Králova řeč

King's Speech, The

Kráľova reč

Historický / Drama / Životopisný

Velká Británie / USA / Austrálie, 2010, 113 min

To nebyla jen filmová pochoutka, to byl přímo královský pokrm. Nemám v rukávu ani jedinou výtku k čemukoliv, spíš naopak mám pocit naprosté dokonalosti. Ačkoliv to byl téměř psychologický náčrt jedné velmi důležité osobnosti našich dějin, tak je tam mistrně vloženo i pár humorných momentů, které celou tu nepříjemnou anabázi mírně odlehčily. Pro nás, kteří touto vadou netrpíme se může zdát tento handicap poměrně zanedbatelný problém, ale pro krále se stal natolik závažným a nabyl takových rozměrů, že před každým proslovem byl v jeho očích znatelný takový děs, jako když jde odsouzený pod gilotinu. Zcela zasloužený Oscar pro Colina Firtha, protože dokázal naprosto brilantně přenést na plátno celou škálu emocí, které takový člověk prožívá. Tleskám !! Kdo na mě ještě velmi silně zapůsobil, tak to byl Geofrey Rush se svým zajímavým vyučovacím programem, trochu rozpruplnou povahou a neposlední řadě i dokonalou hereckou ukázkou, kterou jsem zaregistrovala v jeho očích, když hovořil s králem. Ať byla jeho řeč ke králi jakkoliv odlehčená, tak z jeho očí jasně vyzařovala úcta, kterou ke králi cítil a to považuji za bravurní herecký výkon. Díky za tak nádherný filmový zážitek.(11.12.2013)

Finchera okradli. Jako svině(24.5.2011)

Rozpočet $15miliónovTržby USA $138,797,449Tržby Celosvetovo $430,821,168Tržby za predaj Blu-ray v USA $7,587,224 //počet predaných kusov 276,453Tržby za predaj DVD v USA $40,956,139 //počet predaných kusov 2,168,967║ Ako je to dobré ale nič viac, na taký ohlas aký to malo by to malo úplne ináč rezonovať v človeku, herci sú výborný o tom niet pochýb, metódy Lionela strhnú, trápenie kráľa pri rozhlasových prezentáciach prežívame s ním ale to je asi tak všetko čo zaujme ako celok to nemá až takú vehementnú hĺbku, určite mi na celý film nevystačí liečenie z koktania, chcelo to niečo viac aj zo života za čo by sme ho mohli mať radi či nenávidieť, nuž chýba mi tam niečo prečo by som si to rád pozrel znovu. Na druhú stranu je to natočené aspoň za taký rozumnejší rozpočet. /60%/(12.2.2012)

Už v předchozím sportovně odlehčeném dramatu Damned United naznačil tak ryze anglicky působící režisér Tom Hooper svou zálibu v silných osudech z davu se vydělujících solitérů, kdopak také může být větším solitérem než koktající král, že? Co ale v Prokletém klubu pan režisér naznačil, to v Králově řeči dotáhl k dokonalosti - film ryze anglický, vyvěrající z hlubokého anglosaského kulturního povědomí, odehrávající se v kontextu ryze britských fenoménů, ať už je to ono tisíckrát vyzdvihované britské impérium, či třeba letitá tradice britského královského rodu, formální předpisy (protokol), BBC, ale i třeba fotbal atd. Tady ovšem přichází ta překvapivá hloubka celého snímku, stejně jako je hluboká historie Commonwealthu, tedy Společenství národů, a vlastně i celé anglické jazykové oblasti, zahrnující většinu vyspělého světa. Nelze se tedy divit poctám a Oskarům, tady se popisuje něco, co je součástí zásadnějšího dějepisu, než je ten náš, a popisuje se skutečně bravurně. Tom Hooper zvolil velmi konzervativní režijní přístup, vsadil na britskou blazeovanost, velmi statickou kameru a klasicky konverzační podstatu dramatu amatérského logopeda a jeho VIP pacienta. A právě svéráz tohoto tvůrčího postupu je kouzlem, který oslní svou manýrou tak typickou pro britský snímek, respektive pro originál z BBC. Strhující herecký koncert zadrhávajícího se Colina Firtha a blazeovaného Geoffreyho Rushe je skutečně ojedinělý, to snad musí vidět i slepý, pokud tedy alespoň trochu slyší.:-) Znamenitý film.(9.2.2011)

"Behind-the-scenes" královských patálií, převážně logopedického ražení, z období závěru slavného britského impéria. Film nepostupuje nijak zázračně po celé své délce, ale jakmile se nachýlí ke konci, pár emotivně přesně mířených momentů ho ve vás opravdu umocní. Nemáte-li od přírody problém s dvouhodinovým konverzačním dramatem, pak není co řešit.(12.2.2011)

• Geoffrey Rush

• - Okolo filmu sa spustila kontroverzia, keď vyšlo najavo, že jedna z filmových lokácii predtým slúžila na natočenie pornofilmu. (moviefilm)

• - Ve filmu hraje Australan (Guy Pearce) Brita, britská herečka (Eve Best) Američanku a americká herečka (Jennifer Ehle) Australanku. (Othello)

• - Časový plán natáčení byl přizpůsoben především Heleně Bonham Carter, která v době natáčení tohoto snímku natáčela také dva díly Harryho Pottera. (don corleone)