V zimě roku 1795 stvořil šílený doktor Frankenstein monstrum kterému se podařilo přežít až do dnešní doby. Nesmrtelný Adam bloudí sám ulicemi města, ve kterém spolu válčí démoni s chrliči o osud lidstva. Démoni, vedení temným princem Naberiem, se snaží odhalit tajemství Adamova stvoření, aby ho využili k zničení celého lidstva. Proti démonům stojí chrliči v čele s královnou Leonore, kteří se snaží Adama ochránit za jakoukoliv cenu. Jak si Adam začne uvědomovat, že může být klíčem k ovládnutí celého světa, musí se rozhodnout, na čí stranu se přidá... (A-Company CZ)

maddy

I, Frankenstein; I, Robot; I Am Legend ...film by chcel svojím názvom pravdepodobne odkazovať k týmto filmom. Pravdou však je, že má bližšie k Priest alebo Abraham Lincoln: Vampire Hunter, čo uz je sama o sebe vyhrážka par excellence. Temná, do latexu odetá, štylizácia by chcela pripomínať sériu Underworld, ale na to zase Frankenstein (aj keď vo filme pomenovaný Adam) nemá dostatočne sexi hlavnú postavu v podobe Kate Beckinsale, ale len toporného Aarona Eckharta, nevýraznú Yvonne Strahovski a Billa Nighya, ktorému úloha absolútne nesedí. Najväčším kameňom úrazu tu však je ultra-debilný scenár, pri ktorom sa čudujem, že ho zfilmoval Stuart Beattie, ktorý je podpísaný pod vynikajúcim Collateral alebo veľmi dobrým 30 Days of Night! To, že je Beattie len priemerný režisér dokázal už pri debute Tomorrow, When the War Began, že však nerozpozná ani dobrý scenár od totálnej brečky je teda prekvapením. Scenár totiž vyzerá ako by ho napísalo 12-ročné decko, ktoré 6x prepadlo ročník na osobitnej škole (a to teraz vážne nechcem preháňať). Ešte ten prvotný béčkový námet postavený na mytológii okolo Frankensteina by nebol až taký zlý, keby nebol pretavený do nesúrodého paškvilu, v ktorom je toľko nezmyselností, že ich takmer ani nemám silu všetky menovať (a pravdepodobne by na to nestačila ani kapacita komentáru na CSFD). Dej je úplne banálny, motivácia všetkých zúčastnených bez štipky uváženia, dialógy nemajú žiadnu nadväznosť - Yvonne Strahovski tam jednu chvíľu Frankensteina-Adama takmer pobozká, lebo aby mu v sekunde mohla vyčítať, že sa stará aj tak celý život len sám o seba, napriek tomu, že ho stretla asi pred 15 minútami; každú chvíľu tam Adama, pardón Frankensteina, uväznia pretože je veľmi „dôležitý“ a musia ho chrániť, len aby ho vzápätí mohli bez rozmyslu pustiť do boja; raz sa tam bojuje s jednou stranou (anjelmi), raz druhou (démonmi), aby to celé mohlo skončiť aj tak tým najpredvídateľnejším spôsobom; evidentne sa to odohráva v súčasnom svete, ale na ľudstvo sa vo filme úplne zabudlo a tak nikomu nevadí, že uprostred noci prebieha pred katedrálou obrovská bitka, pri ktorej by sa zapotili aj Avengeri atď. atď. atď. Navyše chýbajú akékoľvek trefné hlášky alebo nadhľad, ktorý je pre takto dementný námet priam žiaduci. Čo film dvíha z dna je celkom slušný vizuál (vzhľadom na pomerne nízky 65 mil. rozpočet) a príval neustálej akcie. Akčné scény vyzerajú v rámci možností dostatočne veľkolepo a už úvodná bojová, dostatočne dlhá, sekvencia pri katedrále je celkom výživné guilty pleasure. Démoni umierajú efektnou ohnivou smrťou plnou dymu a iskier, anjeli umierajú žiarivým modrým teleportovaním sa do neba, a ani také CGI gotické budovy alebo laboratórium s tisíc Frankenstein-like mŕtvolami v závere nie je vôbec na zahodenie (aj keď pri poslednom zúčtovaní už tí garg...čert to ber...anjeli vyzerajú dosť chabo). Výsledkom sa dá povedať, že tá blbosť je aj celkom fajn natočená, dostatočne krátka a diváka neustále zahrňuje akčnými podnetmi (na rozdiel aj po akčnej stránke mdlého Priesta alebo Abrahama Lincolna) a ako také výrazne CGI preštylizované tupé akčné béčko jeden krát poslúžiť môže. Len keby to celé nebolo až nadmieru dementné, ako by všetci čo to majú na svedomí boli po lobotómii. Stále však aspoň o nepatrný kúsok lepšie ako taký druhý Ghost Rider: Spirit of Vengeance alebo tohtoročný Twilight's Hercules: The Legend Begins. CELKOVO: 2* (4/10) () (méně) (více)

