Trabantem napříč Afrikou

• angličtina Trabant Goes to Africa
všechny plakáty

Sny – malé, velké, nesplnitelné… Kde ale je hranice nesplnitelného? Zkuste ji překročit a uvidíte. Tohle je vyprávění o jejím překročení. O cestě, kterou prý nejde uskutečnit. 20 000 kilometrů a jedenáct afrických států – Tunisko, Libye, Egypt, Súdán, Etiopie, Keňa, Tanzanie, Zambie, Botswana, Namibie a JAR. Afrika nás pohltila, sežvýkala a vyplivla. Ohromené, odrovnané, odhodlané se vrátit. Co obnáší projet ji v jednom z nejprimitivnějších aut, jaká kdy byla vyrobena? Co se dělo v trabantech a okolo nich? Jak jsme auta stavěli, jak jsme spali, co jsme jedli, co jsme opravovali, jak jsme opravovali, kdo nás naštval, kdo nás okradl i kdo nás potěšil. (Doc Alliance Films)

neoBlast

Jo, já jim fandil, ale prostě nemůžu držet na stejném rovnítku, v rovnocenné databázi hodnotit dokumenty Morrise či Herzoga s tímhle. Trabant je prostě amatéřina, záznam cestovatelů a ne filmařů. Jsem zkrátka asi rozmazlený a očekávám od cesty Afrikou hlavně pěknou podívanou. To se zde prostě nekoná a proto místo vypulírovaného National Geographic čekejte spíše kocourkov na téma "zlaté české ručičky" a "jak se vaří z vody". 40 % ()

elanius

(21/2019) / Rovnako dobré ako Trabantem až na konec světa ale ten rozdiel 4 rokov je teda v technickom spracovaní vidieť. Nie som velký cestovatel takže polemiku o tom ako moc autentická a úprimná séria o Trabantoch je vynechám. Hodnotím čisto zábavnosť v rámci light dokumentárneho žánru a tu Dan a jeho parta obstojí bez problémov. (7/10) ()

VasaX

Co mi to nejvíc připomíná? Takový trabantový Top Gear speciál po česko-studentsku. Dokumentární, dobrodružné, zábavné, okouzlující. A lehce fascinující. Celovečerní stopáž je sympatická, zpracování zrovna tak. Co víc říct. Takové lehce cestopisné dobrodružství, které vás určitě alespoň trochu nadchne. ()

sskrblik

Dobrý nápad a odvaha pustit se do expedice jsou obdivuhodné. Jen jsem čekal dokument zaměřený více na samotnou expedici. Ono točit "cestománii" z Trabantu má v sobě nějaký ten adrenalin, ale pořád je to něco co můžete vidět i jinde a detailněji. Spíš je to neucelené a skáče se od jednoho k druhému - nejdříve autoři vyzdvihují nápad, který je velmi originální a pak mapujou zvyky a lidi. Někdy je zesměšňují, někdy s nimi soucítí. Taková je povaha česká?! Asi ano, nevyzpytatelná. Trochu mě to zklamalo a proto *** ()

Brandon

Pohodovej poloamatérskej cestopis o putování napříč Afrikou. Má mé velké sympatie, chytají mě též chutě se vydat někam za poznáváním cizích kultur. Zpověď jednoho afričana mě odbourala "Pěkný holky máte tam v Čechách, každá je jiná, s každou si musíš pokecat, tady v Namibii jsou 2,3 dobrý nebo taky žádná, ale v Čechách, ty vole, každá, každá, až na výjimky, že některý jsou třeba mrtvý nebo tak..." /žluťáckej zkracovač času/ ()

Mishqo

Aj tento trabantí dokument, tentoraz naprieč Afrikou bol skvelý. Síce bola trochu komornejšia zostava a nebolo to také svižné a svieže, ale bola to jazda jak sa patrí. Mnohé zábery ukázali pravú tvár Afriky. Čo by som vytkol, bolo, že niektorým krajinám ktorými prechádzali sa venovali až žalostne málo a to mi bolo ľúto. Inak výborne. 80-85% ()

ghatos

Průměrný cestovatelský dokument. Černoch s dresem fotbalové reprezentace ČR v Namíbii mluvící perfektně česky o holkách..., to bylo nevšední. 66%. ()

drackula

Prejsť trabantom afrikou je látka aj na cestopisný seriál, a preto som sa bál, že bude dokument príliž povrchný a "rýchlikový". Avšak to čo som videl, bolo svižné, milé a vtipné a aj keď cestovatelia možno neukázali všetky turisticky najznámejšie atrakcie, tak ako je to vo videách z týchto krajím skoro "povinnosťou", ukázali pravú afriku, ktorá sa nachádza niekde za všetkými tými turistickými atrakciami. Neoddelitelnou súčasťou dokumentu, na ktorú som sa tešil tiež, boli neustále opravy trabantov a z toho vyplívajúce zúfanie, stredajúce absolútne víťazstvá. Príjemný dokument, ktorý by ma určite bavil aj v prípade, že by bol o niečo dlhší. 90 % ()

m.a.t.o.

