J. Edgar

Scénář:

Dustin Lance Black

Kamera:

Tom Stern

Leonardo DiCaprio, Armie Hammer, Naomi Watts, Josh Hamilton, Geoff Pierson, Cheryl Lawson, Kaitlyn Dever, Sadie Calvano, Judi Dench, Josh Lucas, Ed Westwick (více)

Skutečný příběh Johna Edgara Hoovera, zakladatele FBI, který této americké instituci vládl pevnou rukou téměř 40 let... Píše se rok 1919, prvním šéfem Edgara je na ministerstvu spravedlnosti Mitchel Palmer. Bojují spolu proti bolševikům. Komunisti v jednu noc nechali vybuchnout 8 bomb v domech senátorů, soudců a politiků, kteří proti komunistům bojovali. Palmer přežil jen náhodou. Když Edgar přijede na místo výbuchu, diví se, proč nikdo nesbírá důkazy, nepátrá po atentátníkovi a vezme vše do vlastních rukou. Vyšetřovatelé totiž neuložili mezi důkazy ani zbraň atentátníka, ani jeho krev, která se u domu našla. Jen tam všude uklidili. Nikdo si nevážil kriminologie, neexistovaly federální úřady ani FBI. Tento večer Edgarovi otevřel oči. Když mu bylo 24 let, pověřil ho ministr spravedlnosti Ston vedením nově vzniklého úřadu pro vyšetřování. Edgar byl přísný a vyhodil každého, kdo nebyl loajální, dost chytrý nebo fyzicky zdatný. Edgar začal jako první využívat pravomoci deportace, sbíral a katalogizoval informace o všech radikálech v zemi. Každý se bál jeho tajného sejfu s materiály. Později komunisty coby největší hrozbu státu vystřídali zloději, únosci a bankovní lupiči. Po roce 1932, kdy dojde k únosu dítěte slavného letce Lindberga, zakládá FBI vědecká pracoviště, získává právo zatýkat a nosit zbraň. (TV Nova)

Scevola

Z mojho pohladu to bol edukacny film. Dozvedel som sa zaujimave informacie o cloveku ktory "vlastnil" FBI skoro 40 rokov. Ked si odmyslim tento aspekt tak film bol zdlhavy a dost nudny preto len za tri *. 6/10 ()

kedl

Popravdě, čekal jsem víc, víc z osobního života, místo toho tu máme druhou "Výměnu"....Hoover tu ze sebe dělá největšího "borce" a o to větší překvapení vás čeká na konci...nicméně filmařsky je to precizně zvládnuté, Leo, masky, výprava, hudba kamera to vše si Clint dovede ohlídat, podobně jakou u Výměny, nicméně do dějin kinematografie se J.Edgar asi nezapíše a to je škoda, potenciál tu na to byl. ()

F.W.Colqhoun

Že jsem na J. Edgara narazil bezprostředně po konzumaci Pakulových Všech prezidentových mužů považuji za šťastnou náhodu. Jelikož jsem toho o zrodu FBI moc nevěděl, zvrat životopisného snímku jejího otce ve Zkrocenou horu mě [příjemně] překvapil. Ač by to tak podle průměrného hodnocení nemuselo vypadat, Eastwood natočil jeden ze svých silnějších snímků, který v očích diváků trpí spíš svými kvalitami - precizností, nepodlézáním historickému hodnocení, ochotou obětovat populární historické momentky ve prospěch dopátrávání se podstaty, nedoslovnosti a poctivé snahy dopátrat se příčin spíš než propagandisticky exhibovat. Objektivních nedostatků by se jeden bez pomoci G-manů sotva dopátral. Oddanost uměřenosti klasické kinematografie emanuje z každého záběru - film je ve své potlačené sytosti nádherný a úžasně pomalý. Nelineární vyprávění a důraz na Hooverův soukromý život, dají-li se večery s matkou, cudné vysedávání po kavárnách a halekání po dostizích s fešáckým kolegou z práce tak hodnotit, vzdělává publikum zřejmě ve zdrojích paranoie - Edgar, příležitostně vklouzávající do maminčiných sukní, potlačuje vše rudé stejně maniakálně jako růžové. Místo ironie, o níž skutečnost, že FBI vede párek xenofobních buzen, doslova škemrá, raději Eastwood sytí snímek těžko popsatelnou existenciální melancholií a ustanovuje vzácně harmonický biografický snímek, který představuje nejspíš mnohými nenáviděného člověka bez stopy karikakování, coby velmi, ale skutečně extrémně křehkého a smutného muže. Kdo by ale nebyl odvážný, když vypadá jako jedna z Hooverových pozdních masek, že? DiCaprio, získávající pomalu patent na zpodobňování složitých mužů, si se svými obvyklými prostředky a cca kilogramem latexu a metrem čtverečním jaterních skvrn vystačí, abyste dokonale a naprosto zapomněli, že je to vlastně stále a neomylně on. Lahoda. ()

