Ip Man 3

• Čína Ye Wen 3 (více)

V nejnovějším pokračování série o legendárním mistru Wing Chun Ip Man (Donnie Yen) čelí nejen hongkongskému gangu, jehož hlavu si zahrála boxerská legenda Mike Tyson, ale musí se vypořádat rovněž s vlastním rodinným životem. Ve městě protkaném korupcí, ve kterém se ho zároveň neustále pokouší konfrontovat konkurenční mistr Wing Chun, to však nemá jednoduché. (JardaBauer)

Lacike

Tato seria nie je mojou srdcovkou a vlastne doteraz nechapem, co bolo na Ip Manovi take vynimocne, ze o nom vzniklo tolko filmov. Este v prvom diely pocas vojny funguje ako symbol vzdoru proti zlym japoncom. Ale vo vsetkych dalsich dieloch sa vari z cistej vody, takze ziadny vyzivny pokrm pre mna nevznikol a nechapem, ze tolki ludia ho zozrali bez problemov a este si ho pochvaluju. Asi im k stastiu stacia kvalitne bojove sceny. Ale potom nechapem preco je tato seria povazovana za nieco viac ako len tupy priamociary kung-fu film. Z môjho pohladu to praveze je len tupy kung-fac, ktory sa ale tvari neskutocne seriozne a vznesene. O to viac ma serie a nudi. Zapletka v tomto diely uz nadobro pripomina telenovelu. Dojimavo umiera jedna z hlavnych postav, ale je to podane tak nudne, ze to vo mne nevyvolalo ziadne emocie. Za zaporakov tu su znova zahranicni votrelci. Tentoraz amik a hnusny brit. A ako bonus thajsky poskok. Takyto rasisticky pristup je priznacny pre celu seriu a nechapem, ze proti tomu este nikto neprotestoval. V USA by to vzbudilo poriadny rozruch. Vtipne je, ze nakoniec dôjde medzi Ip Manom a zaporakom k zmiereniu a kazdy si pôjde svojou vlastnou cestou, takze to postrada poriadnu davku napätia. Dokonca aj linia s Brucom Lee, ktoru nam slubovali od konca jednotky, tu ma maly priestor a hned na zaciatku sa jej elegantne zbavia. Takze jedina linia, ktora za nieco stoji je ta o mladom konkurencnom majstrovi v podani neskutocne charizmatickeho a nadaneho Maxa Zhanga. Jak ta postava, tak hlavne Max Zhang by si uz zasluzil film v ktorom by hral hlavnu ulohu. Nakoniec som si nechal bitky, ktore pre mna predstavuju dalsie sklamanie. Väcsina bitiek s Maxom Zhangom je skvelych. Su dynamicke, maju skvelu choreografiu a pôsobia kontaktne a tvrdo. Zato Donnie Yen sa poriadne predviedol len v bitke s thajskym boxerom. Je to napadita bitka v obmedzenom prostredi (z ktorej musel Ouwen dostat erekciu a ani sa mu necudujem). Fakt pecka a jedina bitka, ktoru som si pustil druhykrat. Vo zvysnych bitkach posobi Donnie staro a spomalene a dokonca neraz evidentne mlati vzduchoprazdno na co nie som u neho zvyknuty. V dvojke Tigra a draka z rovnakeho roku predvadza stale neskutocne veci, takze budem sa snazit verit, ze to tentokrat neodflakol a bolo jeho zamerom, aby Ip Man pôsobil v bitkach tak staro a nemastne neslane. Bitka s Tysonom mi pripadala priemerna, bez naboja, ze o nieco ide a vlastne aj zbytocna. Najväcsim sklamanim je pre mna finalny suboj s Maxom Zhangom. Je rozdeleny na niekolko faz. Pinkanie s palicami mi pripadalo nudne, ale to sa este dalo zvladnut. To prave peklo nastalo akonahle borci vytiahli dýky. A v tej chvili niekto omylom zapol pretacanie, aby evidentne pomaly natocenym chvatom dodal potrebnu dynamiku. Lenze to pôsobi tak strasne neprirodzene, ze som to nedokazal dopozerat a musel som pretocit na koniec bitky. Taketo trapne zverstva predvadzal Donnie koncom 90tych rokoch vo svojich rezijnych pokusoch. Nebol to zabavny pohlad vtedy a nie je to zabava ani dnes. Takze kvalitativne radim tento diel medzi stale nedostiznu jednotku a trapnu dvojku. 6/10. Snad to je naozaj posledny diel. () (méně) (více)

misterz

Majster Ip Man v tomto snímku dokazuje, že ešte rozhodne do starého železa nepatrí a že ho nejaký frkan z jeho kung-fu trónu len tak nezosadí... Pobavil ma aj zápas Ip Mana s M. Tysonom, hlavne Tysonov štýl boja bol zaujímavý, dobre mi to rozkmitalo brucho. Myslím, že v skutočnosti by si moc neškrtol - trápnosť, ale aspoň pobavila. Dejová linka síce nevyšla z osvedčených cestičiek (ochrana slabých, osobná dráma...), ale stále to na mňa zaberá a stále to nenudí. K záveru prišlo aj na emócie, takže spokojnosť. Dôstojné pokračovanie predchádzajúcich dielov s týmto fenoménom kung-fu. 80/100 ()

