Dr. Jekyll a pan Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Drama / Horor

USA, 1931, 98 min

Předloha:

Robert Louis Stevenson (kniha)
  • Houdini

Oscar 1 : Herec HR - Frederic March + 2 nominace: Kamera, Scénář - A(31.3.2004)

Duhé a oficiálne najlepšie spracovanie klasického príbehu s fantastickým fredericom marchom a na svoju dobu úžasnými maskami a efektmi. 9/10 UPDATE : verzia z roku 1941 sa mi páčila ešte o trochu viac(16.6.2003)

Abych pravdu řekla, cítím mírné zklamání. V mých očích zářný příkladem výjimky, kdy remake s přehledem srazil originál na kolena - o deset let novější verze se Spencerem Tracym a Ingrid Bergman u mě jednoznačně vítězí. Tohle mě bohužel až tak nebralo. Maska Fredrica Marche byla ve své době jistě bombastická, ovšem v dnešní době na mě působila spíše groteskně až komicky, než děsivě, a za naprostý vrchol považuju hysterickou a nápadně přehrávající Miriam Hopkins v roli Ivy. Čtyři hvězdičky jen z lásky ke starým filmům všeobecně, nicméně tenhle kousek mě poněkud míjí - což je škoda.(5.10.2006)

Z dnešního pohledu spíše detektivní drama/thriller. V roce 1931 ale musel Mr. Hyde působit na diváky opravdu děsivě, jelikož jeho vizáž se povedla. Děsivý až odporný, oproti příjemnému gentlemovi Dr. Jekyllovi. Fredric March je zahrál skvěle a Oscara měl zaslouženě. "Ty nezrodil ses pro smrt, věčný ptáčku! Nepoddal ses ani pokolením lačným. Ty nezrodil ses pro smrt..." Moc se líbila atmosféra filmu, která byla napjatá jeho příběhem, který je originální a zajímavý. I když předtím vznikly 2 krátkometrážní filmy Dr. Jekyll and Mr. Hyde a jeden hodinový z roku 1920 od Johna S. Robertsona, vyniká podle mě oproti nim tento od Mamouliana svým zpracováním, větším prostorem pro Jekylla/Hydea a celkově pro děj. Začátek z pohledu první osoby byl zajímavý a líbilo se mi, že do první poloviny filmu dostal i humor Dr. Jekylla. Druhá polovina byla skvěle dramatická a každý musel chápat rozhodnutí Jekylla s Muriel. A komu se nelíbily Jekyllovi varhany, ten musel obdivovat jeho laboratoř, kterou si představoval že bude ve škole při hodinách chemie. :)(7.4.2013)

V dnešní době už velice zastaralé a v mnoha směrech směšné ale z celé řady klasických hororů, jeden z nejzajímavějších a překvapivě i silně atmosferických.(20.3.2013)