Před více než dvaceti lety došlo k prvnímu kontaktu mimozemské civilizace s lidstvem. Lidé očekávali děsivou bitvu nebo významný technologický pokrok. Nedošlo ani k jednomu. Mimozemšťané byli uprchlíky z vlastní planety. Stvoření byla ubytována v nouzových domovech v jihoafrickém Okrsku 9 (District 9), zatímco se státy celého světa dohadovaly, co a jak dál. Teď všem dochází trpělivost. Dohled nad mimozemšťany byl svěřen MNU, soukromé organizaci, které je osud mimozemšťanů lhostejný. Měla by ale naději na obrovský výdělek, pokud dokáže zprovoznit mimozemské zbraně, které vyžadují k aktivaci mimozemskou DNA. Napětí mezi mimozemšťany a lidmi dospěje ke svému vrcholu ve chvíli, kdy začne MNU obyvatele Okrsku 9 stěhovat do nového tábora. Jeden z agentů MNU, Wikus van der Merwe (Sharlto Copley) se nakazí mimozemským virem, který začne měnit jeho DNA. Záhy se stává nejhledanějším mužem planety – je klíčem k odhalení tajů mimozemské technologie. Vyděšený muž má jedinou možnost: ukrýt se v Okrsku 9. (oficiální text distributora)

FanKalEl

Drsný, smutný, strhujúco napínavý sci-fi film na ktorý len tak nezabudnem. Príbeh šľape len tou správnou nohou tak ako aj akcia a stvárnenie postáv a kreveťákov. Film je SILA..(100%) ()

Miki68

Svižná žánrovka se zajímavým, lehce politicky nekorektním scénářem, s neokoukanými herci, zajímavou myšlenkou a polodokumentárním zpracováním. Zpětně mi to celé přijde trochu přeplácané tak max na tři hvězdy. Čtvrtou přidávám za nápad a nezvyklé zpracování. ()

KafuR

Exotický koktejl začínající jako investigativní reportáž o svérázných obyvatelích jednoho příměstského okrsku, která se vzápětí mění v akční boj o přežití zoufalého člověka, jehož orgány najednou získaly větší cenu než jeho život. Blomkamp si zaslouží palec nahoru za originální koncepci filmu, ve kterém je smícháno mnoho žánrů dohromady, aniž by to působilo vyloženě rušivě. Tato koncepce však na druhou stranu neumožňuje divákovi být součástí příběhu, protože střídající se dokumentární styl naopak vyžaduje od diváka nezúčastněný pohled. District 9 tak působí jako unikátní filmařská perlička, která se nebojí být pyšná na svoji odlišnost. Škoda jen, že na úkor atraktivnosti. ()

tomik99

Snaha o chytré sci-fi, které se vypráví jako chytrý dokument od ABC, což nás má přesvědčit, že se něco takového jako broučí, mimozemská invaze může stát i v našem světě. Po prvních, naprosto vážných minutách, si ovšem filmaři uvědomí, že takto příběh vyprávět nelze, a tak do svého do té doby věrného dokumentu nacpou typické filmové záběry s tradičnějším pojetím. Dokumentární styl se během půlhodinky vytratí a zbyde jen „filmový“ obal s třesavou kamerou a podivným obalem, který má za úkol jediné – maskovat nedokonalé triky. Námět je zajímavý, to se musí tvůrcům nechat. Provedení ale už o dost horší a scénář předvídatelný na pět kroků napřed. Lidský šprt se spřátelí s mimozemšťany, se kterými to peče až do konce filmu. Neil Blomkamp nám servíruje stokrát viděné, jen to schovává za nahodilou brutalitu, nepovedené cákance krve a rádoby vážný tón, který je tu úplně zbytečný. ()

dessa

Wikus van der Merwe a motivy ze hry halflife (např. gravity-gun) nezapomenutelné, stejně jako atmosféra. Tenhle film ukazuje lidskou povahu jak nic jiného. ()

bakeero

WOW! Po dlouhé době konečně skvělé sci-fi. Výborně natočené a nenásilné přechody od dokumentu k akční řežbě a zase zpět. Vedle Frost/Nixon asi nejlepší film, který jsem tenhle rok viděl... ()

kubal18

No, co dodat. Talent se pozná okamžitě a Neil Blomkamp ho má jak vidno na rozdávání. Dobrých filmů o mimozemských vetřelcích není nikdy dost. ()