Fíla

Mistr Ip se musí vypořádat s několika problémy. Rodinnými, i takové Ty všední, kdy si chce na něm kdekdo zchladit ego. Jasně, že se nejedná o takovou pecku, jako byl první Ip Man, ale i tady postupem času film graduje. Takže čím déle ve stopáži strávíte času, tím lepší zážitek. Mohl jsem dát solidní tři hvězdy, vzhledem k prvnímu dílu, ovšem třetí Ip, je o něčem jiném. Ukazuje hlavně, jak se Ip musel vypořádat s rakovinou své manželky, která roku 1960 odešla, tam nahoru. Donnie Yen je potřetí stále skvělý a role Ip Mana, je prostě jeho. Myslím, že silné tři hvězdy, ale za mě čtyři, jsou na místě. ()

Martrix

O Ip Manově životě nic nevím, resp. viděl jsem Ip Man: Zrození legendy (2010) a Ip Man (2008) , takže mohu Yip Man 3 hodnotit pouze jako další akční film s Donnie Yenem. Mám v tom sice trochu bordel, protože filmů o Ip Manovi je víc a teoreticky by měla být tohle čtyřka, ale každopádně, pokud se většina z příběhů o Ip Manovi opravdu zakládá na skutečnosti, tak nezbývá než konstatovat, že on i jeho paní, měli opravdu nelehký život. Stejně jako v předchozích dílech, i tady Mistr čelí několika středně padouchovitým, jednomu solidně padouchovitému a jednomu trochupadouchovitému soupeři. A pak samozřejmě desítkám jejich pohůnků. Život ale není jen o otloukání hlav padouchů a ne všechny bitvy lze vyhrát... . Z Ip Mana 3 mám pocit, jako by byl dělaný v americké produkci. Číňani si samozřejmě také potrpí na patos, ale tady byl zvláštně umělý. Celý ten film na mě působil jako vysoustružený na nejmodernějším stroji...ale bez nějaké opravdovosti a atmosféry. Zvlaštně rutinní počin, kterému není co vyčíst, ale výjma dojemných pasáží s manželkou...ve mě nezanechal žádnou emoci. Obsazení Tysona, i podezřele nepropagandistický scénář dávají tušit, že tento film je primárně určen spíš na západní trhy. ()

Kaka

Překvapivě velice zábavná trojka, která zdatně kombinuje mrštnou a nápaditou akci, společně s dojemným důrazem na rodinné hodnoty - mimochodem zapojení Mika Tysona se ukázalo jako výborný tah a jeho momentky jsou zdaleka ty nejzábavnější na celém filmu, avšak zároveň se celý příběh posouvá do daleko silnější osobní roviny, než tomu bylo napřáklad ve dvojce. Tvůrci zároveň přitlačili na rozpočtu a na snímku je to poznat. ()

• Jako každé jiné natáčení akčního bojového snímku, ani tomuto natáčení se nevyhnula zranění. Nepříjemného zranění nosu se dostalo představiteli hlavní role, čínskému herci Donnie Yen (The Monkey King (2014), Ip Man (2008)). Tomu, během natáčení specifické scény, jeho herecký protějšek, Max Zhang (The Grandmaster (2013), Rise Of The Legend (2014)), zapříčinil ošklivě vypadající pořezání nosu. Ihned po incidentu se ale herec svému protějšku omluvil a ochotně asistoval při jeho ošetření. Donnie Yen si ovšem z natáčení odnáší jizvu. Dalšího zranění se dostalo americkému představiteli hlavní záporné role, Miku Tysonovi (Grudge Match (2013), Mike Tyson: Undisputed Truth (2013)). Tomu během natáčení specifické zápasnické scény čínský herec Donnie Yen kolenem zlomil palec na levé ruce. Mike Tyson celou scénu ale i přes bolesti s profesionálním výrazem zkušeného boxera dotočil, za což si, dle vybraných zdrojů, vysloužil potlesk celé řady momentálně přítomných filmových tvůrců. (Conspi)