Reklama

Reklama

J. Edgar

  • USA J. Edgar (více)
Trailer 1
USA, 2011, 137 min

Režie:

Clint Eastwood

Scénář:

Dustin Lance Black

Kamera:

Tom Stern

Hrají:

Leonardo DiCaprio, Armie Hammer, Naomi Watts, Josh Hamilton, Geoff Pierson, Cheryl Lawson, Kaitlyn Dever, Sadie Calvano, Judi Dench, Josh Lucas, Ed Westwick (více)
(další profese)

Skutečný příběh Johna Edgara Hoovera, zakladatele FBI, který této americké instituci vládl pevnou rukou téměř 40 let... Píše se rok 1919, prvním šéfem Edgara je na ministerstvu spravedlnosti Mitchel Palmer. Bojují spolu proti bolševikům. Komunisti v jednu noc nechali vybuchnout 8 bomb v domech senátorů, soudců a politiků, kteří proti komunistům bojovali. Palmer přežil jen náhodou. Když Edgar přijede na místo výbuchu, diví se, proč nikdo nesbírá důkazy, nepátrá po atentátníkovi a vezme vše do vlastních rukou. Vyšetřovatelé totiž neuložili mezi důkazy ani zbraň atentátníka, ani jeho krev, která se u domu našla. Jen tam všude uklidili. Nikdo si nevážil kriminologie, neexistovaly federální úřady ani FBI. Tento večer Edgarovi otevřel oči. Když mu bylo 24 let, pověřil ho ministr spravedlnosti Ston vedením nově vzniklého úřadu pro vyšetřování. Edgar byl přísný a vyhodil každého, kdo nebyl loajální, dost chytrý nebo fyzicky zdatný. Edgar začal jako první využívat pravomoci deportace, sbíral a katalogizoval informace o všech radikálech v zemi. Každý se bál jeho tajného sejfu s materiály. Později komunisty coby největší hrozbu státu vystřídali zloději, únosci a bankovní lupiči. Po roce 1932, kdy dojde k únosu dítěte slavného letce Lindberga, zakládá FBI vědecká pracoviště, získává právo zatýkat a nosit zbraň. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (489)

castor 

všechny recenze uživatele

Škoda, že naprosto soustředěnému Leonardu DiCapriovi nepřistála na stole o krapet pružnější látka. Přitom ostřílený veterán Clint Eastwood znovu velmi věrohodně nechává ožít léta dávno minulá, vypráví pozvolna, precizně, zodpovědně. Nechce připomínat vznik FBI. Víc ho zajímá povídání dvou rekapitulujících staříků, kteří byli víc než jen dobří přátelé. J. Edgar je sondou do psychiky jednoho z nich, který u toho byl a kterého ovlivňovaly (ne)vztahy s několika ženami. Naladit se však na jeho atmosféru není snadné. Spousta lidí (včetně mě) bude mít problém s jeho velmi pomalým tempem. Znovu vše ladí do modré a šedé, dává málo vyniknout emocím, je až zbytečně neosobní. I přesto, že někde vzadu vnímáme, jak moc je promyšlený, nemůže nahradit konečný výsledek, který je rozehraný a dohraný až moc odtažitě. Vadit může i přeskakování mezi současným vypravěčem a vzpomínkami. Žádnou ostudu si ale starý pistolník nakonec neudělal. Jen na to šel trochu jinak, než by možná divák milující Tajemnou řeku nebo Million Dollar Baby čekal. Stroze natočené dramatické scény, minimalistická hudba, výtečná výprava s kamerou a herci, které táhne už zmiňovaný DiCaprio nominovaný za postavu neklidného Hoovera na Zlatý glóbus. Ostatně herci musí Eastwooda milovat. Jen když si po herecké stránce připomeneme jeho poslední režijní počiny: Tajemná řeka – Sean Penn (Oscar, Zlatý glóbus), Tim Robbins (Oscar, Zlatý glóbus), Marcia Gay Harden (nominace na Oscara), Million Dollar Baby – Hilary Swank (Oscar, Zlatý glóbus), Morgan Freeman (Oscar, nominace na Zlatý glóbus), samotný Eastwood (nominace na Oscara), Výměna – Angelina Jolie (nominace na Oscara a Zlatý glóbus), Invictus: Neporažený – Morgan Freeman (nominace na Oscara a Zlatý glóbus), Matt Damon (nominace na Oscara a Zlatý glóbus).. Úctyhodné. A samotný Clint na režijní sesli? Žádná nastupující senilita, jen látka, která prostě neosloví každého. ()

lesumir 

všechny recenze uživatele

Vznik FBI je v podstate urcite zajimavy, ale ne v podani Eastwoodova filmu a uz vubec ne v podani DiCapria. Chyba to neni ani jednoho, je to nejspis chyba Hoovera, ktery, pokud ho Leo zahral spravne, byl totalni picus. Neprijemnej, nesympatickej, debilni, slizkej a odpornej. Jenze me to iritovalo v tom filmu, takze je dost mozny, ze Leo to spatne zahral. No to je jedno, proste hroznej film. Nuda ()

