Le Havre

• Finsko Le Havre (více)

Příběh sympatického čističe bot, který dávno rezignoval na své umělecké literární ambice, se odehrává ve francouzském přístavním městě Le Havre. Hlavní hrdina Marcel Marx žije šťastně ve své čtvrti s milovanou ženou Arlettou, tráví čas ve svém oblíbeném baru, až do okamžiku, kdy mu osud vrhne do cesty třináctiletého afrického mladíka na útěku. Marcel se rozhodne zachovat jako správný muž a chlapce uchránit před policií a následnou deportací. (oficiální text distributora)

_akrok_

Pre mňa osobne bol tento film sklamaním. Veľmi som sa nudila počas celého filmu. Pri tom sa tam toho dialo celkom dosť. Nie je nič horšie, ako keď si prajem, aby film už skoncil : ) ()

Hall900

Film na mě působil až příliš protichůdně.Režie za pět,scénář už "trochu" míň.Nicméně na csfd se píše komedie,pokud jednou nadcházející generace zjistí že šlo o formu sofistikovaného finského humoru,velice se omlouvám.V 21. století tři a půl. ()

Nakamura san

Jen Aki Kaurismäki dokáže tak mistrovsky propojit v jednom příběhu osudy lidí a vybrat pro jednotlivé postavy přesné typy herců a vytvořit příběh o tom, co dnešnímu světu chybí : solidarita , snaha nezištně pomoci bez ohledu na barvu pleti. Malý černý chlapec , který se jako emigrant octne v obrovském, dalo by se říci odlidštěném prostředí přístavu Le Havre , najde záchranu v chudé čtvrti, kde se spojí místní lidé( ve finále i s místním kriminálním inspektorem) . A v tom je obsažen intenzivní zážitek, podávající svědectví o lidském dobru a lásce, která je v lidech ukryta. Někdo v tom může vidět "sociální pohádku", ale přečtěte si "1,List Korintským, kap.13"! ()

frenkie

Typický film Aki Kaurismäkiho s tou jeho minimalistickou výpravou, maximálním důrazem na postavy a jednoduchým, ale živoucím a opravdovým příběhem, plným laskavých postaviček a štastným koncem. V podstatě neznámý herci hrají úsporně, ale přesně. Kdo viděl i jiné režisérovy filmy, ví přesně, co může od filmu čekat a to se mu také dostane. Čísté 4*. ()

Big Daddy

Nesedí mi to balancování mezi komedií a dramatem, které mi obecně až na výjimky nejde k sobě. Navíc snímek obrazně řečeno protéká mezi prsty a bez plechovky energy drinku svádí občas ke spánku. Zápletka je samozřejmě dojemná a ve stylu "musíme si pomáhat", který snadno chytá u srdce, ale na mě to v tomto ztvárnění moc nezafungovalo. ()

Alvin

Herci přehrávali jak na divadle, dialogy jim zřejmě napsal Akiho zahradník původem s Francie, poté co jednou navštívil kurz tvůrčího psaní, na pořádnou hudbu nezbyly peníze a tak vznikl tenhle rozvleklý, sentimentální a pro mě docela zbytečný film. ()

Vlkopec

Aki Kaurismäki se s tím nemaže a točí si, co se mu líbí. V tomhle mi Le Havre připomíná některé Tarantinovy filmy. Proč se nechávat svazovat požadavkem na určený čas děje (film se odehrává někdy/kdykoli/nikdy od padesátých let do současnosti), na to, aby dialogy byly "jako ze života" a herci se snažili vytvářet reálně působící a jednající postavy nebo aby příběh měl logiku a byl uvěřitelný? Takovou "bezohlednost" si může dovolit opravdu málokdo, ale Aki jo - zasmál jsem se i zaslzel dosytosti. Ne, že by to byl jeho nejlepší film, ale pořád je to zážitek. ()

SaRR

Bravo! Velice povedený a pěkně zpracovaný film, který jsem (jako studentka Francouzského gymnázia (povinně)) shlédla na MFF v Českých Budějovicích :) ()

d.u.f.f.y odpad!

