J. Edgar

Scénář:

Dustin Lance Black

Kamera:

Tom Stern

Leonardo DiCaprio, Armie Hammer, Naomi Watts, Josh Hamilton, Geoff Pierson, Cheryl Lawson, Kaitlyn Dever, Sadie Calvano, Judi Dench, Josh Lucas, Ed Westwick (více)

Skutečný příběh Johna Edgara Hoovera, zakladatele FBI, který této americké instituci vládl pevnou rukou téměř 40 let... Píše se rok 1919, prvním šéfem Edgara je na ministerstvu spravedlnosti Mitchel Palmer. Bojují spolu proti bolševikům. Komunisti v jednu noc nechali vybuchnout 8 bomb v domech senátorů, soudců a politiků, kteří proti komunistům bojovali. Palmer přežil jen náhodou. Když Edgar přijede na místo výbuchu, diví se, proč nikdo nesbírá důkazy, nepátrá po atentátníkovi a vezme vše do vlastních rukou. Vyšetřovatelé totiž neuložili mezi důkazy ani zbraň atentátníka, ani jeho krev, která se u domu našla. Jen tam všude uklidili. Nikdo si nevážil kriminologie, neexistovaly federální úřady ani FBI. Tento večer Edgarovi otevřel oči. Když mu bylo 24 let, pověřil ho ministr spravedlnosti Ston vedením nově vzniklého úřadu pro vyšetřování. Edgar byl přísný a vyhodil každého, kdo nebyl loajální, dost chytrý nebo fyzicky zdatný. Edgar začal jako první využívat pravomoci deportace, sbíral a katalogizoval informace o všech radikálech v zemi. Každý se bál jeho tajného sejfu s materiály. Později komunisty coby největší hrozbu státu vystřídali zloději, únosci a bankovní lupiči. Po roce 1932, kdy dojde k únosu dítěte slavného letce Lindberga, zakládá FBI vědecká pracoviště, získává právo zatýkat a nosit zbraň. (TV Nova)

Pfff

Ajajaj! Tady je plno věcí špatně. A to včetně Leonarda. Možná by měl přestat brát role "velkých" mužů. Tak v první řadě masky! Proboha...za tohle by někdo měl dostat minimálně pořádně ostrý vytýkací dopis! Celou dobu mi byli k smíchu a proto jsem se nedokázala plně soustředit na vyprávění. Hrůza, chudák Armmie Hammer z toho vyšel jednoznačně nejhůř! Neznám historické souvislosti, takže nevím nakolik se shoduje vyprávění se skutečností, ale pan Eastwood asi neměl Edgara moc rád, protože jestli byl opravdu takový jak ho ve filmu popisuje, tak se teď chudák obrací v hrobě. Leonardo podle mě přehrává a je to všechno hrozně...AMERICKÉ! Zlatej Letec... Jinak to byli vážně všichni významní muži ameriky buzny? Nic proti nim,ale už mi vážně začíná vadit, protože to cpou všude jakoby to byla nějaká nová kvóta jakože ve filmu musí hrát minimálně jeden zástupce rasové menšiny, tak tam musí být i zástupce té sexuální? ()

chelsea17

Leonardo je pro mě osobně nejlepší herec současnosti. Umí zahrát takřka cokoliv, a J. Edgar není žádná výjimka. Jako vždy je do své role ponořený až po uši. Jenže jaksi to ostatní pokulhává. Nebo ne? Je to životopisné drama, tak se to možná od toho i očekává, že se to bude občas trošku táhnout. Což se taky i stává, častěji jsem objevil slabší části, kdy to nebylo moc zajímavý. Clint tomu dal řád, nedá se mu vytknout rozhodně žádný amatérismus, laťka je nastavená pořád stejně. Ovšem občas chybí to napětí, které by to dokázalo vygradovat, posunout trochu dopředu. Na vině není ani scénář a jak tak přemýšlím dál, na vině asi není nikdo. J. Edgar byl zobrazen asi tak jak měl, jenže ne každému to sedne. Mně to sedlo akorát, proto 3 hvězdy. Vyplatí se u toho vydržet 2 hodiny? Ano i ne. Slušně vykreslený životopis, jen bez nějakého většího napětí či emocí. ()

