Příběh zrodu psychoanalýzy a vztahu Sigmunda Freuda a Carla Gustava Junga... Píše se rok 1904. Psychiatr Carl Jung přijímá do své péče v curyšské nemocnici Burghölzi mladou pacientku, u níž byla diagnostikována hysterie. Ctižádostivý lékař, inspirovaný prací Sigmunda Freuda, chce na nové pacientce vyzkoušet experimentální léčbu zvanou psychoanalýza. Léčba Sabiny Spielreinové je úspěšná a Jung o svých poznatcích s nadšením píše Freudovi. Na základě vzájemné korespondence vzniká mezi oběma muži přátelství. Freud Junga požádá, aby léčil jeho přítele, psychiatra Ottu Grosse, anarchisticky založeného volnomyšlenkáře. Ženatý Jung pod jeho vlivem ustupuje ze svých pevných morálních zásad a navazuje se Sabinou vášnivý vztah, který může být zničující nejen pro ně dva, ale i pro jejich blízké... Životopisný film Davida Cronenberga vznikl podle scénáře Christophera Hamptona, jemuž předcházela jeho hra Léčba řečí, inspirovaná knihou Johna Kerra Nebezpečná metoda. Jeho protagonisty jsou velikáni psychoanalýzy Carl Gustav Jung (1875–1961) a Sigmund Freud (1856–1939), jejichž učení i život významně ovlivnila dnes pozapomenutá psychoanalytička Sabine Spielreinová (1885–1942), jež byla první Jungovou pacientkou, na niž aplikoval Freudovu revoluční léčebnou metodu. Děj, odehrávající se v letech 1904–1913 sleduje složité lidské i profesní vztahy ústředních postav. Kultivovaný a esteticky působivý snímek také podává obraz doby, pod jejímž idylickým povrchem se odehrávala osobní dramata a vřely temné vášně. (Česká televize)

augustine

V tomto filme sa stretla hviezdna trojica. A pre mňa to bolo ďalších obdivuhodných 99 minút, ktoré rozhodne budem musieť ešte zopakovať. Nečakala som, že Keira bude až tak skvelá (možno zo mňa hovorí môj obdiv k nej) a celkovo mi koniec-koncov prišlo, že celý film bol o nej a s ňou. Fassbender tu nebol až tak výrazný ako v X-menoch, ale stále bol zaujímavý. Viggo s Vincentom boli krásnou čerešničkou na filmovej torte. Príbeh sa zdá miestami dlhý, ale keď sa človek do toho ponorí zistí, že ani nevie ako a je už koniec. A áno, sex je hybateľom sveta. :D ()

chrispe

Jaj, jak se s tímhle poprat. Rozvláčný příběh střetnutí dvou významných psychoanalytiků... co to říkám, vlastně tří, své doby. Říkám rozvláčný? Teď koukám, že to mělo "klasických" 99 minut. Mně to připadalo jako více než dvě hodiny, ale přitom jsem nezaznamenala příznaky nudy (jak to u mě často bývá), nezkontrolovala jsem čas, prostě jsem se jen ponořila do příběhu a vychutnávala si ho. Dokonce bych snesla i další pokračování místo dovysvětlujích titulků "jaktovšechnodopadlo". Opravdu dobré! Sakriš... mám velkou chuť dozvědět se víc a víc. ()

Eluin

Až na ty prsa jsem byl spokojen :-). Nebezpečnou metodu rozhodně doporučuji. Není to jen film s dobře napsanými dialogy, ale také snímek s vytříbenou obrazovou estetikou a příjemnými jinotaji (Fassbender x Cassel). ()

agassi68

Vynikajúci výkon Kiery Knightley a prekvapivý Mortensen v úlohe Freuda. Inak nezáživný pokus o prenos známych psychoanalytických metód do praxe. Ako film to bude určené ozaj len pre pár fajnšmekrov.. ()

char_t

Hodně líný film. Že bude plný těžkých a dlouhých dialogů, se dalo čekat, ale že tam kromě nich nebude prakticky vůbec nic, to je vážně škoda. Nad průměrem tak Nebezpečnou metodu drží jen excelentní herecké výkony - Keira Knightley naprosto bezkonkurenční, Viggo není skoro k poznání vizáží, chováním ani hlasem, i Cassel potěšil. ()

Rokle

Netradičně umírněný Cronenberg servíruje dva borce, kteří by si mohli povídat o vaření a já bych to stejně hltal. Není to pro každého, sám jsem nerozuměl dobré třetině odborných výrazů :) 70% ()

Kopi1

Film se vlastně odehrává okolo tří osob a to ubírá na jeho hodnotě. Ani dobré obsazení a výborný výkon Keiry to nezachrání. U tohoto filmu si můžete akorát tak rozšířit slovní zásobu předlouhými dialogy a spočítat, kolik vlastně Viggo musel těch doutníků vykouřit. Čekal jsem od tohoto filmu mnohem více a proto dávám dvě hvězdy. ()

Gumby

dovolím si zdvojit tu podstatnou část komentáře id (!) Lima: "Cronenberg podává krátký náhled do stěžejních myšlenek Freuda a jeho žáka Junga naprosto divácky vstřícnou a jednoduchou formou" Tečka. Plus ta vykloubená sanice, samozřejmě. ()

Ben Nevis

Čekala jsem neotřelý film, kde se trošku vzdělám, místo toho jsem se dočkala další vztahovky, kde většina protagonistů má tam dole takový přetlak, až z toho šílí. Bohužel tato vztahovka ještě navíc patří k těm ukecaným a Keira mohla natahovat sanici, jak chtěla, nudu neprobořila. Nakonec jsem se vzdělala alespoň v tom, že linka mezi bláznem a psychiatrem je opravdu tenká a první může být tím druhým. ()

