Američan

George Clooney (nar. 1961) je jedním z mála herců, kteří dokázali přetavit televizní popularitu (díky postavě dr. Rosse ze seriálu Pohotovost) v plnohodnotnou kariéru oblíbené filmové hvězdy. A nejen to. Začal se věnovat produkci a neméně úspěšně také režii. Jeho postavení mu umožňuje pečlivou volbu rolí i spolupracovníků. Američan (2010), natočený podle románu Martina Bootha "A Very Private Gentleman" (1990, Velmi uzavřený pán), není typickým thrillerem. Co mu schází na akčních scénách, ovšem bohatě vynahrazuje přesvědčivým zachycením poklidné atmosféry italského venkova a melancholickým příběhem unaveného muže, který ví, že se ocitl na konci své cesty. Jack je nájemný zabiják a zručný výrobce zbraní, který se po dramatickém prologu v zasněženém Švédsku ukryje v italském městečku, kde se vydává za fotografa architektury. Spřátelí se s místním knězem (Paolo Bonacelli) a zaplete se s prostitutkou Clarou (dcera známého herce Violante Placidová). Jeho snaha skoncovat se svou profesí však nemá naději na úspěch. Musí čelit nejen svému zaměstnavateli, ale také švédským zabijákům, kteří ho vystopovali... Režisérem snímku je uznávaný nizozemský tvůrce Anton Corbijn (nar. 1955), který získal řadu cen za své předchozí dílo, životopisný hudební snímek Control (2007). Vedle umírněného výkonu George Clooneyho se režisér v tomto minimalistickém thrilleru nejvíc opírá o schopnost vyjadřovat se důsledně obrazem a o působivou hudbu dobrého přítele, německého rockového muzikanta Herberta Grönemeyera. (Česká televize)

GodComplex

Nadherne natoceny film. U Corbijna je dokonale videt, ze je to primarne fotograf a klipotvurce, kompozice je fantasticka, v podstate kdykoliv si film zapauzujete, mate z toho excelentni fotku. Vizualne a rezijne bych se to nebal oznacit za jeden z vrcholu 2010. Negativni faktor je ten, ze Corbijn je z videoklipu naucen klast duraz ciste na vizual a pocit, ktery evokuje, neco jako pribeh ho az tak nebere, takze scenar neni zrovna vystavni material, ale tady jde stejne primarne o absorbovani retro atmosfery, vychutnavani si pomaleho tempa a vizualni kochani. Prekvapil me George Clooney, ktereho vetsinou moc nemusim, ale pobihani v atmosferickych ulickach italskeho mestecka a pozovani v kazdem druhem zaberu mu jde skvele. Sex sceny ve filmech me prevazne otravuji, ale tahle byla diky nasviceni a prvotridnim balonkum Violante Placido naprosto lahudkova. "You cannot deny the existence of hell. You live in it. It is a place without love." 8/10 ()

Riddick77

Brávurní, dokonalý, senzační George Clooney, jehož charisma prostupuje naprosto vším, co mu stojí v cestě. Minimalistický a na detaily zaměřený snímek, který báječně vykresluje psychologické a vnitřní pochody nájemného vraha na sklonku jeho kariéry. Opravdový skvost, který nenadchne každého, ale věřím, že hodně lidem učaruje stejně jako mně! 8/10! ()

Her0.89

Byl to takový nepříliš zajímavý ale dobrý film. Snímek, který mě nudil, ale utekl rychle. Drama, které mě moc nezaujalo, ale líbilo se mi. Prostě film na který si po půl roce nevzpomenu (nebýt Clooneyho tak ještě dřív), ale jsem rád že jsem ho viděl. ()

numi

Corbijn je génius. Jeho schopnost komponovat dokonalé záběry a scény je hodná bezbřehé adorace. Ale pozor, Američan není film pro každého. Musíte se smířit s tím, že když Clooneymu někdo řekne, ať si jde sednout do kavárny a čeká, tak si ve filmu opravdu půjde sednout do kavárny a bude čekat. Že když má film být o tom, že Clooney dostane za úkol složit jednu pušku, tak bude Clooney opravdu skládat pušku... A pokud na tuhle hru přistoupíte, zjistíte, že i nuda může být strhující.( A ucítíte každou dlažební kostku italského městečka a budete se neustále nervózně ohlížet přes rameno.) ()

vorheese

Je naprosto jasné, co chtěl Anton Corbijn natočit a ještě jasnější jak selhal. Občas z pomalých scén vykoukne paranoindí atfosféra a dostaví se pocit, že sledujete film o pár desítek let starší...skoro klasický. Jenže ten zbytek je marná snaha a nechci ani pomyslet, jak by to vypadalo, kdyby v tom nehrál Clooney. ()

blackrain

Clooney je pořád frajer a charisma má přímo na rozdávání. Taky zraje jako víno. Klidně bych si ho dokázala představit jako Jamese Bonda. Tenhle film je postaven pouze na jednom pevném pilíři a to je právě George Clooney. Ten za celou dobu neslezl ani jednou z obrazovky. Kameraman má rád hezké záběry, které nám dovedně naservíruje a rád si s kamerou pohraje. Pohled na městečko očima kroužícího dravce byl zajímavý. ()

