Luc Devreux a Andrew Scott jsou členové speciální vojenské jednotky „Univerzálních vojáků". Jako součásti přísně tajného vládního projektu, jehož cílem je stvoření dokonalého vojáka s neuvěřitelnou mrštností a mimořádnou silou, necítí bolest, nemají emoce, ani si nepamatují nic z dob, kdy byli normálními lidmi. Jsou těmi nejdokonalejšími bojovými stroji, dokud se nestane něco děsivého. Oběma se začnou vracet vzpomínky a vymknou se kontrole svých vojenských stvořitelů. (Bontonfilm)

Everyone

Ačkoliv v tom mnozí hledají nějaké ultrafilozofické přesahy, tak ze všeho nejvíce je to zábava (klasický vyhláškovaný Van Damme), s lehkým nádechem sci-fi. ()

Bozvav

Vcelku slušná akční sci fi jenž sice zrovna nehýří inteligencí, ale dá se shlédnout bez většího odporu. Zajímavý námět, slušné herecké výkony, dobrá muzika. Za mne 60%. ()

Wolvie

Tak pro tohle mám slabost.Van Damme i Lundgren jsou špatní herci,ale dobří borci,takže sledovat je ve společném akčním snímku je radost,zvlášť když to má celé pod taktovkou Roland Emmerich.Na prvního Univerzálníh vojáka zkrátka budu mít vždycky jen dobré vzpomínky.A věřte nebo ne,dá se na to koukat i dneska! ()

Hapretor

Dva "béčkaři" si pěkně vjeli do vlasů. A to i po smrti. Tupá, zábavná akce. Jedna hvězda za nápad, jedna za Van Dammea, jedna za Lundgrena. ()

Colleague

Čistá americká komerce, vnitřní hodnota nulová, všechny souboje dělané tak, že hrdinové vždycky nějak na poslední chvíli utečou a závěrečný souboj naprosto směšný. Už jsem jen čekal, že se ty kousky masa dají zase dohromady jako v terminátorovi, aspoň že to se nestalo. ()

Deratizer

Skvělý a ve své době slavný akční film. Dnes bych dal asi jen tři hvězdičky, ale z nostalgie za čtyři.......Má smysl si film pustit v multikanálové zvukové stopě? "ANO". Film je v multikanále pro domácí kino standardně dobře prostorově zpracován. ()

helloween93

Klasika mých dětských let, pravé béčko s Van Dammem a Lundgrenem. Už při té scéně z Vietnamu jde z Lundgrena strach, když se pak vrátí, je to ještě větší badass. No a závěrečná bitva Van Damma a Lundgrena na farmě se mi vybaví vždy, když vidím název Univerzální voják. ()

skipercak

nie expendables ani escape plan. Tieto filmy sa natacaju uz neskoro. Arnie je z formy a Sly je umely skoro ako Jacko. UNIVERZALNY VOJAK je filmom kde sa stretli dve akcne legendy aby si navzajom konkurovali. Stretli sa na vrchole slavy a vyslo to. Pre mna je vitaz Lundgren. ()

MickeyStuma

Ohromnou reklamu tomuto snímku už dělal fakt, že se tu před kamerou sešli dvě věhlasné ikony akčního filmu. To se do této doby ještě nestalo. Příběh se staromódně zabývá umělou bytostí, i když v tomto případě jinak. Nejedná se o androidy, kyborgy, či jiná robotická stvoření. A pochopitelně dle zavedené šablony o zbouření některých z nich. Obou protagonistům to tu šlape dobře a výborně se doplňují. Při první jejich akci na přehradě se mi sice zdá, že vzpomínkové procitnutí Van Dammeovi postavy je po dějové stránce hodně brzy, ale jinak není co vytknout. Vše se odehrává podle zavedeného standartu 90. let. Je to akční, zábavné a pro fanoušky Van Damma a Lundgrena dvojnásobně potěšující. P.S. Dějově není dořešeno obvinění televizní reportérky z vraždy svého kolegy. Že by otevřená vrátka pro možné pokračování? ()

