Tora! Tora! Tora!

• USA Tora! Tora! Tora! (více)

Svého nepřítele nikdy nepodceňuj! Tora! Tora! Tora! – tak zní japonský signál k útoku na nepřítele. Stejnojmenný slavný americko-japonský válečný velkofilm vypráví o jedné ze zlomových událostí druhé světové války, útoku Japonců na americký přístav Pearl Harbor na Havajských ostrovech v roce 1941 a přibližuje události, které k němu vedly. Zatímco japonská vláda a vojenské velení pečlivě připravují svůj útok, jenž má ochromit protivníka, vláda USA, představitelé její diplomacie i nejvyšší válečná generalita tuto možnost zcela ignorují. Přitom námořní kontrarozvědka má zprávy o utajovaných zvýšených vojenských aktivitách Japonců a blížícím se nebezpečí. Také některé důležité signály zachycené radarem zůstávají bez patřičného povšimnutí, stejně jako přítomnost japonské ponorky v mořském prostoru blízko Pearl Harboru. A najednou přichází okázalý a zdrcující úder japonské armády... Režisérem filmu byl známý americký filmař Richard Fleischer (Fantastická cesta, Bostonský případ, 20 000 mil pod mořem, Ničitel Conan), v mimořádně náročné mezinárodní koprodukci pak japonské sekvence realizovali filmaři Tošio Masuda a Kindži Fukasaku. Tvůrci se důsledně drží historických pramenů, čemuž jsou přizpůsobeny i charaktery postav a scénář. Drama, které patří mezi nejlepší válečné historické tituly, zaujme na svou dobu ohromující výpravou, realističností akcí a stále strhujícími leteckými bitvami. Snímek získal Oscara za vynikající filmové triky (A. D. Flowers a L. B. Abbott). (Česká televize)

Barak

Spousta jmen, spousta řečí, obrovská délka - hodinka a půl by myslím byla dostačující. Oproti Pearl Harboru, se tento film věnuje jen válce a ne nějaké romanci.. Bayův film je pro mě však zdaleka lepší. Závěrečná bitva se celkem povedla.... 5/10 ()

Eki

Samotný nálet na Pearl Harbor musela být ohromná událost a asi to měl být i vrchol filmu. Proto jsem se divil, že se mi jej podařilo zhlédnout naprosto bez zájmu a bez emocí. Tak jsem se potom těšil alespoň na pořádný revenge a že uvidím nějaké ty atomové hřiby. A ono zase nic. ()

JBMAVERICK

Na svou dobu nevídaně natočený válečný film, odproštěný od všech zbytečných milostných zápletek a osobních problémů hlavních postav viz Midway, Pearl Horbor. Velká spokojenost. ()

helraiser

Tohle je prostě klasika. Žádné nesmysly a kecy okolo jak je v dnešní době zvykem. Prostě přímá rekonstrukce událostí a především naprosto úžasně natočenej nálet. ()

Solly

Jednoznačně lepší film o útoku na Pearl Harbor než Bayův velkofilm z roku 2001. Veme-li v úvahu jeho stáří, tak klobouk dolů! ()

Titus

Musím uznat, že toto byl fakt počin. Já na válečné filmy z tichomoří moc nedám, ale toto mě fakt nenechalo chladným. Bezva efekty při náletu na Pearl Harbor. Fakt bomba. ()

diodoros

Prvá polovica filmu je o vzájomnej diplomacii medzi Amerikou a Japonskom a jej zlyhaní, o plánovaní útoku, nacvičovaní a váhaní. Druhá polovica je o samotnom útoku. Film nie je dokonalý, medzi jeho slabiny patrí nejaké to idealizovanie a americký pohľad (hlavne reči, ktoré filmári vložili do úst admirála Jamamota). Kvality tohto filmu však bez debaty prevyšujú slabiny - faktograficky je film pomerne presný, zobrazuje aj menšie detaily z pôsobenia jednotlivých aktérov, politické vzťahy sú zobrazené výborne, herci sú dostačujúci. Najvyššou kvalitou filmu je však zobrazenie samotného útoku na Pearl Harbor a celkové technické spracovanie snímku - efekty sú na vtedajšiu dobu výborné, za zobrazenie náletov, bombardovania a explózií, ktoré vidíme vo filme by sa nemusel hanbiť ani dnes natočený film. Napriek miernej idealizácii ide teda o výborný klasický vojnový film s nadčasovým spracovaním. ()

