Po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy balí kdekdo kufry k odjezdu z republiky. Právě odvolaný primář Martin Ivánek (Jaromír Hanzlík) má navíc platný pas a výjezdní doložku do Velké Británie. Je rozhodnut. Jenže! Na krku má složitý medicínský případ, který přeroste v osobní závazek.

Dívka na prahu dospívání (Tereza) se pokusí o sebevraždu. Lékař (Martin Ivánek) objeví neklamné známky násilí a zneužívání. Aby vymanil děvče z rodinného prostředí a z léčby na psychiatrii, odveze ho -bez souhlasu nadřízených- ke konzultaci na plastickou chirurgii. Nové zážitky během cesty i lékařovo přátelské chování způsobí, že se k němu Tereza postupně přimkne.

Je rok po srpnových událostech. Martin Ivánek byl před nedávnem sesazen z funkce primáře, jeho působení v okresní nemocnici je nejisté. V průběhu dění se dovídáme, že za války byl lékařem u pozemních sil RAF v Británii a že se tam rovněž oženil. Jeho (dnes už bývalá) manželka žije za hranicemi a jemu se přesto podařilo získat výjezdní doložku. Z několika narážek pochopíme, že oficiální místa by přivítala, kdyby vycestoval a už se domů nevracel. Profesní diskriminace, které je lékař vystaven, této úvaze také napomáhá.

Soukromý život hlavního hrdiny ovšem není tak docela prázdný. Jakkoliv se odmítá vázat ve vážném vztahu, přece jen se krátkou výsečí jeho života, již jsme během filmového děje svědky, mihne několik blízkých bytostí, které by nerad opouštěl. Svou roli sehrává také konfliktní vztah s bratrem, ve kterém zůstává řada otevřených otázek.

Snaha dívky Terezy uniknout z těžkých poměrů je sice motivována něčím jiným, ale shodou okolností se prolne s Martinovým osudem, v němž se úvahy o útěku ozývají stále intenzivněji. Jsou ovšem řešení, která nečekáme a která mohou být definitivní... (oficiální text distributora)

dr.fish

Tady musím režisérovi složit poklonu. Ne vždycky jeho filmy vstřebám a pochopím, tady jde ale o velmi civilní, pomalu a dobře odvyprávěný příběh doktora ex-primáře, na pozadí roku 1969, kdy se na další 20 let rozhodlo o osudu mnoha jednotlivců. A jemu jde o totéž, ale zároveň zůstává především člověkem a lékařem. Hanzlík myslím podal jeden ze svých nejlepších výkonů své pozdní éry. 85% ()

Eleanor05

Zezačátku to vypadalo, že tam vážně půjde i o něco víc, než o zidealizovaný vztah staršího muže a malé holky. Ale bohužel... ()

netahlo

Pekny televizni film. Trosku depresivni, ale vyborne zahrany temer vsemi zucastnenymi. Bizarni dvojka Hanzlik - Zbrankova byla vyborna a mala Eliska ma talent. ()

vorenus

Režisér Svoboda je prostě PAN REŽISÉR a mohu říct, že mě v poslední době nikdy nezklamal.Jen mě mrzí, že se jeho filmy točí jen pro televizi.Určitě by mu slušel větší rozpočet a velké plátno.I když to co se točí v poslední době za sračky, tak díky za tu televizi. ()

EKLEKTIK

Tak tenhleten nepolepšitelný, by se měl teda pořádně polepšit, protože když nemám peníze na to, abych ukázal Prahu, tak, jak mohla vypadat v sedmdesátých letech dvacáteho století a řeším to "opíráním" kamer, do fasád historických budov, měl bych si nejdřív zkontrolovat, jestli na nějaké nevisí vlajka Gruzie v takové podobě, v jaké tehdy viset nemohla, tak jak je to možné vidět ve 43. minutě a 15. vteřině. Jediné, co zde stojí za vidění, je výkon mladé Elišky Zbrankové. ()

Vejrrr

Co napsat... Na cíleně emoční snímek to zas tak emoční nebylo. A pokud bylo, tak takovým tím českým trochu hrubým způsobem bez invence .... Několik světlých chvilek i ve vedlejších liniích, ale pak to zas trochu zaskřípalo - a to bud ve scénáři nebo v ději samotném. Ale je to silně subjektivní názor, nejdedná se o špatný film. ()

mira007

Moc depresivní, ale herecky potěší Hanzlík, Kňažko, Hrubšová a i Zbranková, která hrála ve Vyprávěj mladou Francovou. ()