Zahartof

Překvapivě vynikající sci-fi s neznámými herci, aneb za málo peněz muzika na celý večer. Nejsem prorok, ale velmi silně tuším, že o Neillu Blomkampovi ještě hodně uslyšíme. Vždyť ten chlap už ve svém třetím filmu projevil výjimečný cit pro odvahu, obětování a hrdinství, stejně jako pro syrovost, realitu a akci. Jen tak dál. ()

Slimakovec

Zase jednou za čas můžu dát s čistým svědomím 5 hvězdiček. Úvod je sice lehce zmatenej, ale to jen proto, že je tam spousta mluvení a moje oči občas nestíhaly číst titulky. Je to uplně jiný, než většina ostatních scifi a ze začátku mi trošku zaskočila forma jakoby dokumentárního filmu, což je rozhodně zajímavá změna. A dost se tady objevuje i humanitní otázka, kterou bych nazval "jak zůstat člověkem" - to taky nebejvá v žánru scifi úplně běžný. Snímek rozhodně stojí za zkouknutí. ()

Markuss

Skvělá myšlenka - mimozemšťané, žijící 20 let na Zemi, začínají pozemšťanům čím dál víc vadit, nebo ne ? Jde tu přece hlavně o zbraně. Pro mě úžasná narážka na to, kdo svět dnes ovládá. Ale to je už nad rámec filmu, který mě 112 minut skvěle bavil. Velmi příjemný byl pro mě výkon Sharlta Copleyho v hlavní roli, který v průběhu filmu zažil velké extrémy a herecky se s tím podle mého soudu výborně popasoval. Výsledek = výborná podiváná, víc k tomu nelze dodávat ()

AbelXavier

Dalsi pokus o realisticky (rozumej chvejici se kamerou natoceny) pusobici sci-fi podivanou. Vyber noumoviteho hlavniho hrdiny mi neleze pres lalok, stejne jako nekolik prapodivnych berlicek, ktere postouchly dej dal. Kazdopadne jak ohlasy ukazuji lovestory mezi mutujicim a mutantem na pozadi zpustosene africke krajiny bere lidi za srdce a nam nezbude nez sledovat prequel, kterak se mlady alien provandroval az na maticku zemi, kde dostal rymu a zavdal tak duvod k dvacetiletemu stradani...to je zvast... ()

LordMysti

Bez váhání plný počet, protože tohle je po delší době opravdu parádní sci-fi se silným příběhem, strhujícím tempem, neotřelým zpracováním a hlavně bez té klasické americké přihlouplé "omáčky", která tak kazí ostatní filmy. Ano jsou tu i hodně okaté nelogičnosti, ale celý film je tak hodně mimo realitu, že se tak musí brát jako celek. ()

CorteX^

Abych se přiznal,tak mě myšlenka,že sem někdy přiletí mimozemšťani a budou slabší než lidi nikdy nenapdla a proto když jsem se doslechl o obsahu filmu ,tak jsem na něj běžel do kina . Konečně když se jedná o UFO ,tak se to neděje v americe ,ale někde jinde . Neill Blomkamp zasluhuje pochvalu a těšim se na další jeho film (nápad) . A film samotný ? Akce , efekty , příběh všecko parádní . 5 ()

