Příběh zrodu psychoanalýzy a vztahu Sigmunda Freuda a Carla Gustava Junga... Píše se rok 1904. Psychiatr Carl Jung přijímá do své péče v curyšské nemocnici Burghölzi mladou pacientku, u níž byla diagnostikována hysterie. Ctižádostivý lékař, inspirovaný prací Sigmunda Freuda, chce na nové pacientce vyzkoušet experimentální léčbu zvanou psychoanalýza. Léčba Sabiny Spielreinové je úspěšná a Jung o svých poznatcích s nadšením píše Freudovi. Na základě vzájemné korespondence vzniká mezi oběma muži přátelství. Freud Junga požádá, aby léčil jeho přítele, psychiatra Ottu Grosse, anarchisticky založeného volnomyšlenkáře. Ženatý Jung pod jeho vlivem ustupuje ze svých pevných morálních zásad a navazuje se Sabinou vášnivý vztah, který může být zničující nejen pro ně dva, ale i pro jejich blízké... Životopisný film Davida Cronenberga vznikl podle scénáře Christophera Hamptona, jemuž předcházela jeho hra Léčba řečí, inspirovaná knihou Johna Kerra Nebezpečná metoda. Jeho protagonisty jsou velikáni psychoanalýzy Carl Gustav Jung (1875–1961) a Sigmund Freud (1856–1939), jejichž učení i život významně ovlivnila dnes pozapomenutá psychoanalytička Sabine Spielreinová (1885–1942), jež byla první Jungovou pacientkou, na niž aplikoval Freudovu revoluční léčebnou metodu. Děj, odehrávající se v letech 1904–1913 sleduje složité lidské i profesní vztahy ústředních postav. Kultivovaný a esteticky působivý snímek také podává obraz doby, pod jejímž idylickým povrchem se odehrávala osobní dramata a vřely temné vášně. (Česká televize)

campix

Na Nebezpečné metodě se mi opravdu líbil hlavní hudební motiv a také trailer, ale to naznačuje, že s ní mám podobný problém jako s nedávným Jeden musí z kola ven. Takže naprosto perfektně zrealizované drama, kterému vévodí herecké výkony těch nejzářivějších herců, kteří se jistě budou ucházet o některou z cen. Jenže je to prostě strašná nuda a během celého filmu jsem nemohl uvěřit, že něco podobného natočil Cronenberg. Asi jsem nemohl překonat již daný odpor k psychologii, které u mě přetrvává především díky mojí učitelce na psychologii na střední škole. Prostě si myslím, že je psychologie po většinou plná nesmyslů a ani skvělé technické zpracování a bezchybné herecké výkony ji nezachrání. ()

Wormboy

Ak si dobre spominam, nikdy doteraz som nemal problem s Keirou K. Tu mi vsak absolutne nesedela. Jej prehravanie v prvej casti filmu ma strasne rozculovalo, postupne sa to trosku zlepsilo, ale ked poviem, ze 2/3 scen, v ktorych sa nachadzala som viacmenej odtrpel, tak neprehanam. Neviem, cim to je, zrejme na tak komplikovanu ulohu este herecky nedorastla, mozno mi sem prosto len nesadla. Film ako taky nie je zly, Cronenberg ma vsak malo priestoru na to, aby mohol prezentovat vztah Junga s Freudom okoreneny Freulein Spielreinovou, v komplexnejsom obraze. Takto nam prezentuje len akusi ochutnavku zo zakulia vzniku psychoanalyzy, ale mne ako cloveku neznalemu problematiky, to nie je dost, hlavne pri autorskom a hereckom potenciale, ktory tu bol. ()

sulimo

Studovat psychologii, vybodnu se na to za hlasitého smíchu po patnácti minutách, nestudovat psychologii, dám to do půlky, nestudovat psychologii a zbožňovat Fassyho, vydržim to do konce. No a já jsem to vydržela do konce. Nejedná se o špatný film, ale mohl být o mnoho lepší, kdyby využil svého potenciálu a odvážil se být, no řekněme po cronenberovsku kontroverznější tak, jak tomu bylo za jeho zjevně zvrhlejších časů. A to píšu o filmu, ve kterém se odehrávají kvazisadomaso praktiky, které ale s "vyvinutou" a vlastně permanentně oblečenou (a přehrávající) Keirou vzruší asi jenom gaye a pravděpodobně pobouří zastánce zdravěji vypadajících ženských křivek. Co mě naštvalo nejvíc byl totálně a snad až obdivuhodně zmrvenej střih, který výrazně narušil souvislost děje a jednotlivé scény, které byly výborně a velice zajímavě natočeny, se tak celkově minuly účinkem, i když nutno dodat, že chvílema opravdu dávaly divákovi falešnou naději, že se dívá na něco mimořádného a kvalitního. Spád filmu byl na můj vkus příliš rychlý na snímek, kde jsou hlavní dějové zvraty ve vyřčených a napsaných slovech, celkově si to pak pro svoji uspěchanost a vůbec celkovou krátkost nestačilo jako celek vybudovat atmosféru a dopadlo to tak, že co jedna povedená scéna vybudovala, to následující rozbila, navíc bylo evidentní, že se do toho Cronenberg snaží narvat všechno a všechny za každou cenu a chce to stihnout co nejrychleji, až to místy působilo odfláknutě, což na atmosféře taky zrovna nepřidalo. Ale i tak, pokud překonáte slaboučkou první půlku, je to film zajímavý a pro diváka, který tuší, kdo to byli Freud a Jung a co to byla psychoanalýza, i srozumitelný. Stojí to za pozornost, ale těm oslavným recenzím v tisku, na webech a v televizi nepřikládejte moc váhu, jinak budete zklamaní, jako já. ()

