Tora! Tora! Tora!

• USA Tora! Tora! Tora! (více)

Svého nepřítele nikdy nepodceňuj! Tora! Tora! Tora! – tak zní japonský signál k útoku na nepřítele. Stejnojmenný slavný americko-japonský válečný velkofilm vypráví o jedné ze zlomových událostí druhé světové války, útoku Japonců na americký přístav Pearl Harbor na Havajských ostrovech v roce 1941 a přibližuje události, které k němu vedly. Zatímco japonská vláda a vojenské velení pečlivě připravují svůj útok, jenž má ochromit protivníka, vláda USA, představitelé její diplomacie i nejvyšší válečná generalita tuto možnost zcela ignorují. Přitom námořní kontrarozvědka má zprávy o utajovaných zvýšených vojenských aktivitách Japonců a blížícím se nebezpečí. Také některé důležité signály zachycené radarem zůstávají bez patřičného povšimnutí, stejně jako přítomnost japonské ponorky v mořském prostoru blízko Pearl Harboru. A najednou přichází okázalý a zdrcující úder japonské armády... Režisérem filmu byl známý americký filmař Richard Fleischer (Fantastická cesta, Bostonský případ, 20 000 mil pod mořem, Ničitel Conan), v mimořádně náročné mezinárodní koprodukci pak japonské sekvence realizovali filmaři Tošio Masuda a Kindži Fukasaku. Tvůrci se důsledně drží historických pramenů, čemuž jsou přizpůsobeny i charaktery postav a scénář. Drama, které patří mezi nejlepší válečné historické tituly, zaujme na svou dobu ohromující výpravou, realističností akcí a stále strhujícími leteckými bitvami. Snímek získal Oscara za vynikající filmové triky (A. D. Flowers a L. B. Abbott). (Česká televize)

Sheldor93

Historické pojetí největšího leteckého útoku na americkou základnu v Pearl Harboru, kde na ně zaútočilo japonské námořnictvo a tímto aktem vstoupili Spojené státy do války po boku spojenců. Na tehdejší dobu šlo o nadčasový snímek. Na rozdíl od filmu Pearl Harbor z roku 2001 se zde nehraje na romantiku. Moc pěkně je zde vykreslena samotná příprava útoku v Japonsku, kde byly vytvořeny obrovské modely bitevních lodí amerického námořnictva a útok dokonale připraven. Jediným štěstím bylo, že se v době útoku všechny americké letadlové lodi nacházely na širém moři a díky tomu vyvázly bez poškození a mohly se aktivně zůčastnit o rok déle bitvy u Midway, kde zajistily Japoncům zdrcující pořážku. ()

Amonasr

Film svou suchopárnou popisností evokuje spíš hraný dokument. Bojové scény jsou natočeny skvěle, ale jinak snímek nedokáže vyvolat přílišné divácké emoce a má tak spíš dějepisnou než uměleckou hodnotu. Ale i tak je zajímavé, kolika fatálních chyb se Američané před útokem na Pearl Harbor dopustili, z nichž se však následně dokázali poučit. ()

kubas369

Jeden z klenotů valečné kinematografie. Doopravdy dopodrobna až dokumentárně zobrazený vstup USA do IIWW. Film zobrazující co všechno se stalo těsně před útokem a mělo na něj nějaký vliv. Pokud by jste podřebovaly napsat referát o Pearl Harboru a neradi čtete tohle je rozhodně dobrý studijní materiál. Tak zvaný megafilm Pearl Harbor od Michaela Bay může jen tiše sedět v koutě a závidět svému staršímu bratříčkovi, jak lze natočil válečný velkofilm a neudělat z něj bezduchou citově přetékající slataninu jako se stalo v jeho případě. ()

Alex696

Len v skratke. Film je spracovaný veľmi dobre a tí čo majú radi detaily, predovšetkým v spracovaní historických údajov ako vlastne došlo k útoku na Pearl Harbour, o podcenení situácie zo strany USA a o mnohých dalších náhodách, odporúčam pozrieť. ()

helrohir

Na dobu vzniku je tento film veľmi profesionálne spracovaný, príbehovo vyvážený a svojím spôsobom aj tak trochu nadčasový. Nápad spracovať tento film z oboch pohľadov vtedajšieho konfliktu, pri využití režisérov a tvorcov všetkých zúčastnených strán, je na poli vojnových filmov jedinečným a originálnym zjavom. Tým pádom sa film vyhýba akémukoľvek skresľovaniu informácií, prípadne ponižovaniu schopností protivníkovej strany respektíve glorifikácie vlastných kvalít. Sympatické je aj to, že obe strany sa vyhýbajú akémukoľvek pátosu, a na vtedajšie udalosti nazerajú mnoho krát aj v kritickom svetle (či už na japonskú militantnosť alebo americkú neschopnosť a ignoranciu pri posudzovaní hrozieb). Z technického hľadiska treba pochváliť hlavne zobrazenie samotného útoku, ktorý hoci zaberá len menšiu časť stopáže filmu, je nakrútený veľmi realisticky, snímaný skvelou kamerou a výborne ozvučený. 80%. ()