hunterN

...a tak sme tých bolševikov hnali...ale čo to tárám, J. Edgar je hnal, no a my můžeme pouze litovat, že jsme nikoho takového a podobného kalibru u nás v té samé době (a když vidím těch jejich stabilních 15% preferencí i pětadvacet let po plyšáku, říkám si někdy, i v té dnešní) taky neměli. ()

dopita

Je to kvalitně udělanej film a rozhodně má co nabídnout. Režie Clinta Eastwooda je staromódní, pro někoho možná pomalá ale rozhodně dobrá. Nicméně pár kopanců Clint udělal. Třeba posledních dvacet minut by měl film emotivně vrcholit, zatímco já se sprostě nudil a očima tlačil čas k závěrečným titulkům. Leonardo DiCaprio filmu jednoznačně dominuje, bohužel všichni ostatní, ač výborní herci, jsou trestuhodně upozadění a nevyužití (Naomi Wattsová, Judi Denchová, Josh Lucas...) ()

Ještěřák

KLINŤÁKU, MÁM TOHO PO KOKOT. _____ Jelikož mě vždycky tuze zajímalo, jak si sympatický, cigáro žmoulající, zelenou dečkou vyhastrošený, sígry a gizdy fragující Blondie stojí na druhé straně placu, a protože si renomé & zvuku jeho filmů všimne i nevidomý, viděl jsem velkou většinu Eastwoodovských filmů od TAJEMNÉ ŘEKY, kdy za sebe můžu konstatovat, že na jedu špičkovou věc (MILLION DOLLAR BABY) vykutí X "jenom" dobrých a sem tam nějakou krásně natočenou krávovinu. Bohužel, posledních 6 let je to pořád na jedno brdo - což by mi patrně vadilo asi tak jako trojky kozy na luxusní okaté brunetce, kdyby si držely hereckou & emoční kvalitu, se kterou vyrukovalo MILLION DOLLAR BABY, které bylo schopno rozplakat i placatej šutr. _____ S panem DiCapriem to mám dost podobně, ani jeho velezajímavá historie a jakási sympatickost poněkud nekoreluje s kvalitou "jeho" recentních filmů. Konkrétně mám pocit, že operuje v hlavních rolích až moc, a vyznačuje se takovou Cimrmanovskou snahou občůrat si kdejakou epochu a osobnost. Takže, aplikováno na J. EDGAR, člověk v něm vidí třeba toho týpka ze SHUTTER ISLAND, nebo - ještě hůře - samotného DiCapria. U nás doma je DiCaprio (patrně navěky) považován za "toho buzika z Titaniku" - a po tomhle filmu jim to asi nemá cenu dále rozmlouvat. _____ Filmu chybí osobitost, emoce a skoro celá studenoválečná epocha. Je to taková... rutinka do hodin dějáku. Nelíbil se mi ani způsob vyprávění. Zítra už na beton nebudu vědět, o čem to bylo (after all, who the fuck cares). ()

