Zataženo, občas trakaře

Cloudy with a Chance of Meatballs

Oblačno, miestami fašírky

Animovaný / Komedie / Rodinný

USA, 2009, 86 min

Ujetý animák, který mě dokázal příjemně bavit po celou dobu. Ze začátku jsem pociťoval menší problémy zvyknout si na odlišnější typ humoru a animaci. Místy film působí značně přitrouble. Po vypořádní se s těmito fakty jsem si ale nemohl na nic stěžovat. Myšlenka že by nám z nebe mělo pršet jídlo je naprosto fantastická. Bruce Campbell navíc v roli starosty ukojil mé zvrhlé choutky co se týče charismatického hlasu. PS: Neviděl jsem film ve 3D, ale myslím si že pro tento film je tento efekt naprosto zbytečný. Ale to je jen můj dojem.(28.12.2009)

Vedle formálně progresivních surfujících tučňáků se bezpochyby jedná o nejlepší animovaný film studia Sony Pictures, který je jednak satirou zdánlivé bezbřehosti konzumní společnosti, jednak persifláží melodramat, katastrofických, horrorových a sci-fi filmů a jednak neustálým přívalem slovních hříček, vtipů v druhém plánu a intertextových narážek, což se napoprvé nedá všechno pobrat, nejdůslednějším animákem vycházejícím z tradic grotesky (čemuž se přizpůsobuje i stylizace animace). Ideální film jak pro naivní diváky, kteří budou zahlceni přívalem atrakcí (film ve 3D o nenažranosti 3D), tak pro poučenější, kteří se budou pětihvězdičkově bavit anarchistickou formou, kdy je naprosto vše vážné, seriózní a rodinné podvraceno.(24.10.2009)

Po necelých šesti měsících druhý animák (první byl 9), který mne dokázal totálně srazit na kolena. Tentokrát ale ne neopakovatelnou atmosférou, nýbrž smrští bezvadných nápadů a komediálních gagů. Nikdy se mi nestalo, že bych cokoliv animovaného tak žral a posledních dvacet minut jen vrněl blahem v očekávání nad další nabušenou hláškou nebo roztomile přehnanou scénou. První hodinka sice co se týče vtipu nijak za závěrečnými 30-ti minutami nepokulhává, ale ten konec je vážně fantasticky výbušný. Od okamžiku, kdy parta hrdinů nasedne do provizorního letadla se začínají jedny z nejpříjemnějších křečí v břiše, jaké jsem zatím v roce 2010 měl. Korunu pak všemu nasazuje scéna otce se synem a opičím náramkem, to jsem vážně nerozdýchal. Jasných pět hvězdiček a obrovské nadšení plus očekávání, s kým si film pustím příště. Kdyby byl podobně svižný, akční a zábavný každý klasický celovečerák, potřeboval bych na CSFD minimálně TOP 1000, a ne jen 200!(15.2.2010)

• MM_Ramone

Snaživý, ale nepochopený, vynálezca Flint Lockwood spôsobí jedným zo svojich experimentov zvláštnu anomáliu. Nad malým ostrovom Swallow Fall, niekde uprostred Atlantiku, začnú z neba padať potraviny. 3D animované filmy začínajú už byť skutočne nudné. Ich tvorcovia, v snahe byť originálny, sa chytajú aj takýchto priblblých scenárov. Vizuálna stránka tohto diela je prijateľná, avšak ničím výnimočná. To stačí tak akurát na dve hviezdičky. **(18.3.2010)

Kulinářskou vytříbenost první poloviny, jemně kořeněnou trefným humorem, spolehlivě posílá do kontejneru se zbytky nenažranost půlky druhé, která je kuchtěna v rytmu druhého Prehistorika (ano, toho neandrtálce s pořádným pivasem).(17.12.2009)

• - V srpnu 2009 studio Insight Editions vydalo v souvislosti s filmem doprovodnou knihu k filmu s názvem „The Art and Making of Cloudy with a Chance of Meatballs“. (chelseaman22)

• - Zpracováno podle stejnojmeného bestselleru Judi Barett. (D3VIL)

• - V každé scéně, kdy se Flint a Sam chtějí políbit, je Sam na levé straně a Flint na pravé. (Ruuzha)