Zataženo, občas trakaře

Cloudy with a Chance of Meatballs

Oblačno, miestami fašírky

Animovaný / Komedie / Rodinný

USA, 2009, 86 min

Smekám před fantazií tvůrčího týmu, přede všemi, kteří dali dohromady tu obří spleť všeho, co divák viděl. Po téhle stránce je to pohádka, která nemá chybu. Pak je tady obří ale - vždyť mě to vlastně vůbec jako celek nezajímalo a to, že jeden nadějný věděc umožnil, aby pršelo jídlo, mi tak úplně nestačilo. Nikdo si mé sympatie nezískal a ani to jídlo mě vlastně nelákalo...(2.1.2010)

Vedle formálně progresivních surfujících tučňáků se bezpochyby jedná o nejlepší animovaný film studia Sony Pictures, který je jednak satirou zdánlivé bezbřehosti konzumní společnosti, jednak persifláží melodramat, katastrofických, horrorových a sci-fi filmů a jednak neustálým přívalem slovních hříček, vtipů v druhém plánu a intertextových narážek, což se napoprvé nedá všechno pobrat, nejdůslednějším animákem vycházejícím z tradic grotesky (čemuž se přizpůsobuje i stylizace animace). Ideální film jak pro naivní diváky, kteří budou zahlceni přívalem atrakcí (film ve 3D o nenažranosti 3D), tak pro poučenější, kteří se budou pětihvězdičkově bavit anarchistickou formou, kdy je naprosto vše vážné, seriózní a rodinné podvraceno.(24.10.2009)

Síla tohoto animáku je v jeho zběsilosti. Hory gagů všeho druhu mě pobavily více než u pozdějšího LEGO příběhu od stejných tvůrců a na (jemné a dost možná vlastně úplně jinak myšlené) moralizování jsem díky nim skoro nepomyslel.(19.7.2010)

Tohle jsem si vždycky přál, aby na mě jen tak z nebe padaly hamburgery, hot dogy, špageti a všechno možné jídlo. Z této originální animované komedie vtip a vše okolo něj jen srší, určitě stojí za shlédnutí.(6.1.2011)

Průměrný film s nadprůměrným námětem, přesně takové jsou mé pocity zrcadlící se v mé mysli po zhlédnutí tohoto animovaného filmu, který by sám o sobě byl zřejmě jen dalším nudným animákem, jakých jsou tucty, jenže právě jeho originální nápad, který tu ještě nebyl, ho velmi výrazně odlišuje od ostatních průměrných filmů. Aby padalo jídlo z nebe, to tu myslím ještě v žádném filmu nebylo, a nakonec se z mého diváckého pohledu tento nápad ukázal býti tou správnou ideou, díky které jsem zase o jeden zajímavý divácký zážitek bohatší. Jistě, neříkám, že film je bez jakékoliv chybičky, v několika okamžicích jsem se taky trochu nudil, ale to je malicherná výtka v porovnání s originálním příběhem, který jsem mohl vidět. A že se film nevyhne určité klišovitosti, to se samozřejmě dalo očekávat, je to zvláštní, jak se v těch filmech vždycky vše, co je hezké, umí zvrtnout, a pak se to zase nějakým zázrakem povede zachránit a všichni jsou šťastní a spokojení. Tohle je k vidění ve všech žánrech a ani v animovaných filmech tomu nemůže být jinak, ale každý, kdo už se dívá nějaký ten pátek na filmy ví, že klišovité zvraty se dají očekávat téměř u každého filmu. Pokud mám své hodnocení uzavřít, tak film sám o sobě by si za normálních okolností zasloužil tři hvězdy, ale za originální nápad s jídlem padajícím z oblohy prostě musím tu čtvrtou hvězdu přidat.(1.2.2011)