poster

Zaslaná pošta (TV film)

 • Velká Británie

  Going Postal

 • Slovensko

  Zaslaná pošta

Komedie / Fantasy / Dobrodružný

Velká Británie, 2010, 94+91 min

 • depony
  *****

  Oceňuji, že se někdo věnuje Pratchettovi a jeho Zeměploše se skutečným zájmem a pochopením. Herci jsou skvělí a to, že Golem vypadá amatérsky mi ale vůbec nevadí :) Je to zážitek a ačkoliv je zde například Vetinari namísto černovousého muže rusovousý ... je skvěle netečný a bez špetky emocí. Líbí se mi ... dávám 92%(5.6.2011)

 • suicide
  ****

  Otec prasátek podle mě mnohem více vystihoval tu správnou pratchettovskou atmosféru, ale Zaslaná pošta má zase mnohem více divácky příjemnější a přijatelnější příběh. Navíc po nutných filmařských úpravách a zkratkách se dostáváme k skvělému a nenudícímu filmu. Jsem rád, že SkyOne natočilo ty tři filmy - alespoň trošku šíří povědomí o páně Pratchettově dokonalém světě i mezi lidmi, co o knížku ani nezavadí. A po Barvě kouzel jsme konečně zase viděli ankh-morporskou demokracii v praxi. Jeden muž, jeden hlas - a ten muž je lord Vetinari.(17.7.2010)

 • ork
  ****

  For ME 83%(16.7.2010)

 • Jezinka.Jezinka
  ****

  Golemové mohli být lepší, nemuseli mít aspoň očividně gumové nohy a mimiku, když jsou hlinění. Adoráta, která uvědoměle přestala kouřit? Inu, jako militantní nekuřák to schvaluji, s výhradami čtenáře. Že něco bylo vynecháno vcelku chápu. Lord Vetinari mi připadal, jako jeden soudce nejmenovaného okresního soudu, tedy obráceně, ten soudce mi vždycky připadal jako Lord Vetinari. Dokonalý Lord Vetinari. Adorátin housenkovitý účes mě iritoval, její šaty (všechny) se mi moc líbily.(8.11.2011)

 • Ištván87
  ****

  KOMENTÁŘ DODÁN PO DODATEČNÉM PŘEČTENÍ PŘEDLOHY: Je to zvláštní, ale i přesto, že si tenhle film jde dost tvrdě svou vlastní cestou a až na začátek a konec se předlohy moc nedrží (ovšem skvěle se vypořádává s geniálním Slavojovým vyplňováním příručky během požáru), i tak na mě působí dost dobře. Příběh byl silně zdramatizován a například celá část, kdy je slečna Srdénková na Vlahoše nakrknutá, je zcela v rozporu s předlohou, nicméně díky některým scénáristicky dodaným vtípkům (přemlouvání golemů ke stávce) je to poměrně osvěžující. Sice mi úplně nesedí některé herecké výkony (to je chyba u všech Pratchettových adaptací, postavy se příliš pitvoří), dosti ruší ta televiznost a některé změny proti předloze jsou už trochu moc, nehledě na to, že můj milovaný Vzoromil Výsměšek je tu prezentován jako úplně normální a k tomu ještě velice moudrý a důstojný muž, ale i přes to přese všechno zůstanu alespoň na smířlivých čtyřech hvězdičkách. Má to moc pěkné obsazení, Charles Dance je velice dobře zvolený pro úlohu Havelocka Vetinariho, Claire Foy je zkrátká nádherná, Richard Coyle v úloze Vlahoše je taky poměrně slušný (nicméně místy až moc prvoplánovitě komediální), nejlepší ovšem bude asi, i přes rozdílnost této postavy v knize a ve filmu, David Suchet v roli hlavního záporáka, Nadosaha Pozlátka. Ten zde má na triku nejvíce vtipů (a mám dojem, že žádný nepochází z knihy) a právě většina jeho scén (hlavně ve druhé části filmu) patří k tomu nejlepšímu, co ve filmu uvidíte. Zatímco v knize byl Pozlátko dvoumetrový hromotluk s postavou a vzezřením luxusního piráta, nebezpečný protivník a geniální podvodník, tady je jedním z hlavních nositelů humoru. Jak jsem již říkal, dám tomu čtyři. Ale příště by to chtělo velké plátno, velký rozpočet a víc se držet předlohy, protože zasahovat do knih Terryho Pratchetta (jehož knihy v sobě mají velice často zakomponovány ryze filmové vypravěčské prostředky) je poměrně zbytečný a v podstatě i marný boj. P.S: Má to poměrně slušný český dabing, který se věrně drží geniálního překladu Jana Kantůrka (až na ten Žuch).(22.3.2013)

 • - V kostýmu pana Pumpy byl holandský kaskadér Marnix Van Den Broeke, který hrál v předchozích filmech Smrtě. (Chegi)

 • - Film knihu poměrně věrně kopíruje. V několika drobnostech se ale rozcházejí. Například smrt Tragoječe je v knize "brutálnější", když spadne do kouzelné třídičky pošty. Také zpráva, kterou Vlahoš (Richard Coyle) pošle po Velké lince, není odvysílána ze staré semaforové věže, jako ve filmu, nybrž z opuštěné kouzelné veže. Ve filmu se také například neobjeví jedna ze zásadních zeměplošských postav Smrť, přestože v původní literární předloze figuruje. (Chegi)

 • - Sir Terry Pratchett, autor knižní předlohy, se ujal role jednoho z pošťáků, který se objevil v závěru filmu. (Tom_Lachtan)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace