Místa

Miesta

Places

Česko / Slovensko, 2014, 108 min

• Gilmour93

Zevlování přítomností vstříc mlhavé minulosti a ubohé budoucnosti.. Místa se úzkostlivě snaží něco sdělit, naladit vás na pocitovou vlnu, ale kvůli neuvěřitelným postavám pronášejícím uměle působící fráze mají jen pramalou naději. Snad jen vzácné jednotlivosti (trio v rozhlasovém studiu) či vypůjčené věcí (mazaný twist) vnesly něco bez statusu prchavosti..(30.5.2016)

Na dusivé dějové bezvětří, ve kterém herci předříkávají každý dialog jako nedělní chvilku poezie, jsem si zvykal snad až do noční návštěvy lesa. V tu chvíli jsem pochopil, jak rychle umí tohle nesmělé klopýtání životem změnit náladu a konečně mu dokázal uvěřit. Dotlačit ho do finiše se sice daří jen napůl (hlavně kvůli přítomnosti snad čtyř konců), ale sympatie zůstávají relativně silné. Poslat tuzemskému publiku takhle antidivácké sousto je zkrátka odvaha.(16.9.2014)

Príručka zúfalého diváka: 1. Zabudni na nejaký scenár, réžiu, zmysluplné dialógy. 2. Dramatický oblúk je archaizmus. 3. Kvalitný film spoznáš podľa toho, že sa v ňom vyskytuje sex alebo duševné problémy, najlepšie náhodne, bez vysvetlenia. 4. Prostredníctvom filmu si režisér, scenárista alebo iný zúfalec, rieši svoje boľačky. 5. Ak si chceš film užiť, NEMYSLI PRI ŇOM! Podľa týchto kritérií je toto veľdielo dokonalé a vôbec nastavuje latku tak nízko, že ju bude ťažké podliezť. Ale tú 5 hviezdu dám meisterstucku, ktorý to dokáže. Týmto vyzývam Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie, do toho!(27.5.2016)

Problémem Míst je to, že většina diváků bude očekávat další Pouta, a to se jednoduše nemůže povést, protože takový film u nás vznikne jednou za dekádu. Špaček se Štindlem chtěli zkusit něco trošku jiného, ale úplně se jim to nepovedlo. Předně oceňuji povedenou syrovou atmosféru, která je hodně ponurá a koresponduje s prostředím, do něhož je děj zasazen. Jsou tu i na naše poměry některé hodně dobře a zajímavě natočené scény (bitka v lese) a celé to má vesměs vydařenou kameru. Problém pak nastává v příběhové linii, která je dost neukotvená a zpočátku to vypadá, že půjde o další film o dospívání a hledání prvních lásek, později se ale rozvine jakási česká variace na western o pomstě s osamělým hrdinou. Tahle linie na mě osobně fungovala asi nejvíc, protože jsem chápal motivaci postav a tak nějak to celé mělo spád a náboj. O to větší je škoda, že se tvůrci s tímhle nezačali zabývat dřív a místo toho zvolili dost rozvláčný rozjezd, který je vlastně hodně dlouho o ničem. Potěší obsazení neznámými tvářemi, ústřední trio je velmi dobré a hraje hodně civilně, což je jedině dobře. Místa opět nejsou diváckým filmem a po výtečných Poutech půjde pro moho lidí o zklamání, osobně si ale myslím, že zatracení nezaslouží, protože mají skvěle fungující momenty, bohužel ale také dost balastu. 60%(15.9.2014)

• Katullka

Čauky mňauky.(21.10.2014)

• - Příběh se odehrává v lokalitě Černá skála, která však ve skutečnosti neexistuje. (Terva)

• - Natáčení probíhalo v Ústí nad Labem, Litoměřicích a Praze. (Terva)

• - Vladimír Polívka několik dní pracoval na čerpací stanici, aby se sžil se svojí postavou Adama. (jezurka42)