Králova řeč

King's Speech, The

Kráľova reč

Historický / Drama / Životopisný

Velká Británie / USA / Austrálie, 2010, 113 min

80% a bonus za neuvěřitelný herecký koncert trojice Colin Firth, Geoffrey Rush a Helena Bonham Carter.(4.2.2011)

Film se opírá zejména o Firtha, kterej je výbornej a evidentně nepřekvapilo jenom mě, že umí mimo romantickýho blbečka zahrát i blbečka s vadou řeči a pak o Rushe, kterej i když nemá jako Firth na svý postavě nic vyloženě výraznýho k hraní, tak se Firthovi téměř vyrovná. Ale co dál? Film v podstatě neustále řeší jen Firthovu vadu řeči a více méně se takhle dotáhně až ke konci, sice se netáhne nudně, ale rozhodně se netáhne ani nějak úžasně poutavě.(20.2.2011)

Jiří VI. ,,koktavý“ – král bez hlasu. ,,JE NÁROD PŘIPRAVENÝ NA 2 MINUTY TICHA V RÁDIU?“.... Film plný konverzace a historických faktů z prostředí britské monarchie nestojí jen na neortodoxních a kontroverzních metodách Lionela L. Snaží se ukázat, že ani děti z rodu královského nemají život jednoduchej a také, jak málo ví o životě obyčejných lidí a oni zase o tom jejich. Perfektní dialogy, dokonalý herci a zábavnej příběh. Další film, který dokazuje, že k tomu, aby bylo na co koukat, nejsou nutně potřeba stamiliony! Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Zjistím, co musím zvládnout, abych dokázal přednést projev na veřejnosti. 2.) Jmenuji se Áda. Áda Větvička. 3.) Moje nejoblíbenější slova jsou ,, fuck“ a ,,shit“. 4.) Rozhodnul jsem se prožít rok 2011 ve společnosti ukecanejch filmů. PŘÍBĚH ***** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ **(27.1.2011)

• kiddo

Nevím, co mě na Králově řeči štve víc, zda ta naprostá bezvýraznost, nebo tendenční ideologické přepisování historie; ačkoli se v Králově řeči nikde explicitně nepopírá Bertieho a Alžbětina otevřená a angažovaná podpora appeasementu (po Mnichovu dokonce osobně čekali na Chamberlaina s blahopřáním – to nám zase někdo použil svůj hlas k divným účelům, že?), jejich snaha dohodnout se s Hitlerem na obětování Evropy a zachování Britského impéria nebo jejich nechuť do poslední chvíle jmenovat Churchilla premiérem (s jehož obrázkem si Hooper koneckonců taky pěkně vyhrál), vyznění je jasné: věřte svým vládcům, protože právě jejich neomylný morální kompas a záštita vás dokáží zachránit před historickou katastrofou (pokud ovšem zapomenete, že právě oni ji silně a s upřímným přesvědčením pomáhali dotvářet). Není tedy divu, že Králova řeč vznikla právě v dnešní době, že dostala toho plešouna, že britské antimonarchisty vytáčí k nepříčetnosti, ani že byla natočena stylem odpovídajícím The Complete Idiot’s Guide to Cinema – nechceme přece obyčejného blbečka rušit ve vnímání poselství nějakými excentričnostmi. A co by byl koneckonců film o rostoucím übermenschi bez pořádné montáže.(4.4.2011)

„Ale moji poradcovia hovoria, že mi to pomáha...“ – „Sú to idioti.“ – „Majú rytierske tituly!“ – „Potom na to majú aj titul.“ Určite to nie je film, ktorý by som pozeral trikrát do roka, ale rozhodne dobrý film, ktorý dokáže pobaviť, ale i dojať, na čom má podľa mňa najväčší podiel zasa raz skvelý Geoffrey Rush (ktorý to s kontroverznými bratmi Weinsteinovcami tiež produkoval) ako austrálsky logopéd bez papierov, zato so životnými skúsenosťami, ktoré mu môžu renomovaní odborníci závidieť a v ktorého podaní je „práca s koktavými“ v podstate skôr/viac psychológia, než bizarným „medicínskym“ experimentovaním typu „kamene do huby“. Mať takého Geoffreyho Rusha... človeče, fakt ho mám rád. Prekvapivo tomu ale dosť dal i Colin Firth, či Timothy Spall ako Churchill. Vizuálna stránka je minimalistická (výprava, kostýmy, dekorácie), o to viac vynikne príbeh, postavy, dialógy a vzťahy. Musím povedať, že toto bol fakt veľmi dobrý a originálny scenár, aký musela byť radosť sfilmovať.(2.2.2011)

• Colin Firth

• - Hlavní role krále byla psána na tělo herci Paulovi Bettanymu, který ji ale odmítl z důvodu, aby mohl trávit více času s rodinou. Přiznal se, že svého rozhodnutí později litoval. Colin Firth za něj zaskočil a získal Zlatý Glóbus a Oscara. (don corleone)

• - Colin Firth byl pro postavu krále Jiřího VI. až třetí volbou. Zatímco scénárista David Seidler si v hlavní roli představoval Paula Bettanyho, režisér Tom Hooper si přál obsadit Hugha Granta. (StarsFan)

• - Vzhledem k tomu, že byl film koprodukován v Austrálii, je to první oskarový snímek, ve kterém „má tato země prsty“. (Othello)