poster

Velmistr (festivalový název)

 • anglický

  The Grandmaster

 • čínština

  Yi dai zong shi

 • kantonština

  Yat doi zung si

 • čínština

  一代宗師

 • slovenský

  Veľmajster

  (festivalový název)

Životopisný / Akční / Drama

Hong Kong / Čína, 2013, 130 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • POMO
  **

  Nečakajte dobrodružný eye-candy výpravný epos, akým bolo Woo-ove Krvavé pobrežie. Postavy tu rozprávajú šifrovane a o politických súvislostiach, ktorým normálny divák nemôže rozumieť. Snímka skáče po historických obdobiach, vymieňa postavy okolo ústrednej dvojice, a precítenie drámy kohokoľvek či pochopenie zmyslu jeho cesty je iba pre pozvaných (medzi ktorými nie som). Zlatý Tiger a drak, kde sme mali tri postavy, ciltivú drobnokresbu ich vzťahov, pomalé, poetické rozprávanie a to neodolateľné, exotické kúzlo ďalekého východu. Veľmajster je úplne o inom. Hudba ale ako vždy u Kar-waia výborná (v závere potešila variáciou Morriconeho motívu z Vtedy v Amerike) a bojové scény slušné.(5.7.2013)

 • Dont
  *****

  Lyricky laděný snímek, kde důraz je kladen na dokonalý vizuál podpořený výborným hudebním doprovodem. Do toho jsou zasazeny perfektně nasnímané bojové scény. Chybí klasický úvod do dění, takže to chce dávat od začátku důsledně pozor kvůli ztížené orientaci v postavách a ději. Velmistr ukazuje jiný pohled na život Yip mana, než předchozí díla o tomto čínském mistrovi. Yip man je jen jednou z hlavních postav, přičemž každá zastupuje různé školy a styly. Nejcennější a nejobávanější technikou je 64 rukou a Yip není tím, kdo jí vládne. Ve filmu se snoubí síla starého dobrého čínského kung-fu s úžasně poetickou atmosférou a celým snímkem se táhne romantická linie nenaplněné lásky. Charismatický Tony Leung Chiu Wai a půvabná Ziyi Zhang jako by byli stvořeni pro tyto role. Kdo se od Kar-wai Wonga nechá naladit na stejnou vlnu s filmem, neminou ho nesmírně emotivní momenty.(15.8.2013)

 • ARI50
  **

  Aspon boje byli výborné.(28.3.2017)

 • GodComplex
  ***

  Poetictejsi a krasne natocena, ale podstatne mene zabavna/chytlava verze dokonaleho Yip Mana. Ackoliv se The Grandmaster chce brat hodne vazne, snazi se o emoce a vsichni si zde radi zafilozofuji, je to cele podano prilis teatralne, bojove sceny jsou spise exhibici s durazem na efektnost (dest, vlak) a veskera snaha je tak v prubehu celeho filmu zbytecne podkopavana. Na epickou story je to navic nedostatecne vypravne a az prilis komorni/divadelni. The Grandmaster je take film, ktery je nutne videt naladen na meditacni vlne s pripravenou zasobou cinskeho caje, jinak se velmi zahy dostavi znacna nuda. 6/10(21.10.2013)

 • DaViD´82
  ***

  Melodramatický pokus o poetické zprostředkování filozofie kung-fu na ploše nežánrového a artového filmu o posledních velmistrech, kde se po celou stopáž bolestivě bije přístup "nad šálkem čaje si filosoficky podiskutujeme" s akčním "nejefektnější neefektivní bitky široko daleko vyšperkované hollywoodskými nesmysly typu nekonečné vlakové soupravy". V obou polohách to mohlo samostatně skvěle fungovat, ale takto dohromady to funguje asi tak stejně jako film Terrence Malicka říznutý bayovskou akcí. Jediná soubojová scéna, která do nastoleného přemýšlivého kursu zapadne, je ta "uzmi mi/si koláček".(20.4.2013)

 • - Film mal medzinárodnú premiéru 7.2.2013 na MFF Berlinale, kde otvoril celé podujatie, na ktorom však nesúťažil, pretože jeho hongkongský režisér Kar-wai Wong predsedal sedemčlennej festivalovej porote. (ludovit14)

 • - Ve filmu zazní skladba Petra Hapky z filmu Tisícročná včela (1983). (Punisher)

 • - V rámci prípravy na úlohu Ip Mana trénoval Tony Leung Chiu Wai štyri hodiny denne po dobu jedného roka. (Sufferer)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace