Mary a Max

Slartibarkfast

Možná snad někdy přidám filmům, které si to nezaslouží, ale tady mých pět hvězd září naprosto právem. S neskonalým obdivem smekám před tvůrci tohoto animovaného snímku. Probudí v člověku pocity, o kterých už dlouho neměl ponětí. Nádherná hudba se tu snoubí s krásnou atmosférou jímavého příběhu o síle přátelství. Začalo to tak nevinným nápadem a končí to vrcholnou dojemnou scénou, při které se i v tom největším bručounovi něco hne. Opravdu nemám slov, protože ty nevypoví jak silný dojem na mne tento animák udělal. Dokonalost sama.. 100% ()

nascendi

Keď som v detstve chodil na animované filmy nemohol som tušiť, že raz budú určené dospelým. Pomerne jednoduchý príbeh o dvoch samotároch, ktorých delí oceán a spájajú iba poštové zásielky, hraný plastelinovými figúrkami v depresívne kolorovanom pozadí, ma na moje veľké prekvapenie plne zaujal. Plastelinové postavičky sú nepríťažlivé výzorom, fóbiami i správaním a napriek tomu to pri sledovaní príbehu neprekáža. Trochu mi prekážala nadbytočnosť časti komentára (aj keď nadbytočnosť hlásení pri technickej kontrole auta pred jazdou vo filme Vrchní, prchni ani zďaleka nedosahovala). Filmu by podľa mňa prospelo aj skrátenie o nejakých desať minút. ()

Němi

Tak předně - Elliotovi dokonale padne středometrážní stopáž, na hodině a půl kolikrát ztrácí soustředěnost a vaty je víc, než bylo zdrávo. Naštěstí - v porovnání s jinými tvůrci - ta jeho je cukrová. ()

Slarque

Vesele o vážných věcech aneb neuvěřitelná historie přátelství dvou naprostých outsiderů napříč kontinenty. Tenhle příběh mohl být také pěkně depresivní kládou, ale kombinace vyprávění z pohledu dítěte a osoby s duševní poruchou, vysoce stylizované loutkové animace, pořádné porce nadhledu a výborného komentáře dělá divy. K tomu ještě skvělá hudba a výsledek vás nakonec vezme za srdce. Jen to možná chtělo asi o čtvrthodinku kratší stopáž. ()

Tomco

Rozpačité dojmy. Zatiaľ čo po vizuálnej a aj celkovo remeselnej stránke je to prakticky bezchybné, nestrhlo ma to príbehovo. Nebol som dojatý (a to ma dojme hocičo) a viackrát som sledoval aj zvyšný čas. Ackerovej "9"tke (aj keď teraz porovnávam hrušky s banánmi) som dal tiež tri a tam to bolo podľa mňa o kus lepšie.. ()

Rocky62

Animáky sice nemusím, ale od Maryho a Maxe jsem očekával hodně. Nelze popřít, že se jedná o nekonvenční film se značnou dávkou invence. Promyšlený je každý krok a postavy mají jistě své sympatie, ale v mém případě bohužel ne. Za celou dobu jsem se jen 3x posmál, animace mi nebyla moc příjemná a postava Mary byla na facku. Velké zklamání a potvrzení, že animovaným filmům bych se měl vyhýbat. P.S.Omlouvám se uživatelům "packa" a "Gastovski", kteří kvůli mému hodnocení stráví několik týdnů v psychiatrické léčebně. ()

Bachy

A když má někdo nápad, tak je král. Když má někdo nápadů na osm nákupních košíků, tak je velekrál. Jeden velekrál natočil Mary a Maxe. Máchal mi svou originalitou přímo před očima. Nejprve jsem mu to chtěl vyčíst. Přeci jen si něco mohl nechat na příště a ke konci už jsem se z té přemíry začal malinko kymácet. Ale ne, byl bych nespravedlivý, kdybych jednu hvězdu srazil. Jen ať září všechny. ()

eLeR

Hold ťažko sa žije, keď nie je svet v rovnováhe a o trošku ľahšie, keď máš dobrého priateľa. Pekný príbeh o priateľstve s dokonalým vizuálom. ()

iamek

Perfektní postavy, zajimavý a chytlavý příběh, pěkná hudba a skvělé do detailů propracované okolí. ()

SeBig

Je to o dvouch lidech co maji depresivní život a náhodně si začnou psát...z jedný otázky se vyklubalo nejlepší přátelství. Příběh je někdy smutnej někdy veselej ale spíš je to drama pohádkově spracováno. Děj je parádní a velmi vzorný skoro každou chvíly tam nekdo umře to je snad to mínus která ta pohádka má jinak je to velmi dobře spracované jak už jsem psal a myslím že by se to libilo každému. ()

