Poslední vládce větru

Posledný vládca vetra

Avatar: Posledný vládca vetra

Rodinný / Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA, 2010, 99 min

POSLEDNÍ VLÁDCE VĚTRU je sice nejslabším Shyamalanovým filmem od ŠESTÉHO SMYSLU, ale to ještě neznamená, že se jedná o špatný letní film, přestože nesplňuje požadavky letního blockbusteru, či dokonce o jeden z nejhorších počinů posledních let, když je jeho nepřijetí u angloamerického a evropského publika dáno neznalostí či neochotou přistoupit na odlišné vnímání (pasivní rezistence) a pojetí světa (buddhismus) a úlohy i motivace postav v něm (karma). Hlavní problém bych viděl především ve snaze vměstnat celou první sezóna seriálu (tj. dvacet 20minutových dílů) do jednoho celovečerního filmu (tj. 103 minut včetně závěrečných titulků), přičemž se pro vyprávění - uzpůsobeného pohledu hlavní hrdinky - zachovává to zcela nezbytné. Ačkoliv je koncepce trilogie zachována, opomíjí se, že v kapitole první šlo v americkém anime především o představení a prokreslení postav, obeznámení se zákonitostmi fikčního světa a opuštění pohádkového rámce vstříc žánru fantasy s nastíněním komplexnějších (geo)politicko-ekonomických vazeb a propletených vztahů. Film na výše zmíněné rezignuje ve prospěch podřízenosti základním myšlenkám buddhismu včetně gándhíovského protikolonizačního přístupu pasivní rezistence, a tak si na mainstreamový letní blockbuster dovolí inscenovat scény atrakcí jako baletní představení, ve kterém jde o ladnost pohybu a nikoliv fyzický dopad, flashbacky a montážní sekvence redukující ohromné množství časoprostorých vazeb na naprosté minimum jsou do vyprávění vloženy ne z důvodu vypravěčské nemohoucnosti a neschopnosti prokreslit postavy, ale k podpoření jednoho z významů. Vzhledem příslušnosti k určité kategorii (letní blockbuster podle oblíbeného seriálu) a zacílenosti na konkrétní diváckou skupinu (prepubertální mládež ve věku Aanga) jde o chvályhodný přístup, který si odsudek zaslouží leda za to, že celek vyzní jako poněkud tezovitá buddhistická protikolonizační agitka a Shyamalan jako auteur upozadil svůj rukopis (vypravěčská sofistikovanost spolu se žánrovou nevyzpytatelností a stylistickou nekonvenčností včetně významotvorného barevného ladění v pojednání o upínání se k iluzím na úkor skutečnosti) ve prospěch požadavků studia.(13.9.2010)

Kids of Might and Magic. Doslova. Postavy, dialógy, očividná príbehová dieta, lietajúci Pom-Bear, vizitka Šyamalan filmu kruto škodí ako snáď nikdy. Ale klamal by som ak poviem, že ma to nestrhlo. Vizuálna žranica a hodnotím film aký je a nie, aký mohol byť. 75%(6.11.2010)

Začnu s pozitivem. Efekty byly dobré, oheň vypadal jako oheň a voda jako voda. Zvířátka která si tam zahrála, by mohla „běhat“ v naší přírodě. A myšlenka je věru zajímavá, jenže… Špatné herecké výkony, nervy drásající dialogy netrhající jenom uši a jednoduchost celého příběhu zaujme opravdu jen dětskou duši (bohužel poprvé jsem asi stará), takže jsem si při sledování připadala jak na horské dráze. Bohužel největší problém vidím v tom, proč když to bylo tak příšerné, mě se to líbilo a těším se(což není nejpřesnější pojem, ale jiný mě nenapadá) na druhý díl? Pokud umí někdo odpovědět na tuto otázku, nechť mi odpoví interní poštou.(20.1.2011)

Líbilo se mě to více, než Letopisy Narnie už kvůli lepší vizuální stránce, hudbě a dobrým soubojům. Sice příběh mě nikterak neoslovil a místy nudné dialogy tomu taky nepomáhali. Někteří herci byly toporní a nepřesvědčivý… ale i tak bych pokračování rád viděl, snad to nedopadne jak Robin Hood nebo Zlatý kompas (i když to tak vypadá). Mé hodnocení 2,5 hvězdičky…(3.10.2010)

Strašne veľa ľudí tento film vôbec nenadchne a ani nezaujme, no pre mňa to bolo famózne predstavenie vizuálnych efektov, dejovej línie a hudby.Pár vecí sa našlo, ktoré mi film kazili, ale inak som spokojný................. Soundtrack James Newton Howard: 1. Airbender Suite ,2. Earthbenders ,3. The Avatar Has Returned ,4. The Four Elements Test ,5. Journey to the Northern Water Tribe ,6. Hall of Avatars ,7. Prologue ,8. The Blue Spirit ,9. The Spirit World ,10. We Could Be Friends ,11. We Are Now the Gods ,12. Flow Like Water,(1.1.2011)

• - První film M. Nighta Shyamalana, ke kterému si nenapsal scénář z vlastní hlavy. (HellFire)

• - Firebending - ovládání ohně se může rozvinout na Thunderbending  - ovládání blesků. Tuto schopnost má pouze několik výjimečných benderů  - osoby schopných ovládat živly. Waterbending - ovládání vody se může rozvinout na Bloodbending - ovládání krve v těle jiných živočichů a lidí. Earthbending - ovládání země se může rozvinout na Metalbending - ovládání kovů a Lavabending - ovládání lávy. Airbending - ovládání vzduchu se nerozvíjí, pouze pár vyvolených se naučí schopnost levitace. (Aisengam)

• - Doposiaľ najdrahší film, ktorý režíroval M. Night Shyamalan. (Greenpeacak)