Američan

George Clooney (nar. 1961) je jedním z mála herců, kteří dokázali přetavit televizní popularitu (díky postavě dr. Rosse ze seriálu Pohotovost) v plnohodnotnou kariéru oblíbené filmové hvězdy. A nejen to. Začal se věnovat produkci a neméně úspěšně také režii. Jeho postavení mu umožňuje pečlivou volbu rolí i spolupracovníků. Američan (2010), natočený podle románu Martina Bootha "A Very Private Gentleman" (1990, Velmi uzavřený pán), není typickým thrillerem. Co mu schází na akčních scénách, ovšem bohatě vynahrazuje přesvědčivým zachycením poklidné atmosféry italského venkova a melancholickým příběhem unaveného muže, který ví, že se ocitl na konci své cesty. Jack je nájemný zabiják a zručný výrobce zbraní, který se po dramatickém prologu v zasněženém Švédsku ukryje v italském městečku, kde se vydává za fotografa architektury. Spřátelí se s místním knězem (Paolo Bonacelli) a zaplete se s prostitutkou Clarou (dcera známého herce Violante Placidová). Jeho snaha skoncovat se svou profesí však nemá naději na úspěch. Musí čelit nejen svému zaměstnavateli, ale také švédským zabijákům, kteří ho vystopovali... Režisérem snímku je uznávaný nizozemský tvůrce Anton Corbijn (nar. 1955), který získal řadu cen za své předchozí dílo, životopisný hudební snímek Control (2007). Vedle umírněného výkonu George Clooneyho se režisér v tomto minimalistickém thrilleru nejvíc opírá o schopnost vyjadřovat se důsledně obrazem a o působivou hudbu dobrého přítele, německého rockového muzikanta Herberta Grönemeyera. (Česká televize)

Honzíno

Ponurá atmosféra, nádherné prostředí, precizní režie, krásné ženy a George Clooney. Příběh, který by šel odvyprávět během chvilinky, avšak stojí zato si ho prožít na plátně. Ubral bych jen na délce záběrů na jezdící automobil a tuto minutku dvě bych přidal do poskrovné, klasické akce, mimochodem výborně zvládnuté. Akční scény, nebo lépe řečeno scény s rychlejším pohybem postav jsou skutečně perfektní a ze staré školy. Pomalé tempo filmu přispívá k dobru a tím spíše je příběh uvěřitelný. Lehce vykonstruovaný, na druhou stranu hodně solidní konec. Minimalistické vyjadřování a mimika Johana Leysena mě dostávala, ale Američan má svůj největší klad jinde... Clooney je pan herec, díky bohu, že nesleze z plátna. ()

Sonnik

Na tohle je potřeba mít náladu. Za začátku byl American propagován jako akční film, do kterého má hodně daleko. On je to úplný opak akčního filmu. Je to tiché, melancholické a komorní drama se stoprocentním Clooneym. Nejde tady o storyline ani o akci. Vůbec nemáme tušení, co je Clooney zač, proč je nájemným vrahem, jak k tomu přišel, pro koho konkrétně pracuje, nevíme nic. A je to dobře. Protože tady jde pouze o feeling a pěkné obrázky. To American splňuje. "I don't think God is very interested in me, Father." ()

Jizni Tlapa

Jak to jen popsat? Je to tak jiné? Je! Je to tak netradiční na dnešní uspěchanou tvorbu plnou akčních scén a přehnaně ostrého tempa. Melancholicky jsem se zasnil a absolutně nenásilně jsem se přesunul s Georgem ne-jen do malebné italské vesničky, ale i do jeho pocitů a touhy být konečně normální a doklepat si ten život tak nějak po svém někde v ústraní! Výborné exteriéry a kamera. Scénář nijak výjimečný a ten závěr. Nebýt takto zpackaného konce, zamířil bych přímo do "černého" (100%)! ()

ivan_drago

Divnej, vlekoucí se film, prakticky bez jakéhokoli spádu, což někdy není na škodu... ale... nejvíc mě srali ty fylozofický keci s tím polofarářem... jako malý výlet hollywodského velikána do malá italské vesničky to není špatné, na můj vkus ale přespříliš se táhnoucí... ()

st.verka

Po úvodní scéně film sliboval zajímavý a napínavý děj. Jak rychle ale sklouzl do naprostého průměru mě vyrazilo dech. Nebýt George Clooneyho a čekání, co že se z toho vyklube, dala bych jen 2*. No, zdálo se mi příliš málo akce. ()

dzira

Malý filmový šperk. Obsazení GC bylo dobrým tahem, nicméně to není zdaleka jediná hodnota, kterou film nabízí. Každý záběr filmu je kompozičně naprosto brilantní - Corbijn je prostě PAN fotograf. Stejně, jako u fotografií i zde používá většinu času velmi malou hloubku ostrosti s častým rozmazáním popředí a přeostřováním v průběhu záběru. To je nejen efektní, ale pomáhá to budovat atmosféru snímku. Film plyne pomalu, ale ani chvíli nenudí. Odehrává se většinou na italském venkově, kde má život své stálé tempo, které respektuje i film. Jistou inspirací (ve filmu skutečně přiznanou) jsou westerny S. Leoneho. K tomu, aby Corbijn vytvořil hutné napětí se téměř obešel bez akčních scén - ty zabírají ve filmu velmi málo času. Intuitivně však celou dobu čekáte, že se něco stane a toto očekávání je s přibývajícími minutami stále intenzivnější..... ()

