Šerif MacKenna měl štěstí i smůlu v jediném okamžiku. Je poslední, kdo v rukou umírajícího Apače spatřil mapu legendárního Zlatého údolí. Po pokladu přitom touží bandité vedení cynickým lupičem Coloradem i řada lidí z města. Nikdo netuší, co jim jeho hledání může přinést. Když se zkušený MacKenna díky náhodě stane zajatcem banditů, zdá se, že je nic nemůže zastavit. Spojeni chamtivostí a strachem z pomstychtivých Apačů se vydávají vyzvednout obrovský zlatý poklad… Působivý western natočil režisér J. Lee Thompson, který vsadil na silný příběh, prostředí sluncem vyprahlého Monument Valley v Arizoně a Glen Canyonu v Utahu, stejně jako na herecké výkony obou hlavních hvězd – Omara Sharifa v úloze lupiče Colorada a Gregory Pecka, jenž ztělesnil šerifa MacKennu. Mohl se však opřít o propracovaný scénář producenta a scenáristy Carla Foremana, jenž je rovněž podepsán pod proslulým snímkem V pravé poledne. Svoji působivost dodnes neztratily hudba a písnička José Feliciana, stejně jako strhující a nečekaný závěr filmu. (Česká televize)

martins

Kaňon del Oro, Kaňon Lost Addams a od roku 1875 se kaňon nazývá Mackennovo zlato, velká skupina dobrodruhů, kteří touží najít bájné apačské zlato včetně několika banditů a apačů, v patách mají vojáky a také jiné apače, kteří také touží po zlatě, z velké skupiny čítající ca 30 osob postupně zůstává pouze kvartet, ke kterému se přidá i jeden dezertující seržant. Nádherný western natáčený v překrásných lokací nacházející se v Utahu a v Arizoně, skvělé herecké obsazení, přesto v kinech propadl pouze $3mil na $7,000,000 rozpočet. ()

harycek

Výborný western!Vcelku malinko utahané , ale závěr je grandiózní!!!............Asi jsem toto napsal podle zážitků z mládí(či dětství!?) , nyní po druhém shlédnutí musím snížit a konstatovat , že je to vcelku užvaněná otrava , ač se slavnými herci s průměrnými výkony!!!! ()

Hruskovice

Zajímavý zase jinačí western než jsme zvyklí. Dalo by se říct s trochou nadsázky roadmovie z koňského sedla zakončené prvky Indiana Jonese. Za netradičnost hodnotím nadprůměrně, ale není to žádná echt záležitost :) (pozn.: hippie-koupačka neměla chybu :D) 3/5 ()

sharka.68

J.Newmar jako Heš-ke, hodně dobrý výkon...skvěle vybraná místa..a Colorádův sen o Paříži ... a šerif Mackenna, užila jsem si western, kde je dobro a zlo skvěle odlišeno i s hrabivostí a zlatou horečkou... ()

`barocco

Film toceny na Super Panavision predsa len lepsie vyzera na obrovskom zaoblenom platne kde vynikne hlbka obrazu pre ktory bolo panoramaticke premietanie urcene ako v telke. Ani to vsak neospravedlni niektore nedostatky ktorych sa dotkli uz aj ostatni (zastarala aj na tu dobu zadna projekcia ci niektore prilis okate triky). Co vsak pre mna robi tento film dokonalym je atmosfera a hlavne na western neobvykle rychly spad deja. Vytka nelogicnosti v dejovej linii patri zrejme post strizni, uz v trailery su sceny ktore vo filme neuvideme, dodatocny zostrih bol zrejme kvoli dlzke filmu. Avsak Gregory Peck a Omar Sharif predvadzaju tak uzasny herecky koncert ze spolu s ostatnymi vymenovanymi vkladmi robia tento western skutocnoym vizualno dobrodruznym spektaklom ku ktoremu sa vzdy rad vraciam. PS: Dnes je uz viac nez iste ze v serii Indiana Jones boli mnohe sceny inspirovane prave filmom Mackenovo zlato, bol inspiraciou nielen pre Georga Lucasa ktory dokonca natocil kratucky film s nazvom 6-18-67 o natacani filmu Mackenovo zlato (ktore mu ako studentovy umoznilo Columbia studio) ale aj Steavena Spielberga ktori mnohe motivy z tohto weternu neskorsie pouzili v trilogii o Indiana Jones (vychadzajuce slnko ktore presne urci polohu, (Dobyvatelia stratenej archy) prenasledovanie hlavneho hrdinu na strmej skale, (Dobyvatelia stratenej archy) prechod cez povrazovy rebrik vysiaci vysoko nad strmym kanonom, (Indiana Jones a chram skazy) uvedomenie si smrtelneho nebezpecenstva hlavneho hrdinu v spojitosti s pokladom ovela skor ako ostatni akteri, (Indiana Jones a posledna krizova vyprava) blondina, zenska postava je v poslednej chvili pritahovana k smrtiacemu pokladu, (Indiana Jones a posledna krizova vyprava) cesta k pokladu vedie cez uzku strbinu cez ktoru sa musia s konmi pretlacit, (Indiana Jones a posledna krizova vyprava) po najdeni pokladu sa obaja, hrdina aj zaporak spolu splhaju po strmej skale, (Indiana Jones a chram skazy ) miesto pokladu je stratene po naslednom zemetraseni, (Indiana Jones a posledna krizova vyprava) mapa ako voditko urcuje cely dej filmu (vsetky tri filmy trilogie)...) ()