Reklama

jojinecko 

všechny recenze uživatele

Dedo Eastwood nie a nie odísť do dôchodku a to je len dobre:) Na staré kolená si vyberá veľké postavy a témy, so striedavým úspechom a neúspechom u širokého publika, Mňa týmto filmom potešil, ale viem si predstaviť že ľudia, ktorí nemajú "vedomostný backround" si to asi veľmi neužijú. Tak isto je fajn byť oboznámený s osudmi ľudí ako Lindberg, Dillinger, Kennedyovci atď. Eastwood veľa nevysvetľuje, sústreďuje sa na faktické a naratívne sprostredkovanie udalostí, ako aj na určujúce vzťahy Hoover - Tolson, Hoover - matka. A práve týmto komerčne "menej pútavým" a minimalistickejším (niekto by to nazval nudným - s tým nesúhlasím!) spracovaním si ma tento film získal tak, že by som sa nebránil ani dlhšiej stopáži (a tým pádom väčšej hĺbke a šírke príbehu). Leo DiCaprio je pri zobrazovaní tak komplikovaného charakteru presvedčivý, hoci maskéri mu to pri zobrazovaní starého J.E.H. vôbec neuľahčujú:) Clint má stále čo povedať a jeho old- school štýl mi zas raz sadol... ()

Anthony 

všechny recenze uživatele

Zajímavě podaná biografie jedné významné osobnosti a zároveň jedné významné instituce v USA. Zajímavá je především kombinace vyprávění o Hooverovi a vyprávění Hoovera o sobě, kdy, jak se později moc pěkně podvratně naznačí, ta druhá linie není zdaleka tak důvěryhodná, jak by si divák mohl myslet. DiCaprio je vynikající ve všech polohách a časových rovinách, využil skvěle příležitosti ztvárnit komplexně člověka, který byl velmi složitou osobností. Je věrohodný, ať už je Hoover panovačný a arogantní jako ředitel FBI nebo zranitelný a zajíkající se jako člověk skrývající svou homosexualitu. Tato intimní linie je přitom představena jen lehce a jemně, často v promyšlených náznacích. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Edgara nepovažuju za nejhorší Eastwoodův film, ale spáchat s tak úžasným námětem a obsazením tak (pod)průměrnou podívanou je na pár facek, a když vezmu rozdíl mezi výsledkem a ambicemi, pak jde bohužel z mého pohledu o největší Eastwoodův režijní neúspěch. Eastwood zklamal jako vypravěč, jeho režie je bez nápadů a scénář taky nepatří k těm, které by se daly označit za skvost. Když srovnám Edgara s Božským od Paola Sorrentina, pak Eastwood na poli životopisných snímků ostudně selhává. Jako televizní snímek, dejme tomu, ale jako velký příběh o velké legendě americké politiky a kriminalistiky a zakladateli jedné z nejznámějších institucí USA prostě ne. Celkový dojem: 40 %. ()

Galerie (84)

Zajímavosti (15)

  • John Edgar Hoover byl od 40. let několikrát podezřívaný z homosexualního vztahu se svým přímým podřízeným, zástupcem FBI Clydem Tolsonem, se kterým trávil hodně času jak profesně, tak mimo práci. (Lembi4)

Související novinky

Sedmé Star Wars mají záporáka

Sedmé Star Wars mají záporáka

28.02.2014

Fanoušci Star Treku už dozajista zvládli vydýchat, že jim J. J. Abrams (Mission: Impossible III, Super 8) pláchl do předaleké galaxie. Star Wars: Epizoda VII se připravuje a sepisuje pěkných pár… (více)

Clint Eastwood – návrat k herectví?

Clint Eastwood – návrat k herectví?

08.10.2011

Tvrdil, že Gran Torino je poslední film, ve kterém se objevil před kamerou a už bude stát výhradně za ní. Jenže muzikál A Star Is Born, který hodlal natočit po eposu o vzniku FBI J. Edgar, byl… (více)

Hledá se Deppův pistolnický parťák

Hledá se Deppův pistolnický parťák

29.04.2011

Adaptaci nadpřirozeného westernu The Lone Ranger (kdysi dávno rozhlasový seriál, později komiks, pak televize) chtěl Jerry Bruckheimer původně uvést už letos v květnu. Studio Disney si ale duplo a… (více)

Eastwood režíruje Beyoncé?

Eastwood režíruje Beyoncé?

24.01.2011

Navíc v muzikálu, konkrétně ve čtvrté filmové verzi slavného A Star is Born? Zní to jako absolutní šílenství, ale Clint má poslední dobou žánrové tanečky rád a k hudbě má taky vztah – konec konců pro… (více)

Reklama

Reklama