Shetland

Film, který si na nic nehraje a ani nic nevysvětluje. Určitě se dal potenciál lépe využít, takhle má film hluchá místa a divák tak během necelých 2 hodin zjištuje, že ve filmu se moc neděje a scénář je klišé. ()

Mrkvič

Z nečekaně utahaného filmu se na konci vyklube takový skvost. Ne snad příběhem, ne snad spádem děje a zvraty, ale skvělým hereckým výkonem Clooneyho a hrou s divákovou představivostí, co by, kdyby. Sice je ta utahanost místy hodně náročná na sledování, ale trpělivý divák se na konci dočká odměny. Povedlo se. ()

Sfinkter

Perfektní oldschool krimi, která svou pomalostí a noir nádechem funguje naprosto skvěle. Pokud už někdo ze starší generace nevěří na dobré filmy, pusťte si Američana. ()

terunka003

Italské, drsné, tajné × o ničem, všechno divné. Co to bylo? Chápu snahu o akční film o pistolkách, ženách a vrazích. Ale nějak to nevyšlo. Film o ničem, bez pointy, vůbec nevím co ti Švédi tam dělali, herecké výkony nic moc extra, maximálně hudba zaujala a ta předurčovala to, že film s jeho dějem se žene do záhuby. a konec, ten byl vyloženě k nasr..., takže chápu tu pestičku George Clooneyho bušící do volantu. Tento snímek si nechte ujít.. ..Goodbye, Mrs. Butterfly.. ()

Beky odpad!

Tohle byla nepopsatelná nuda!!! Nejnudnější film roku 2010, ale jelikož hodnotím film jako celek, tak musim uznat, že některé scény mají pohled artového umění....kurva, co to melu za sračky...na tohle se prostě nedá dívat... viděl jsem to na 3x!! Verdikt: Pseudo umění, které nemá co říct!! Představte si to bez G., tak je to na odpad!! A já ho dám a nebojim se, jako Corbijn!! ()

Maki89

netusim o co slo v tomto filme... bolo to mdle a nevyrazne a nudne... mozno to bol pokus o nejake umenie, no u mna sa teda nestretol s pochopenim.... 4/10 ()

Raven0

Takový chudší příbuzný filmů V Brugách a Hranice ovládání, jimž se Američan až přespříliš podobá. ()

rowdys

Lahoda! Predlohu som síce nečítal, ale keď som pred rokmi začul, že si tu zahrá Clooney a pôjde sa do Talianska, tak boli pre mňa hneď lasagne napečené. Ak práve nie ste z tých, čo majú trpezlivosť fretky, tak si poetiku filmu vychutnáte záber po zábere. Tempo je tu teda rozvláčne a feelingom letargického Toskánska navodzuje vegetatívny stav, v žiadnom prípade preto nečakajte Šakala ani Chobotnicu, skôr pohľad na život unaveného hitmana, ktorý sa vo vnútri teší do výslužby. Clooneyho herecký prejav už klasicky pôsobí veľmi relaxačným dojmom, dal by som si s ním ja hocikedy pivo či dve. Len tú zničenú Vespu mu neodpustím. ()

venison

Hodně komorní artový thriller a la 70. léta zasazený do atmosféry zapadlého italského městečka.. George Clooney toho moc nenakecá, ale umí se perfektně tvářit.. Pár mrtvých se tu taky najde, ale žádná větší akční scénka se tu nekoná.. Celkem pohodová krimoška o vysloužilých nájemných vrazích :-) ()

noriaki

Pomalý, chladný, neo-noir, který má v sobě něco z sedmdesátkových kriminálek, něco ze Skandinávských dramat, a něco ze spaghetti westernů. Plus výborného Clooneyho, jež se v klidu vyrovnal nejlepším hercům ze všech třech žánrů. Tíha spousty scén leží výhradně na něm, když mlčky kráčí po vylidněném městečku a nervózně se ohlíží přes rameno. Výborný film, ve kterém má scenérie téměř úlohu vedlejších postav. ()

Další špionáž od autora Jeden musí z kola ven

Další špionáž od autora Jeden musí z kola ven

19.05.2012

Spisovatel John le Carré je jeden z největších klasiků špionážního žánru a adaptace jeho bestselleru Jeden musí z kola ven patří k nejlahodnějším filmovým pamlskům loňského roku. A chystá se filmová… (více)

Clooneyho „bokovka“

Clooneyho „bokovka“

04.11.2009

George Clooney začne tento pátek v amerických kinech zírat na kozy a to je čas, kdy je potřeba upozornit na jeho osobu novinkou o nějakém dalším projektu. Král hollywoodských sympaťáků právě v těchto… (více)