GOREGASM

Mezi mnou a Cronenbergovou režií protentokrát zeje emocionální propast, díky které je Nebezpečná Metoda studená jako psí čumák. Od psychologie snímku jsem asi nejen já čekal větší hloubku a sžíravou intenzitu, kterou Croneneberg již několikrát trumfoval. Přes vynikající herecké výkony tria Mortensen - Knightley - Fassbender si mě snímek téměř nepřipustil k tělu a i jeho faktická váha velice tiše vyšumí do ztracena. 60% ()

FilmWave

Krásně barevný film (kostýmy, Vídeň, parky, kavárny) s decentní hudbou a pomalou kamerou navozují uhrančivou "down tempo" atmosféru začátku století. Přesný Fassbender (chválím ho snad u každého filmu) a lahůdkový Mortensen. Problém je v tom, že většina témat, o kterých si film "povídá", jako například bigamie a potlačování sexuálních pudů, sex jako příčina všech mentálních chorob atd., zůstává více neprozkoumána. Freud s Jungem vždy něco hrozně zajímavého začnou a najednou střih a jsme o pět let dál a sledujeme jinou dějovou linii. Hlavně to kazí postava Keiry Knightley, která je filmově strašně zjednodušená a herecky nepřesvědčivá. Po hodině tak film přestává být tak zajímavý jak mohl být. ()

Evander

Skvělé herecké výkony, velmi příjemná hudba a řekl bych, že i velmi přesvědčivé vykreslení atmosféry doby. Bohužel jsem se s žádnou postavou nedokázal sžít a tak Nebezpečná metoda jako celek vyznívá tak nějak "do prázdna". ()

BOURQUE

Pre mňa jeden z najlepších filmov pre rok 2011! Aspoň z hľadiska hereckých výkonov. Veľká štvorica: V. Mortensen, M. Fassbender, K. Knightley a V. Cassel dokonale pochopila, čo od nich chce režisér. Mortensen a Fassbender sú skvelí, hlavne „starec“ Viggo veľmi dobre stvárnil pána Freuda. Keira, ako vždy, je geniálna a jej herecký výkon (nechápem, prečo nebola nominovaná na Oscara) sa teraz dostala do úplne iných dimenzií. Otázka je, že či takú výšku je ešte možné prekonať alebo nie. Vincent dostane zhruba 10 minút, no to maximálne využije a divák sa teší na jeho každú vetu. Samozrejme musíme pochváliť aj režiséra, kameramana a fotografa (niektoré snímky sú až nereálne krásne). Výsledkom je film, na ktorý sa nedá len tak jednoducho zabudnúť a dostanete chuť aj na knihu, podľa ktorej to natočili. Osobné hodnotenie: 88% (****) ()

Luk Skywalker

Je to těžký film plný vážných dialogů, kdy psychologie hraje prim, ale naštěstí je stopáž velice přiměřená. Herecký výkon Keiry se mi líbil, jak se z blázna stává téměř vyrovnaná psycholožka. Navíc mě to zaujalo i tím, že nějaké základy psychologie a její historii jsme brali na střední škole, takže jsem to sledoval i z osobního zájmu. ()

Bejbinka

Jsem trochu zklamaná. Aniž bych viděla zdejší hodnocení před shlédnutím, musím s ním souhlasit. Psychologie bývala mým velkým koníčkem a tak jsem ocenila tenhle typ filmu, ale jen námětově. Zpracování mě nepotěšilo, avšak musím uznat, že film má kvalitní obsazení, na které byla radost se dívat. To ale nic nemění na tom, že film nic zásadního neřekl a určitě diváky nedonutí začít se zajímat o problematiku psychoanalýzy. Podle mě by film měl být hlavně inspirativní, když už není zábavného žánru. Nejvíc mě zlamal konec...čekala jsem, že teď TO začne a ono TO skončilo. ()

Fridecka

K tomuto filmu jsem přistupovala velmi nedůvěřivě, ale konalo se velmi příjemné překvapení. Náročné téma zpracované duchaplně a s lehkostí. Dokázalo přiblížit počátky psychoanalýzy poutavou a lidskou formou. Trochu nechápu komentáře, kde se hovoří o povrchnosti a nulových emocích. Měla jsem pocit, že mezi Michaelem Fassbenderem a Keirou Knightley protéká elektrický proud. Ale je mi jasné, že hovory o psychoanalýze mohly působit hodně chladně a bezemočně. Ve filmu je krásně znázorněno jak psychiatři co se týče lidské duše často tápali a především čerpali z vlastních prožitků a emočních stavů, což ovšem dělají dodnes. Cronenbergovi patří velký dík za toto psychologicky propracované dílo. ()

Adm.Nelson

Tomuto filmu vládnu výborné dialógy a herci, pričom je to celé precízne zrežírované, a preto netuším, čo má znamenať toto mimoriadne nízke hodnotenie. U mňa je to minimálne za 8/10. ()

David Cronenberg si vybral svůj další projekt

07.07.2012

Vincent Cassel zůstává králem zločinu

Vincent Cassel zůstává králem zločinu

09.08.2010

Právě dotočil gotický thriller ze 17. století The Monk, na podzim jej uvidíme v roli baleťáka v Aronofského Black Swan, ale pak se vrátí k tomu, co mu jde poslední dobou nejlépe – likvidování lidí. A… (více)

Viggo opět ruským mafiánem

Viggo opět ruským mafiánem

30.03.2010

Viggo Mortensen ještě nedávno prohlašoval, že s hereckou kariérou končí, teď má ale najednou před sebou dva zajímavé projekty. A oba v režii Davida Cronenberga, což asi nikoho nepřekvapí – jejich… (více)