Remedy

Komorní, netradičním způsobem podaný a překvapivě i málo akční film o nájemném vrahovi, který se (už klasicky) po nějakém tom nepovedeném kšeftu či kvůli potenciálně hrozícímu nebezpečí ukrývá v jakémsi klidném a zapadlém evropském městě. Těžko říct, v čem je hlavní kouzlo tohoto filmu – možná právě v té vymezenosti vůči žánru jako takovému nebo v poetice té italské krajiny, která působí uklidňujícím a celistvým dojmem, přičemž skrývá vrahounského hajzla, ale vy mu tak nějak za sebe ten klid přejete, protože je to ohromný sympaťák. Artové, hypnotické, rafinované. A ta romantická linie byla fajn. ()

Maq

Vizuálně krásné, atmosférické, stylové, to všechno ano, ale vyústění toho všeho je plytké. A to nikomu nevadí, že ten závěrečný dvoj-duel je nesmyslný? Zabít zabijáka vteřinu poté, co splní moji zakázku, to dává smysl, ale vteřinu před tím???? ()

Vampireman

Úchvatná obrazová kompozice, včetně absolutních kamerových nadhledů a kontrast úzkých italských uliček a rozlehlých místností, jejichž prázdnota obklopuje stylovou a osamělou Clooneyho filmovou postavu. Corbijn po vydařeném Control potvrzuje svůj úžasný filmařský um i cit, který zoufale chybí kam se podíváš. Obraz nepůsobí jako fotografie, scény jsou skvěle atraktivní a potěšující (sex scene!). A Herbert Grönemeyer, stará německá popová hvězda, tady skládá skvělou hudbu. ()

Easykk

Tak pro tenhle film je označení nuda nudným pojmem i dojmem a i s tím hovnem se dá zažít víc srandy. Pro mě naprostá zbytečnost utopená roztheklou Teklou a otravnyym Clůnym. A navíc po pouhém týdnu špekulování si vůbec nepamatuju o čem to bylo ;) ()

Thomassi

Američan není tak úplně akční film, jak vypadá podle obalu, ale rozhodně je se na co koukat. Sice nečekejte žádný super akční scény nebo přestřelky, ale film boduje úplně v jiných pasážích, a to je komorná zpověď nájemného zabijáka, který plní v Itálii zvláštní úkol. Samotná postava, kterou hraje George Clooney je až tak samotářská, že jsem možná místy usínal, ale rozhodně jsem se nenudil. Zahrál ji parádně, až mě ho bylo i líto. Příběh se nese naprosto v poklidném tempu, kdy nevíte, co se stane v příštím okamžiku, udržuje diváka v napětí až do konce a i tam se ještě neví, jak to všechno skončí. Rozhodně stojí za vidění, protože svým způsobem je Američan dost originální. Podobný film: Drive. ()

FilmFan24

Corbijnovy fotky, hlavně ty černobílé, jsem vždycky obdivoval. Asi nejvíc na albu skupiny U2 "The Joshua Tree". Jeho film "Control" se mi dost líbil. Tady přichází s minimalistickou studií jednoho zabijáka, kterého s minimem emocí a výrazových prostředků ztvárnil na výbornou George Clooney. O postavě samotného toho moc nevíme, zato ale s ní cítíme všechnu tu úzkost, strach a nejistotu. "The American" svým pomalým tempem vyprávění není pro každého. Mě vzdáleně připomněl sedmdesátá léta, kdy žánrově podobné filmy tím, že jejich tvůrci nepoužívali rychlé střihy se jakoby pomalu vlekly a divák si o to víc užil herectví zúčastněných a prostředí, kde se všechny ty příběhy odehrávaly. Vymyslet dneska něco neotřelého je moc těžké. Tady se to díky atmosféře prosluněného italského venkova v kontrastu smutného příběhu jednoho tichého zabijáka povedlo... ()