Xavi6

Musím říct, že to, na co jsem se těšil, se splnilo, tak aspoň, že tak. Eastwoodovi filmy (jím režírované) mají obrovský vnitřní nádech a plno momentů k zamyšlení. To vše zde je jako v předešlých jeho filmech typu Grand Torino nebo Million Dollar Baby. Nejedná se o žádnou velkou pecku, ale silný příběh o pravdě a ten, kdo to chtěl vidět, rozhodně nebude zklamán. ()

ondrula

Není to špatný film, ale je dost nudný. Jeho podstata je vyprávění o budování jednoho americkýho úřadu, což samo o sobě je samotná esence nudy. DiCaprio se donekonečna dohaduje s ostatníma úředníka a politikama, aby svému ouřadu vymohl další pravomoce a prebendy a toto tvoří podstatnou část filmu. Zaujalo mě, že v čele úřadu stáli lidi, kteří neměli rodinu, partnerku a ani kamarády, a to vše proto, aby se mohli cele věnovat své práci; kdyby je z práce vyhodili nebo jim ouřad zrušili, to aby se šli rovnou oběsit. Taky jsem si opět všiml zajímavosti, že když se mladý herci pečlivě nalíčí a naaranžujou, aby hráli sami sebe ve stařeckém věku, tak to vypadá hrozně nepřirozeně, protože stále mají mladistvě jasné oči a pružný krok. Celkově pro mě byl film zklamáním a Clint Eastwood už asi končí. ()

boro123

Vzhledem k tomu, že jsem krátce po sobě viděla Iron Lady a tento film, nabízí se jejich srovnání. Narozdíl od Iron Lady se Eastwoodovi podařilo zvládnou střípkovité vyprávění, místy je sice trochu nepřehledné, rozhodně ale film zaujme, má vývoj a není jen sérií momentek. Tam, kde Iron Lady selhává ve vzbuzení zájmu o postavy a události na plátně, se u J. Edgara výborně daří vykreslit charakter a není jen hereckou exhibicí Di Capria, ale i živým charakterem a postavou, ke které je nucen divák zaujmout postoj a citově se angažovat. Vzhledem k tomu, že jsem o životě Hoovera příliš nevěděla, oceňuju i informativní přínos filmu, který ale zdaleka neříká vše a motivuje tak k dalšímu zájmu o postavu Hoovera. Na plný počet to nestačilo, místy bylo vyprávění extrémně něpřehledné a zmatené, také starší masky herců nebyly, snad kromě ucházející Di Capriovi, příliš přesvědčivé a zejména Clive vypadal, jakoby vypochodoval z muzea voskových figurín. Film patří ke slabším Clintovým kouskům, nicméně pořád je to dobře řemeslně odvedená práce, převyšující velkou část produkce za minulý rok. ()

jasiska

Film J Edgar je nevýrazný, nudný a popletený. Nefunguje ani faktograficky (ako životopis či zrkadlo doby), ani umelecky. Hoci sa autori očividne snažili o hlboký film, nepodarilo sa im obsiahnuť viac ako povrchovú vrstvu. ()

Itar

Precizně natočená nuda s občasnými kvalitativními výkyvy. Technicky kvalitní, od herců, přeš hudbu až po kameru, ale k čemu to, když si tvůrci neví rady s tím, které životní úseky a jakým způsobem natočí. Výsledkem je slepenec několika částí, které jsou rozpracovány do větších podrobností, ale už nejsou dotáhnuty do konce. A to je škoda, protože i přes můj odpor k Hooverovi se rozhodně jedná o postavu s obrovským potenciálem pro kvalitnější film. ()

Schuldiner

Škoda, že je to jen tak zevrubně, škoda, že to neni působivější v detailech, protože stačilo málo, aby bylo. Víc politiky, víc toho, co se opravdu dělo... Škoda... I tak ale zajímavý pohled do života Edgara Hoovera, jakožto do zákulisí FBI a jejího vzniku a prvotního působení. Ale i tam se toho dalo nacpat více! ()

Paldiny

Príliš ustaté ako keby na režiséra doľahla ťarcha vysokého veku. O Edgarovi sa navyše nedozvieme o moc viac ako za dve minúty z Wikipedie. Vlastne Eastwood prezradí iba to, že mal po šuflíkoch poschovávané tajné spisy, kvapku prikresľoval fakty a so ženami sa nestýkal nie pre pracovnú vyťaženosť. Na to aký dlhý čas Hoover v profesii strávil, koľko inovatívnych postupov do praxe zaviedol a veľkých prípadov vyriešil, je to žalostne málo. Vizuálne, hudobne aj herecky v pohode, škoda iba nezaujímavého spracovania jedného zaujímavého života, ktorému by som sa nebál v budúcnosti venovať celý seriál. Takto si musí vystačiť s filmom, ktorý podobne nevyužíva potenciál ako trebárs Nepodplatiteľní. ()