djfun

Twl, Noc oživlých mrtvol, a to nejen politických! Těžko říct, jestli si týpek, za jehož vydatné podpory probíhal Mccarthismus, zaslouží celovečerák, ale každopádně Leo, Naomi a spol by si pro tyhle role exkluzivních zombíků zasloužili nepatrně lepší maskérský tým...:))) No, minimálně v téhle kategorii zralé na Oscara, kterého bude zřejmě předávat Madame Tussaud...:))) Clinte, Clinte, trochu nám senilníš....až mě z toho vytryskly slzy, díky čemuž se mi vosk rozblemcal po celé tváři...:) ()

KosiR_ksr

Poučné vyprávění o tom, jak vznikají vyspělé demokratické nástroje k potlačování demokratických svobod a jak jsou děsivé v rukou jediného člověka. Na snímek je potřeba se trochu naladit a akceptovat jeho místy pomalejší tempo (které ovšem dokáže podtrhnout charakter postavy Rychlíka), řemeslně je film dobře odvedený, ačkoliv Eastwood má na kontě i lepší režijní počiny. 70% ()

Brousitch

"I potom, co jsem si o něm přečetl všemožné knihy a publikace, pro mě stále zůstává jednou velkou záhadou." - Clint Eastwood ()

rekkky

Režisérský rukopis Eastwooda značně napomáhá kvalitě snímku hlavně na začátku, kdy divák dostává šanci nahlédnout do období zrodu FBI. Z matematického hlediska Leonardo DiCaprio se objevuje v 85% stopáže což v určitých chvílích působí jako negativum, protože jednotvárná poloha herectví mě osobně abych řekl pravdu příliš nevoní. Životopisný pohled na jistě důležitou postavu dějin 20. století nejen v USA nevyčerpal podle mého námětový potenciál a veze se na značně povrchní vlně. Když tomu ještě přidáme pomalé tempo vyprávění vychází z toho průměrný film, který nemá šanci více prorazit a mainstream určitě nějak obzvlášť neoslní. ()

Rokle

Nechci přímo říct, že je pro mě Clint Eastwood modla, nicméně jeho filmy mám rád a série Tajemná řeka, Gran Torino a Výměna byly rozhodně nadprůměrné snímky (Million Dollar Baby dokonce super), které v sobě nesly emoce, napětí a rád bych se na ně podíval znovu. Když se J. Edgar připravoval a hlavní hereckou úlohu měl ztvárnit DiCaprio, k tomu životopis šéfa FBI... Uznávám, že jsem se těšil a v žádném případě bych nečekal takové zklamání. Tenhle film mi nic o životě J. Edgara neřekl, o tom co se za doby jeho vlády v FBI povedlo, selhalo... nic. Nudná báchorka, u které se sešly hvězdy typu Judi Dench a mé oblíbené Naomi Watts. Nabízí se krásné srovnání s nedávným uvedením "Jeden musí z kola ven". Složitý snímek, pomalu vyprávěný, dlouhé záběry, odlišné časové roviny... ale ten film dýchal, emoce byly navenek potlačovaný, leč byly cítit skrz precizně napsané postavy. Tady nic. Pusto a prázdno. Častokrát hlasitě nadávám distributorům, proč neberou do našich kin pecky typu 50/50, Warrior, atd. Poprvé mohu prohlásit, že je chápu a souhlasím s tím, že stáhli J. Edgara z plánu premiér. Jeho neuvedením se totiž nic velkého nestalo. ()

agassi68

Áno, stopáž a otrasné masky /najmä Tolsona/ stáli v ceste úplnej spokojnosti. A samozrejme ten záver. Inak parádna konverzačka zo života jedného z najmocnejších mužov planéty. Ako to poňal Eastwood je jeho vec, a práve, že sa nevnucuje všetkým sa mi na ňom páči najviac.. ()