Stíba

Vcelku povedené drama z období 68 roku (o jehož události tu ale ovšem vůbec nejde) se dvěma velice sympatickými hlavními hrdiny - Jaromírem Hanzlíkem a Eliškou Zbrankovou. Místy jsem sice nebyl úplně spokojen a měl pocit, že to občas trochu drhne a nic se neděje, i tak jsem byl ale celkově potěšen a jsem rád, že takovéhle filmy u nás vznikají. ()

dainio

Odvolaný primář Martin Ivánek, který se ujme dospívající dívky a zpříjemní ji na několik málo dní život, byl v podání Jaromíra Hanzlíka stvárněn více než dobře. Není se taky čemu divit.....Hanzlík je přeci jenom herecké eso. Nedělní večery trávím povětšinou u obrazovky ČT1. A ani tuto neděli mě nezklamala. Televizní film od režiséra, který se v nemocnici cítí jako doma byl pro mě velice příjemným vyplněním večerního času. Hodnocení ke kterému jsem se rozhodl je tedy čtyřhvězdičkové. ()

Schlierkamp

Český film odehrávající se v roce 1969, tedy v počáteční fázi normalizace, období nesvobody a hromadném ohýbání zad. Bývalý primář, nyní už jen řadový lékař Martin Ivánek uvažuje nad emigrací do Anglie za svou ženou, avšak jeho rozhodnutí mu zkomplikuje mladá pacientka. Dvanáctiletá Tereza (E. Zbranková), žijící v otřesných rodinných podmínkách, které jsou však ve snímku jen naznačeny, avšak její matka alkoholička V. Jeníková je více než věrohodná, spolyká prášky a pokusí se o sebevraždu. Doktor Ivánek, se svou bezstarostnou povahou a přímým charakterem, často dávající najevo nelibost se stávajícím režimem se pro Terezu obětuje, v opačném případě by jí totiž hrozil pobyt v psychiatrické léčebně. Mladá dívka se k lékaři citově přimkne, Hanzlík zase nalézá jakýsi dílčí smysl života, avšak oběma je jasné, že jejich pohádka nemůže pokračovat do nekonečna. Dobře napsaný scénář s pádným a neradostným závěrem pomáhá realizovat mnoho zajímavých herců, nejvíce však na sebe v mých očích herecky upozornil M. Kňažko, v roli nově dosazeného primáře v nemocnici. V docela jiných ohledech než hereckých oslnila M. Hrubešová, coby zdravotní sestra a Ivánkova milenka Petra. Za zmínku snad stojí též nahlédnutí do neurovnaných vztahů s Ivánkovým bratrem J. Hrušínským, úspěšným ředitelem podniku, zatímco svazek s matkou Z. Procházkovou byl pevný. Domnívám se, že pan Svoboda zklame málokdy a tentokrát se to určitě nestalo, oceňuji zejména překvapivě tragické vyústění snímku. Nepolepšitelný J. Hanzlík ve snímku, jenž začíná útěkem nešťastného dítěte z domova a končí jeho smutným návratem, si čtyři hvězdy zaslouží. ()

whisker

Pěkný snímek jak po stránce dějové, tak i po stránce herecké. Film vás zavede do dob soudruhů a zajímavých pozdravů jako napřiklad čest. Píše se rok 1969 zhruba jeden rok po tankovém najezdu rusáků a starší doktor se chystá emigrovat do Anglie za svou ženou. Na scénu přichází mladá pacientka, kterou si oblíbí a jak to dopadne se dozvíte ve filmu. ()

Šňůra

V krátké době druhý televizní film Jiřího Svobody, který byl uveden na obrazovky a oproti dosti nepovedenému Lesu mrtvých byl Nepolepšitelný nejméně o dvě až tři třídy lepším počinem. Svobodovi se podařilo velmi dobře vystihnout náladu a prostředí doby rok po okupaci vojsky Varšavské smlouvy, kdy u jedněch se začíná projevovat jejich politicky prospěchářská kariérní bezskrupoloznost a u druhých naopak se začíná projevovat pocit bezmoci a rezignace. Na velmi povedeném díle mají kromě režiséra velký podíl i výborní herci, především Jaromír Hanzlík v hlavní roli a Milan Kňažko, který naprosto věrohodným způsobem zahrál bezcharakterního primáře, jemuž jeho prospěchářství a osobní antipatie byly nad zdraví pacientky. ()

polonius

Po dlouhé době vynikající Jaromír Hanzlík. Televizní film s řadou slabin, u kterých se dají zamhouřit oči, ovšem kromě závěrečné scény s ruskými vojáky. ()

Prankster

Velice slušné zpracování zajímavého scénáře. Kolega Hanzlík předvedl víc než slušný výkon - příjemně mě překvapil... ()

Pitryx

Tak mi to přišlo trošku drastické. Totiž ten odklon od původní osy příběhu, ta recepční, okupanti… Ale jinak jsme svědky vcelku lidského příběhu o lidství jako takovém. Příběh sice zaujal, ovšem že bych to nějak musel vidět podruhé, to asi nebude až tak moc nutné. ()

megajalec

Malý, nenápadný film z českej produkcie, ktorý neurazí, celkom fajn sa na to pozerá (najmä vďaka Hanzlíkovi. Pozerateľná bola aj Hrubešová a potešila Mórová. Na rozmedzí dvoch a troch, za snahu zaokrúhľujem hore. I keď záver nič moc. ()