Tajný život včel

The Secret Life of Bees

Múr nárekov

The Secret Life of Bees

USA, 2008, 110 min (Director's cut: 114 min)

Filmov s černošskou tematikou je veľa a priznávam sa že tento som si vybral kvôli Dakote Fanning a neľutoval som. Môžem ho statočne zaradiť k tým vydarenejším. Jednak téma vyraďovania černochov zo spoločnosti a na druhej strane trápenie sa Dakoty, ktorá v detstve nedopatrením zastrelila svoju mamu. Celá táto smrť je však zahalená rúžkom tajomstva, pretože otec presviedča svoju dcéru, že ich mama opustila, lebo ju už nemilovala a v ten deň, keď umrela, sa doma len zastavila pre jej posledné veci. Po nespočetných nezhodách s otcom uteká Dakota na svoje narodeniny s pestúnkou od otca preč a vydá sa na cestu do mesta, kde strávila jej mama svoje detstvo, aby zistila skutočnú pravdu. Otec, ktorý Dakotu doma bijával, sa nakoniec ako to už býva zvykom zmení a pôjde hľadat svoju dcéru. Vynikajúca dráma s dobrými hercami až na Aliciu Keys, ktorá mi tam liezla na nervy až do ¾ filmu.(9.8.2009)

Scénář: Gina Prince-Bythewood .. Netradiční prostředí (včelí farma), tradiční dobové potíže (rasově laděný venkov šedesátých let) a výborná Dakota Fanning (kruci, tohle že je to talentované/uječené dítko Dakota? Tři roky jsem jí neviděl a ten progres jde poznat). Slastný odér nezpůsobuje jen neustálá přítomnost medu, ale především příběh o hledání a silná herecká sestava.(15.4.2009)

S větou, kterou kleopatra pronesla u Války světů "začíná tu být trochu předakotováno" bych se i do jisté míry ztotožnil. Dakota sem, Dakota tam, vypadá na deset, je jí patnáct, ale ve filmu pronáší věty jako málokterý třicátník :-) Rozhodně ale moc pěkný film, příběh i obsazení.(28.5.2009)

Překrásný snímek, který mě rozplakal. Naprosto upřímný snímek, kde, co se týče děje, se v podstatě nic neděje, ale odehrává se tu dokonalá souhra hereckých výkonů, skvělé kamery - opět mé oblíbené sluncem prosvícené pohledy vlévající teplo do srdíčka, hudby a písní, a vnitřních soubojů postav. O tom film vlastně je - o duši a o tom, co se odehrává uvnitř člověka. Jak už jsem zmínila, hemží se to tu výbornými herci, kteří předvedli skvělé výkony. Queen Latifah prostě role silných sebevědomých kyprých černošek sedí a vždycky, když je v nějakém filmu, kde má takovou roli, vnese mi podivný klid do duše, že vím, že všechno dopadne dobře....nevím, jak to dělá. Co se týče Dakoty Fanning, tak ta už je nyní jedinečná herečka, která si vybírá samé zajímavé role a málokdy je k vidění v nějakém braku nebo šumáku, a to je jí teprve 18, v tomto filmu 14 tedy. Omluvte mě, za tento neskutečně sentimentální komentář, ale mě se film dotkl a dlouho na něj nebudu schopna zapomenout. Na závěr krásná skladba, která ve filmu zazněla - Doncha know.(21.1.2013)

Film je v první řadě velmi pěknou a věrnou adaptací knižní předlohy. Představitelky hlavních rolí jsou typově výborně obsazené, neumím si představit lepší herečky pro roli Lily ani August Boatwrightové (Queen Latifah ráda vidím v témeř každém filmu a ve Včelách se opravdu stala doslova zhmotněním rodinného krbu). Taky nevím, ve kterém filmu se naposledy sešlo trio tak skvělých zpěvaček a nebyl to muzikál (i když nikdy neříkej nikdy, kdyby Queen Latifah, Alicia Keys a Jennifer Hudson své role zazpívaly, nemuselo by to být vůbec špatné,ne?...:) Takže film pěkný, za srdce chytí, ale do pěti hvězdiček mi něco scházelo. Možná jsem byla ochuzená o pár překvapení z dějových zvratů, tím že knihu znám. Ale rozhodně bych se jednou ráda po konzumaci spousty medu uložila k polednímu spánku ve stínu domu sester Boatwrightových, natřeného barvou jako Pepto-Bismol...(2.5.2009)

• - Film je natočený podľa rovnomennej knihy od Sue Monk Kid. (dwdb)

• - Alicia Keys se kvůli filmu učila 4 týdny hře na cello. (mihran)