GOREGASM

Je zjevné, že Clint chtěl natočit objektivní portrét duchovního otce a zakladatele FBI, Edgara J. Hoovera, což se mu v rámci možností také povedlo. Horší už je to ale se špatně zvoleným rytmem vyprávění (absolutně nefunkční střídání dvou časových rovin), který za zadýchává častěji než DiCaprio (opět vysoký standart) pod nánosem prostetik, a přestože Hooverův život můžeme označit přívlastkem pozoruhodný, v Eastwoodově více než dvouhodinovému portrétu budete možná až do závěrečných titulků tápat nad tím, pod jakým označením si J. Edgara v hlavě uložíte. Clint se měl více věnovat Hooverovu enormnímu úsilí při budování úřadu a řešení stěžejního Lindberghova případu, protože právě v těchto scénách je divákova pozornost plně v režisérových rukou. Nevyrovnaná a dramaturgicky nezvládnutá biografie. 60% ()

mala_kea

Přijde mi že jde Clint Eastwood režisérsky stále více do kopru. J. Edgar měla být životopisná laskomina, která díky jménu režiséra i hlavního představitele měla dosahovat na ty nejvyšší mety a Oscary jí neměli být vůbec vzdálené. Opak je ale pravdou J. Egar je strašně strohý, umělý, bez emocí a ani výkon Leonarda DiCapria není nikterak úžasný. Po velmi unylém začátku začal příběh s postupem FBI k moci nabírat obrátky, ale opět sentimentální konec, kdy mě tlachání DiCapria s Hammerem pod tunou důchodcovského make-upu poměrně štvalo. Alespoň vím, že Edgar Hoover byl velmi zajímavá osobnost a bez něj by FBI nebyla tím čím je nyní. ()

DHDV

Film J. Edgar natočila herecká legenda Clint Eastwood a do hlavní role obsadil Leonarda DiCapria. Tyto dvě herecké špičky by měly vytvořit skvělé životopisné dílo. J. Edgar je pomalu plynoucí film, kde se jen občas se objeví akční scéna, spíše je dílo konceptováno do dramatu. To má své plus i mínus. J. Edgar má hodně silnou atmosféru, takovou tu ze staré školy. Připadá vám, že film je dvakrát tak dlouhý než ve skutečnosti, a to je zároveň i největší slabina. Pomalé vyprávění se na vás snaží dýchnout atmosféru tehdejší doby. Účel se v mém případě minul účinkem. Namaskovaný DiCaprio je k nepoznání od faktického Hoovera (jen ty barevné čočky mu moc neseděly) a předvádí opravdu dobrý herecký výkon - jeden z nejlepších své kariéry. Mezi herce, kteří ve filmu vynikli, patří i Judi Dench. Myslím si, že čím je starší, tím přesvědčivěji svoje role hraje. Armie Hammer teprve čeká na svou velkou filmovou roli, herecké kvality má, jen potřebuje více prostoru. Nikdo ve filmu nepodává špatný výkon. Jen pan režisér mohl popustit více emocí, film je na herecké emoce sterilní. ()

Luk Skywalker

Životopisné filmy se mi hodnotí obtížně, jelikož mají nádech dokumentu. Ale přesto mě film zaujal, nenudil jsem se po celou stopáž filmu a sledoval, co se celou dobu děje. Kromě chybějící části, kterou tvoří asi 20 let Hooverova života (máme tu Hooverovo mladí vyprávěné Hooverem sepisované mladým agentem, které končí na počátku 40. let a staří, které se odehrává v letech šedesátých), není co vytknout. Někomu nemusí sednout souběžné zobrazení dvou časových linií, ale mě tento styl nevadí. Leonardo DiCaprio opět potvrdil, že hrát umí a maskéři se dost vyřádili. ()

fr3ak

Překvapivě celkem komorní drama o člověku, o kterém se přiznám jsem toho nikdy moc nevěděl, takže mě film i přes svoji občasnou rozveklost dost zajímal. Přidat trochu na dravosti ve vyprávění a dal bych čtyři. ()

