Králova řeč

King's Speech, The

Kráľova reč

Historický / Drama / Životopisný

Velká Británie / USA / Austrálie, 2010, 113 min

Bez koktání výmluvný film o koktání... Ne, samozřejmě nejde o konkrétní handicap, kterým král-outsider trpí, ale o způsob, jakým je zpracován. Jako základní pilíř nevidím Jiřího VI, nýbrž excelentně napsanou a noblesně zahranou postavu Lionela. On je ten, kdo v zadrhávajícím se princi vidí krále, on je ten, kdo je schopen pomocí neortodoxních metod vnést do akademického prostředí lidský aspekt - je nejen učitel mluvy, ale do jisté míry i učitel charakteru. Pozadí druhé světové je dobře využito, možná až zneužito, pro vytvoření potřeby sepjetí lidstva, čímž také navozuje pocit naléhavosti. Katarze ze závěrečného projevu tedy dosahuje svého potenciálu. Pochválit ještě musím vynikající kameru, která navíc na sebe a svou uměleckost ani v nejmenším neupozorňuje, přesto nakonec nechám ve vzduchu viset jakýsi otazník v podobě chybějící páté hvězdy... 8/10(27.1.2011)

• kiddo

Nevím, co mě na Králově řeči štve víc, zda ta naprostá bezvýraznost, nebo tendenční ideologické přepisování historie; ačkoli se v Králově řeči nikde explicitně nepopírá Bertieho a Alžbětina otevřená a angažovaná podpora appeasementu (po Mnichovu dokonce osobně čekali na Chamberlaina s blahopřáním – to nám zase někdo použil svůj hlas k divným účelům, že?), jejich snaha dohodnout se s Hitlerem na obětování Evropy a zachování Britského impéria nebo jejich nechuť do poslední chvíle jmenovat Churchilla premiérem (s jehož obrázkem si Hooper koneckonců taky pěkně vyhrál), vyznění je jasné: věřte svým vládcům, protože právě jejich neomylný morální kompas a záštita vás dokáží zachránit před historickou katastrofou (pokud ovšem zapomenete, že právě oni ji silně a s upřímným přesvědčením pomáhali dotvářet). Není tedy divu, že Králova řeč vznikla právě v dnešní době, že dostala toho plešouna, že britské antimonarchisty vytáčí k nepříčetnosti, ani že byla natočena stylem odpovídajícím The Complete Idiot’s Guide to Cinema – nechceme přece obyčejného blbečka rušit ve vnímání poselství nějakými excentričnostmi. A co by byl koneckonců film o rostoucím übermenschi bez pořádné montáže.(4.4.2011)

Poprosím Oscara pre všetkých troch nominovaných hercov! Geniálne zahraté.(1.2.2011)

• - Herec Michael Gambon, který si zahrál krále Edwarda V, si zahrál také Edwarda VII v roce 2003 v televizní minisérii The Lost Prince. (don corleone)

• - Anthony Andrews, jenž si zde zahrál Stanley Baldwina, účinkoval dříve ve filmu v roli Edwarda VIII. Bylo to ve snímku Žena, kterou miloval z roku 1988. (Othello)

• - Film měl být původně přístupný od 15 let, protože se zde objeví slovo "fuck", ale nakonec dostal označení 12A a před filmem bylo uvedeno, že v souvislosti s terapií obsahuje nevhodný jazyk. (don corleone)

• Colin Firth