Králova řeč

King's Speech, The

Kráľova reč

Historický / Drama / Životopisný

Velká Británie / USA / Austrálie, 2010, 113 min

Celosvětově divácky úspěšný film. Emociální pecka. Být králem může být horší, než být nevolníkem. Opravdový herecký koncert se závěrečným osudovým proslovem za zvuků Beethovenovy Osudové symfonie. Trailery: http://www.csfd.cz/film/269587-kralova-rec/videa/(18.4.2011)

• kiddo

Nevím, co mě na Králově řeči štve víc, zda ta naprostá bezvýraznost, nebo tendenční ideologické přepisování historie; ačkoli se v Králově řeči nikde explicitně nepopírá Bertieho a Alžbětina otevřená a angažovaná podpora appeasementu (po Mnichovu dokonce osobně čekali na Chamberlaina s blahopřáním – to nám zase někdo použil svůj hlas k divným účelům, že?), jejich snaha dohodnout se s Hitlerem na obětování Evropy a zachování Britského impéria nebo jejich nechuť do poslední chvíle jmenovat Churchilla premiérem (s jehož obrázkem si Hooper koneckonců taky pěkně vyhrál), vyznění je jasné: věřte svým vládcům, protože právě jejich neomylný morální kompas a záštita vás dokáží zachránit před historickou katastrofou (pokud ovšem zapomenete, že právě oni ji silně a s upřímným přesvědčením pomáhali dotvářet). Není tedy divu, že Králova řeč vznikla právě v dnešní době, že dostala toho plešouna, že britské antimonarchisty vytáčí k nepříčetnosti, ani že byla natočena stylem odpovídajícím The Complete Idiot’s Guide to Cinema – nechceme přece obyčejného blbečka rušit ve vnímání poselství nějakými excentričnostmi. A co by byl koneckonců film o rostoucím übermenschi bez pořádné montáže.(4.4.2011)

"Behind-the-scenes" královských patálií, převážně logopedického ražení, z období závěru slavného britského impéria. Film nepostupuje nijak zázračně po celé své délce, ale jakmile se nachýlí ke konci, pár emotivně přesně mířených momentů ho ve vás opravdu umocní. Nemáte-li od přírody problém s dvouhodinovým konverzačním dramatem, pak není co řešit.(12.2.2011)

Tom Hooper po Damned United opět v typicky anglickém stylu a zase skvěle. Ukecaný (v tom nejlepším smyslu tohoto slova) a pohlcující příběh potenciálního anglického krále Jiřího VI. Působivý herecký koncert všech zúčastněných (pokud chcete chválit Firtha, chvalte stejně i Rushe;-)) a technická brilantnost filmu ho posouvají na místo horkého kandidáta na pár sošek. Přesto tento film není jen o zmíněných hercích, ale především o síle a důsledcích života na vrcholu monarchie, což dotváří mnoho kontrastních a správně snobských scén (Jiří a oprýskaná zeď v ordinaci, manželé a jízda výtahem jedno patro..) I silné scény tu jsou, kromě očekávaného závěru především hádka v parku, který působí jako to pravé magické místo pro pobyt jednoho z následovníků krále. Více takových filmů.(6.2.2011)

Kultivované logopedické drama o moci hlasu a imaginárním statusu krále. Nádherně blazeovaná hra statických polodetailů, manýristických textur a noblesních interiérů, proti nimž se hrdě vypínají chaotické tapety doktora Logue, který chápe, že král je králem především tehdy, když mu to jeho poddaní uvěří. A ve 30. letech mohou věřit především jeho hlasu. Celé je to tak typická rockyovská šablona o outsiderovi, co vystoupal na vrchol, ačkoli mu nikdy nevěřil. I svou citlivě stylizující reprezentací historie ekvivalent vynikajícího dramatu Frost / Nixon. Herecký koncert, od vystresované kreace Colina Firthe až po lehkonohý balet Helen Bonham Carter. Možná přehnaně učesané, ale mně se tenhle účes líbí... víc než fešácká nagelovaná fincherovská čupřina.(20.1.2011)

• Colin Firth