poster

Případy bratra Cadfaela (TV seriál)

 • Velká Británie

  Cadfael

 • Velká Británie

  Mystery!: Cadfael

Drama / Mysteriózní

Velká Británie, 1994, 13x75 min

 • filmmovier
  ****

  Velice zajímavý seriál, který je zasazený do zajímavého prostředí a díky středověku jsou i řešené vraždy o něco zajímavější. Krásně mi vyhovuje pomalé tempo jednotlivých epizod, které jsou ale naplněny úžasnou atmosférou a prostředím, skvělou hudbou, kvalitními scénáři, zajímavým rozuzlením a tradičně silnými hereckými výkony, zejména titulního Dereka Jacobiho, který je i v této roli perfektní, postava Cadfaela mu sedne. Skutečně vynikající detektivní seriál, je jen škoda, že v našich končinách není tak známý, ČT by ho mohla vytáhnout. Pro mě jako milovníka anglických detektivek a historických filmů je tato série naprosto perfektní kombinací, která funguje, je napínavá i zábavná a krásně se na to kouká. Až se někdy dostanu k dalším dílům (zatím jsem viděl první sérii), třeba to tady ještě upravím. Prozatím u mě ale za naprosto perfektních 85%. Kam se hrabe Jméno růže, tohle mi sedne mnohem lépe skoro ve všem, na co si vzpomenete.(15.4.2016)

 • sportovec
  ****

  Při případech seriálu PŘÍPADY BRATRA CADFAELA si nelze nevzpomenout na jiné dílo - také seriál JÁ, CLAUDIUS - ; spojuje je - jistě to uhádnete - postava Dereka Jakobiho, výrazné osobnosti britského soudobého divadla a v obou případech představitele hlavní role. Právě jeho výsostné herectví jakoby dotmelovalo a současně dále rozvíjelo příběhy-epizody tohoto nadprůměrného díla. Hluboký humanismus, jímž je seriál prodchnut, jaksi nedbale, jakoby zpoza rohu, skutečně nenápadně krok za krokem důrazem na nominalistický rozum (nominalismus byl jedním z nejvlivnějších myšlenkových směrů evropského středověku, bývá pokládán za předchůdce humanismu a renesance) v podstatě moderním způsobem, ale v mezích, nepřekračujících dobové meze, rozplétá jeden plod lidské zloby za druhým. Středověké kulisy ustupují, dobová rozhraní se stírají. Objevuje se jedno nadčasové: člověk bojující každý den, každou hodinu, každou vteřinu o své lidství. Člověk odkázaný ne na pomyslnou boží milost, ale sám na sebe, na svou vůli, na svou nebojácnost, na svou touhu a potřebu po spravedlnosti. Její hlavní zastánce je navenek tichý, neprůbojný, jakoby nezdravě mírný. Opak je pravdou. Hlavní zbraní jeho neúmornosti je bystrost, ostrovtip, houževnatost, soustavnost, ctnosti, zpravidla dnes shrnované do pojmu občanské statečnosti. Toto nevšední detektivní dílo by si jistě našlo své diváky i na DVD nosičích, kde již dávno mělo být uvedeno.(6.4.2008)

 • Fido
  *****

  Výborná předloha Ellis Petersové (kromě jedné jsem všechny díly přečetl), velmi dobrý scénář i zpracování TV seriálu. Středověká Anglie je věrohodná a Derek Jacobi jako Cadfael na pravém místě. Těm, kterým se již přejídají krvavé akčňáky s potoky krve a chtějí klasicky podumat o možném vrahovi, o motivech dobrého i zlého lidského jednání a moudrosti věků, vřele doporučuji.(22.3.2005)

 • Radyo
  ****

  Velmi zajímavý seriál, v němž hlavní roli hraje Derek Jacobi, známý hlavně z role Claudia v seriálu "Já, Claudius". Role mnicha, jenž se z vlastní iniciativy snaží řešit kriminální delikty dávného středověku, mu výborně sedí. Napomáhá tomu i kvalitní scénář jednotlivých epizod. Tak trochu se v souvislosti s tímto seriálem nabízí srovnání s jiným středověkým "detektivem" Williamem Baskervillem (tímto děkuji Rex Mundi za upozornění na chybu :-) )ze Jména růže (vynikající Sean Connery), ale tak vysoko tento seriál nedosahuje. Nicméně v rámci televizní zábavy se řadí mezi to nejpovedenější za posledních 10 let.(21.1.2003)

 • misterz
  *****

  Tak toto je jeden unikát medzi historickými seriálmi. Detektívok na báze H. Poirota v historickom prostredí vrcholného stredoveku veru nie je veľa. Moc sa mi ale nepáči porovnanie so snímkom Meno ruže - iná doba a hlavne tu jednotlivé kriminálne prípady veľmi príhodným a zaujímavým spôsobom reflektujú aj celkovú politickú dobovú situáciu (občianska vojna medzi Štefanom a Matyldou), preto má celý seriál aj vyšší spoločenský rozmer. V Mene ruže sme o vonkajšom svete za múrmi kláštora v podstate nevedeli nič a obeťami boli hlavne mnísi. Tu je zoznam obetí a previnilcov podstatne bohatší, či už sa na to pozrieme z hľadiska ich pôvodu alebo feudálneho statusu. Každý jeden diel má preto niečo do seba a vždy nám ponúkne aj niečo nové, čomu výrazne pomáha aj bohatá rozmanitosť spektra charakterov jednotlivých postavičiek. Musím pochváliť aj výpravu a hlavne skvelú hudbu, ktorá dobovú atmosféru ešte umocnila. Latinčina tu tiež bola vítaná, pekný bonus. Samozrejme, nemôžem zabudnúť na hlavného predstaviteľa, tak sa zdá, že D. Jacobi sa v historických filmoch a seriáloch cíti ako ryba vo vode, bol skrátka fantastický a jeho postava ma aj v tomto prípade náramne bavila. Navyše mi bol sympatický aj jej filmový charakter. Skrátka masterpiece na tento námet.(31.5.2017)