Jindra99

Pro mě je District 9 film s úžasným nápadem. Originální film se hledá dnes opravdu jen těžko. O to víc když se jedná o sci-fi. Geniální myšlenka o mimozemšťanech, kteří přistáli na zemi a byli usídleni do ghetta je přinejmenším obdivuhodná. Skvělá kamera je další věc, která mě dostala. Naproti tomu tragický scénář - nevysvětlení, co se těm mimozemšťanům vůbec stalo, proč 20 let hledají nějakou kapalinu, proč se za dvacet let přestane stopovat přes mobil, jaktože jsou všichni mimozemšťani tak hloupí a jen jejich dítě tak chytré, proč má MMU tak neschopné bojové komando a co to sakra má znamenat s tím kočičím žrádlem - dodává na tak skvělém potenciálu hloupou a tupou béčkovost, možná až céčkovost. Ty absolutní nesmysly mě až uráželi, takže při psaní tohoto komentáře jsem snížil i hodnocení. Geniální nápad + stupidní scénář = obrovské zklamání. A to jsem Blomkampovi tak věřil. 6,5/10 ()

Primavera

Aj keď vo filme bolo veľa použitého z iných filmov tejto kategórie, aj keď premena zbabelého hlúpučkého úradníka na bojovníka s vysokým morálnym profilom bola absolútne neuveriteľná, hltala som túto rozprávku pre dospelých s rozžiarenými očami a výborne som sa pobavila. Kolónie s neželanou rasou, presídľovanie neprispôsobivých .... to všetko mi tak krásne pripomínalo vyvádzanie bielej arogantnej ľudskej rasy, že som si myslela o režisérovi, že on musí byť určite "kreveťák". :-) ()

radeckator

Jeden z nejzajímavějších filmů co jsem kdy viděl. Skvělý nápad, výborná realizace, trošku slabší scénář a zbytečně směšné akční scény. Jsem rád, že se děj neodehrává v Americe a nefiguruje tam prezident, pes a ústřední dvojice co má rodinný problém, který ve finále vyřeší vášnivým polibkem za potlesku tlustého černocha se slzou v oku. Jihoafrické getho působí opravdu velmi reálně a dokumetární forma vyprávění mu dodává na autentičnosti. Škoda toho slabého scénáře, ale námět filmu je za milion konzerv s kočičím žrádlem. ()

jan008

Druhá největší akce v dějinách stěhováníi:) Je to poctivá svižná akce, která, ač měla v různých podobách mnohokrát viděný a předvídatelný děj, udržela mou pozornost po celou dobu. Asi k tomu přispělo i originální pojetí á la dokument. Nebýt těch pár nelogických a silně nepravděpodobných situací, možná bych se uchýlil i k hodnocení nejvyššímu. A navíc to všechno bylo skoro zadarmo! :) ()

Veseldaa.!

Neill Blomkamp to dokázal. Strčil konkurenční sci-fi letošní letní sezony (TF2,TS) hluboko do kapsy a zdarma přibalil netrpělivé očekávání jeho dalších filmových počinů na filmovém plátně. Rozklepaná kamera ve spojení s dokumentárními záběry působí velice realisticky. A na Vás nezbývá, než si vybrat, zda se posadí přímo na zbraň, nebo okolí budete vnímat z first person pohledu, či budete jen sledovat denní zprávy. Přidané zvukové efekty a vynikající hudba už jen doplňují okamžité vtáhnutí do děje. Vztahy ať mezi lidmi, či lidmi a "kreveťáky" se po celou stopáž vyvíjí, záporná postava se vzhledem k situaci také každou chvíli mění a proto se pořádně zaryjte do sedadla a připravte se vychutnat si zběsilou akci, která v současné kinematografii dlouho chyběla. A pak, že to nejde. ()

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

27.02.2021

Je to už dvanáct let od doby, co do kin dorazilo akční sci-fi District 9 jihoafrického režiséra Neilla Blomkampa (Elysium, Chappie). Snímek získal velmi pozitivní reakce od kritiků i diváků, byl… (více)

RoboCop přišel o režiséra

13.07.2018

Blomkampův „robocop z chatrče“

Blomkampův „robocop z chatrče“

11.07.2013

Po nečekaně, ale zaslouženě úspěšném Districtu 9 a vysoce očekávaném Elysiu zůstane Neill Blomkamp věrný žánru sci-fi. Jen tentokrát k akci a trikům připojí výraznější komediální prvky. Jeho novinka… (více)