Chrustyn

Na první pohled možná silně depresivní ale v jádru citlivý, černohumorný animovaný snímek, který nezaujme vizuální stránkou ale zajímavým příběhem, nádherným stylem vyprávění (ne nepodobný "Amélii") a nápaditými postavami s hlasy vynikajících herců. A ta hudba ... ()

korbitch22

Taková porce pesimismu, že každý trošku náchylnější člověk musel po filmu dostat depresi jako prase.Tahle "po domácku" dělaná animace mi moc nevadí, divák má aspoň tu výhodu, že mu děj může nabídnout spoustu bizardních postaviček.Na druhou stránku téhle duševní sondě něco chybí a to především míň naivní scénář, která dělá z neskutečně rutinních věcí bubliny tak velké, že postavy kvůli nim chtěji páchat sebevraždy a ve finále tak působí jako citově roztěkaní emo puberťáci, co se chcou za každou cenu fiknout žiletkou, páč začalo venku chumelit.Slušelo by tomu míň naivity, přepracování scénáře a hlavně živý herci v normálnímn postředí.Nejsem zvyklej na depresivní animované filmy a jako že po zhlédnutí Mary a Maxe mi bylo vážně spíš mizerně a to když ve vás film vyvolá, je prostě na hovno.Na druhou stránku tam byla spousta skvělých scén, u kterých sem se od srdce zasmál, celkově ale určitě převládá zklamání a smutek.55%. ()

Ghoulman

V životě každého člověka jsou chvíle, kdy se cítí vykořeněný, že nikam ve skutečnosti nezapadá, že pro něj v tomhle světě není žádné místo. Pocity osamělosti a nepochopení ho pak vedou k otázce, jestli život má skutečně nějaký smysl. A jsou bohužel lidé, kteří s podobnými problémy musí bojovat celý svůj život. Lidé s psychickými problémy, s těžkou situací v rodině, lidé „odlišní“. A láska, či přátelství jsou samozřejmě nedostatkovým zbožím. Zvláště v dnešní době, kdy lidé „nejsou zlý“ jen prostě mají důležitější věci na práci než někomu věnovat svůj drahocený čas. Právě proto je film tak úžasný. Ukazuje nám, že skutečná podpora a přijetí bez předsudků jsou tím největším, co můžeme druhému dát. ()

Jirka_Šč

Určitě 90%. Velmi lidský filmeček, který není pro malé děti a který vypoví spoustu moudrého o životě a vyrovnávání se sám se sebou. Příjemné překvapení. ()

marhoul

Mary a Max je pro mě jeden z nejkrásnějších animáků vůbec! Někdy si zkrátka líp pokecáte s úplně cizím člověkem... ()

packa

Jednou větou? Film roku! Brutální atak na moji filmovou topku. Nádherný hluboce lidský příběh, okořeněný fantastickou porcí originálního humoru. Právě si dávám čtvrtou projekci během jednoho týdne... a stále nemám dost :-) ()

heyda

V podstatě smutný a hořký snímek, který jen sem tam navštíví humorná scénka. Je krásně vidět, co nám chce režisér sdělit, co mu vadí na dnešním způsobu života a zároveň nás nutí přemýšlet nad svým vlastním působením na tomto světě. Trochu bizarní kreslené ztvárnění tomu dává ještě zajímavější rozměr a hodnocení vidím na MAXimum. ()

mat.ilda

Pár věcí mě zaujalo - například, jak poznávat svět skrze dobroty, co se dají poslat v obálce, jak lze naložit s velkou výhrou, jak se každodenně zrušit při vaření a že Bůh nemá rád tlusťochy (říkali ve spolku anonymních žroutů) a taky, že z dětí a bláznů občas vylezou neskutečná moudra :-) ()

Stanislaus

Nádherný příběh o silném přátelství dvou vyděděnců společnosti, Maxe a Mary, je jednou z nejsladších třešniček na ovocném dortu animovaného filmu. Poutavý a přímý styl vyprávění, rychle ubíhající děj a skvělý výběr hudby se mi vedle silného příběhu zapsaly do paměti. Zkrátka filmařský majstrštyk, který mě dokázal rozesmát, dojmout i ohromit zároveň, což je na půldruhé hodiny dlouhý film silná kombinace. ()

Flego

Reťazec náhodnej korešpondencie rozohrá podivné priateľstvo dvoch ľudí z opačných koncov sveta. Ich listové tajomstvá sú plné nádherných citových výlevov, otváraní vlastného vnútra tomu druhému, zvláštnej nežnosti a oddanosti. Depresívny príbeh Adama Elliota je obrovským zrkadlom ľudskej duše, ale nielen jej. Dotýka sa mnohých sociálnych otázok a hoci nie sú prioritné, dotvárajú prostredie, v ktorom žijú naši hrdinovia. Je to krásny, hĺbavý a dojímavý film. ()