paddy35

Na plné hodnocení by film potřeboval trochu lepší efekty...přeci jen ty záběry z hřbetu koňského sedla nebo na visutém mostě působí amatérsky a směšně. Je to škoda, neboť se jedná o kvalitní dobrodružný film. ()

Kozlowski8

Příběh o dobrodružné cestě za pokladem, který střeží indiánští duchové ve vzdáleném kaňonu...Westernová klasika s legendárním Gregory Peckem v hlavní roli, jemuž skvěle sekundují Omar Sharif v roli prohnaného, vychytralého padoucha a stejně prohnaný a navíc slizský voják kavalerie Telly Savalas. Příběh ani na chvíli nenudí a skvěle odsýpá, podpořen silným hudebním doprovedem. Jenom ta snaha, zařazovat do filmování - na danou dobu - progresivní prvky, mi celkový dojem spíše kazila a myslím, že byla úplně zbytečná. Trikově překonaný a dnešním pohledem komicky působící závěr mi už tolik nevadil - bral jsem jej z nadhledem. 75%. ()

PTuranyi

Výborný western s perfektnou produkciou a hviezdnym hereckým obsadením. Príbeh hľadania apačského pokladu bandou banditu Colorada a chlapmi vedenými zlatou horúčkou a kartárom Bakerom. Celú túto chásku má do tajomného kaňonu priviesť šerif Mackenna. Atmosféra plná nedôvery vyvoláva napätie a herci ako Omar Sharif, Eli Wallach či Gregory Peck v hlavnej úlohe sa v svojich úlohách pohybujú ako ryby vo vode. Škoda, že scény so zadnou produkciou trocha kazia dojem. Tvorcovia sa nezľakli ani efektného apokalyptického zemetrasenia rúcajúceho kaňon d'Oro. Únik tunelom tesne pred jeho zrútením je tak trocha klišé, ale príbehu veľmi neškodí. To skôr tieň skalnej ihly, ktorý rastie s východom slnka a zázračne zmizne. Bežný divák si to v zápale dobrodružstva ani nevšimne. 75% ()

todoyle

Westernová stará dobrá klasika. 128 minut příjemné podívané pro příznivce westernového žánru. Okouzlující krajina výborné herecké obsazení, příjemná muzika. trošku rušivé scény, kdy například při rychlé jízdě na koních, nebo při sjíždění řeky na voru, běží v pozadí uměle vytvořená kulisa, ale jinak na svou dobu veliceživě stvárněno. ()

Agnostik

Příjemně oddechový western,který vás nenáročně vtahne do děje dopřeje vám sympatickou a dobrodružnou podívanou,z klasickými a i když přesto stokrát ohranými klišé honby za pokladem/mapa,lumpové,sluneční stín ukazující tajemné místo../nijak vás neurazí ale příjemně pobaví. ()

Merťas

V pražských kinech se promítal od 11.12.1971 (Alfa); Mackennovo zlato je poslední film, který se promítal v pražském kině Veletrhy, zničeném při požáru Veletržního paláce (14.8.1974) ()

XTrader

Legendární film, na který jsem koukal každé vánoce na návštěvě u dědy. Někto měl Mrazíka, my Mackennovo zlato :). ()

slavikzbojni

Je to jasná ukážka toho, ako dvaja veľkí herci dokážu utiahnuť film, ktorý by iní asi spackali... Je to jeden z westernov, na ktoré sa dá pozerať aj po rokoch, nie je v tom nijaké pozérstvo ako v mnohých iných 2 aý treťotriednych filmov tohoto žánru. ()

Bogrant

Prazvláštny western, v ktorom mi vôbec nesadlo jeho spracovanie a odrozprávanie a ktorý miesi v sebe hneď niekoľko žánrových odbočiek, najmä predlhú dobrodružnú jazdu, na ktorej konci sa všetci správajú dosť nelogicky a zmätene. Má to niekoľko slušných kamerových excesov, aj vydarených nápadov, slizkého Sharifa a umravneného Pecka, ale po väčšine som mal pocit, že sa divám na film, komplet urobený pred plátnom, čo mi spoločne s prehnanou dĺžkou pokazilo celý dojem. ()