owwidius

Tiez ma trosku odrazdali slabsie hodnotenia, ale dal som si par sekund a hned ma to chytilo a uz nepustilo. Na to, ze to je vlastne zivotopisny pribeh, tak kazda scena je velmi putava - v tomto odviedol Eastwood skvelu pracu a k tomu velmi zaujimava tema (o clovekovi co vytvoril a potom bol 40 rokov na cele FBI). Prva polka ma asi viac deja, je to taka viac kriminalka, druha polovica je skor taka psychologicka a z niektorych veci (bez spojlerovania) som bol teda riadne soknuty. Prelinanie casovych rovin je uplne v pohode stravitelne, plus potesi zopar efektnych prechodov z jedneho casu do druheho. Hranie starcov mi prislo telom dokonale, ale co mi vadilo bol stary DiCapriov hlas, ktory vobec neznel o 40 rokov starsi. Ale to mam s DiCapriom ja stale problem, ze mu tazko verim hocijaku rolu kde hra niekoho starsieho ako 30 rokov. Ale pre mna rozhodne velmi kvalitny filmik. 9/10 [#11/2013] ()

Octane

Podle mě jedna nejlepší role DiCapria. Děsně se mi v tom filmu líbil i Hammer. O Hooverovi jsem toho moc nevěděl a tak jsem rád, že mi to tenhle film pomohl trochu osvětlit. Perfektní práci mimo herců odvedli hlavně maskéři, to jak Hoover v tom filmu stárne, to je bomba. Dobrá práce Clinte. ()

BOURQUE

Veľmi zaujímavý film o vzniku FBI a o jeho zakladateľovi J. Edgarovi Hooverovi. Výkony L. DiCapria, A. Hammera a N. Wattsovej (aj keď sa vo filme objaví len „náhodne“) sú nadpriemerné. Nič viac by som k tomu teraz ani nechcel dodať – pozrite sa na to! Osobné hodnotenie: 80% (****) ()

Hubis_

Bohužel tento film mi moc nesednul.Chvilkami jsem se strašně nudil a měl jsem problém dokoukat.Od životopisného snímku jsem asi neměl čekat více.DiCaprio opět svým výkonem nezklamal a díky němu jsem to dokoukal. ()

korok

"Komunismus není politická strana. Je to nemoc. Nahlodává duši, obrací i ty nejšlechetnější v kruté a zlé tyrany." - Máte pravdu pane Edgare Hoovere. Takového jako vy bychom potřebovali kdysi v Československu a možná i v dnešním Česku. Dávám Vám plný počet pěti červených hvězd i když vy jste červené pěticípé hvězdy určitě jen velmi nerad viděl, stejně jako já. ()

Sedmé Star Wars mají záporáka

Sedmé Star Wars mají záporáka

28.02.2014

Fanoušci Star Treku už dozajista zvládli vydýchat, že jim J. J. Abrams (Mission: Impossible III, Super 8) pláchl do předaleké galaxie. Star Wars: Epizoda VII se připravuje a sepisuje pěkných pár… (více)

Clint Eastwood – návrat k herectví?

Clint Eastwood – návrat k herectví?

08.10.2011

Tvrdil, že Gran Torino je poslední film, ve kterém se objevil před kamerou a už bude stát výhradně za ní. Jenže muzikál A Star Is Born, který hodlal natočit po eposu o vzniku FBI J. Edgar, byl… (více)

Hledá se Deppův pistolnický parťák

Hledá se Deppův pistolnický parťák

29.04.2011

Adaptaci nadpřirozeného westernu The Lone Ranger (kdysi dávno rozhlasový seriál, později komiks, pak televize) chtěl Jerry Bruckheimer původně uvést už letos v květnu. Studio Disney si ale duplo a… (více)

Eastwood režíruje Beyoncé?

Eastwood režíruje Beyoncé?

24.01.2011

Navíc v muzikálu, konkrétně ve čtvrté filmové verzi slavného A Star is Born? Zní to jako absolutní šílenství, ale Clint má poslední dobou žánrové tanečky rád a k hudbě má taky vztah – konec konců pro… (více)