Pád do tmy 2

The Descent: Part 2

Dobrodružný / Horor / Thriller

Velká Británie, 2009, 94 min

• tron

„Teraz by som si priala byť naspäť vo vode.“ No, lepšie to asi dopadnúť nemohlo (aj keď... VOTRELCI to dokázali). Vrátili sa v podstate všetci z minula, ako je strihač, hudobný skladateľ, kameraman či preživší herci (dokonca i režisér Neil Marshall zostal, síce „iba“ ako producent, ale zostal), takže sa podarilo „zachovať atmosféru“, ale už to skrátka nie je ono. Je to jedno obrovské klišé s nezmyselným jednaním postáv (hrdinka v úvode VEDOME všetkým podpíše ortieľ smrti, čo by sa u kladných postáv nemalo stávať) a stratil sa „moment prekvapenia“. No krvilačné akčné scény stále čo-to zachraňujú.(28.10.2010)

Excelentní. Když si člověk vezme jak byly po jedničce rozdané karty, že zmizel moment překvapení a že pokračování "muselo" být pouhou vybíjenou, tak se povedl malý zázrak. Příběh přesně navazuje na první díl a relativně elegantně se daří do hry dostat leckoho, koho by už divák znalý původního filmu nečekal. Navíc se opět vede poměrně nečekaně vybíjet maso na porážku v okamžicích, které neuhádnete 10 minut předem. Neznám moc dvojek u hororových filmů, které jsou takhle dobré. V podstatě mi tohle nastavení přijde podobně zvládnuté jako bylo REC2 u Španělů, jen ne tak hravé a drsné. Ale trojku už teď fakt ne ... tam už by nebylo co recyklovat.(21.3.2010)

Musim uznat, že mně se to líbilo. Hlavní hrdinka z jedničky se tu proměnila na Ripleyovou, takže je těm zrůdám obstojným soupeřem. Režisér nechtěl vypadat oproti Marshallovi jako laik a vsadil tak na osvědčené prvky každého správného pokračování. Více monster, mrtvol, krve a jiných nechutností. Tím pádem se například seznámíme s hlavním „bossem“ mutantů a nakoukneme do jejich hajzlíku plného sraček. Gore je taky dost a vypadá velmi slušně. Takže spokojenost za 7/10.(7.3.2010)

Je to celkom dobrý horor, ktorý je priamym pokračovaním už snád´ kultovej jednotky. Má dosť dobrý príbeh, ktorý sa začína tam, kde skončila jednotka, teda hlavná hrdinka je po úteku z jaskýń zachránená, ale stratí pamäť. Polícia pri pátraní po nezvestných ženách utvorí záchrannú skupinu a spolu so zachránenou idú prehľadať miestne jaskyne, ale samozrejme záchranná akcia sa zmení na boj o život. So spracovaním som spokojný, síce tiež trvá dlhší čas, kým sa začne akcia, ale film je dynamický, stále sa niečo deje a nie sú tu žiadne váraznejšie slabšie miesta. Trochu ma tu sklamal nedostatok akcie, od pokračovania tohto typu filmu, kde už diváka nemá čo prekvapiť by som čakal množstvo akcie a drsných scén, ale jednotka mi po tejto stránke vyhovuje viac. Tu mi prišla akcia pomerne stereotypná a nie sú tu moc kvalitné krvavé scény po stránke zaujímavosti a ani efektov. Prakticky jediný spôsob usmrtenia, ktorý ma zaujal bolo spustenie skaly na prenasledujúceho mutanta. Ale inak sa tu nájdu viaceré dobré scény ako prezeranie kamery, celá situácia s visiacou mŕtvolou alebo aj zaujímavý záver. A oceńujem aj celkom zaujímavé postavy a ťažko odhadnuteľné poradie ich umierania. Všetko ostatné už pôsobí približne tak ako v jednotke, až na ten klaustrofobický pocit, ktorý je tu slabší. Dá sa povedať, že som celkom spokojný, ale moc som nečakal, pretože ani jednotku nepovažujem za nič výnimočné. Oba diely sú dejovo na tom dobre, ale nemajú žiadnu atmosféru, takmer žiadne napätie, mutanti nevyvolávajú žiadny rešpekt a ani krvavé scény nevynikajú. Takže ako filmy sa mi páčia, ale ako horory ma moc nezaujali. Objektívna kvalita filmu- 65%, film sa páči mne na 63%.(16.3.2010)

• Cervenak

Klasické hororové pokračovanie - v podstate to isté, len s kopou nezmyslov a idiotsky konajúcich postáv, bez nápadu a hlavne bez napätia. A hrozne zle nasvietené jaskyne, hrdinovia stoja v žiare reflektorov a čumia okolo seba nočným režimom videokamery, akoby inak nevideli. Fail.(17.10.2010)

• - Film dejovo bezprostredne nadväzuje na prvú časť, ktorá sa odohráva v roku 2005. Keď Rios (Krysten Cummings) zaznamenáva videosprávu pre svoju dcéru, používa mobil značky Nokia N81, ktorá však bola na trhu až v roku 2007. (misterz)

• - Když Sarah (Shauna Macdonald) s Rose proplouvají jeskynní řekou, jsou v následující scéně úplně suché. (Nocturno culto)