Zaslaná pošta (TV film)

Going Postal

Zaslaná pošta

Komedie / Fantasy / Dobrodružný

Velká Británie, 2010, 94+91 min

KOMENTÁŘ DODÁN PO DODATEČNÉM PŘEČTENÍ PŘEDLOHY: Je to zvláštní, ale i přesto, že si tenhle film jde dost tvrdě svou vlastní cestou a až na začátek a konec se předlohy moc nedrží (ovšem skvěle se vypořádává s geniálním Slavojovým vyplňováním příručky během požáru), i tak na mě působí dost dobře. Příběh byl silně zdramatizován a například celá část, kdy je slečna Srdénková na Vlahoše nakrknutá, je zcela v rozporu s předlohou, nicméně díky některým scénáristicky dodaným vtípkům (přemlouvání golemů ke stávce) je to poměrně osvěžující. Sice mi úplně nesedí některé herecké výkony (to je chyba u všech Pratchettových adaptací, postavy se příliš pitvoří), dosti ruší ta televiznost a některé změny proti předloze jsou už trochu moc, nehledě na to, že můj milovaný Vzoromil Výsměšek je tu prezentován jako úplně normální a k tomu ještě velice moudrý a důstojný muž, ale i přes to přese všechno zůstanu alespoň na smířlivých čtyřech hvězdičkách. Má to moc pěkné obsazení, Charles Dance je velice dobře zvolený pro úlohu Havelocka Vetinariho, Claire Foy je zkrátká nádherná, Richard Coyle v úloze Vlahoše je taky poměrně slušný (nicméně místy až moc prvoplánovitě komediální), nejlepší ovšem bude asi, i přes rozdílnost této postavy v knize a ve filmu, David Suchet v roli hlavního záporáka, Nadosaha Pozlátka. Ten zde má na triku nejvíce vtipů (a mám dojem, že žádný nepochází z knihy) a právě většina jeho scén (hlavně ve druhé části filmu) patří k tomu nejlepšímu, co ve filmu uvidíte. Zatímco v knize byl Pozlátko dvoumetrový hromotluk s postavou a vzezřením luxusního piráta, nebezpečný protivník a geniální podvodník, tady je jedním z hlavních nositelů humoru. Jak jsem již říkal, dám tomu čtyři. Ale příště by to chtělo velké plátno, velký rozpočet a víc se držet předlohy, protože zasahovat do knih Terryho Pratchetta (jehož knihy v sobě mají velice často zakomponovány ryze filmové vypravěčské prostředky) je poměrně zbytečný a v podstatě i marný boj. P.S: Má to poměrně slušný český dabing, který se věrně drží geniálního překladu Jana Kantůrka (až na ten Žuch).(22.3.2013)

jj. tohle můžu. Už se moc těším na další(20.10.2010)

Zlaté.(4.8.2010)

Až těžko uvěřitelné, že v rámci televizní tvorby lze vytvořit, tak kvalitní film s digitálními triky, kvalitním scénářem a výborným hereckým obsazením. A přesto že nejsem ani fanouškem pohádek ani Terryho Ptratchetta, tak tuhle tříhodinovku řadím hodně vysoko a má obliba v britské kinematografii poskočila do výšin nejvyšších.(9.8.2010)

For ME 83%(16.7.2010)