Mikino00

Velmi rozporuplný film, překvapivě se zaobírá pouze okolnosti vyšetřování únosu dítěte a k tomu je přidáno pár střípků z jiných událostí. Scénář je tudíž necelistvý a rozkouskovaný a hodně scén je tam naprosto zbytečně. Nevím jak chtěli postavu Hoovera vykreslit, ale tam nesympatického člověka aby pohledal. Vadilo mi také, že Leo mluvil takovým způsobem, že mu nebylo moc rozumět. ()

Tomyfrok

Zajímavý příběh a především život jedné americké legendy FBI. Bohužel se Clint Eastwood do celého toho vyprávění trochu zamotal a výsledných 137 je poněkud zbytečných a zdlouhavých. Časté prolínání dějových linií bych odpustil, dalo se v nich díky perfektnímu namaskování Leonarda DiCapria poměrně dobře orientovat, ale ono to celé skončilo pouze u toho vyprávění, které jako by postrádalo pointu. J. Edgar prostě nepřinesl nic, co bych si ze zhlédnutí filmu odnesl, co by mě přimělo se nad ním zamyslet, pamatovat si jej... dokonce jsem jej skoro i zapomněl hodnotit, jak rychle se mi vypařil z mysli. DiCapriův výkon je špičkový, o tom žádná, a bezpochyby táhne celý snímek, a ani zpracování nebylo nikterak zlé. Jenže bylo to nějak málo a na chybě je už možná samý námět, možná to celé pojmout trochu jinak... těžko říct. Každopádně tohle bylo trochu málo. (70 %) ()

sona123

Nejsem Američan, FBI mi nic neříká, tak ještě Leonardo...byla to bohapustá nuda. Jsem sice ráda, že vím, kdo za vznikem Úřadu stál a jak těžké bylo prosadit velké myšlenky....ale stačil by nějaký krátký šotík :) ()

aLPaC

Velmi zajímavý životopisný snímek Clinta Eastwooda. Vzhledem k nízkému hodnocení jsem nic moc nečekal, ale dobré čtyři body si Edgar jasně zaslouží. Filmu kraluje především vynikající DiCaprio, který předvádí jeden ze svých nejlepších výkonů. Největším mínusem jsou pak určitě masky, protože starý Edgar i jeho přítel vypadají příšerně a vůbec ne jako lidé. ()

kamigava

Eastwood točí většinou zajímavé filmy o zajímavých lidech a místech. Námět filmu se mi velmi líbil, ale myslím, že J. E. Hoover mohl ukázat více. Stopáž byla docela dlouhá, proto se mi celý snímek podařilo zhlédnout až na potřetí v autobusech Student Agency. :-D Jinak konečně vím, jak ta FBI ve skutečnosti vznikala. ()

Sedmé Star Wars mají záporáka

Sedmé Star Wars mají záporáka

28.02.2014

Fanoušci Star Treku už dozajista zvládli vydýchat, že jim J. J. Abrams (Mission: Impossible III, Super 8) pláchl do předaleké galaxie. Star Wars: Epizoda VII se připravuje a sepisuje pěkných pár… (více)

Clint Eastwood – návrat k herectví?

Clint Eastwood – návrat k herectví?

08.10.2011

Tvrdil, že Gran Torino je poslední film, ve kterém se objevil před kamerou a už bude stát výhradně za ní. Jenže muzikál A Star Is Born, který hodlal natočit po eposu o vzniku FBI J. Edgar, byl… (více)

Hledá se Deppův pistolnický parťák

Hledá se Deppův pistolnický parťák

29.04.2011

Adaptaci nadpřirozeného westernu The Lone Ranger (kdysi dávno rozhlasový seriál, později komiks, pak televize) chtěl Jerry Bruckheimer původně uvést už letos v květnu. Studio Disney si ale duplo a… (více)

Eastwood režíruje Beyoncé?

Eastwood režíruje Beyoncé?

24.01.2011

Navíc v muzikálu, konkrétně ve čtvrté filmové verzi slavného A Star is Born? Zní to jako absolutní šílenství, ale Clint má poslední dobou žánrové tanečky rád a k hudbě má taky vztah – konec konců pro… (více)