Tajný život včel

The Secret Life of Bees

Múr nárekov

The Secret Life of Bees

USA, 2008, 110 min (Director's cut: 114 min)

Tenhle film mě opravdu emociálně zasáhl, protože stojí na velmi silném příběhu popisujícím jednak utlačování černochů a jednak nezájem rodičů o dítě a jeho fyzické týrání. Všechny hlavní herečky zahrály skvěle své role, Dakota Fanning a Queen Latifah předvedly jako vždy skvělý výkon a Alicia Keys mě velmi mile překvapila.(30.6.2009)

Nejde zde ani tak o včely, jako o lásku a pomoc lidem v nouzi. Přesněji řečeno, jde o pomoc malé holčičce, která se rozhodne utéct před svými vzpomínkami nešťastného dětství. Uchýlení se u černošských chovatelek včel se nezdá jako dobrý nápad, obvzvláště v době rasistických nepokojů 60. let. A je to právě láska, která se ukáže jako nejlepší pomocnice... Skvělé sladké drama! Zajímavosti: Tolik včel na jednom místě a jen jedno ďobnutí. Odnesla to Alicia Keys. Že by zpívala falešně? :-) 75%(23.3.2009)

Filmov s černošskou tematikou je veľa a priznávam sa že tento som si vybral kvôli Dakote Fanning a neľutoval som. Môžem ho statočne zaradiť k tým vydarenejším. Jednak téma vyraďovania černochov zo spoločnosti a na druhej strane trápenie sa Dakoty, ktorá v detstve nedopatrením zastrelila svoju mamu. Celá táto smrť je však zahalená rúžkom tajomstva, pretože otec presviedča svoju dcéru, že ich mama opustila, lebo ju už nemilovala a v ten deň, keď umrela, sa doma len zastavila pre jej posledné veci. Po nespočetných nezhodách s otcom uteká Dakota na svoje narodeniny s pestúnkou od otca preč a vydá sa na cestu do mesta, kde strávila jej mama svoje detstvo, aby zistila skutočnú pravdu. Otec, ktorý Dakotu doma bijával, sa nakoniec ako to už býva zvykom zmení a pôjde hľadat svoju dcéru. Vynikajúca dráma s dobrými hercami až na Aliciu Keys, ktorá mi tam liezla na nervy až do ¾ filmu.(9.8.2009)

Začátek byl jednoznačně zajímavý a měl u mě našlápnuto na 5*, protože něco takového se jen tak nevidí (kdo viděl,ví). Jenomže jakmile Lily utekla, celé to dění bylo takové nezáživné a rozhodně ne tak neotřelé, jak to působilo původně. Atmosféra šedesátých let, kdy vládla rasová nesnášenlivost je úžasná, ale to je asi tak všechno. Asi jsem až příliš očekávala druhý Černobílý svět. A ten se tedy opravdu konal. Navíc celému příběhu uškodila postava ufňukané May, která byla prostě na zabití (ale tvůrci na to asi časem taky přišli a..no,kdo viděl,ví). Celkově jsem našla jen málo postav, se kterými by se dalo sympatizovat a to je dost škoda. Každopádně celkem fajn. A to je právě to.. "celkem fajn" na lepší hodnocení prostě nestačí.(2.9.2012)

Život včel je nejenom tajný, ale i nadprůměrně komplikovaný. Na rozdíl od lidského rozhádaného a mnohdy neurvalého společenství je ale uspořádání včelí komunity účelné a logické ... je nezbytné - opakovaně prověřené evolucí. To člověk s oblibou komplikuje život sobě i druhým nejenom neúčelně a nelogicky, ale i naprosto zbytečně. Pokud se v našem světě podaří najít ostrůvek sounáležitosti, lásky a porozumění, dá se mluvit téměř o zázraku. Je fajn čas od času se na takový malý zázrak podívat. Nechrání ho vysoké útesy - je lehce přístupný, líbezný a zranitelný, vydaný napospas neklidnému moři ... budete si přát, aby ho každá bouře minula.(29.7.2013)

• - Film je natočený podľa rovnomennej knihy od Sue Monk Kid. (dwdb)

• - Alicia Keys se kvůli filmu učila 4 týdny hře na cello. (mihran)