MartinezZ

Čekal jsem koninu, byla to konina. Čekal jsem koninu bližší Constantinovi, byla to konina bližší hybridu Van Helsinga a Angela. Plusem Aaron, který tu zase dostal roli a možná by si zasloužil něco víc než ty svoje dosavadní béčkoviny, plusem i těch několik scén (dvě, tři), které jakoby vypadly z fakt pěkného videoklipu, jinak je to ale něco, co si vymyslíte s přáteli u piva, akorát tady k tomu někdo měl prostředky. Část těsně před a během hlavní bitvy byla asi z celého filmu nejlepší, ale pak to zaser šlo pomalu k šípku. Tohle hodně rychle zapadne. To totiž i ten Van Helsing byl lepší, zapamatovatelnější a měl lepší (oproti tady Frankiemu vlastně měl vůbec nějaký) hudební motiv. Nejsem zklamán, dostal jsem více méně to, co jsem čekal, koninu. Nic to nemění na tom, že i v žánru "Konin" to mohla být konina lepší a zábavnější. ~~~ 2,5* ()

SaNcHeZ_cz

Jedna z nejvíc ikonických literárních postav se vrací coby ultimátní bad ass superhrdina nakopat zadky gargoylům a démonům aby zachránil lidské pokolení. To co zní jako docela nápadité béčko však díky neumětelství na všech stranách končí jako těžce neoriginální a odpudivě vyhlížející kopírka, které nechybí klasické neduhy filmů podobného ražení. Špatné režie, scénář a přehrávající herecký ansámbl jsou jen špička ledovce u tohohle nefungujícího akčního výplachu. [35%] ()

CBD

Já, Frankenstein nejvíc potěší ty diváky, kteří bez problémů zkonzumovali všechny Underwordy i Van Helsinga. Hlavní hrdina rozhodně nepostrádá potenciál, ani charisma, ale okleštěný příběh mu nedodává dostatečný charakter ani motivaci. A bohužel chybí i nadhled, který by celou tuhle šedou, ač překombinovanou, záležitost poněkud ozvláštnil. Jako stylizovaná akční jednohubka zkrátka Já, Frankenstein posloužit může, ale už za pár dní se na něj navždy zapomene. ()

javak810i

Pominu-li fakt, že je film i přes svůj název především o Frankensteinově monstru, a další drobnosti, které trochu znásilňují původní knižní předlohu, tak není "I, Frankenstein" nic víc, než další, lehce podprůměrné béčko alá Van Helsing a Underworld. Na rozdíl od nich mu ale chybí šmrnc a také sexy protagonistka. Což o to, vizuál není špatný a potěšil o Bill Nighy opět v roli záporáka. Ale ten scénář... Oddychovka na jedno zhlédnutí, nic víc. Za mě lepší 2* ()

erased

Větší slátaninu by člověk pohledal. A to není řeč o samotném sešitém Frankensteinově monstru, které zde vypadá až podezřele normálně. Na tom bych neviděl nic špatného, ostatně samotná Mary Shelley po stvoření svého Promethea nechala vědce něco podobného naznačit (druhý ostavec), jenže se svými lidskými proporcemi nevzbuzuje byť jen špetku zhrození a respektu, kterou by měl. O co jde především je samozřejmě ten šílený příběh, který je na tuto postavu naroubovaný. Ať už samotný konflikt, jeho aktéři, nebo jeho vývoj, něco tak hloupého a zároveň komického se už v bezezbytku vážně míněném filmu dlouho neobjevilo. A rozhodně se nedá říct, že by mi chyběla vůle najít v té plevy klidně i stopové prvky zrna. Už samotné symbolické pojmenování "titulní" postavy Adam mě totiž dokázalo přesvědčit o tom, že autoři šli do tématu s dobrým úmyslem, jenže jedna nebo dvě věty v celém filmu nestačí na to, aby se dal odpustit ten otupující zbytek. Nutno dodat, že ani jako akční film není I, Frankenstein žádná výhra, rozhodně ne ve srovnání s předloňským Lincolnem, a přestože mohla akce určitě dopadnout i hůř, dokážu si představit, že by sestříhané stylové scény fungovaly mnohem lépe v pětiminutovém videoklipu. PS: Doteď nemůžu uvěřit, že o nejdebilnější hlášku roku se postaral zrovna Bill Nighy: "No, it's not possible, you have a soul!" ()

Tony.cs

No ...Obří chyba tohoto filmu je, že se bere moc vážně. Žádný fórek, žádná hláška. Už vůbec mu nepomáhá to, že nepřímo a nevyřčeně navazuje na Branaghovu verzi Frankensteina. ()

kaylin

Předvídatelné, emotivně nudné s prázdnými charaktery, kde už při prvním pohled e vám jasné, jak se kdo bude chovat. Nevím, jestli tohle ukazuje, že casting byl proveden tak parádně, anebo prostě na to, že vzali typově tradiční herce. Myslím, že tohle už je spíš taková sranda na diváky, pokus toho, co ještě zvládnou a kolikrát. Akční horory teď docela táhly, tak proč nezkopírovat deset let starý nápad a nezkusit ho znovu. No, podle tržeb to úplně nevyšlo. Odkaz na dílo Mary Shelley je zde pak spíš výsměchem. ()