Pajky3

Tenhle film rozhodně neni pro ty co nemají rádi Keiru. Protože ta se, hlavně na začátku, předvádí jako pavouk (zkroucená, všude ruka, noha) a taky trochu vřískot (vytažená brada). A ni my co jí máme docela rádi jsme si to určitě neužívali. Jinak dost nudný a moc ukecaný. Já vim, patří to sem, ale... ()

pakobylka

----- "Vesmír se přece nemůže točit jen podle jedné osy." ----- Maličko frivolní, leč zcela otevřený a především převelice vkusně pojatý počin, kráčející ve šlépějích dvou mužů a jedné ženy, jejichž jména jsou pevně spjata s dějinami psychiatrie. Poctivě se snaží zmapovat časový úsek, v němž se jejich osudy protnuly ... přičemž se soustředí téměř výhradně na jejich osobní život a vzájemné vazby - reakce vědecké obce či laické veřejnosti na názory kteréhokoli z nich prakticky nenajdete. Nicméně ... dějová linie je natolik pevná v kramflecích, že si se svým úhlem pohledu s přehledem vystačí. P.S.: 1) Zdá se, že i psychoanalytik je jenom člověk ... tudíž i on může někdy potřebovat pomoc psychoanalytika; 2) Nevěřím - a nikdy jsem nevěřila vykladačům snů; 3) Hluboce smekám pomyslnou pokrývku hlavy před hereckým výkonem Keiry Knightley. ()

Juto

Je to pekný a podnetný film, ktorý je pozoruhodný viac svojimi úžasnými hereckými a provokatívnymi myšlienkami než akýmkoľvek druhom temného kronenbergundského génia. 6/10 ()

Ketchi

Příběh stejně plochej jako Keira, vůbec nejde do hloubky. Po skončení filmu jsem měl pocit, jako bych jím pouze prolétl, bez jediného záchytného bodu. ()

c.tucker

Posadil jsem se z toho na prdel. Neuvěřitelně jsem se bavil u důmyslně položených rozprav, kde byla do posledního tahu velice propracovaná gestikulace a pohyby. Herecké obsazení je naprosto dokonalé. U celého filmu jsem si naprosto lebedil a když se objevil Vincent Cassel s jeho úvahami, tak jsem byl blahem bez sebe. ()

mortak

Christopher Hampton je zručný divadelní řemeslník, který dokáže složité věci zredukovat na dvojrozměrnou efektní podívanou. V lepším případě nic moc nezkazí (Nebezpečné známosti), v horším případě pouze polopastisticky znázorňuje děj (Pokání). Nebezpečná metoda je dalším kouskem v řadě. Redukuje spor Freud - Jung na jakýsi psychoanalytický "milostný" trojúhelník (v měšťáckém divadle se musí především uspokojit věrné postarší ženy abonentky a idealistické studentky pedagogiky snící o herecké kariéře), takže se v závěru dočkáme plamenného vyznání Velké Lásky (opakuji, měšťanky divačky musí být ukojeny). A je to škoda, protože pokud jsou na plátně jen Freud a Jung, hra se oprostí od melodramatického tónu, a vše se posune o několik pater nahoru. ()

WolfR

Na Cronenberga až příliš kultivované, ale přesto dobré! Skvostná forma, inteligentní dialogy a perfektní herecké výkony, pomalejší tempo, 4 hvězdy. ()

Iwus.ka

Začalo to jako cesta do hlubin Keiřiny pošahané duše a skončilo tak nudně. Námět by zajímavý byl, o tom žádná. Jen kdyby se scénář více propracoval a postavy nebyly tak emocionálně tupé. Nejlepší výkon odvedla snad jen Keira. Mám ráda příběhy inspirované skutečnými postavami dějin, ale tohle pro mě přínosem nebylo. Popsala bych to asi takto. Dr. Jung začal s léčbou šílené pacientky, a protože v ní vidí jistý potenciál, zapíše ji na lékařskou fakultu. Rozhodne se o tom poklábosit s kolegou Dr. Freudem. Mezitím se pacientka uklidní a tak se jí rozhodne klátit, potom napíše pár dopisů kolegovi, dá ji košem, zase napíše pár dopisů, znovu ji klátí atd. Nakonec se oba lékaři nepohodnou a rozkmotří, milenka odjede a základ pro depresi je na světě. Když je tedy z pacošky nakonec taky cvokařka, čekala jsem, že se role obrátí, ale bohužel přišlo zklamání v podobě konce filmu. Dívat se na to dalo, hodnotím průměrně. ()