salalala

Je strašně jednoduché tenhle film odstřelit, ale on si to podle mého nezaslouží. Američan je pro mě důkazem toho, že Clooney na nějakou škatulku "hollywoodská hvězda" upřímně kašle, což je jen a jen dobře. V Američanovi je naprosto geniální a jeho výkon je něco úžasného (proč tohle Akademici přehlédli?). Charismatem utáhne celou stopáž a Jack / Edward je v jeho podání tajemný muž, s nímž nikdo nechce přijít do křížku. To, že neznáme jeho minulost, hraje zásadní a klíčovou roli a tvoří kostru toho filmu. Největší hvězdou je však Anton Corbijn, který přesně promyšlenou kompozicí a skladbou záběrů tvoří jedinečné dílo, které zůstane zřejmě nedoceněno. Je pravda, že občas se to trochu táhne a některé střihy mi přišly až moc ostré, to ale nic nemění na tom, že Američan je v podstatě majstrštyk. Dodatečně se pro mě stává jedním z nejlepších filmů loňského roku a je jedině škoda, že se nedočkal nějakého toho ocenění. Dvojice Corbijn - Clooney by si ho určitě zasloužila, protože tohle se v současné době jen tak nevidí. 80% ()

Foma

Poetickej, meditativní kousek o profesionálních vrazích, který taky maji duši. Co záběr, to nádhernej obraz, tempo přesně jak má bejt, určitě ne pomalý!!! Herci vyvážený a uvěřitelný. Prostě krásná filmová balada, jejíž hodnocení jenom ukazuje, že na poetický, meditativní, krásný balady neni publikum nastavený. Jeho škoda! ()

Skip

Bylo to takové místy strašně uzívané, pořád se mi vkrádalo na mysl "trochu života do toho umírání". Clooney hrál docela dobře a vlastně celý film odtáhl sám, jenže tomu prostě chyběla šťáva a energie. ()

Dont

Netradiční thriller s parádně vybudovanou atmosférou neklidu v důsledku vědomí neodvratného konce, jehož sledování jsem si užil a režisér Anton Corbijn podle mého názoru neodvedl vůbec špatnou práci. K dobru nutno přičíst i zvláštní kouzlo italské herečky Violante Placido. Líné tempo mi v kombinaci se slunnou Itálií a ležérním Georgem Clooneym v klasické roli kladného zabijáka, který by špinavé řemeslo nejraději už pověsil na hřebík, celkem vyhovovalo. Chápu ale, že právě ta neuspěchanost plus scénář, kdy především motivace některých postav zůstává nezodpovězena a neobjasněna, je důvodem, proč film je v modrých číslech. SPOILER: Nechat si dělat pušku od někoho, koho chcete zabít, může snad jen blázen. Já jsem měl ještě trochu problém s Clooneyho skládáním zbraní z toho, co kde nasbíral. Připomnělo mi to moje začátky se stavebnicí Merkur, ale ostřelovačskou pušku se mi nikdy složit nezadařilo… Holt není talent jako talent. ()

radektejkal

Podezřele napínavý film, jehož jádrem je úprava a skládání zbraně "s nosností pušky a kadencí samopalu". Jako vztahové drama však film selhává. Závidím Lavranovi *****, co všechno v něm dokázal objevit (i když ten motýlek byl přece jen spíš Charriérův Motýlek), ostatně polemika s ním by mohla být zajímavější než s Corbijnem. ()

Eldrick

Ani 70. léta tak nudná a nezajímavá rozhodně nebyla. Kameru to sice má, jako bys vyvolal fotku, o tom žádná. Corbijn se nezapře, ale záživně vyprávět teda moc neumí. C(S)looney jako nájemný zabiják utíká do Taliánska před lidmi, co ho chtěj odkráglovat a leští přitom pistoli, pak taky leští svym ohonem pěkně rostlou taliánskou prostitutku, s kterou to začne brát děsně vážně - a to je celý! Je znám Clooneyho vztah k Itálii - má tam vilu. Chápu, proč se vydává čím dál víc do nízkorozpočtových art vod, ale tohle je kurevská nuda k uzoufání. Usnul jsem u toho. ()

Moena

Trestuhodně nevyužité Clooenyho charisma. Ale pokud budu chtít film o nájemných zabijácích v pěkných historických kulisách sáhnu radši po Bruggách. ()

Další špionáž od autora Jeden musí z kola ven

Další špionáž od autora Jeden musí z kola ven

19.05.2012

Spisovatel John le Carré je jeden z největších klasiků špionážního žánru a adaptace jeho bestselleru Jeden musí z kola ven patří k nejlahodnějším filmovým pamlskům loňského roku. A chystá se filmová… (více)

Clooneyho „bokovka“

Clooneyho „bokovka“

04.11.2009

George Clooney začne tento pátek v amerických kinech zírat na kozy a to je čas, kdy je potřeba upozornit na jeho osobu novinkou o nějakém dalším projektu. Král hollywoodských sympaťáků právě v těchto… (více)