Bílá stuha

• Rakousko Das Weiße Band - Eine deutsche Kindergeschichte (více)

Tajemná historie ožívá ve vyprávění bývalého venkovského učitele, který byl přímým svědkem podivných událostí, jež se odehrály několik měsíců před vypuknutím první světové války v jedné severoněmecké vesnici. Vše začalo jednoho letního dne. Jediný doktor v kraji byl zraněn při pádu z koně. Následoval baronův synek, kterého našli zbitého před dveřmi zámku. Podivné a zdánlivě neopodstatněné násilné činy narůstají a s nimi i napětí ve vesnici, kde si lidé pomalu přestávají věřit. Přísná výchova a pevná společenská hierarchie se začínají otřásat ve svých základech a na povrch vyplouvají tutlané konflikty mezi chudými a bohatými, zneužívanými posluhovačkami a jejich pány či dětmi a přísnými rodiči. Až pozdě začne být obyvatelům vesnice jasné, že násilí se rodí přímo v jejich středu. (oficiální text distributora)

Tosca

Působivý film. Tuhá atmosféra. Zatím nejlepší, co jsem od Hanekeho viděl. Radost vidět opět černobílý film, který se k tématu a době skvěle hodí. Výborní herci, hlavně dětské role byly zvládnuty výborně. Ta "utajenost", nedořečenost, tajemství je působivé a naprosto na místě: proč najít viníka? Proč vše vysvětlit? Proč nenechat znepokojeného diváka, aby přemýšlel sám? Stejně jako to, že ne vše se musí ukazovat: není působivější, když nám Haneke neukáže, jak otec trestá dítě? Stačí křik za zavřenými dveřmi. Scény s malým farářovým synkem a jeho ptáčkem jsou nesmírně dojemné, ale tak akorát: žádný sentiment, žádné citové vydírání diváka. Asi nejsilnější scéna je ta, když malý bratr přistihne starší sestru s otcem - kluk samozřejmě nemá ponětí, že otec dceru zneužívá, není vlastně ani nic vidět, ale divák samozřejmě pochopí: otec stojí zády k divákovi (a k malému synkovi) a pak si jen stále zády k nám zapne poklopec a dívka na posteli si shrne noční košili, pláče a přitom se vymlouvá, že jí otec jen dělal dírky do uší kvůli náušnicím... Brrr! Scény s farářem a jeho dětmi mi svou silou chvílemi připomněly legendární scény s pastorem a jeho nevlastními dětmi Fanny a Alexandrem v Bergmanově díle. Opravdu skvělý obraz německé vesnice před první světovou válkou s pomalým tempem, které může leckoho odradit stejně jako to, že věci se tu dějí spíš pod povrchem... ()

venca206

Jeden z dalších filmů, na který jsem se rozhodnul zajít v rámci Projektu 100.. Film mi nepřinesl to, co jsem od něj očekával.. ()

Pažóót

Po zhlédnutí tohoto filmového počinu mě nezbývá než konstatovat, že Michael Haneke upevnil (pokud to vůbec ještě jde) svou neotřesitelnou pozici jednoho z nejlepších filmařů v oblasti sociologického a psychologického dramatu. Tentokrát zabrousil se svým dílem do období před 1. Světovou válkou. Jakožto živnou půdu svého dramatu si vybral více méně uzavřenou komunitu jednoho panství. Místo, kde se všichni navzájem znají, místo kde všichni prožívají společně své každodenní radosti i starosti. Téměř idylicky vypadající komunita, však pod povrchem živý kypící nenávist, podlost, závist a zradu. A to bez ohledu na společenské postavení, nečiníce rozdílu mezi dospělými či dětmi, v kterých se pouze odráží krutost svých rodičů. Tato krutost je však mnohem naturalističtější u dětí, které pouze dovádí krutost svých rodičů do dokonalosti. Každá menší či větší krutost však zapadne listím stejně rychle, jako vyrostla a je živnou půdou podezíravosti a touhy po odplatě v celé společnosti. Kam to až může dospět je ve filmu jen nepatrnými poznámkami připomenuto. Za zmínku určitě stojí i preciznost každičkého záběru, jež lahodí svojí fotografickou čistotou. Nádherný zážitek. ()

