Reklama

Reklama

Případy bratra Cadfaela

(seriál)
všechny plakáty
Drama / Mysteriózní
Velká Británie, (1994–1998), 16 h 15 min (Minutáž: 75 min)

Předloha:

Edith Pargeter (kniha)

Hudba:

Colin Towns

Hrají:

Derek Jacobi, Michael Culver, Julian Firth, Terrence Hardiman, Mark Charnock, Toby Jones, Eoin McCarthy, Sean Pertwee, Ben Pullen (více)
(další profese)

Série(4) / Epizody(13)

Píše se první polovina 12.století. Zatímco evropští králové se chystají na druhou křížovou výpravu, v Anglii vypuká občanská válka vyvolaná sporem o trůn mezi Štěpánem III. a jeho sestřenicí Matyldou. Do této nejisté doby, příznačně nazvané anarchie, umístila E.Petersová svého románového hrdinu, vojenského vysloužilce, benediktina a ''středověkého detektiva'', světaznalého Cadfaela. V první epizodě objevuje Cadfael při zaopatřování obětí exekuce ''přebytečné'' tělo a pátrá po jeho původu. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (32)

Gemini 

všechny recenze uživatele

Naprosto ojedinělý detektivní seriál co do námětu. Tedy nepočítáme-li Radyem zmiňované Jméno Růže, což ale byl film, takže je vše v pořádku:) Vyšetřovat zločiny je možné i bez daktyloskopie, soudních lékařů, rozborů krevních skupin atd. atd. Navíc je středověká Anglie ukázána realisticky, ve vší syrovosti a tvrdosti té doby, viz hned první díl seriálu...po dobytí tvrze je mezi oběšenými jedno tělo navíc, hezký začátek, že? ()

Véča 

všechny recenze uživatele

Výborný detektivní seriál,podle neméně dobrých knih Ellis Petersové.Mě osobně je postava bratra Cadfaela mnohem sympatičtější než třeba takový Hercule Poirot nebo většina jiných detektivů.Věrně,aspoň co můžu posoudit,působí středověké prostředí kláštera a přilehlého města.Každá postava má své typické chování(seržant je hloupý a omezený,Cadfaelův pomocník trochu jednodušší a důvěřivý),a proto si každého vybavím i po delší době ne jako u většiny seriálů.Na doprovodnou hudbu si moc nevzpomínám,ale úvodní znělka ve stylu klášterního chorálu dokonale navozuje atmosféru.ze seriálové tvorby poslední doby naprostá špička. ()

Reklama

misterz 

všechny recenze uživatele

Tak toto je jeden unikát medzi historickými seriálmi. Detektívok na báze H. Poirota v historickom prostredí vrcholného stredoveku veru nie je veľa. Moc sa mi ale nepáči porovnanie so snímkom Meno ruže - iná doba a hlavne tu jednotlivé kriminálne prípady veľmi príhodným a zaujímavým spôsobom reflektujú aj celkovú politickú dobovú situáciu (občianska vojna medzi Štefanom a Matyldou), preto má celý seriál aj vyšší spoločenský rozmer. V Mene ruže sme o vonkajšom svete za múrmi kláštora v podstate nevedeli nič a obeťami boli hlavne mnísi. Tu je zoznam obetí a previnilcov podstatne bohatší, či už sa na to pozrieme z hľadiska ich pôvodu alebo feudálneho statusu. Každý jeden diel má preto niečo do seba a vždy nám ponúkne aj niečo nové, čomu výrazne pomáha aj bohatá rozmanitosť spektra charakterov jednotlivých postavičiek. Musím pochváliť aj výpravu a hlavne skvelú hudbu, ktorá dobovú atmosféru ešte umocnila. Latinčina tu tiež bola vítaná, pekný bonus. Samozrejme, nemôžem zabudnúť na hlavného predstaviteľa, tak sa zdá, že D. Jacobi sa v historických filmoch a seriáloch cíti ako ryba vo vode, bol skrátka fantastický a jeho postava ma aj v tomto prípade náramne bavila. Navyše mi bol sympatický aj jej filmový charakter. Skrátka masterpiece na tento námet. ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Při případech seriálu PŘÍPADY BRATRA CADFAELA si nelze nevzpomenout na jiné dílo - také seriál JÁ, CLAUDIUS - ; spojuje je - jistě to uhádnete - postava Dereka Jakobiho, výrazné osobnosti britského soudobého divadla a v obou případech představitele hlavní role. Právě jeho výsostné herectví jakoby dotmelovalo a současně dále rozvíjelo příběhy-epizody tohoto nadprůměrného díla. Hluboký humanismus, jímž je seriál prodchnut, jaksi nedbale, jakoby zpoza rohu, skutečně nenápadně krok za krokem důrazem na nominalistický rozum (nominalismus byl jedním z nejvlivnějších myšlenkových směrů evropského středověku, bývá pokládán za předchůdce humanismu a renesance) v podstatě moderním způsobem, ale v mezích, nepřekračujících dobové meze, rozplétá jeden plod lidské zloby za druhým. Středověké kulisy ustupují, dobová rozhraní se stírají. Objevuje se jedno nadčasové: člověk bojující každý den, každou hodinu, každou vteřinu o své lidství. Člověk odkázaný ne na pomyslnou boží milost, ale sám na sebe, na svou vůli, na svou nebojácnost, na svou touhu a potřebu po spravedlnosti. Její hlavní zastánce je navenek tichý, neprůbojný, jakoby nezdravě mírný. Opak je pravdou. Hlavní zbraní jeho neúmornosti je bystrost, ostrovtip, houževnatost, soustavnost, ctnosti, zpravidla dnes shrnované do pojmu občanské statečnosti. Toto nevšední detektivní dílo by si jistě našlo své diváky i na DVD nosičích, kde již dávno mělo být uvedeno. ()

Radyo 

všechny recenze uživatele

Velmi zajímavý seriál, v němž hlavní roli hraje Derek Jacobi, známý hlavně z role Claudia v seriálu "Já, Claudius". Role mnicha, jenž se z vlastní iniciativy snaží řešit kriminální delikty dávného středověku, mu výborně sedí. Napomáhá tomu i kvalitní scénář jednotlivých epizod. Tak trochu se v souvislosti s tímto seriálem nabízí srovnání s jiným středověkým "detektivem" Williamem Baskervillem (tímto děkuji Rex Mundi za upozornění na chybu :-) )ze Jména růže (vynikající Sean Connery), ale tak vysoko tento seriál nedosahuje. Nicméně v rámci televizní zábavy se řadí mezi to nejpovedenější za posledních 10 let. ()

Galerie (1)

Reklama

Reklama