Velmistr (festivalový název)

(festivalový název)

The Grandmaster

Životopisný / Akční / Drama

Hong Kong / Čína, 2013, 130 min

Parádní historický film, který neni o Yip Manovi, jako předchozí filmy s touto ikonou Kung-Fu, ale o mistrech a jejich vztazích ke svému stylu. Ve filmu jsou luxusní souboje, které jsou choreograficky luxusně zvládnuté. Navíc jsou i na pěkných místech mnohdy za doprovodu deště, sněhu atd. Herecké obsazení je skvělé a zvlášť Ziyi Zhang je hrozně uvěřitelná, zezačátku chladná, ale později projeví i city. Filmek se rozprostírá v několika desítkách let, ale je to krásně natočené, že to nikomu nebude vadit. Pro mě krásný filmový zážitek. Za mě 100% :)(28.8.2013)

Melodramatický pokus o poetické zprostředkování filozofie kung-fu na ploše nežánrového a artového filmu o posledních velmistrech, kde se po celou stopáž bolestivě bije přístup "nad šálkem čaje si filosoficky podiskutujeme" s akčním "nejefektnější neefektivní bitky široko daleko vyšperkované hollywoodskými nesmysly typu nekonečné vlakové soupravy". V obou polohách to mohlo samostatně skvěle fungovat, ale takto dohromady to funguje asi tak stejně jako film Terrence Malicka říznutý bayovskou akcí. Jediná soubojová scéna, která do nastoleného přemýšlivého kursu zapadne, je ta "uzmi mi/si koláček".(20.4.2013)

Lyrický kung-fu příběh plný metafor, filozofování, avšak poněkud chorý na kung-fu. Jenomže když souboje začnou, stojí díky precizní kameře, hojnému využívání technických fines a Wongově režii rozhodně za to (tím neříkám, že by byly tím nejlepším, co jsme kdy viděl, to ani zdaleka - snad to bude tím, že Leung zkrátka není takový bojovník jako jiní). Problém byl, že mě sama poetika ne vždy těšila, někdy těší oko i myšlenky, jindy je natahována až k nevydržení. 70%(2.11.2013)

Tohle byla hodně úžasná věc. Pastva pro oči, uši i prosté vnímání. Je mi jasné, že tohle nebude film pro masu, nebo kdekoho. Svým způsobem je to hodně složité, ale mě to přišlo ve své podstatě prosté, nekomplikované, ačkoliv jak vidím pro mnohé to je opak. Ty vizuální hrátky, to bylo ve většině případů něco naprosto neuvěřitelného, ta fantazie, schopnosti nálezt nové prolínání, jiné pohledy, náznaky. Fakt požitek. K tomu spousta soubojů a pojetím je to taková poetická oslava kung fu jako takového. Jediná scéna která mi vadila byla s prakticky nekonečným projíždějícím vlakem, ale to je za mě tak jediná vada. Hudební melodie, mě ne úplně všechny oslovily, ale většina rozhodně ano. V kombinaci s tím vizuálem, perfektní mix. Herecky taky velmi silné. Dialogy takové, že se v nich bude pravděpodobně většina ztrácet, je v tom takový duch toho všeho o čem ten film chtěl vyprávět a stejně jako je hravý vizuál, plný náznaků a neotřelých pohledů, tak je to is dialogy. Kdo prohlédne jedno, snáze bude vnímat i to druhé. V závěru mě to hodně bralo po pocitové stránce, bylo to dosti těžké, hutné. Hodně mě to zasáhlo a změnilo mou náladu do takové smutné nostalgie. Film s básnický pojetím, kterému jsem zcela podlehl. 10/10(7.11.2013)

22:00 - natěšeně sedím v sále Karlovarského městského divadla ...23:00 pomalu, ale jistě usínám(4.7.2013)