dr.fish

Pozitivní na filmu je, že jména známá z učebnic náhle ožijí, získají tvář, životní příběh, zkrátka stanou se lidmi z masa a kostí. Ikony našich dějin mají stejné klady i zápory jako dnešní lidé. Jejich bádání jim asi přineslo víc škody než užitku, alespoň v osobním životě. Ve filmu jde hlavně o vztah Junga s Freudem, vzájemné disputace mohou leckoho nudit, mně ale přišly přínosné. Film velmi dobře dokladuje, jaký zmatek musel na počátku 20. století v psychologii být, jak všichni vědci tápali ve tmě. Přes hvězdné obsazení filmu a výborný výkon herců se ale nemohu ubránit dojmu těžkopádnosti a suchopárnosti. Tento dojem mne místy vedl k přivírání víček, ztrátě pozornosti a mikrospánkům. Nicméně film je to určitě zajímavý. 75% ()

majo25

Že film vznikol z divadelnej hry, nie je žiadne prekvapenie, cítíť to. Hlavnú časť filmu tvoria dialógy, a vôbec to pri takej téme nie je na škodu. Akurát, že to celé pôsobí dosť odtažito, chladne. Jung pôsobí ako človek, z ktorým "pohne" aj dieťa, nie to ešte výrazná osobnosť. Freud, ktorého dobre stvárnil Mortensen, je presný opak. Ostatné postavy, vrátane hlavnej, sú nevýrazné, takmer zbytočné. Keira Knightleyová pôsobí ako päsť na oko, do filmu sa vôbec nehodí, pôsobí ako rušivý element. Rovnako dramatická hudba sa nehodí, pretože pre bežné scény to neplní daný efekt. Hodnotenie: 60% ()

moviefilm

Z teoretického hľadiska sa filmu skutočne nedá nič vyčítať. Je natočený precízne, až by sa dalo povedať, že podľa učebníc. Čo však z toho, keď celkový dojem narúša fakt, že to všetko pôsobí ako z lacného nemeckého seriálu? Čo však z toho, keď som celý čas iba stál za kamerou a sledoval inak skvelé výkony hlavných protagonistov? Čo však z toho, keď mi bolo úplne jedno, ako to celé dopadne a nezáležalo mi na postavách? A Dangerous Method je veľmi dobre natočný stroho opísaný životopis. To je ale žiaľ všetko. A mrzí ma to skutočne veľmi, pretože potenciál bol obrovský... ()

Noviik

Nebezpečná metoda je opravdu nebezpečný pokrok ve filmové kariéře Davida Cronenberga. Jak tu zmínil Matty, ta logika (po)kroku je v tom jasně viditelná a pochopitelná. Osobně ale dávám přednost tomu předešlému. Nebezpečná metoda má v sobě skvělé herecké výkony herců, od kterých nic jiného nečekáte. Zápletka ale není tak šokující, jak se ze sebe snaží dělat. Pokud si z filmu něco odnesete, pak je to myšlenka Sigmunda Freuda a obecně jeho souboj s Carlem Jungem. O tom ale už velká část lidí dávno ví, ačkoliv si možná neuvědomí, kde vznikla. Sex opravdu hýbe každým z nás. ()

smrt.ka

Velká očekávání nenaplněna. Nebylo to nudné, ale ani nijak zvlášť zábavné. Děj a způsob jeho sestavení ne nepředvídatelné, postavy poměrně schématické, snaživá Knightley překvapivě nepřesvědčivá, erotické scény naprosto neerotické, jiskra mezi Jungem a Spielrein veškerá žádná. Nechybělo strašně moc doutníků ani vídeňská kavárnička. Něco tak doktrosky sterilního bych od toho úchylnýho kreativního geniálního blázna Cronenberga nečekala. Nejzajímavější na tom všem byly (paradoxně - když jde o film) dialogy, ale protože se mluvilo hodně a mluvilo se rychle, tak mi z nich stejně nic nezbylo. Škoda, škoda. Téma snad zajímavé a snad i "šokující", ale výsledek nedostál ani jednomu. Třeba někdy...napodruhé to bude lepší. Třeba. ()

David Cronenberg si vybral svůj další projekt

07.07.2012

Vincent Cassel zůstává králem zločinu

Vincent Cassel zůstává králem zločinu

09.08.2010

Právě dotočil gotický thriller ze 17. století The Monk, na podzim jej uvidíme v roli baleťáka v Aronofského Black Swan, ale pak se vrátí k tomu, co mu jde poslední dobou nejlépe – likvidování lidí. A… (více)

Viggo opět ruským mafiánem

Viggo opět ruským mafiánem

30.03.2010

Viggo Mortensen ještě nedávno prohlašoval, že s hereckou kariérou končí, teď má ale najednou před sebou dva zajímavé projekty. A oba v režii Davida Cronenberga, což asi nikoho nepřekvapí – jejich… (více)