Mahulena, zlatá panna

• Československo Mahuliena, zlatá panna (více)

Podaří se odvážnému princi a jeho sluhovi zlomit moc ukrutného Zlatovlada a zachránit své království? Malé království stárnoucího krále je již od nepaměti sužováno zlým Zlatovladem, který si každý rok žádá krutou daň – všechno vyrýžované zlato z řeky nebo nové otroky zcela podřízené jeho vůli. Tutu pravdu král dlouho skrývá před svým mladým synem. Když se ale o Zlatovladovi jednoho dne princ dozví, postaví se jeho dani na odpor. Rozhodne se i se svým sluhou Janem odejít do Zlatovladovy země a nalézt překrásnou Mahulenu, zdroj jeho síly. Umírající král ještě před odchodem svého syna požádá Jana, aby na prchlivého prince dával pozor. Daruje mu proto kouzelnou korunu varující svého nositele před hrozícími nástrahami, které na ně Zlatovlad jistě přichystá. Kletba však stihne toho, kdo vyzradí její tajemství, a na místě zkamení… Dobrodružně-pohádkový snímek, jenž mohou čtenáři znát z pera slovenského pohádkáře Pavla Dobšinského i německých bratří Grimů, byl natočen v roce 1986 v režii Miloslava Luthera. Jednalo se o další pohádku, která vznikla z plodné spolupráce slovenské Koliby a německého studia Omnia Film München v 80. letech. Mezinárodnímu obsazení, v jehož čele stanul slovenský herec Ady Hajdu jako sluha Jan a francouzský herec Rémi Martin jako princ, vévodila půvabná německo-italská herečka Lara Lambertiová (uvedená pod jménem Lara Naszinská) v roli Mahuleny a také španělská herečka Maru Valdivielsová jako Živa. Za magickým hudebním doprovodem stálo bratrské duo italských hudebních skladatelů Guido a Maurizio De Angelisovi (uvedeni pod jmény Quido a Michéle), kteří se ve světě filmové hudby proslavili zejména snímky s Terencem Hillem a Budem Spencerem. (Česká televize)

argo.smile

Temno-depresívna "rozprávka". Mahulena mi pripomínala Eriku Eleniak 😁. Toho jeblého princa ( herec hral asi sám seba aký človekom je v skutočnosti podľa toho čo sa píše v zaujímavostiach ) by som ho najradšej sám utopil za to jeho chovanie voči Jankovi ale vl.celkovo... ()

moorks

Na této pohádce jsem byl ještě jako žák základní školy, Teď po letech jsem měl možnost ji znovu shlédnout na CS filmu. A musím konstatovat, že je trochu neprávem zapomenuté, i když je vynikající. Má všechny atributy, co má správná pohádka obsahovat. Když připočtu skvělého Vlada Hajdu a krásnou slovenskou přírodu, pak to vše dohromady dává povedené dílo. ()

cartyci

Napísaného bolo dosť a s väčšinou súhlasím.Pre mňa to bolo nie príliš zaujímavé,skôr nudne a s celkovým hodnotením som prekvapený. ()

milos.bradik

Pěkně zhulená pohádka. Je zajímavé, že často ty pohádky natáčené ve spolupráci mezi Slováky a Němci jsou spíše depresivní a bez humoru. Když s Němci natáčejí Češi dopadá to lépe (Pan Tau, Tři oříšky pro Popelku). ()

zeyer

Pohádka je zjevně populárnější v Německu, kde na Hod Boží běžela na veřejnoprávní televizi pod názvem Der treue Johannes. Zajímavé je, že v Československu byla akcentována v názvu Mahulena, zlatá panna, zatímco pro německé diváky je v hlavní roli věrný pomocník Johannes (Ján) skvěle ztvárněný Vladimírem Hajdu. Symbol věrného přítele s nezměrnou obětavostí, který neselže ani nezradí, v sobě nese prvky světce. Při sledování myslím na některé pasáže z Bible, abych si vygooglil, že autorem předlohy je spisovatel, kaplan a pozdější farář Pavol Dobšinský. Byl to tedy záměr ... Princ je protivný, sebestředný, podezřívavý, ale kdyby nebyl, těžko by vynikla čistá povaha Jána. V závěru princ pochopí, napraví se, je ochoten se obětovat, spáchat sebevraždu, aby Jána zachránil. Spíše než o pohádku jde o fantasy s napínavým dějem, zajímavým hereckým obsazením, smyslnou Mahulenou a pointou, kterou docení spíše dospělí než děti (podobně jako pohádky Juraje Herze). Působivá alegorie na životní cestu, která si nezadá s Pánem Prstenů. ()

Aguirre

Mnd sa tato rozpravka vzdy pacila, hlavne tdn dobrodruzny nadych z cesty a ze tam neboli same magicke hluposti a carodejovia. Kulisy krasne, hudba kvalitná. ()