Bílá stuha

• Rakousko Das Weiße Band - Eine deutsche Kindergeschichte (více)

Tajemná historie ožívá ve vyprávění bývalého venkovského učitele, který byl přímým svědkem podivných událostí, jež se odehrály několik měsíců před vypuknutím první světové války v jedné severoněmecké vesnici. Vše začalo jednoho letního dne. Jediný doktor v kraji byl zraněn při pádu z koně. Následoval baronův synek, kterého našli zbitého před dveřmi zámku. Podivné a zdánlivě neopodstatněné násilné činy narůstají a s nimi i napětí ve vesnici, kde si lidé pomalu přestávají věřit. Přísná výchova a pevná společenská hierarchie se začínají otřásat ve svých základech a na povrch vyplouvají tutlané konflikty mezi chudými a bohatými, zneužívanými posluhovačkami a jejich pány či dětmi a přísnými rodiči. Až pozdě začne být obyvatelům vesnice jasné, že násilí se rodí přímo v jejich středu. (oficiální text distributora)

Rozjimatel

[3,5*]     "I'm leaving so the children don't grow up in surroundings that are dominated by malice, envy, apathy and brutality."     Mysteriózna dráma s ťaživou atmosférou, zaradená do zoznamu 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Príbeh, vyrozprávaný pútavou formou prostredníctvom miestneho učiteľa, sa odohráva v rokoch 1913-1914 v zlovestnom prostredí fiktívnej dediny Eichwald, ktorá akoby predstavovala liaheň budúcej generácie nacistov. Okrem učiteľa (Christian Friedel) a jeho milej Evy (Leonie Benesch), ktorí tvoria veľmi sympatickú dvojicu, sa tu len veľmi ťažko hľadá postava, ktorá by nebola skrz-naskrz skazená. Obzvlášť odpudivý je fanatický pastor, čo tyranizuje celú rodinu (výborný Burghart Klaußner) a o nič menšie hovädo nie je ani ten podarený doktor. Tých postáv (výborne psychologicky vykreslených) je celkom slušná kôpka a každá z nich si so sebou nesie nejaké to svoje tajomstvo, ktoré postupne vychádza najavo. Celý ten temný a napínavý príbeh je veľmi vhodne zabalený do krásnej čiernobielej štylizácie. ()

sona123

Obsah trochu zavádí, protože to, že se to odehrává před první světovou válkou, bych řekla není až tak podstatné (ale po přečtení zdejších komentářů se mi chce dodat - no dobře, třebas ano, ale myslím nemít to datované, nic by to neubralo na možnostech výkladu). Kromě toho, že se to tedy odehrává v určité době, což už podstatné je. Konec - to je lehké rozčarování, zejména sledujeme-li detektivní linii. Ale jinak spokojenost. Neuvěřitelně to připomíná Dogville, akorát se to neodehrává v kulisách namalovaných na zemi, ale v jedné vísce kdesi v Rakousku (Německu? To mi uteklo). Film? Děsivý, jedna hrůza za druhou, ale není divu, ono když se někde něco brutálně potlačuje, třeba pod hlavičkou křesťanské (protestanské?) morálky, musí to nějak ven. A tady se tedy dějí věci. Pokud snesete, nebo máte dokonce rádi filmy, kde se ne všechno přežvejká a vysvětlí a ukončí a tak, pak směle do toho, čeká vás divácký zážitek, daný nejen černobílou barvou (a ona tu má vlastně své velké opodstatnění, že). PS. A že to byl Haneke, to jsem zase zjistila až na konci a vůbec bych ho nepoznala - Pianistka bylo enormě silné kafe (nechutné), Funny Games US též, ale ten film miluji, ale tímhle se vyšplhal na vrchol. ()

Tomu.Ver

Silný film a tiež dosť ťažký ako už tu bolo spomenuté. Vo filme môže človek vidieť ako autor dáva dôraz na vnímanie a všímanie si ľudských pováh, niekedy viac než zvláštnym spôsobom. Zaujímavé ukončenie filmu, ako už je na Hanekeho filmy asi normálne :) Fandím ()

Mikino00

Ač je to pastva pro oči, každá věta má svůj určený význam a každá rodina své tajemství, tak to díky konci vyšumí do prázdna, až nevím co si mám na konci myslet. ()

Marina111

Zacitujem jednu z postáv, ktorá vraví inej z postáv slová, ktoré však platia pre všetky postavy tohto filmu: "Nevieš zniesť lásku". Celých týchto takmer 140 minút je práve o takýchto ľuďoch a o dôsledkoch takéhoto (ne)života. Kruté, hrubé, drsné, avšak umelecky veľmi hodnotné dielo, ktorému sa zdráham dať o hviezdičku viac len pre rozpačitý koniec, ktorý síce z pozície rozprávača pôsobí autenticky, no ako zvedavá diváčka sa predsa len cítim ukrivdená a ukrátená o pointu, na ktorú som predsa len čakala viac než na záverečné posolstvo, beztak vanúce celou minutážou a celou touto "severonemeckou dedinou", ktorú sa najbližšie chystám navštíviť už len s balíčkom vreckoviek (ak vôbec) ()

Perfo

Vše je dokonalé. Kamera, režie, herci, kostými, interiéry, exteriéry, atmosféra. Škoda jen, že dohromady to je jedna velká naškrobená, moralizující nuda, kde jsou ty "strašné" události zabalené do vaty a dány před diváka, aby si pomačkal jak jsou měkoučké. Pro mě velké zklamání... ()

