Pád do tmy 2

The Descent: Part 2

Dobrodružný / Horor / Thriller

Velká Británie, 2009, 94 min

Jak napsal klasik Chupacabre: „…jako kdyby předchozí díl vůbec NEskončil…“ Který je naprosto totožný s mým názorem na The Descent: Part 2 :)) Přitahována monumentem jeskynního komplexu i presována stísněností úzkých průrvů, kde pobíhající krvelační skřeti střeží domovské území, což je pochopitelné, každý si přece chrání to svoje; proto nájezdy lidských vetřelců nezůstanou bez odezvy. A boj je to opravdu nelítostný, tak nezbývá než se ztišit a doufat, že tohle dobrodružství ustojíme.(12.8.2010)

Povedené pokračování dnes již legendárního prvního dílu, který ve světě hororů vzbudil velký poprask. Klaustrofobický pocit, který byl tak skvělý v prvním dílů funguje i v pokračování. Trošku mi zde chyběla pořádná atmosféra jako v prvním díle a závěr snímků taky nebyl zrova nejlíp zvolený. Škoda, že tvůrci si více nepohráli se světlem jako v prvním díle kde světla bylo méně a atmosféra tak byla mnohem děsivější.(21.3.2010)

Klaustrofobní masakr z podzemí druhá část...Vcelku jsem nečekal bůhví jaké překvapení, jelikož příběh kopíruje jedničku. Rozdíl je v tom, že divák už ví, jaké hrůzy se dole skrývají, a tak jen sleduje záchranný tým, který se rozpadá jak trouchnivějící kosti. Odhlédnu od toho, že některé scény jsou nereálné, že zase vítězí ženy nad muži (dobře, někteří se pro ně obětovali, což je plus), a připomenu si, že jde o fantastický horror, kde snad i přírodní zákony mohou jít proti realitě. Líbila se mi atmosféra (do těch chodbiček by mě nikdo nedostal), potvůrky, hojné gore i vtípky typu: ,,Panebože, do jakých sraček jsme to spadly?!" Postavy pomalu odpadávají a zbývající se mění v šílence pomalované krví od hlavy až k patě. Rudé gejzíry stříkají z bojovníků na obou stranách a vypadá to, že naděje na přežití mizí jak kostka ledu na letním slunci. K tomu si připočtěte debilního šerifa, který přivleče pod zem jedinou přeživší nebožačku, i přes zákaz dole vystřelí, a málem zlikviduje během chvilky celý záchranný tým, a který se do poslední chvíle chová jako hovado. Líbil se mi konec, byť mi vrtá v hlavě: Sakra, co jsem propás? Co je ten chlápek zač? Menší minus - lekačky, které jsem postupně čekal i tam, kde nakonec nebyly...(10.11.2013)

Už předchůdce Neil Marshall to s lekačkami a s budováním nervní atmosféry náramně uměl. Jednička byla v rámci žánru, no, nebuďme přísní, téměř geniální. Střihač prvního dílu Jon Harris sází na tradiční pokračování „o pár hodin později“ a má jednu zásadní nevýhodu. V jedničce se totiž až ve druhé polovině snímku na scéně objevovaly nepříjemné zvuky, za kterými stály dost děsivé potvůrky. Než divák první monstrum spatřil, uběhlo tak hodně vody. Marshall tak atmosféru budoval na stísněnosti a všudypřítomné tmě. Harris na to šel (musel jít) jinak, přesto obstál – a to se ctí. Může za to děkovat i Jamesi (teď hodně v kurzu) Watkinsovi, který pomáhal se scénářem i schopnému týmu lidí, kterými se obklopil. Atmosféra je totiž slušná, lekačky velmi povedené. Uvažoval jsem i o čtyřech hvězdách, ale na šestici jeskyňářek se přeci jenom dívalo líp (i když je dobře, že tvůrci zvolili zajímavou, dospělou směsici). Na režijní debut velmi dobré!!(19.4.2012)

K dokonalosti jedničky tomu fous chybí, ale i tak jde o špičkovou záležitost. Neil Marshall dokázal prvnímu dílu vdechnout pocit větší stísněnosti, napětí a celkově použil víc lekavých a obrazově vytříbenějších prvků. Práce kamery, spolu se střihem byly v jedničce hlavním tahounem. Jon Harris se snažil, aby se od podoby prvního dílu moc nevzdálil a na 90% se mu to podařilo. Jeho lekavé momenty ale nepůsobí už tak překvapivě, herecké projevy nejsou na výjimky tak věrohodné. Konec už tak otřepaný z jiných filmů stejného žánru si mohl Harris také odpustit, v tomhle byl první díl originálnější a konec tak umocnil celkovou atmosféru filmu, tady působil už trochu lacině. PÁD DO TMY 2 bych ohodnotil na 90%. Jednička je pro mne 100% záležitost, nebýt tady pár hloupostí v úvodu a jiný závěr, mohlo to být stejně dokonalé!(11.1.2012)