kkarx

Kdysi dávno, ještě v polovině 90. let, to byla neskutečná pecka. Byl jsem tehdy s rodiči na dovolené na Šumavě, v chatě kousek pod Srním, směr Čeňkova pila, po tmě sám dole ve společenské místnosti a strašně jsem si ten film užíval, teda dokud mě rodiče nevyhnali do postele. :) No ale vzpomínky na to mám pěkné. Bylo to napínavé, Van Damm v nejlepších letech a Lundgren zlej zabiják k pohledání. Z dnešního pohledu se to nedá snad ani hodnotit, je to velmi generický film. V 90. letech procházel akční žánr dalším vývojovým stádiem a po úplně od reality odtržených osmdesátkách přinesl Univerzální voják svěží pohled na žánr. Hledělo se hodně na atmosféru a akce se oproti nedávným dobám snažila držeti alespoň malinko při zemi. Ať jsou kvality snímku jakékoliv, jedná se o ikonický film pro danou dobu a určitě je zajímavý alespoň z hlediska historie akčního žánru. ()

GOREGASM

Definitivní Emmerichův nádech před přestupem do první ligy. US je béčko skrz naskrz, přesto už je cítit, že za kamerou diktuje tempo někdo, kdo má na víc. Příběh o supervojácích působí dnes již víceméně komicky, ale Emmerich ví, jak pobavit diváka zejména v akční rovině a pokusy o vtip mu kazí, nebo možná posouvá na nepoznaný level univerzální neherec Jean Claude Van Damme. Žánovi dává herecky a po většinu snímku i na plátně na frak i Dolfík Lungrenů, který disponuje alespoň přirozeným charismatem severského přistěhovalce :-) a jeho postava je správně nekompromisní, což jeho projevu bezezbytku vyhovuje. Mé doporučení tedy zní, odložte mozky stranou, pohodlně se usaďte and let´s brainwashing. 60% ()

fr3ak

Poslední dobou nakoukávám filmy mého dětství a pozoruju, jak moc velká je paní nostalgie svině. Kupodivu to u Universálního vojáka vůbec neplatí, protože i po letech je ten film vlastně pořád celkem fajn. Emmerichova režie tady už pomalu dostává tvar (jo, něco i vybouchne a je to celkem slušná šupa :D) a vlastně i nápad s oživováním mrtvých vojáků se mi líbí dodnes (ve filmu je dokonce princip téhle nekromancie vysvětlen, i když... však víte). Akce je tu typicky devadesátkově usazená, takže nepůsobí přehnaně a jak Van Damme, tak i Lundgren jsou tu dost v pohodě. Takže zcela neškodné béčko, které si rozhodně za ty roky ostudu neudělalo a určitě si ho zase po letech znovu připomenu. ()

Rathalos

Dalsia akcna Van Dammovka tentokrat aj s Dolphom Lundgrenom,samozrejme pre mna opat klasika devatdesiatych rokov,na ktoru spominam len a len v dobrom...:-) ()

BOURQUE

Tento akčný film si hlavne budeme pamätať kvôli spolupráci JCVD a D. Lundgrena. Príbeh a výprava typické B-ko, ale keď tento film porovnám s dnešnými (nízkorozpočtovými) B-ami, tak aj po toľkých rokoch tento počin prekonáva niekoľko dnešných podobných pokusov. Z ďalších pokračovaní rozhodne prvé dielo má ešte niečo v sebe. Osobné hodnotenie: 71% (***) ()

Besyn

Klasické blbé béčko se slavnými nehercmi.Dívat se na to v klidu dá ale,je to prostě hrozná blbost.Slabé dvě hvězdičky. ()

plagjoklas

Nemozem inak.. Ked som bol maly tak som na tomto filme tazko ulietaval. van Damme tu bol bozí, ale aj tak mi bol vzdy viacej sympatický zberatel usí Dolph Lundgren. Nostalgia vdaka ktorej si film vzdy rad pozriem vytvorila aj toto moje hodnotenie. Holt spomienky su fakt sila :) ()

Dvě smutné zprávy ze zahraničí

15.04.2014

Kdo bude postradatelný?

Kdo bude postradatelný?

03.01.2011

Dolph Lundgren se rozpovídal o tom, kdo se možná připojí k přeživším členům Slyovy party v The Expendables 2. Stallone chce získat hlavně mladší generaci svalovců jako Vin Diesel a Dwayne Johnson,… (více)