Čajka

Filmársky dokonalé, zábery strhujúce, pomalé, nadýchané, alebo skľúčujúce... čiernobiela vie dokázať viac ako farebná. a treba vidieť v kine...Pohľady na krásne malé deti ma dojímali. Tak roztomilé deti a plastické postavy pôsobili veľmi reálne. Na príbehu mi však vadili isté veci: Nedotiahnutý koniec, neodhalený vinník, a v textoch o filme sa uvádza , že film odhaľuje korene nacistickej viny. Bohužiaľ ja som na žiadny súvis s nacizmom neprišla, zvrátenosti a zločiny by sa mohli odohrávať hocikde inde, naozaj nevidím paralelu s nacistickým režimom. Takisto zasadenie do kontextu s 1. svetovou vojnou mi prišlo zbytočné. Film však nepochybne v divákovi zanechá po skončení premietania silný pocit, a množstvo existenciálnych otázok o dobre a zle, o potrebe ľudského konania a o úchylkách typických pre našu dobu. V tom je film viac než aktuálny. ()

panmroz

pro mne první Hanekeho film, kdy jsem neměl úplně pocit suveréního vypravěče. myslím režii, nikoliv vzpomínky učitele. a možná i škoda, že sem nešla ta 3d verze. nebo si to s něčím pletu? každopádně by mě zajímalo obsazení postavy Branka Samarovskiho v Weiße Band U.S. Antonio Banderas? Ten by se ten trik s okem mohl naučit... ()

Furmi

Biela Stuha je veľmi ťažko stráviteľný film ktorý netrpezlivého diváka svojou dĺžkou a zdanlivou absenciou deja odradí hneď na začiatku. Avšak, kto do bielej stuhi prenikne a bude sa zamýšľať nad každým slovom, scénou, činom pochopí o čo tomuto filmu šlo. Pointa sa sama neobjaví, divák musí byť pozorný a vyvodiť si záver sám. Týmto je Biela Stuha úžasná, kedže v poslednej dobe už podobne umelecké snímky vymyzli. Som rád že sa niekedy ukáže i výnimka. Zaťial len 4 ale asi hodnotenia zmením na 5 po druhej projekcii a zistením pointy ktorú už nejako naznačenú mám. 79% ()

bidja

Brilantní dílo, skoro až filmařská onanie, sebemrskačství. Dílo tak propracované jako téma samotného děje. Bohužel asi víckrát nebude nutno to dílo shlédnout. ()

Gore

Nudil jsem se, příšerně jsem se nudil. Musel jsem dávat po dávkách, abych to vůbec dokoukal. Pokud někdo nudu nazývá uměním, prosím, ale já to nebudu, pro mě to žádný umění není. ()

poet

Jeden s tých stráviteľnejších Hanekeho filmov. Opäť charakteristická práca s kamerou a chirurgické vykreslenie jednotlivých postáv. Vytváranie pocitu neistoty a beznádeje je typické, že sa budete pýtať čo sa do čerta v tej diere vlastne deje. Paradoxne mi vôbec nevadila stopáž filmu pretože som čas vôbec nesledoval.____Na záver jeden citát ktorý ma práve napadol "Nepochopiť neznamená nebyť fascinovaný" :) ()

divisak

Dávám 4*, i když se přiznám, že váhám mezi třemi a čtyřmi. Zvolit průměrné hodnocení mi nakonec nedovoluje samotné zpracování. To na mě popravdě po celý film působilo přespříliš chladně, což mi neumožnilo přilnout k žádné z postav, a to ani k vesnickému učiteli, na druhou stranu se filmu nedá upřít jeho propracovanost. Tragický obraz života jedné německé vesnice v předvečer vypuknutí první světové války poodkrývá mezilidské vztahy postrádající jakýkoliv projev citu, porozumění, nevinnosti a lásky. Tento šedivě prostý svět nezachrání ani zamilované vstupy mezi učitelem a místní chůvou. Bíla stuha je tak intimním náhledem do soukromí, do vnitřního poměru mezi mužem a ženou, rodiči a dětmi, mezi samotnými dětmi. Nepříliš radostná doba, pro nás - současníky - i v mnoha ohledech těžko pochopitelná, nicméně je fakt, že se nejedná o příliš staré období. Člověk si tak z každodenních maličkostí, které snímek v sobě nese, může udělat obrázek, jak se za více než 90 let pozměnily společenské a mezilidské poměry. ()

Pawlisman

Silně atmosférický film plný děje z opuštěné německé vesničky. Částečně mysteriózní a děsivé s ohledem na události a okolnosti, které se na místě staly. Určitě doporučení. ()

hemul

Tomas Janovic napísal - najprv prikývneš. potom privykneš. Aj zlu človek privykne. Tak ako si privykli Slováci. ()

Pavlinenka

Skvělá atmosféra a úžasné herecké výkony dětí...Jen možná až trochu moc zdlouhavé a příliš moc zbytečných dějových liní, ale jinak velmi příjemný a doporučitelný film ()

Lucretius

Hanekeho film je analýzou šíření zla ve společnosti v období pozdní klasické morálky, před "rozpadem hodnot". Nevyznám se v teorii umění, ale z hlediska určitého pohledu na něj (vsadím boty, že vlivného) je Bílá stuha jeho vrchol. Vezme vysoce netriviální komplexní poznání a skrze umělecké médium jej učiní uchopitelným, ve výsledku jasně a jednuduše působícím. Přitom "neplýtvá" médiem, ale skutečně jej využije na maximum. Mimo sdělení je film i neuvěřitelnou historickou sondou, Haneke rozpohyboval staré fotografie, vesnické muzejní předměty, jejich neútulnost, tvrdost, vdechl život něčemu, co jsem si před tím neuměl představit. Jako vystudovaný filozof odráží i dobový diskurz, jde o jeden z mála filmů poskytujících smysluplný historický obraz. ()

Festival íránských filmů

Festival íránských filmů