fantomas19

* výchova & trest * sedliak vs baron * Rakúsko-nemecko-francúzsko-talianska koprodukčná dráma minulého roka (2009), ktorú natočil Michael Haneke, je príbehom tragických udalostí v jednej rakúskej dedinke pred prvou svetovou vojnou. Učiteľ (Christian Friedel) rozpráva príbeh z dávnej minulosti, keď v dedinke, kde pôsobil došlo v krátkom čase po sebe k zvláštnym tragickým udalostiam, kriminálnym zločinom, ku ktorým sa nik neprihlásil a ani sa vinník nikdy nenašiel. Dedine vládne bohatý barón (Ulrich Tukur) a barónka (Ursina Lardi), zabezpečujú pre sedliakov prácu a živobytie, ale strach zo zvrátených skutkov ich donúti prehodnotiť svoje priority a vzťah k dedinčanom. V dedine a rodinách panuje najprísnejší režim, tvrdá otcovská ruka, slušnosť a disciplína. Príkladom je rodina pastora (Burghart Klaußner), ale pod rúškou tajomstva súkromia sa zakrývajú v rodinách v dedine aj hrôzostrašné hriechy starej generácie - smilstvo, incess, tyrania detí a žien. Je len logickým vyústením, že vzdor a neúmerný tlak privádza k neuveriteľným skutkom. Čiernobiely film je hlbokou sondou do izieb prísnej výchovy a dediny plnej zúfalstva, skrytých citov, nepotrestaných krívd a nevypovedaných právd. ()

Ronee

Úžasný Hanekeho film. Dôležité je, ako tento film divák vníma. Na Hanekeho filmoch je zaujímavé to, že divák je nútený vnímať ich inak, ako je zvyknutý pri väčšine filmov. Jeho filmy majú totiž špecifický vyprávací štýl, kde je dôležité vždy to, čo sa nám javí ako nedôležité. Nejde tu o to "kto bol vrah", ale o to "aké vzťahy majú ľudia medzi sebou", aká je ich hierarchia a ako nám kamera ukazuje prostredie, v ktorom sa osoby pohybujú. Nejde tu ani o záver, ale o celý priebeh filmu. Záver je otvorený, niekto by mohol tvrdiť, že absentuje, ale v skutočnosti je nedôležitý. Dôležité sú veci mimo diania. V malej dedinke sa pomaly rodí zlo, uprostred prísnej rodinnej i náboženskej výchovy. Je to metafora na zrodenie sa fašizmu, ktorý prichádzal tiež pomaly a plíživo ako séria nevysvetliteľných udalostí vo filme? Haneke nám nechce ukázať strhujúci dej, ale strhujúcu štúdiu medziľudských vzťahov, kde sú postavy rovnako prirodzené ako v reálnom svete, preto sa s nimi dá veľmi ľahko stotožniť. Navyše jeho filmy majú vždy filozofický podtext, nad ktorým môže divák rozmýšľať ešte dlho po zhliadnutí filmu. Môže si sám interpretovať všetko, čo vo filme uvidel. K tomu mu "pomáha" kamera, ktorá je veľmi originálne riešená. Pohybuje sa po pľaci, číha pred dverami a divák má pocit, že to dôležité sa deje práve mimo nej. Psychológia je ďalšia Hanekeho silná stránka. Emocionalita, psychické týranie je tu viac značné, ako to fyzické. Každá z postáv akoby mala ešte nejaké osobné tajomstvo. A nad tým všetkým visí ešte čosi viac, čo netuší žiadna z nich, azda ani rozprávač príbehu - mladý učiteľ, ktorý sleduje toto prostredie iným pohľadom, pretože je v dedine nový. Možno je všetko tak, ako to vidí on a možno je to úplne naopak. Tri bodky. ()

deric

Dokonalé neosobní vyprávění o uzavřené německé vesnici, kde není možné projevovat navenek city. Není úplně jasné kam vyprávění směřuje, autor rozvíjí až trestuhodně mnoho zápletek a žádnou z nich neuzavře. Každá postava dusí své problémy za zavřenými dveřmi, či hluboko v sobě. Setkání s Hanekem jsem přežil, ale to to solidní depka... ()

pekl

90%. Těch 10% dolů je za ten závěr nezávěr. Přílišná doslovnost u filmu samozřejmě škodí, ale toto je opačný extrém. Jinak dokonalé po všech stránkách se zvláštním přihlédnutím k hereckým výkonům zejména těch mladších. Nutno vidět v originálním znění. ()

karlee

Atmosféra hustá, že by se dala krájet, i přes delší stopáž jsem se vůbec nenudil, děje se tam toho spousta, i když někdy pod povrchem, celý film diváka znepokojuje. Přesto mi to nepřišlo nijak artové nebo náročné, nejsou tam žádné nečitelné symboliky, jen to chce tu správnou náladu na nepříjemný zážitek plný psychoteroru, degenerace a zvrácené morálky. ()