PaulCZE

Jeden z nejlépe zpracovaných filmů z druhé světové války. Nápad nechat natočit japonce svou část je prostě geniální. ()

johnsnow

Dobrý film, Síce nie tak peckový ako bayov harbour a čo sa týka výbuchov tak tiež nie sú nejak dokonalé ale rozhodne sa na ne dobre pozerá a hoci si treba na útok počkať, tak stojí za to a chválim i to, že narozdiel od Harboru tu majú amíci aj Japonci takmer rovnaký priestor. ()

ostravak30

Jedná se o válečný velkofilm, čemuž odpovídá nejen stopáž, ale též náklady na výrobu. Vše vypadá reálně. Je nutné si ovšem uvědomit, ve kterém roce film vznikal. Nejvíc ale oceňuji i podstatnou část diplomacie, která velmi přibližuje jednotlivá historická fakt a reálie. Tím spíš musím udělit pět hvězdy, když Pearl Harbor dostal čtyři. A ruku na srdce, na pohled i příběhově vypadá lépe pozdější a slavnější film, ale historii se více přibližuje Tora! Tora! Tora! Film Michaela Baye je především slaďárna. Milostný příběh na pozadí jednoho ze dvou útoků na Ameriku. Tento snímek nám více přibližuje to, co předcházelo útoku a proč se vše odehrálo. Motivace Japonska jsou mnohem více poodhaleny. Také sledujeme americkou neschopnost a hloupost, která Japoncům mnohé usnadnila. ()

Pete

Ano, takhle to (zřejmě) bylo. A je dobré dopředu vědět, že tohle není "film" v pravém slova smyslu, ale spíš pečlivá rekonstrukce událostí - nejdřív asi 1,5 hodiny připrav, a pak cca hodinu samotný útok. Části z japonské strany jsou poměrně zajímavé, ale ty američtí páprdové strašně nudní (a někteří pak přímo na pěst). Na svou dobu je snímek velmi pěkně a poctivě technicky provedený, což mě nutí hodnotit výš. Nicméně je to celé příšerně suché, a má to cenu pouze jako dokument. ()

Tominni

Velmi dobře zdokumentovaný útok na Pearl Harbor, který poměrně detailně ukazuje, jak a proč k němu došlo. Film sází až skoro dokumentární přístup, takže tady nelze čekat tolik emocí nebo osobních příběhů, ale zato spoustu zajímavých souvislostí a přemýšlení co by, kdyby. Zpracováno velmi dobře. ()

pOne

Hodně zeširoka vzatý útok na Pearl Harbor. Film, u kterého se člověk i něco dozví. Film, který se nesnaží zalíbit nějakou milostnou zápletskou nebo něčím podobným. Pozitivem je také to, že se jedná o pohled na obě strany barikády. Výborné zpracování. Myslím, že ve školách by nemuseli nic vykládat o útoku na Pearl Harbor, ani pouštět žádný dokument. Stačilo by rezervovat si 144 minut a shlédnout tento film. ()

