Po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy balí kdekdo kufry k odjezdu z republiky. Právě odvolaný primář Martin Ivánek (Jaromír Hanzlík) má navíc platný pas a výjezdní doložku do Velké Británie. Je rozhodnut. Jenže! Na krku má složitý medicínský případ, který přeroste v osobní závazek.

Dívka na prahu dospívání (Tereza) se pokusí o sebevraždu. Lékař (Martin Ivánek) objeví neklamné známky násilí a zneužívání. Aby vymanil děvče z rodinného prostředí a z léčby na psychiatrii, odveze ho -bez souhlasu nadřízených- ke konzultaci na plastickou chirurgii. Nové zážitky během cesty i lékařovo přátelské chování způsobí, že se k němu Tereza postupně přimkne.

Je rok po srpnových událostech. Martin Ivánek byl před nedávnem sesazen z funkce primáře, jeho působení v okresní nemocnici je nejisté. V průběhu dění se dovídáme, že za války byl lékařem u pozemních sil RAF v Británii a že se tam rovněž oženil. Jeho (dnes už bývalá) manželka žije za hranicemi a jemu se přesto podařilo získat výjezdní doložku. Z několika narážek pochopíme, že oficiální místa by přivítala, kdyby vycestoval a už se domů nevracel. Profesní diskriminace, které je lékař vystaven, této úvaze také napomáhá.

Soukromý život hlavního hrdiny ovšem není tak docela prázdný. Jakkoliv se odmítá vázat ve vážném vztahu, přece jen se krátkou výsečí jeho života, již jsme během filmového děje svědky, mihne několik blízkých bytostí, které by nerad opouštěl. Svou roli sehrává také konfliktní vztah s bratrem, ve kterém zůstává řada otevřených otázek.

Snaha dívky Terezy uniknout z těžkých poměrů je sice motivována něčím jiným, ale shodou okolností se prolne s Martinovým osudem, v němž se úvahy o útěku ozývají stále intenzivněji. Jsou ovšem řešení, která nečekáme a která mohou být definitivní... (oficiální text distributora)

W_Parmalee

V dětské roli Eliška Zbranková. Musím říct, že jsem čekal něco kvalitnějšího... a ke všemu jsem viděl 2krát mikrofon! Za 50% - z milosti! ()

EddieIron

Výborný film a skvělé herecké výkony, což nepřekvapí u Hanzlíka, ale u Elišky Zbrankové rozhodně ano. Nebýt těch dnes už kýčovitých krvežíznivých Rusů, bylo by to za pět. ()

kokofek

Bohužel pro mě málo uvěřitelné.Pan Hanzlík nehraje naplno,ale jako v pauze mezi natáčením.Skvělá a zřejmě velmi nadaná je Eliška Zbranková v roli Terezky. ()

copstp

Pro mě velmi milé překvapení.Nic jsem od filmu nečekal a ejhle,velmi dobře jsem se pobavil.Tedy pokud se slovo bavit k onomu pochmurnému tématu hodí. Jen malou reakci na některé názory si dovolím.J.Hanzlík mne upoutal především a právě tím,že zbytečně nepřehrává.Tím vyniká prostor pro ostatní.Zejména představitelka Terezky si počíná skvěle.Jen tak dál. ()

LadysR2

Dobrý scénář, dobří herci, ale ta dramaturgie. Mám pocit, že to je hlavní problém současné české tvorby. Sem tam se objeví silný příběh, ale je natočen jako by bez emocí, takže výsledný dojem je v lepším případě, jako je tento, rozpačitý. Dal bych s chutí i pět, ale chybí mi tam to drama, takže s lítostí dám tři a půl. ()

Naive

Je to moc zajímavý příběh, s překvapivým koncem, i když mi bylo celou dobu jasné, že to s hlavním hrdinou nedopadne dobře, ale toto jsem nečekala. Atmosféra, emoce i herci (kupodivu i vč. Markéty Hrubešové :-) všechno ladilo, snad jen J.Hanzlík mě tak nějak zklamal, na herce jeho formátu bych čekala větší "položení" do role... ()