Brendan a tajemství Kellsu

• Francie Brendan et le secret de Kells (více)

Brendan žije ve vzdáleném středověkém opatství, které čelí nájezdům barbarů. Ale nový život plný dobrodružství čeká mladého mnicha, když k nim dorazí mistr iluminátor se starobylou nedokončenou knihou plnou tajemné moudrosti a síly...  V tomto bohatém příběhu o síle imaginace a víry v to, že lidstvo překoná zlé časy, se spojuje magie, fantazie a keltská mytologie. V 9. století, v odlehlé části Irska leží opevněné opatství Kells, ve kterém tiše žije dvanáctiletý Brendan. Spolu s ostatními mnichy tvrdě pracuje na zpevnění zdí opatství, ve snaze ubránit se vikingským nájezdům. Jenže s příchodem bratra Aidana, slavného mistra iluminátora a ochránce mimořádné, avšak nedokončené knihy, se Brendanovi otevírají dveře do nového světa. Aidon ho zasvětí do umění iluminace - výzdoby rukopisných knih a objeví v něm ohromný talent. Brendan má dokončit onu velkolepou knihu. Nejprve však musí překonat své obavy z tajného úkolu, díky němuž se poprvé dostane za zdi opatství. Brendan se vydává do kouzelného lesa, ve kterém se skrývají mýtické bytosti. A zde se mladý mnich setká s pohádkovou Aisling, tajemnou vlčí dívkou, která mu bude pomáhat při plnění jeho úkolu. Děsivé vikingské hordy se však blíží. Prosvětlí Brendanovy umělecké vize temnotu a dokáží, že osvícenost je nejlepší hradbou proti barbarům? (oficiální text distributora)

bartias

V době přesycené trojrozměrnou animinací působí obyčejné 2D přímo pohádkově, zvlášť když se tak skvěle povede jako v případě vlastně taky pohádkového příběhu The Secret of Kells. Pestrobarevný kousek je určený dětem, ale přitom nevypadá infantilně. Ze všeho nejvíce připomíná, že kreslené filmy kdysi vypadaly jako kouzlem obživlé obrázky z bohatě ilustrovaných knih. ()

mr.filo

Neobyčejně příjemný pohled na život ve staré osadě a vznik jednoho z nejcennějších irských pokladů (iluminovaný rukopis několika částí bible) Famózní přechody scén (a jakých scén!), neuvěřitelná atmosféra, hudba zvoucí nejen k tanci a neočekávané postavy záporáků. Tento animovaný film dovedně kombinuje tradiční animaci ručně kreslených postav a 2D počítačovou animaci na flash pozadí. http://www.youtube.com/watch?v=Ai0h886JCMw S politováním musím konstatovat, že český dabing ubírá dvě hvězdy! ()

Mr.Ripley

Oslňující výtvarná stránka, příjemný hudební podkres a pro knižní fajnšmekry takřka povinnost. Ovšem stále se nemohu zbavit pocitu, že se z daného tématu dalo vykřesat mnohem více. ()

VaHo

Chtěl bych moc rád napsat nějaký dlouhý komentář, který by plně vystihnul mé dojmy, ale prostě nemám slov. Je to krásný, milý a citlivý film s úžasnou animací, na kterou jsem hleděl s otevřenou pusou. Opravdu mistrovské dílo, asi jako ilustrace ve starých knihách, těch ručně vázaných... ()

Lachtaan

Díky netradiční animaci až mrazivě tajemné a zásluhou toho až nečekaně zajímavé. Animák patřící do soudku, u kterého jsem rád, že se mu věnuji až nyní, v jistých momentech by mi totiž jako malému dítěti tkvělo prostředí, ve kterém Brandon žije, v těch nejtemnější nočních snech a z filmu bych tak překvapený, jako jsem nyní, doopravdy nebyl. Opět mě to nalákalo dohnat Burtonovy animáky. ()

filmmovier

Originální, magické, krásné. Nádherná animace, překrásná hudba, zajímavý příběh z úžasné doby. Naprosto nechápu, proč jsem to viděl až po dvanácti letech od premiéry. Filmy Tomma Moora jsou skvost a hned ten první je absolutní trefa. Tyhle filmy nikdo nedělá a to je moc dobře, protože Brendan je opravdu krásný film. Dobrodružná fantasy a přesto tak reálná, jako máloco. A ta hra s ornamenty je taktéž úžasná. 95%. ()

Samuel7

Opravdu překrásně stylizováno, les byl skutečně kouzelný! Ani chvilku jsem se nenudil, nepostrádalo to dobrou atmosféru, a to všechno bylo ještě podkresleno pěknou hudbou. The Secret of Kells je rozhodně jedním z výtvarně nejlépe zpracovaných filmů roku. 80-85% ()