Mik_e

Společně s Bitvou o Británii asi nejlepší válečný snímek o stíhačích a leteckých soubojích. Precizně natočený válečný film, bez patosu, ze kterého by se divákovi dělalo akorát nevolno. Jeden z mých nejoblíbenějších válečných filmů, i přes to, že už od jeho natočení uběhlo více než čtyřicet let.. ()

Martensson35

Pokud si mám vybrat mezi klasikou a Bayovou verzí útoku Japonců na americký milostný trojúhelník, vždycky vyhraje stara škola. Nemyslím, že učebnicová přesnost je nuda, ba právě naopak realita píše ty nejlepší příběhy, může vyplodit i určitou dávku napětí, přestože člověk předem zná konec. Ano, neříkám že to zaboduje u všech, vysoké umění se tady prostě nekoná, ale skvělé odvedená řemeslná práce určitě. Po technické stránce film neztratil na kráse ani po 50 letech a těžko bych ho obvinil, že už zde působí jenom nostalgie. Ty 1:1 kulisy, propracované modely, a živá akce prostě pořád působí lépe než přetěžká VFX honitba před kamerou. Jak by řekl Christopher Nolan "divák pozná jestli před kamerou letí letadlo nebo je tam jen herec, židle a zelené plátno". ()

Marek06

Tak už je to 80 let, co Japonci napadli Pearl Harbor. Tenhle film je opravdu řemeslně natočený a historicky přesný. Útok ani po letech neztratil své kouzlo, když ve filmu létají skutečná letadla, je to lepší než digitální efekty. Bayův Pearl Harbor jsem zatím neviděl, ale jsem si naprosto jistý, že Tora! Tora! Tora! je mnohem lepší. ()

junxi91

Historický válečný film, ukazující s dokumentární přesností to, co se dělo mezi lety 1939-1941 v Pacifiku. Hlavním tématem je samozřejmě příprava na japonské útoky v Indočíně a především na přístav Pearl Harbor, který je ukázán až v poslední půl hodině. Japonci se po americkém embargu dají dohromady s Němci a Italy, což se moc nelíbí japonskému námořnictvu. Isoroku Yamamoto, vrchní velitel námořnictva prosazuje útok na Pearl Harbor, který vidí jako jedinou šanci, jak ovládnout Pacifik. Americké zpravodajství mezitím prolomí japonskou rádiovou komunikaci, a tak na Havaji organizuje admirál Kimmel obranu souostroví a také systém včasného varování. Letadla jsou shromážděna na jedné základně, čímž se stanou jednoduchým terčem bombardování. Mezi USA a Japonskem dochází ke zhoršování diplomatických vztahů, zatímco se šest japonských letadlových lodí vydává směrem na Havaj. Rádiová komunikace je pořád čilá, ale americká zpravodajská služba ji neumí správně interpretovat. Z Tokia na japonskou ambasádu ve Washingtonu je vysíláno celkem 14 rádiových zpráv. Útok se pomalu blíží, americká armáda podceňuje veškeré varovné signály v okolí Havajských ostrovů, a tak je napadení přístavu naprostým překvapením. V poslední půl hodině tedy konečně dojde k pořádné akci, a hned po signálu "Tora! Tora! Tora!" je útok zahájen. Ztráty v přístavu jsou obrovské a škody ještě větší. Prostě našlapaný válečný film, který podrobně ukazuje, co se dělo na obou stranách konfliktu roky před útokem, během něj a těsně pro něm. Pro milovníky druhé světové války a zejména války v Pacifiku je jeho zhlédnutí povinnost!  ()

karlee

Válečné filmy moc nemusím, ale tento je udělaný poctivě, možná až moc, první půlka trochu rozvláčná, ale vlastní útok velmi pěkný, potěší oko každého pyromana. ()

Knor

Naprosto špičkovej válečnej film. Za ty dvě a půl hodiny to není nuda ani na vteřinu, sledujeme situaci před útokem z obou stran a finále je ukázka velkolepé válečné akce. Výborné i po těch letech ()

Tak dlouho se chodí se džbánem...

Tak dlouho se chodí se džbánem...

09.06.2006

Není to vůbec dávno, kdy tu byla řeč o potřebnosti remaků a dnes by se to dalo zopakovat. Další film, který dostal jednoho bratříčka už od původních tvůrců, bude předělán na koukatelnější, nešikmý a… (více)