Dr. Jekyll a pan Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Drama / Horor

USA, 1931, 98 min

Předloha:

Robert Louis Stevenson (kniha)

V dnešní době už velice zastaralé a v mnoha směrech směšné ale z celé řady klasických hororů, jeden z nejzajímavějších a překvapivě i silně atmosferických.(20.3.2013)

Na zacatku 30. let vznikla v Americe asi nejslavneji adaptace Stevensonova romanu, v hlavni roli s demonickym Fredricem Marchem. K uspechu ji jiste dopomohly jak uzasne efekty, tak pomerne velka odvaha pri zobrazovani odhalenych zen. Deset let pote, v roce 1941, byl tento slavny film remakovana a slavne dvojrole se zhostil Spencer Tracy. Tato verze nebyla tak sokujici, jako original, ale prisla se sviznejsimi dialogy a lepe propracovanymi postavami. Tezko rozhodovat, ktera z nich je lepsi. Original ma atmosferu spise nemych filmu a skvelou masku, remake zas lepe zahrane rozpolceni Jekyll/Hyde. Tracyho promena sice neni tak ocividna, ale mozna o to je hruznejsi. Rozhodne stoji zato obe verze a je jen na vas, ktera vas zaujme vic. Ja se trosicku vice priklanim k remaku, ale rozdily v kvalite jsou opravdu minimalni.(24.10.2005)

svátek bláznů 2010 // fakt, že jsem na začátku seděla v 10 řadě a na konci v první mi dost vadil. Mě se však tahle klasika líbila a moc. Ale doporučuji to nesledovat, když nemáte repelent u rukou..(12.7.2010)

Na tehdejší dobu slušné triky a výprava. Příběh za nimi také nezaostává.(25.6.2004)

Abych pravdu řekla, cítím mírné zklamání. V mých očích zářný příkladem výjimky, kdy remake s přehledem srazil originál na kolena - o deset let novější verze se Spencerem Tracym a Ingrid Bergman u mě jednoznačně vítězí. Tohle mě bohužel až tak nebralo. Maska Fredrica Marche byla ve své době jistě bombastická, ovšem v dnešní době na mě působila spíše groteskně až komicky, než děsivě, a za naprostý vrchol považuju hysterickou a nápadně přehrávající Miriam Hopkins v roli Ivy. Čtyři hvězdičky jen z lásky ke starým filmům všeobecně, nicméně tenhle kousek mě poněkud míjí - což je škoda.(5.10.2006)