poster

Zaslaná pošta (TV film)

 • Velká Británie

  Going Postal

 • Slovensko

  Zaslaná pošta

Komedie / Fantasy / Dobrodružný

Velká Británie, 2010, 94+91 min

 • MartinezZ
  ***

  24.10.2010 ~ Na rovinu. Já vám nevím. Respektive vím. Vím, že existuje Terry pratchett, Zeměplocha a že existují povídky a romány tohoto autora do této země zasazené. Ovšem nikdy jsem se s Pratchettem a jeho Zeměplochou nesetkal, tedy až do teď. A musím uznat, že mi to přišlo trochu... příliš. ~ Máme tady zlodějíčka, chudáka, který zjistil, že podvody a obíráním lze vydělat hodně. A tak podvádí a obírá, až se ucho utrhne, protože jak se do lesa volá... Po jeho fingované smrti se mu dostává šance. Může si vybrat, buďto pomůže znovu rozjet zchátralý a nepoužívaný poštovní úřad a nebo si tentokráte smrt vyzkouší na ostro, nefingovaně. Náš zlodějíček souhlasí, jak jinak, a při první šanci se pokusí utéct. Nemá přílišného štěstí, jeho hlídačem je totiž hliněný golem, který sice neumí sprintovat, ale za to netrpí nedostatky lidského bytí, nespí, nejí, pracuje do úmoru. Nezbývá tedy, než se poštovního úřadu ujmout. Zlodějíček Vlahoš nebude prvním poštmistrem, tři jeho předchůdci se ovšem příliš vysokého věku na jeho postu nedočkali. S jejich nehodami totiž má tak trochu něco společného majitel konkurenční formy přenosu informací, Hercule Poirot, tedy vlastně herec David Suchet. Tahle slizká malá stvůrka totiž vlastní síť světelných "morseovkových" věží. Nesnaží se poskytovat kdo ví jaké služby, o věže se nestará a ty se pomalu rozpadají. Jeho primárním cílem je na tomhle byznysu vydělat a existence konkurence mu tyto plány jaksi hatí. Vlahoš ale v tomto případě využije svoje zlodějské zkušenosti, díky kterým si vytříbil i poměrně dobré schopnosti manažera s marketingovým citem. A aby nebyl příběh příliš jednoduchý, vstupuje do něj i krásná temná slečna, s jejíž temnou minulostí má co dočinění Vlahoš, její armáda golemů, skupina středověkých hackerů, hlavoun města, skupina poněkud zvláštních pošťáků, nějací vampíři či co, koně, trubky lidé, špendlíky, známky a hromada a hromada dalších věcí. ~ Vymyslet takovouto slátaninu fantasy, moderních technologií a nápadů do tohoto světa zasazených, stvůr a nestvůr, pošahaných jmen a vůbec moderních vědních oborů (považujete-li za ně management a marketing) může buďto velký fantasta nebo člověk s hodně rozsáhlou psychickou chorobou. Já totiž musím uznat, že mi vadila ta přílišná moderna, která mi do fantasy světa nějak neseděla. Fantasy příběh, ve kterém se postavy zodpovídají akcionářům a technologie se tu míchá s čáry a kouzly, upíry a golemy, mi přijde trochu šáhlá. Přesto se jedná o dobrý filmek na sobotní večer a na to, že se jedná o televizní film, i poměrně dobře zpracovaný. Do kin by tohle asi nikdo nedal, přišlo by pouze velké málo Pratchettových příznivců a ti, o jehož existenci nemají potuchy, by zřejmě v míře nemalé film poplivaly. Ostatním by se to líbilo. Podmínkou ovšem je mít představivost natolik velkou, aby se do ní tahle dvoudílná televizní inscenace vešla.(7.4.2013)

 • Bakllazaan
  *****

  Otci prasátek se to nevyrovná, ale s přehledem strčí do kapsy Barvu kouzel .....90%(2.6.2010)

 • Ištván87
  ****

  KOMENTÁŘ DODÁN PO DODATEČNÉM PŘEČTENÍ PŘEDLOHY: Je to zvláštní, ale i přesto, že si tenhle film jde dost tvrdě svou vlastní cestou a až na začátek a konec se předlohy moc nedrží (ovšem skvěle se vypořádává s geniálním Slavojovým vyplňováním příručky během požáru), i tak na mě působí dost dobře. Příběh byl silně zdramatizován a například celá část, kdy je slečna Srdénková na Vlahoše nakrknutá, je zcela v rozporu s předlohou, nicméně díky některým scénáristicky dodaným vtípkům (přemlouvání golemů ke stávce) je to poměrně osvěžující. Sice mi úplně nesedí některé herecké výkony (to je chyba u všech Pratchettových adaptací, postavy se příliš pitvoří), dosti ruší ta televiznost a některé změny proti předloze jsou už trochu moc, nehledě na to, že můj milovaný Vzoromil Výsměšek je tu prezentován jako úplně normální a k tomu ještě velice moudrý a důstojný muž, ale i přes to přese všechno zůstanu alespoň na smířlivých čtyřech hvězdičkách. Má to moc pěkné obsazení, Charles Dance je velice dobře zvolený pro úlohu Havelocka Vetinariho, Claire Foy je zkrátká nádherná, Richard Coyle v úloze Vlahoše je taky poměrně slušný (nicméně místy až moc prvoplánovitě komediální), nejlepší ovšem bude asi, i přes rozdílnost této postavy v knize a ve filmu, David Suchet v roli hlavního záporáka, Nadosaha Pozlátka. Ten zde má na triku nejvíce vtipů (a mám dojem, že žádný nepochází z knihy) a právě většina jeho scén (hlavně ve druhé části filmu) patří k tomu nejlepšímu, co ve filmu uvidíte. Zatímco v knize byl Pozlátko dvoumetrový hromotluk s postavou a vzezřením luxusního piráta, nebezpečný protivník a geniální podvodník, tady je jedním z hlavních nositelů humoru. Jak jsem již říkal, dám tomu čtyři. Ale příště by to chtělo velké plátno, velký rozpočet a víc se držet předlohy, protože zasahovat do knih Terryho Pratchetta (jehož knihy v sobě mají velice často zakomponovány ryze filmové vypravěčské prostředky) je poměrně zbytečný a v podstatě i marný boj. P.S: Má to poměrně slušný český dabing, který se věrně drží geniálního překladu Jana Kantůrka (až na ten Žuch).(22.3.2013)

 • ork
  ****

  For ME 83%(16.7.2010)

 • depony
  *****

  Oceňuji, že se někdo věnuje Pratchettovi a jeho Zeměploše se skutečným zájmem a pochopením. Herci jsou skvělí a to, že Golem vypadá amatérsky mi ale vůbec nevadí :) Je to zážitek a ačkoliv je zde například Vetinari namísto černovousého muže rusovousý ... je skvěle netečný a bez špetky emocí. Líbí se mi ... dávám 92%(5.6.2011)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace