočních filmových zážitků a já jsem rád, že jsem ze své bohaté filmotéky s vánočními filmy vybral pro sobotní odpoledne právě tento film. Uděluji čtyři hvězdy a předpokládám, že jsem ho neviděl naposledy.(20.12.2010)

Čekal jsem spíše béčkový, průměrný animák, ale musím říct, že se mi to opravdu líbilo. Jméno režiséra jsem nikdy neslyšel, film jsem neznal, avšak můj malej brácha najednou vytáhl toto DVD, že si ho pustí a tak jsem se na to kouknul s ním. A musím říct, že jde o pěknej animák, u kterého se mně jednak líbil příběh a bavilo mě to a jednak má krásnou pointu. Přesto by se tento nenápadný film nejspíš neprosadil, protože je naivní, dětský a animace tuctová, opět typické dobro vs. zlo a k tomu ještě bez nálepky ''Komedie'' - to prostě pro komerční účely není. Určeno spíše opravdu jen pro děti, ale celkový dojem byl i u mě dobrý, prostě vánoční oddechovka, a tak to taky beru. 3,5*.(27.11.2010)

• mysiak

Pekná rozprávka...pre deti do 8 rokov..nič zaujímavé, pozerateľné...(6.5.2009)

• - V roce 2009 film získal od Finské filmové akademie dvě ocenění Jussi pro nejlepší film a nejlepší scénář. (Terva)

• - Na Holandském dětském filmovém festivalu Cinekid získal snímek v roce 1998 Cenu poroty a Cenu diváků. (Terva)

• - Ide o najdrahší a najďalej distribuovaný fínsky animovaný film. Rozpočet bol 6,1 milióna euro. (Tolf)