Reklama

Reklama

VOD (1)

Válečný snímek Ďábelská brigáda (1968) byl inspirován historií skutečné vojenské jednotky, složené z kanadských dobrovolníků a neukázněných amerických rekrutů, jež měla být původně vysazena v Norsku. Válečná situace se sice změnila, ale plukovník Frederick, velitel pověřený vycvičením a vyzbrojením brigády, neúnavným přesvědčováním svých nedůvěřivých nadřízených dosáhne svého. Brigáda zůstane pohromadě a stmelí se do obávané bojové jednotky, jež se stala postrachem nepřátel na italské frontě. Film, ve kterém nechybí řada humorných situací, se snažil navázat na mimořádný úspěch obdobného Aldrichova dramatu Tucet špinavců (1965). Vedle Williama Holdena v roli Fredericka se tu objevili i další známí představitelé, Cliff Robertson (velitel Kanaďanů Crown), Vince Edwards (major Bricker), Claude Akins (násilník Rockman) nebo Richard Jaeckel (bývalý cirkusák Greco). V úlohách vysokých spojeneckých důstojníků se mihnou herecké hvězdy Michael Rennie, Carroll O’Connor a Dana Andrews. Režisér snímku Andrew V. McLaglen (nar. 1920) byl synem slavného herce irského původu Victora McLaglena a z jeho rozsáhlé tvorby známe u nás především westerny McLintock! (1963), Shenandoah (1965) a Bandolero (1968). Ďábelská brigáda vznikla v produkční společnosti Davida L. Wolpera (1928–2010), významného nezávislého tvůrce, který léta působil v rámci hollywoodského systému. (Česká televize)

(více)

Recenze (79)

Apophis 

všechny recenze uživatele

Tak tento film si určitě zaslouží čestné místo v v platinové přihrádce pomyslného archivu nejlepších válečných filmů. Příběh je podle skutečné události (což ovšem bohužel mnohdy nezaručuje, že bude film kvalitní...) Děj je velmi dynamický a bohatý - střídají se tu scény ukazující výcvik, scény bojové a mnohdy i humorné [ovšem vkusné, nikoliv uměle implantované, ba přímo přeplácané (jak mnohdy pozorujeme v současných amerických filmech)]. Celý příběh působí reálným dojmem, neukazují se tu ani "hrůzy války", ani se naopak z hrdinů nedělají supermani (viz část mého komentáře k Bitvě o Británii). Herecké výkony jsou vyrovnané, mnohdy si jejich postavy přímo "zamilujete", což u válečného filmu není moc dobrý nápad... Shrnu-li to, nemohu dát Ďábelské brigádě jinak než 5* za scénář, objektivitu, herce i kvalitní bojové scény...[zapoměl jsem na něco?? :-)) ] ()

zdeny99 

všechny recenze uživatele

První hodina a čtvrt je strašně nudná podívaná na výcvik nevychovaných vojínů v táboře. Pak najednou nastane obrovský skok, když se děj ocitá v Itálii. Závěrečná bitva je už skvělá podívaná. Přesto to nemění mé pocity z počátku filmu, kdy asi 70% filmu jsou nezáživné. [794. hodnocení, 63. komentář, 72%] ()

Reklama

Martin741 

všechny recenze uživatele

Reziser Andrew V. McLaglen /McLintock 1963, Shenandoah 1965/ natocil vyborny vojnovy film o utoku na akusi tovaren v Norsku. Prva polka filmu je len taka zoznamovacka s hercami ako William Holdenom /Sunset Boulevard/, Cliff Robertsonom /Tri dny Kondora1975, Bitva o Midway/ a Dana Andrewsom /Laura 1944, Nejlepsi leta Naseho zivota/. Potom nasleduje vycvik, ktory ma hodne do seba, je drsny a napokon na konci filmu uz samotna akcia. Pred akciou sa vsak divizia dozvie, ze je rozpustena a preto sa rozhodne bojovat za svoju existenciu. Teda ako prva polka nebola extra nudna, aj ked sa nasli nudnejsie casti, ale potom v strede film ziskal tempo, slusne dialogy a zaver bol spravne masakrozny, k tomu este vyborna rezia. Raz darmo, Andrew V. McLaglena a jeho filmy zacinam hodne uznavat, hodne talentovany rejza : 88 % ()

agassi68 

všechny recenze uživatele

Možno vo svojej dobe to bol trhák, no teraz mi to prišlo ako rozprávka pre deti. Sčasti mi film pripomínal hrdinské sovietske filmy, sčasti gombíkovú vojnu. Krv sa podobala na farbu susedovej starej embéčky a keď vystrieľali na plešatého vojaka pri dobíjaní nemeckého postavenia na kopci celý zásobník tak sa ešte stihol odraziť, aby sa neudrel o skaly.. Nechýbal ani smiešny patetizmus a blbí fašisti. Hviezdičky dávam za zvuk gájd a za postavičku Peacocka :) ()

Aqualung 

všechny recenze uživatele

No, viděl to jsem to poprvé, ale nějak mi to asi nesedlo.Přišlo mi to místy úsměvné, americká limonáda s jemně vyčichlým obsahem.Viděl jsem mnohem lepší válečné filmy, než je tenhle.Tady dělali z Němců naprosté tupce a bystří spojenci vše zvládali prakticky beze ztrát.Lépe je soustředit se na jednotlivé herce, než na děj filmu.Slabý film. ()

Galerie (124)

Zajímavosti (7)

  • Kromě zmiňovaného názvu Ďábelská brigáda si po svém nasazení v Itálii vysloužila společná americko-kanadská jednotka také přezdívku Černí ďáblové, Brigáda černých ďáblů nebo Freddiovi bojovníci. Vojenské označení Ďábelské brigády bylo 1st Special Service Force, tedy 1. brigáda zvláštních služeb. Do boje se sice poprvé dostala v Itálii, ale její první bojové nasazení bylo předtím v rámci vylodění na ostrově Kiska v Aleutském souostroví u Aljašky, který okupovali Japonci. Ti se z něj ale bez boje ještě před vyloděním Američanů v naprosté tajnosti evakuovali. (Dzin01)
  • Mapa Evropy visící v plukovníkově kanceláři ve skutečnosti zobrazuje poválečnou Evropu. Dobře viditelné je na ní například Československo bez Podkarpatské Rusi nebo nově ustanovené polské hranice. (Arccos)
  • Většina vojenské techniky použita Němci ve filmu je amerického původu. (Furi)

Reklama

Reklama