Velká žranice

• Francie La Grande Bouffe (více)

Čtyři nejlepší přátelé – pilot Marcello (Mastroianni), šéfkuchař Ugo (Tognazzi), televizní pracovník Michel (Piccoli) a soudce Philippe (Noiret) – se společně vydávají na prodloužený víkend, který má být jejich posledním. Ve starém domě na okraji Paříže se přátelé začínají oddávat zatvrzelé, divoké a sebezničující žranici. Přidá se k nim místní učitelka Andréa, přítulná žena obdařená štědrými tělesnými proporcemi. Události rychle kulminují... Podle Ferreriho je film křivým zrcadlem, nastaveným moderní konzumní společnosti, dle jeho kritiků jen samoúčelnou provokací a oslavou kultu hnusu a estetiky ohavnosti, zatímco jiní ho označují za apokalyptickou vizi konce „přežraného" lidstva. (Česká televize)

subic

Starý velký dům s velkou zahradou, staré auto, spousta jídla, nahé ženy, takže se buď šlóchá nebo jí. Přežrat se a zemřít, to je oč tu běží. Phillipe Noiret pak na konec dostane nějaký růžový pudink ve tvaru dvou prsou. ()

iz67

Na to, jak je to monotéma svazující, tak film (hlavně v prvních dvou třetinách) neskutečně šlape. Hrozně dlouho jsem se na něj chystal a moc se mi do něj nechtělo, ale bylo to moc fajn. Trošku s nepochopením čtu komentáře, které postrádají message. Proč? Vždyť to děláme všichni a taky žádnou message nepředáváme. ()

SAINTS

Film svojskym sposobom kritizuje konzumnu spoločnost.Niet divu že v čase premiery vyvolal škandal.Ale je to film na ktory len tak skoro nezabudnete. ()

mr.bredok

Někdo tu napsal, že se tento film nesnaží nic sdělit. Není to pravda. Sdělení je hodně a především je to tahle pravda: nechcete-li předčasně skapat nepřejídejte se. Rozhodně mě film nenechal nedotknutým, pocit znechcenosti z toho co vidím, možná korespondoval s pocitem znechuceností životem hlavních hrdinů. ()

wocicko

Jak můjže někdo napsat, že se tento film nesanží nic sdělit a je o ničem....? Je to kritika společnosti přebytku a to velmi svérázná. Myslím, že je to zatraceně dobrý film. Pokud ovšem někdo hledá lacinou nechutnost, nebo prostou kontroverzi, ať ji hledá jinde - na to by bylo Źranice škoda. ()

Joostas

Nadčasový film.Stačí se dnes rozhlédnout po světě televizního obžerství,food recenzentů, prostřeno, vytřeno, ručně sbíraná sůl, pomerančový prach, leštěná petržel.Všichni aktéři se zjevně u tohoto filmu i výtečně bavili. ()

pivomamrad

Zajímavě zvrácená komedie obsahující čtyři muže, jednu ženu, špetku prostitutek, cca 20 kg vážící holou NEsexy zadnici hlavní hrdinky, nějaké ty sexuální hrátky a hlavně neustálé žraní všelijakých sladko-kyselo-slano-hořkých pochutin. Je mi sice záhadou, proč u hlavních postav nebyl vyvolán vomitus (zvracení), ale jsem si jístý, že u některých slabších diváků k tomuto jevu může při sledování dojít :-) Ve filmu se toho moc neděje. Furt se jenom žere, žere, vaří, žere, sexuje, uspokojuje a zase žere. Občas padne nějaká ta hláška. Občas někdo umrzne, či se přejí. Ale to je v podstatě všechno. Hlavní postavy hrajou docela přesvědčivě. Na 40+ let starý film jde o velice kontroverzní dílo, které si své fanoušky najde. Já zas tak nadšený nebyl a honotím čistým průměrem. ()

ElisD

Buďto geniálně nechutné nebo nechutně geniální film, s pravou žrací francouzskou pompézností, chtěla jsem dát 4*, ale pak jsem si vzpomněla na to, jak film končí a přihodila i pátou. Kdyby to nebylo tak hnusokrásně francouzské, dala bych hvězdičky jen tři. ()

sibskyn

Přišlo mi to jako samoúčelná uchýlárna, která nakonec nemá vlastně ani co říct, což je škoda, protože nápad je nevídaného druhu. ()

His

Máte rádi jídlo? Jestli ano, tak Velká žranice rozhodně není fim pro vás. Ono taky dívat se, jak se čtyři přátelé rozhodnou ujíst k smrti, není podívaná pro slabé žaludky. Ovšem dokonale přesvědčivé herecké výkony, opulentní kamerové hody a naléhavá zarputilost, se kterou aktéři dál polykají nekonečné porce jídel, člověku nedovolí ani na chvíli polevit soustředění, natožpak odtrhnout oči od obrazovky, resp. plátna. Film, jenž je třeba vidět. Dobrou chuť! ()

Xylobalsam

Od te doby, co jsem tenhle snimek videl, mi jidlo uz nepripada takove jako driv. Film nechutny, odporny, ale naprosto vynikajici, kde je krasne vykreslena absurdita. ()

Hicks

Film pro "labužníky". Originální úlet non plus ultra. Úchylný klon pořadu Mňam aneb prima vařečka. Komentářem nelze vystihnout, nutno vidět! ()

Trescha

Nooo co dodat,já myslim že název hovoří za vše....Opravdu takový film v podání slavných herců stojí za shlédnutí...Apropos konečně film s Mastroiannim u kterého jsem se uplně neukousal nudou... ()

Názorožec

Vcelku neoriginální poselství řečeno ovšem zcela originálním způsobem. Což mě vede k otázce jestli je důležitější nacházet nová poselství (...) nebo ty, která jsou stále aktuální zpracovávat nově. A to je tento film o poživačnosti (spotřebě, konzumu atd.) naší kultury je z roku ´73. Mé očekávání bylo jiné a nejdřív jsem byl z filmu spíš otráven, ale pak se mi další dny film stále (z)vracel a vybavovali jednotlivé scény nihilistické zhýralosti, obžerství a smilstva s větší naléhavostí než při sledování filmu a nutilo mě to film jen tak nepřejít a jít se dál...cpát (a nejde samozřejmě jen o jídlo). A ještě jeden detail se mi velmi líbil -Marcello Mastroianni hrál Marcella, Michel Piccoli hrál Michela, Philippe Noiret Philippa, Ugo Tognazzi Uga a Andréa Ferréol hrála Andréu. ()

gizi

Velmi zajímavý a odvážný film. Místy téměř perverzní, jinde nechutný, často hodně odvážný. Některé skvělé filmy je možno vidět stále dohola, tento jsem viděl v relativně krátké době podruhé a už ho nemusím hodně dlouho, ne-li vůbec. Přesto dostává 90%. Snímek působí velmi realisticky i přes svoje nezvyklé téma. Všichni hrdinové podávají výborné výkony. Zajímavé je, že všechny postavy mají stejná přestní jména jako jejich skuteční představitelé - herci. ()

12. Seminář archivniho filmu: Marco Ferreri

12. Seminář archivniho filmu: Marco Ferreri