HarqAlAda

Prečo je výchova dôležitá a ako môže ovplyvňovať komunitu? To sa dozviete cez tento film. Skrytá sila a energia rozprávania preniká na povrch veľmi pozvoľne, ale zato nekompromisne isto. Brrr, horory sú nič. ()

Scorp11

Dlouho jsem přemýšlel jestli jít dolů až ke dvěma hvězdičkám. Nakonec je dám, protože tento film mi přijde vyloženě jako útok na filmové ceny a nic dalšího. Je to takové to umění za každou cenu. Možná je to jenom můj pocit, ale Hanekemu jsem upřímnost filmu vůbec nevěřil. Jistě, má to asi poukazovat na zárodek zla ve společnosti před první světovou válkou, který byl zapříčiněn špatnou výchovou v německých rodinách. To není vůbec špatný námět. Ale to celkové zpracování je bída. Dlouhosáhlé nic neříkající rozhovory (během filmu mě obvzlášt otravovalo neustále používané "Ja, und?"), postavy do jedné naprosto nesympatické. Do filmu jsem se vůbec nezabral, všechno mi bylo jedno. ()

4k7

Na jednu stranu pěkný film s dobrou atmosférou, na druhou se nemůžu zbavit pocitu, že to bylo takové o ničem. Období těsně před První světovou válkou zachycené opravdu krásně - dobové nastínění i tehdejší sociální cítění, zvyky a chování lidí. Starý děda vypráví celou dobu příběh, který je už tak trochu domotaný. Samozřejmě že to byl záměr, ale ocenil bych, kdyby to udělali trochu jinak... hlavně když konec filmu zůstal otevřený, jako supermarket o víkendu. Jenže víte co? Je alespoň vidět, jak se po příchodu První světové války staly rázem všechny události téměř zapomenutými a opravdový problém lidi teprve čekal ()

Mykhaluu

Hardcore! Neviděl jsem zřejmě jiný film od režiséra. Působily na mě předem (i někdy matoucí) komentáře tady. Bylo slyšet do sálu přes zeď hudbu a zábavu místních intelektuálů v přilehlé nálevně kinokavárny... ale stejně to byl... Hardcore!! Brrrr!!! Černobílá stuha napětí mě nelítostně obepínala téměř celých 144 minut! Taky jsem měl pocit, že čtu knihu... :) Prostě: Hardcore!!! :) ()

Asdas

Film u ktorého ak by niektoré scény trvali dlhšie a iné naopak kratšie tak by to bolo za plný počet ale scény pri ktorých je kamera statická a štyri minúty okolo nej pobehujú herci sú fakt miestami nudné. Obrovským plusom je fakt ,že aj napriek "mladosti" snímku vyzerá ako keby bol natáčaný v 60- rokoch. .....Videné v Cinefile Ke...... ()

pepino

Za zpracování, za téma, za kameru, střih, herce a vůbec celý film bych dal 4 hvězdičky. Pátou musím extra přidat za to nepopsatelné dusno, které se táhne celým filmem a dokonce se stupňuje. Tohle umí jen Haneke (a taky Trier, protože mi Bílá stuha v přišla v něčem příbuzná s Dogvillem) ()

Jager_JK

Film tak chladný a vypilovaný jako samotné Německo. Zato film atmosferický s pěknou kamerou. Velice působivé vyprávění. Ale ta představa života vedeného místními lidmi je strašná! Jeden z mála filmů u kterého jsem zralý na panáka. ()

mauinka

Asi nejsem dostatečně způsobilá k takovému typu filmů . Uznávám zajímavou atmosféru, napětí a herecké výkony ,ale.... Těch,, ale " mám víc a vcelku jsem zklamaná. ()

Festival íránských filmů

Festival íránských filmů