Montezuma3

Už jsem přestával doufat, že v roce 2009 vznikl nějaký snímek, který by u mne zabodoval natolik, abych mu mohl dát pět hvězdiček. A přece se našel. A atakoval u mne dokonce pozice nejlepšího animáku a pohádky. Krásně stylizovaná animace doprovázena ještě krásnější hudbou. Roztomilé Aisling může konkurovat už snad jen princezna Mononoke. ()

neoBlast

Dle mého dost přeceňovaná ukázka minimalistické animace, která inspiraci na japonských ostrovech nezapře (Miyazaki nakukuje za každým stromem), ale zároveň to celé není dostatečně zajímavé (či odlišné jako v případě japonského anime), aby snímek bavil celou dobu. 55 % ()

GrooveJump

Další vhozená rukavice pro anime ame komerci, či pro manga kult. Originální počin plný osobité animace. Přesně na nedělní vytrávení... ()

pytlik...

Málokteré dílo dokázalo tak dokonale vystihnout atmosféru raného středověku. Tím nechci říct, že jsem v té době žil, ale přesně takhle si ji představuji. Civilizace se rozprostřela do odlehlých ostrůvků, neznámý a nebezpečný svět začínal pro průměrného člověka už pár kilometrů od jeho bydliště. S tímto omezením byla spojená myšlenková a pocitová jednotvárnost, kvůli níž člověk považoval i "obyčejnou" knihu za nevídaný zázrak. Příběh sám pak byl naprosto realistický (až na tu vílu, i když... kdo ví?), křesťanská církev v té době představovala jednoznačně kladnou instituci, irští mnichové svým opisováním čehokoli zachránili cenné poklady. Primitivní Vikingové pak představovali pro Irsko stálou hrozbu, a nakonec se jim jejich ďáblulibý úmysl podařil, v osmém století všechny mnišské kláštery vypálili. Mimochodem je zvláštní, že dnes fotbaloví i jiní severští fandové chodí na zápasy ve vikingských přilbicích a podobných proprietách, a hrdě se tak hlásí ke svým brutálním primitivním předkům - vrahům. Možná za pár století uvidíme Němce na zápasech vesele hajlovat v uniformách a nikoho to nebude pohoršovat. Protože bohužel, lidé jsou nejvíce hrdi na ty dějinné epochy, kdy jejich státy zabíraly největší území, kdy se jejich národa všichni báli. Jinak nejrozumnějším v celém příběhu se jevil starý opat, který si jako jediný uvědomoval, že aby umělecké dílo přežilo, musí se v první řadě zachránit jeho tvůrci. Čili nejdřív hradba, pak kniha. To, že to nakonec dopadlo jinak, že opat místo realisticky působil poněkud škarohlídsky, lze připsat na triko měkkému srdci režiséra, který unhappy end prostě nesnesl. V reálu by přitom nejspíš kniha skončila v plamenech, stejně jako její pisatelé. ()

geklon

Moorova celovečerní animovaná prvotina je příběhově, hudebně i animačně nádherná. Výrazná mystika má ostré a zřetelné kontury, avšak jen do té doby, než se Vás začne dotýkat, to pak příjemně hladí a šimrá. Příběh neustupuje bezhlavým happyendům a prvoplánovým emocím. Animace je moderně pojatá alternativa disneyovským, pixarovským, či dreamwokrksovským jednohubkám. Líbivé pro děti, ale i pro náročné oko, ucho.... a kdo ví co ještě. Pátá hvězda je za způsob jakým nás autor přenesl příběhem v pouhým deseti minutách a možná celou generaci. Ta to závěrečná část ve mě vyvolala chuť poznat život dospívání Brendana. ()

uglug

Hrozná škoda, že autoři této výtvarné velkoleposti trošku více nezapracovali na i na ději. Uznávám, jde pouze o zpracování jakési krátké mytologické povídky, ale stejně! Jelikož animované zpracování je prostě dechberoucí, postavičky kouzelné a čarokrásné atmosféře lesa může závitět i Avatar. Za audiovizuální zážitek dávám 10/10, za zklamání z uspíšeného děje a brzkého konce 7/10 takže výsledně jen 4 hvězdy. Ikdyž mě to tedy, za takový skvost, uplně drásá srdce!:) ()

sskrblik

Nezaměnitelná animace a překrásný výtvarný styl, už jenom kvůli tomu stojí toto umělecké dílo za povšimnutí. Do paměti se mi taktéž vryla mystika a neotřelá prostorovost. Nejspíš to bude chtít druhou projekci pro plné docenění. ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky