Světácký lamač srdcí, major Andrea Rossi-Colombotti (Marcello Mastroianni) zažívá životní krizi. Po rozchodu se svou přítelkyní (Michele Mercierová) se nedokáže milostně sblížit s jedinou ženou, přestože mu samy téměř padají do náruče. Rozhodne se proto vyhledat pomoc známého psychoanalytika a odvypráví mu skoro všechny své avantýry v naději, že mu pomůže odhalit příčinu jeho náhlé indispozice. Doktor pro něj ovšem má překvapivou diagnózu: v Andreovi se probouzí sexuální apetit jen ve chvílích bezprostředního nebezpečí a protože příznaky budou sílit, měl by se raději připravit na život v celibátu. Andrea se chvíli zkouší dvořit Gigliole (Virna Lisiová), která složila slib cudnosti, ale po pár týdnech podlehne v cirkuse krotitelce šelem přímo ve lví kleci a pak už se eskapády s ženami a jejich žárlivými manžely či běsnícími otci jen násobí... Známý příběh o největším svůdníkovi všech dob přepracoval režisér Mario Monicelli do dnešní doby a namísto samolibého proutníka si představuje Casanovu jako tragikomickou postavu, jež je zcela ve vleku svých vášní. Hlavní role se pak ujal světově proslulý italský herec Marcello Mastroianni, známý jak z Monicelliho hýřivých komedií, tak Felliniho filmových fresek. Původní scénář bláznivé erotické komedie, který Monicelli napsal s dalšími čtyřmi spoluautory, získal v roce 1966 nominaci na Oscara. (Česká televize)

Tamdydam

Na nejlepších Italské komedie šedesátých let to podle mě nemá. Ale i tak Casanova stojí za vidění. Už jen kvůli všudypřítomným italským femme fatale. Takovou koncentraci v jediném filmu jsem nikde jinde neviděl. A Mastroianni je tu výborný ()

Jehan

Poněkud nedoceněný, ale svrchovaně zábavný film! Mastroianni dokazuje, že je prostě nepřekonatelný, ať už hraje cokoliv. Nemluvě o všech těch kočkách... ()

curil

Jedna z mála italských komedií bourajících předsudky a sexuální tabu, která se k nám dostala do kin koncem šedesátých let. Pamatuji na fronty před kinem a čerstvý občanský průkaz (přístupno od patnácti let). ()

PTuranyi

Výborne natočená šarmantná komédia o mužovi, ktorý zistí, že je impotent a dokáže byť mužom len v nebezpečenstve. Film netlačí do silenej zábavy a všetky situácie vyznievajú prirodzene z podstaty príbehu. Veď kto by nevidel pavúka na obrázku s pavúkom ;) Mastroianni nie je žiadny komik ale problémy, ktoré mu stavia príbeh do cesty sú natoľko komické, že s jeho šarmom to vyzerá skvele. ()

f1

Jak říká Foma, pro občasné návštěvníky Itálie nádherný "cestopis" a záběry z míst, kam se jen tak nedostanete. Marcello byl pro svádění stvořen, tento herec, který hraje nejvíce, když nehraje, nemá chybu. Nádherné vyvrcholení na závěr při procesu je úžasné. Grande Italia, doporučuji všem fanouškům italské kultury nebo snad jen Marcella. ()

nouvelle vague

Přehlídka těch nejkrásněších žen italského filmu... a Mastroianniho. Je to příjemný a vděčný film a hlavně kvůli příslušnicím ženského pohlaví VELICE koukatelný film:) ()

gizi

Celkem obyčejný film, ovšem asi dvakrát (scéna na Sicílii a u soudu) jsem se více zasmál. Není špatné, ale opakovaně vidět by pro mě asi byla ztráta času. 20.8.11, 65%. ()

nauru

Velmi vtipné a svěží. Mastroianni je pan herec a toto mu náramně sedělo. Nejvíce jsem se pobavil, při jeho druhém útěku od pozdější filmové manželky, když měl místo po římse přijít dveřmi. ()

StaryMech

Epizodická italokomedie v horním patře průměru, s boccacciovskými názvuky (nápadně v příběhu poskvrněné neposkvrněné). Silné stránky : Marcello a jeho psychiatr (+ jeho baterie falických pastelek) ; galerie krasavic ; některé žertíky (v erotické oblasti překvapivě cudné) ; d´annunziovská výprava v druhém dějství příběhu žárlivého manžela (v civilu režiséra Marca Ferreriho) ; Apulie. Slabiny : scénář, navzdory účasti domácí smetánky průměrný mimo jiné i co do vytěženosti satirického potenciálu ; některé žertíky ; nepřítomnost žertíků na místech, která po žertících volají ; svěží, ale nadmíru předvádivá hudba. ()