Na můj vkus trochu divadelní. Statické scény, přehnané dialogy atd. Nemohu dát hvězdu ani za originalitu, tento nápad tu již byl,...tady ani smrt nebere! P.S. Vážený a milý posluchači csfd...ptám se tě proč, má tento "film" 82% ? ()

Swamiji

V době kultu rychlosti, síly a mládí je tuze příjemné dívat se na pomalý film o stárnoucích lidech na okraji, kteří možná žijí více, než mnozí z nás. Potěšilo mě to. ()

mma.ba odpad!

"Marcel se rozhodne zachovat jako správný muž a chlapce uchránit před policií a následnou deportací." no ak by bol spravny chlap tak by ho sam doniesol na policiu. migranti su buduca skaza europy.a retardi co tocia podobne filmy ()

vixina

Spracovanie. Na tom to stojí a padá a celý film akoby nemal byť rozprávaním príbehu či podaním myšlienky, ale len bohapustým spracovaním, ktoré je zaodeté do "nejakých postáv" a do "nejakého príbehu", keď už to inak nejde... Herci akoby nevedeli hrať, ale repliky len predčítali, zábery ako z divadelného záznamu, ticho bez akéhokoľvek hudobného (či dokonca zvukového!) podmazu bije do uší. Až človek zrazu ocení dnešné filmy(: Čo by jeden nazval nezvládnutím, môže iný úplne otočiť a nazvať dokonalým zámerom a preto zaujímam neutrálne stanovisko, pretože ja už aj tak ničomu nerozumiem... PS: možno to vyznie zvláštne pre toho, kto Le Havre ešte nevidel, ale bola by som ocenila, keby mal filmík tak max. hodinku. ()

Potmehud6

Celým filmom ma sprevádzal pocit, že vidím na určitej rovine variáciu na nedávno "Intouchables". Film sa snaží byť milý a optimistický, no v určitej chvíli sa stáva naivným. Sociálne problémy (konkrétne hlavne problém prisťahovalectva) vidí príliš ružovo a idealisticky a s tým sa spája aj ľahká predvídateľnosť deja, čo je skôr na škodu. Napriek tomu však predstavuje zaujímavú a možno zdravú protiváhu voči typickej škandinávskej skepsy. "Le Havre" navyše disponuje peknou atmosférou francúzskeho prístavného mestečka. ()

Ferguson

Trochu opákování formátu Muže bez minulosti (rutinně fungující člověk na dně společenského žebříčku), ale stále sympatické a příjemné. Geniální narážka na (dle mého osobního názoru ospravedlnitelnou) protiteroristickou hysterii v Evropě - "Uprchlík (10-ti letý vystrašený kluk) z kontejneru na útěku - že by spojení s Al-Kajdou!" ()

rhodos

Staromilská pohádka se sociálním podtextem jako lék na depresi na mne fungovala stoprocentně. Příjemné nečekané překvapení od režiséra černých komedií. Takový malý, velký film. ()

Ekdahl

Hluboce dojemný majstrštyk v duchu nejlepších tradic humanistického evropského filmu. Ano, je to do značné míry pohádka, ale proč ne? Kaurismäkimu se podařilo vytvořit si originální, rychle identifikovatelný styl: statičnost, flegmaticky pomalé tempo, minimalismus, vynikající suchý humor, obvyklá squadra (skvělých) herců, outsideři jako nenápadní, důstojní hrdinové (viz. ty dlouhé, silné záběry do klidných a vznešených tváří uprchlíků), rock/punk v soundtracku, programové staromilectví. Našinec, který zažil "reálný socialismus", se bude trochu vzpěčovat při tom silně idealistickém líčení dobré "hrabalovské" chudiny stojící proti zlé policií a bohatcům, při jméně hlavního hrdiny apod., ale to se dá překousnout. Netypická je pro Mistra Francie jako místo děje, takže za zmínku stojí ten příjemný francouzský životní styl, kdy i proletářství má jistou důstojnost, např. co se stravování týče, nikdo tam nežere vlašák z papíru v propocených montérkách, ta každodennost si udržuje šmrnc. Naopak vcelku typické je jisté bezčasí, nebýt párkrát se objevivších aut, nevěděli bychom, jsme-li v 80., 90 nebo nultých letech.. Summa: byl jsem nadšen. ()

Pondělky s Akim Kaurismäkim na Dlabačově

Pondělky s Akim Kaurismäkim na Dlabačově