carl.oesch

V šedesátých a sedmdesátých letech se místo klasických válečných filmů začaly točit tzv. hrané dokumenty či umělecké rekonstrukce historických událostí. Vedle tohoto filmu sem patří na straně "západní" třeba Bitva o Británii, Příliš vzdálený most a nebo i Nejdelší den. Sovětská kinematografie kontrovala epopejí Osvobození a u nás se Otakar Vávra "vytáhl" trilogií Dni Zrady, Osvobození Prahy a tuším Vítězný lid. Film Tora Tora Tora! je ale asi v oné skupině nejlepší, protože dokonale naplňuje záměr hraného dokumentu či oné umělecké rekonstrukce. Vše co ve filmu je, je historicky doloženo, žádné osoby nejsou fiktivní (na rozdíl od Midwaye) - za fascinující pokládám, že i ona droboučká epizoda, kdy na velitelství základny v době již probíhající útoku dorazí konečně telegram z Washingtonu s varováním a předává ho místní japonský pošťák, je plně autentická a pohled onoho vojenského úředníka, který telegram přebírá a podívá se přes přepážku na Japonce patří k velice silným momentům filmu. Události byly natolik dramatické a stresující s konečnou gradací, že stačilo vše přehrát, tak jak se to stalo. Zdlouhavost ani rozvláčnost bych filmu nevyčítal, je zde přesně vše, co zde má být. Nikdo a nic tady nechybí ani nepřebývá. Skvělě jsou natočeny bitevní scény, klobouk dolů před tehdejšími trikaři, jak to zvládali bez počítačové techniky, navíc třeba potěší hodnověrnost letadel, lodí, ale i ostatní výstroje a vlastně všech dobových reálií. Když člověk film shlédne vícekrát, všimne si, že některé scény (například hořící stíhačka na letišti, která vletí do řady zaparkovaných letadel) je zde použita víckrát díky kamerám snímajícím jednu a tutéž scénu z jiných stran, ale tohle bych spíše ocenil - normální divák si to ani neuvědomí. No, a nezbývá ani nepochválit výběr herců. Místo hvězd, které by hrály v prvé řadě samy sebe jsou zde herci, kteří představují osobnosti své doby. A to (na rozdíl např. od filmu Příliš vzdálený most, kde mi vadili především (ačkoliv je v jiných filmech mám rád) Ryan O´Neal, Gene Hackman a především Robert Redford, zde byli na místě i všichni herci (a pár hereček...). Prostě Tora, Tora, Tora! je pro mně etalon tohoto typu filmové tvorby, kterému se filmy, vyjmenované dříve mohou přiblížit na krátkou vzdálenost (třeba ona bitva o Anglii), ale překonat je nelze. No a jiné zdánlivě podobně pojaté filmy k němu mají technicky i vyzněním daleko na dlohé míle až světelné roky.... ()

papuchalk

Jediný pravý true Pearl Harbor! Přesto je tam pár věcí, které nepůsobí příliš věrohodně. Moc nevěřím tomu, že na havaji šel někdo v neděli v sedum ráno hrát golf, nebo že měl "jízdy" v letecké škole, ani nevěřím tomu, že v sedum ráno stáli námořníci v bílých ceremoniálních uniformách před rozvinutou zástavou a poslouchali americkou hymnu. V neděli??? Admirál Yamamoto je od začátku tak poraženecky negativní, že by mu nikdo takový úkol ani nesvěřil. A vůbec se mnozí tváří, jakože vědí co se stane, a mají tragický výraz ve tváři už od úvodních titulků. ## Osudy nejslavnější americké vojenské lodě - USS Enterprise - jsem kdysi sledoval v mnoha dokumentech a knížkách, a proto se mi zdá, že ve filmu je chybně uvedeno, proč tato letadlovka nebyla v době útoku v přístavu. Právě dokončovala misi - odvoz stíhaček na ostrov Wake. Při návratu z Wake se hlídkující letadla z Enterprise zapojila do bojů nad Pearl Harborem, ovšem nebyli na souboj připraveni a většina jich byla sestřelena (jedno dokonce vlastním dělostřelectvem). ## V některých záběrech z japonského útoku je vidět v pozadí kříž. To je pomník, který tam byl postaven až po útoku jako památka obětem : ) Jinak Tora! působí historicky velmi přesně. Jeden z nejlepších válečných filmů všech dob. ()

tubera

viděl jsem to jako malý chlapec a po třech hodinách politiky jsem usnul ve chvíli, kdy začla bitva. navíc jsem viděl verzi s děsným dabingem... ()

buchannon

Marně čekám, až uživatelé na ČSFD dostanou rozum. Vždyť film "Pearl Harbor" z roku 2001 je mnohem mnohem mnohem lepší. Tora! je jen další užvaněná sračka s minimem akce v poslední půlhodině. ()

meda2016

Pátá * za co největší autentičnost doby a situace. A protože velko-opereta Pearl Harbor dostane 4. Při porovnání je prostě Tora! Tora! Tora! lepší i přes letité triky. Je tím i dobově syrovější a blíž historii. ()

Tak dlouho se chodí se džbánem...

Tak dlouho se chodí se džbánem...

09.06.2006

Není to vůbec dávno, kdy tu byla řeč o potřebnosti remaků a dnes by se to dalo zopakovat. Další film, který dostal jednoho bratříčka už od původních tvůrců, bude předělán na koukatelnější, nešikmý a… (více)