Makky

Prasačina, ktorá nebola hodná ani toho doobedňajšieho nedeľného času. Keby bol ten 65 miliónový balík použitý na 65 miliónov vytretých zadkov, malo by to väčší úžitok. ()

Mikita

Začátek vypadal velmi slibně, ale pak se začaly efekty a rvačky dost opakovat a vše bylo až moc jednoduché a přímočaré. Nudný průměr žánru. Ani nevím, co šlo udělat lépe. Vždyť efekty i postavy byly fajn. O co že tam šlo? Bylo to fantasy a byli tam démoni a ochránci chrliči..... hm. Jednorázová zábava bez nadšení. ()

Dont

Nejhezčí z celého filmu byla doktorka v podání půvabné Australanky Yvonne Strahovski. Nebýt tam ona a skvělý Bill Nighy v roli padoucha, nebylo by vůbec na co koukat… Moc nechápu, proč se právě Bill Nighy, Aaron Eckhart nebo Miranda Otto pouští do takto šílených (a troufám si tvrdit předem k nezdaru odsouzených) projektů. ()

vegetol.mp

Ještě o třídu blbější, než jsem doufal. Strašlivé dialogy, zbytečné efekty a příběh, který působí dojmem, že z něj někdo vykostil tak půl hodiny. Což se zřejmě i stalo. Eckhart je charismatickej herec a hodně toho zachraňuje, ale bohužel je toho na něj někdy moc. Pozitivní každopádně je, že to nenudí. O to víc mě překvapuje, že to má vyšší hodnocení, než Harlinův Hercules. OK, Lutz Eckhartovi nesahá ani po kotníky. Ale to je obávám se jediné, v čem má Já, Frankenstein navrch. ()

kinderman

Underworld má K.Beckinsale v latexu se dvěma pistolemi v rukou, tenhle Frankensteinův výtvor disponuje Y.Strahovski, pohříchu je jí tam málo, není v latexu a v rukou má na chvíli jen deník. V obou filmech se hodně mluví o budoucím boji o osud lidstva, ale lidstvo v nich neuvidíte. Pravděpodobně má zákaz nočního vycházení. A pokud se celý děj odehrává ve tmě, pak je 3D a brýle opravdové peklo plné zápasících kreatur, které ovšem za ty peníze sotva tušíte. ()

stuntmanMIKE odpad!

Tak si hovorím... kedy sa konečne dostane normálny, zdravý, heterosexuálny chlap k modernému spracovaniu nejakej legendy bez toho, aby musel čumieť na bandu nesympatických metrosexuálnych "hercov" a na nechutné a lacne vyzerajúce digitálne triky ? ... Pritom ten námet mohol byť zaujímavý. Chcelo to len... do role monštra obsadiť veľké mĺkve hovado, z ktorého ide trošku rešpekt... poňať to temnejšie, špinavšie a hlavne krvavejšie... vysrať sa na čarodejnícke voloviny a vymeniť ich za sekery (sekery myslím sekery nie tie hliníkové pičoviny, s ktorými sa hrá Courtney čo sa lesknú ako psie gule) a dať to do rúk napríklad Del Torrovi a mohli sme sa dívať na riadnu bezduchú, ale zábavnú mlátičku. Tento film si udržal môj seriózny záujem prvé štyri minúty (aj s úvodnými titulkami)... potom sa objavili démoni so svojimi "pokrokovými" čarodejnickými zbraňami a bolo po nálade... Toto je proste (fakt sa už opakujem) hnusná zlátanina pre retardovaných... Normálny človek sa na toto pozerať s uspokojením nemôže a to mám legendu o Frankensteinovi veľmi rád. ()

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády

15.12.2019

McClane Jr. je Kyle Reese

McClane Jr. je Kyle Reese

20.02.2014

Terminator: Genesis, pátý film známé akční série, je koncipován jako začátek nové trilogie. Jestli na ni dojde ukážou až tržby, poloreboot Cameronovy ságy (v němž nebude chybět Arnold Schwarzenegger)… (více)

Igor ví, jak to bylo s Frankensteinem

Igor ví, jak to bylo s Frankensteinem

07.09.2012

Klasický hororový román Mary Shelleyové byl zfilmován už nespočetněkrát... a ještě nás pěkných pár verzí čeká. Každá bude jiná. Nedávno dotočené I, Frankenstein australského režiséra Stuarta… (více)

Aaron Eckhart je moderní Frankenstein

Aaron Eckhart je moderní Frankenstein

09.10.2011

Jednou si už komiksového ošklivce zahrál (snad není potřeba připomínat, kterého). Zkušenost si zopakuje díky adaptaci grafického románu I, Frankenstein od Kevina Greviouxe, jednoho z tvůrců série… (více)