Monstrum z galaxie Arkana

• Československo Dům mezi hvězdami (pracovní název) (více)

Málokterý film je bezmocnější, nežli tato neumělá sci-fi splácanina, která nabízí od všeho trochu. Nepomohlo ani, že na scénáři spolupracoval Miloš Macourek, že režie se ujal uznávaný tvůrce animovaných filmů Dušan Vukotić. Film vypráví o hotelovém recepčním, jenž si spřádá velkolepé představy o životě ve vzdálené galaxii, aniž tuší, že skutečnost může být někdy děsivější nežli sebeodvážnější fantazie. Ocitne se tváří v tvář bizarní příšerce, dokládající, jak ani trikoví odborníci na Barrandově nedokázali vyvolat strach. (oficiální text distributora)

gruzdej

Podivnost, která jakoby vypadla z dílny společnosti TROMA, až na to, že jí napsal Miloš Macourek a za hluboké totality jí natočili v koprodukci čeští a jugoslávští filmaři a herci. Jednoduchoučký syžet trápícího se spisovatele, kterému začne kniha ožívat pod rukama, jsme sice viděli vícekrát, ale nikde se neobjeví vesmírné vraždící monstrum z dílny Jana Švankmajera , nemluvě o multifunkční robomamince a levitujících cyberdětí. Je to sice místy toporné, ale minimálně useklá hlava Karla Augusty mluvící v omáčníku posouvá tuhle obskurnost mezi sběratelské skvosty. ()

Kkahunaa

Recepční a zárověň spisovatel brakové sci-fi literatury je konfrontován s výplody své vlastní fantasie, které povstaly ze spisovatelova fikčního světa a pronikly do toho “skutečného”. S nimi i epomymní zrůdička, která staví film na pomezí odvarovitého sci-fi, rozporuplné komedie a paraděsivého hororu. Tuto žánrovou směsici přímo odráží vytvárná stylizace monstra, kterou navrhl přední český výtvarník a tvůrce důmyslně specifických rekvizit či kostýmů Jan Švankmajer. ()

zigy

Kravina na kvadrát, výplod šílence. Nicméně naprostá nepředvídatelnost toho, co se stane v příštím záběru, a zajímavost scifi námětu nás nutí to dokoukat. Plno překvapení - láska k mimozemšťance v brnění ("dřív byl dobrý milenec, teď už bude jen mašinfíra.."), trhání hlav, lehká erotika, známí čeští herci a Jugoslávci dobře dabovaní (Štěpnička). Jen nevím, je to komedie, nebo hard scifi???? Možná současně oboje, a i díky tomu je to zcela jedinečný film... ()

Salvator

Socialistický pokus o sci-fi přinesl do tehdejších československých kin nejen dosud nepoznané explicitní násilí v podobě utržených hlav a trochu erotiky, ale především velké množství nudy. ()

nanamarak1

Nudná sračka, kterou zachraňuje pouze finální zúčtování, jinak čistý odpad s totálně hrozným scénářem a hudbou. 10% ()

coulismoulis

Tema slibovalo mnohe, ale nesmyslny pribeh a vsudypritomny sexismus film srazily na dno - tohle uz nemohla zachranit ani ta sebekvalitneji vykydlena svatebni hostina (ale uznavam, ze to byl vcelku kreativni vrchol dila a za to si zaslouzi tu jednu etoile). ()

maestrum odpad!

Ten Vukotič spolu s Macourkem museli být ožralí, když něco takového vypustili na světlo světa. A nebo předpokládali, že při sledování bude ožralej divák, aby to zkousl. Btw. pořád o třídu lepší zážitek než Ordinace, Ulice a další nesmysly. Jako třešnička na dortu je vizualizace ušaté příšerky. ()

vlcekmirek

Nemůžu dát víc hvězdiček, protože je to děsná hovadina, na druhou stranu nemůžu tenhle počin jugoslávsko-československé kinematografie ani ohodnotit jako odpad, protožena tenhle film si pamatuju už z dětství a po pravdě i teď, když jsem se po letech na něj podíval znovu, nelitoval jsem času, stráveného sledováním Monstra. Je fakt, že to nepatří mezi špičková díla pana Macourka, ale i přes svou najivitu a nechtěnou směšnost některých scén je to celkem zábavný film. A není pravda, že je ten film žánrově nezařaditelný. Je to opravdu sci-fi komedie, která nebebere vážně vůbec nic. Švankmajerovo Monstrum je tak "děsivé", že se tomu člověk musí smát a pamatuju si, že jako dítě jsem takovou hračku toužil vlastnit. To by bylo bezva. :-D ()

pantokrator

V roce 81 jsem byl, milí mladí přátelé, ve věku, ve kterém vy běžně hulíte trávu. A věřte, že tehdy sehnat trávu bylo ještě mnohem těžší než sehnat menstruační vložky nebo gumičky do stěračů. Méně vynalézaví z nás proto museli čichat trichloretylénový čistič skvrn, prodávaný pod obchodním názvem Čikuli. My s vyspělejší nervovou soustavou jsme využívali sofistikovanější metody a navozovali jsme si stavy změněné mysli pomocí vhodně komponovaného umění. Na mě osobně skvěle působila kupříkladu hudba Hawkwind, obrazy Zdeňka Hajného, nebo právě takovéhle filmové úlety. To jsem pak byl ještě dva dny v rauši a přitom jsem si neničil vnitřní orgány, ani jsem se nemusel bát při dopravní kontrole testu na návykové látky. Monstrum je tak blbé, až to člověka baví. A ruku na srdce: I v celosvětovém měřítku je Ksenia Prohaska suverénně nejvíc sexy mimozemšťanka/androidka, jakou kdy kdo ve filmu viděl! I ta psychicky labilní třímetrová modrá kráva z Pandory může před ní stáhnout ocas mezi nohy a odhopkat. ()