V rádiu hraje Jefferson Airplane, píše se rok 1967 a Larry Gopnik (Michael Stuhlbarg), profesor fyziky na klidné univerzitě na Středozápadu se právě dozvěděl, že ho jeho žena Judith (Sari Lennick) opouští. Zamilovala se do jednoho z jeho okázalejších známých, Sye Ablemana (Fred Melamed), který na ni působí rozhodněji než nesmělý Larry. V bytě s nimi bydlí jeho věčně nezaměstnaný bratr Arthur (Richard Kind), Larryho syn Danny (Aaron Wolff) je neustále v potížích a dcera Sarah (Jessica McManus) krade Larrymu peníze z peněženky a spoří na plastickou operaci. Anonym se ho snaží připravit o místo, jeden ze studentů ho uplácí a současně vydírá a sousedka odvedle ho mučí tím, že se opaluje nahá. Zoufalý Larry se vydá s prosbou o pomoc za třemi různými rabíny, aby mu pomohli vypořádat se s jeho problémy a stát se lepším člověkem. Seriózním mužem. (oficiální text distributora)

janabel

O čem to tak asi ve zkratce je? Asi o tom, jak každý vidí jen sebe, svoje problémy, svoje ego. A chudák muž se snaží všem vyhovět. Ale to nejde, jinak se z toho člověk může tak akorát zbláznit a nebo onemocnět... Námět tedy dobrý, ale pro mě asi málo přesvědčivý. ()

aLPaC

No, nechtěl bych být v kůži toho chlápka. Valila se na něj totiž jedna pohroma za druhou. Všechno je ale pojato spíše v komediální, než dramatické rovině. ()

Sundance23

Doufám že tohle byl v roce 2010 poslední film u kterého sem zíval nudou a nemohl uvěřit že to je práce Coenu,co je moc to je moc. ()

zdenur

Na pochopení Coenovského humoru většinou potřebuju dvě shlédnutí, ale v tomhle případě si jsem počtem docela nejistý.. ()

Jacek

Znáte ten fór o starozákonním Židovi, kterému Hospodin potluče kroupami pole, zabije krávu, kozu, oba syny a nakonec i ženu? Na nebožákovu otázku, co že Hospodinovi udělal, že jej tak trestá, Hodpodin opáčí: Nic. Ale prostě mě nějak sereš. A přesně o tom je Coenovic Seriózní muž. Profesoru fyziky Larrymu Gopnikovi se začíná rozpadat život jak malomocná ruka. A rabíni, za kterými Larry v zoufalství vyráží, odpovídají tak rabínským stylem, že Heisenbergův princip neurčitosti dává Larrymu víc jistot, než jejich mnohoznačné nerady. Jak to může dopadnout? To je nakonec fuk. Podstatné je, že Coenové pokračují ve své filmové diagnóze Ameriky. Přičemž tentokrát se pouštějí pod povrch své vlastní, židovské komunity. A jsou stejně krutí a důkladní, jako vždycky. Ten film nemůžete mít rádi, ale Coeny lze leda buď ignorovat, nebo milovat, takže pokud pro vás platí to druhé, neváhejte ani na vteřinu. ()

Kratoc

Velmi podařený, mrazivě bavící, příběh o muži, který zažívá to, že když se něco pokazí, tak se pokazí už pak všechno. Jak je obvyklé u bratří Coenů, tak není ani tak důležitý cíl jako spíše cesta a pokud tedy někdo od závěru nějaké rozuzlení a uzavření kruhu, tak bude asi zklamán, ale já se bavil a ztrápený a zničený výraz Michaela Stuhlbarga je opravdu vydařený. ()

Maslord

Coenovci nesklamali a predviedli ako obvykle film s neopakovatelnym dejom, plny uzasnych hereckych vykonov. Scenar si rovnako zasluzi spomenut aj ked uz bol odmeneny nominaciou na Oscara. ()

kamil.i

Nikdy som si nemyslel, že téma krízy stredného veku uprostred židovskej komunity v Spojených štátoch koncom 60. rokov môže byť zobrazená tak zábavne a originálne. Som veľký fanúšik irónie Coenovských filmov a priznávam, že moje komentáre pri ich filmoch majú sakramentsky ďaleko od niečoho ako objektivita, ale jednoducho milujem štýl ich natáčania, výrazný práve pri tejto skvelej dramédii. ()

waits

Tenhle námět (potíže židovského profesora) si koledoval o břitkou, sarkastickou komedii. Ale Coenové prostě stočí své příběhy do extrémních nebo alespon divných poloh, což zrovna v tomto případě nepůsobí ani tak osobitě, jako spíš nudně a krutě. Zanechané pocity z nejlepších Coenů se točily okolo absurdity a nevypočitatelnosti života, Seriozní muž nabízí hlavně prázdno a smutek. ()

nonick1

Americká krása v hebrejském tragikomickém hávu, v režii bratří Coenů a hereckém podání Michaela Stuhlbarga, pronásledovaného ranami osudu, vrcholícími „jobovkou“, že jej opouští manželka s jeho přítelem. Nelze jinak, než zakončit židovskou anekdotou: Roubíček překvapí souseda v posteli se svou ženou: "Teda Kohn, ja musim. Ale proč voni...?" ()

KOZEL84

Nejnudnější Coenovka co sem kdy viděl a že sem viděl skoro všechny.Je mi u prdele jestli sem tady něco nepochopil,prostě to byla nuda!PS:tak tuhle nominaci fakt nepochopím.Sickboy jak cip. ()

Martyr

Upalte ma ale tento film je jedna velka nudna srajda plna nesympatickych zidov. Pokarhanie za antisemitizmus ocakavam. ()

kailik

Ultimatni davka cynismu ! Me to neuveritelne bavilo, urcite to chce druhy shlednuti. Kazdopadne chudak pan Larry, kdyz se neco posere,tak proc ne poradne ze ?:) A hlavne by me zajimalo jak se dostal ten text na ty zuby ^^ ()

barteca

Asi jo - pět, určitě se k němu vrátím. Film má mnoho rovin, při prvním shlédnutí ho nejvíc vnímám jako vzpomínku na dětství v židovské komunitě v šedesátkách 20.st.. Tolik barvitých detailů si člověk nevymyslí, to se musí prožít ! Skvělý casting a herecké výkony většinou naprosto neznámých herců. Je to obdobná pocta dospívání jako Felliniho Amarcord nebo jakou zachytil S.Leone v Tenkrát v Americe. A navrch specifický židovský humor. Pro mě lahůdková záležitost. ()

jane1106

Přehlídka bizarních ksichtů a retro obrouček od začátku do konce. Coeny mám velice ráda, ale tentokrát na mě tolik nezafungovali. Pozornost si ovšem zaslouží vynikající Michael Stuhlbarg, plus dávám také za Deakinse a několik vtipných scén. ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky