poster

Případy bratra Cadfaela (TV seriál)

 • Velká Británie

  Cadfael

 • Velká Británie

  Mystery!: Cadfael

Drama / Mysteriózní

Velká Británie, 1994, 13x75 min

 • Radyo
  ****

  Velmi zajímavý seriál, v němž hlavní roli hraje Derek Jacobi, známý hlavně z role Claudia v seriálu "Já, Claudius". Role mnicha, jenž se z vlastní iniciativy snaží řešit kriminální delikty dávného středověku, mu výborně sedí. Napomáhá tomu i kvalitní scénář jednotlivých epizod. Tak trochu se v souvislosti s tímto seriálem nabízí srovnání s jiným středověkým "detektivem" Williamem Baskervillem (tímto děkuji Rex Mundi za upozornění na chybu :-) )ze Jména růže (vynikající Sean Connery), ale tak vysoko tento seriál nedosahuje. Nicméně v rámci televizní zábavy se řadí mezi to nejpovedenější za posledních 10 let.(21.1.2003)

 • Šandík
  ****

  Slušně natočená detektivní série, které ovšem, především v první sérii, ubližují místy poněkud "papundeklově" působící kulisy a dosti sterilní kamera. Herectví ovšem velmi obstojné, přičemž především herecký výkon Dereka Jacobiho je opět zcela odzbrojující... Pokud jde o historickou věrnost, pak se tvůrci celkem snažili o věrohodnost, i když sem tam jim nějaká drobnost unikla. Asi největší faux pas je z tohoto hlediska masivní použití strojově řezaných prken, přestože v dané době bylo dřevo daleko častěji děleno štípáním a nikoli nákladným a nesmírně pomalým řezáním. Také barevnost některých kostýmů, především těch s převládající modrou barvou, která sice známa byla, ale její výroba byla nesmírně nákladná, nebo dalšími, na počátku dvanáctého století jen stěží myslitelnými barevnými odstíny, se mi nezdá úplně pravděpodobná. Zcela anachronické jsou samozřejmě Cadfaelovy detektivní úvahy a metody, a také jeho názory a postoje, ale nechť, detektivka je stejně vždycky více či méně taková pohádka pro dospělé ;o) Je ovšem potřeba zdůraznit, že například pro svou vachrlatou loyalalitu vůči králi by Cadfalel pravděpodobně visel hned několikrát. Podobné je to i s "moudrou uměřeností", nevírou v zázraky, snahou po hledání pouze racionálních vysvětlení, ostatně i hloubkou Cadfaelových znalostí, atp. atd. Středověká a dokonce ještě raně novověká psychologie byla zcela odlišná a bratr Cadfael by v reálném středověku se svými názory nepochybně přežil tak týden, možná dva, než by jej někdo pro to či ono preventivně odpravil, případně než by ho upálili jako kacíře a heretika... Kde je smrt všudypřítomná, nikdo příliš nepočítá mrtvoly, natožpak by se nějak zvlášť obával o život kohokoliv. Stokrát důležitější než pozemský život byl život věčný, "správná smrt" a příprava na ní. Podřizovalo se jí téměř všechno a se vším více či méně souvisela... Ještě poznámka ke svaté Winifred. Ten poťouchlý trik s mrtvým mnichem by samozřejmě nemohl vyjít, neboť relikviáře byly otvírány, ostatky ukazovány a dokonce dotýkány a líbány. Představa, že by bylo možné zamaskovat podobnou věc je zcela iluzorní... Celkový dojem: 75% Zajímavé komentáře: sportovec, F.W.Colqhoun(30.12.2011)

 • Gemini
  ****

  Naprosto ojedinělý detektivní seriál co do námětu. Tedy nepočítáme-li Radyem zmiňované Jméno Růže, což ale byl film, takže je vše v pořádku:) Vyšetřovat zločiny je možné i bez daktyloskopie, soudních lékařů, rozborů krevních skupin atd. atd. Navíc je středověká Anglie ukázána realisticky, ve vší syrovosti a tvrdosti té doby, viz hned první díl seriálu...po dobytí tvrze je mezi oběšenými jedno tělo navíc, hezký začátek, že?(7.6.2003)

 • filmmovier
  ****

  Velice zajímavý seriál, který je zasazený do zajímavého prostředí a díky středověku jsou i řešené vraždy o něco zajímavější. Krásně mi vyhovuje pomalé tempo jednotlivých epizod, které jsou ale naplněny úžasnou atmosférou a prostředím, skvělou hudbou, kvalitními scénáři, zajímavým rozuzlením a tradičně silnými hereckými výkony, zejména titulního Dereka Jacobiho, který je i v této roli perfektní, postava Cadfaela mu sedne. Skutečně vynikající detektivní seriál, je jen škoda, že v našich končinách není tak známý, ČT by ho mohla vytáhnout. Pro mě jako milovníka anglických detektivek a historických filmů je tato série naprosto perfektní kombinací, která funguje, je napínavá i zábavná a krásně se na to kouká. Až se někdy dostanu k dalším dílům (zatím jsem viděl první sérii), třeba to tady ještě upravím. Prozatím u mě ale za naprosto perfektních 85%. Kam se hrabe Jméno růže, tohle mi sedne mnohem lépe skoro ve všem, na co si vzpomenete.(15.4.2016)

 • F.W.Colqhoun
  *****

  Špetka upřímnosti: Seriály nijak zvlášť nevedu. Strašně žerou čas a i ty nejlepší z dobrého nápadu vyždímají příliš. Nakonec toho zpravidla moc nezbude a díl za dílem to tak nějak hořkne. Twin Peaks anyone? Cadfael se svými 13-ti epizodami naštěstí končí včas, a to přesto, že nijak výrazně nekončí. Prostě seroš. Za všechno mohou zase jednou LK, které dývka s přesvíceným Derekem Jacobim sice začaly vydávat, ale * alespoň zatím * nedokončily. Ještěže existují jiné způsoby... Z námětu nelze nečenichat Umberta Eca. Přestože scénář ze zřejmých důvodů nedosahuje stejných kvalit a drží se striktně ve vrstvě "osvícený humanistický vědec v kutně řeší za pomoci proto-moderních technik a přitroublého novice ve 12. století vraždu" (do nějakých alegorických pokusů či srovnávání paradigmat se zde nikdo nepouští; prokrista - jsme v televizi), není to vůbec blbé, zápletky jsou originální a alespoň pro mě nijak okatě průhledné. V obsazení samozřejmě vede Jakobi, který mezi kolegy v rolích vidláků a fanatiků doslova září. Jeho Cadfael je k zulíbání (rozuměj - patří na hranici). Ačkoliv o tom není řeč, jistě čítá Aristotela a dle ukázek břitkého vtipu si leccos vzal i z druhého dílu Poetiky. Co dělá v mých očích z televizního projektu vzácnou věc je výprava a atmoška. Možná jde jen o zvyk, ale co se v prvních dílech jeví poněkud papundeklově, proměňuje se od série k sérii ve věrohodně (alespoň pro soudného laického diváka) působící exkurz do temných časů, a to bez laciných filtrů a dalších triků, za něž vděčíme CGI. Paruky moc netrčí, od hub jde hercům skutečná pára a při pohledu na měšťany a vesničany je zřejmé, proč byl o kláštery takový zájem. Zamrzí jen skutečnost, že se povedlo natočit jen 13 dílů. Tvůrci měli přece jenom ždímat až do sucha :-)(7.9.2011)