„Tu v Namíbii nájdeš v celom meste iba dve dobré dievčatá alebo tri. Alebo žiadnu. Ale v Čechách, ty vole, každá, každá. Až na výnimky, že niektoré sú napríklad mŕtve alebo tak.“ Možno to nie je najlepší auto-moto dokumet čo som kedy videl, ale už len ten fakt, že partia nadšencov na (podľa mňa) najhorších autách sveta prekonala celú Afriku za približne rovnaký čas ako McGregor s Boormanom na podstatne lepších strojoch, s doprovodnou skupinou a vyšším budgetom, je neuveriteľný. A vraj TO NEJDE!. ()

L_A_D_A_S

Skvělý cestopis na který se opravdu dobře kouká a po jeho skončení má člověk hned náladu sebrat se a odjet někam taky. Blahopřeji tvůrcům a těším se na film z Jižní Ameriky! ()

Autogram

Cestopis, aký sa len tak nevidí. Prejsť 20000 km neznámou tvrdou krajinou a na najjužnejšom mieste Afriky si rozbiť blinker. O podobných zážitkoch by som sníval, ale odvahu by som na to nikdy nenazbieral a samozrejme ani kutilské schopnosti rozobrať motor až po valce uprostred púšte. Moderné autá s kopou elektroniky by boli na takúto cestu nepoužiteľné. Dokument možno nespĺňa pravidlá cestopisného ani prírodopisného dokumentu, ale partia ľudí je natoľko zábavná a stretávajú takých ľudí pri netradičných zážitkoch, že lepšie by to nemohlo byť ani v hranom filme. Všetko je doplnené pútavým komentárom a vtipnými alebo múdrymi citátmi z afrických krajín. No naj myšlienky prináša mladý Namíbijčan hovoriaci po česky o svojom štúdiu v Prahe, českých holkách a celibáte v domovskej krajine sužovanej AIDSom. Prijal by som aj seriál v tomto formáte, ak by mali nazbieraný dostatok materiálu. –––– TIA. This Is Africa. ()

Kosmik 1

No páááni! Tak tohle je extra třída v dokumentech. Alespoň v našich luzích a hájích je to něco nevídaného. Neskutečné, co tihle chlapáci a jedna slečna dokázali s trabantama. Fakt jsem čuměl, jak se dnes a denně potýkali s rozmary přírody, ale hlavně s technikou (jednou výfuk, potom zase brzdy, pak kolo, tam svařit tohle, tam zase tamto...). Opravy prováděné někde v pr.elích světa, často v úmorných vedrech (což z dokumentu není až tak znát, ale skutečně tam mohlo někde být i +50°C) a na koleně. Místo heveru kus klády. No prostě dokázali něco, do čeho by se nikdo jen tak nepustil a v trabantech najeli téměř 20.000km napříč Afrikou. Často v místech, kde nikdy nebyla cesta, v poušti, v bahně, v šutrech... Pro mě tedy v dnešním dni větší zážitek a dobrodružství než s Rivaly v F1. Potěšilo mě, že dokument byl pojatý velmi humorně a celá posádka hýřila vtipem a chrlila každou chvíli neskutečné hlášky. "Trabant... technicky je jednodušší snad už jen kolo." :D Nejvíc jsem si užíval Súdán a samozřejmě závěr naprosto parádní. Opravdu smekám, strašně mě to dojalo. 100% ()

Ravi

Nesmírné nadšení pro cestu do neznáma, čímž je myšleno spíš dobrodružství, než krajina. S trábošem absolvovat cestu napříč Afrikou, klobouk dolů! Ale jde to a Vy se díky partě nadšenců můžete přesvědčit, že si cestovatelské sny můžete splnit, pokud do toho dáte sdrce. 80% = 4/5 ()

voleman

Velmi vydařený cestopisný film o cestě s trabanty napříč Afrikou. Musím říct, že žádný dokument mě zatím jestě tolik nezaujal a nezabavil. Bylo to zajímavé, občas vtipné, tak akorát dlouhé a hlavně po celou dobu zábavné. Tím, že celá expedice byla z Česka byl samozřejmě výsledný dojem pro tuzemského diváka ještě o mnoho poutavější. 90% ()

Wbcko

Hrozně pozitivní dokument. Muselo to být super dobrodružství. Jen možná škoda, že nebyl dokument pojatý jako vícedílný seriál. Takhle mi to přišlo hrozně stručný - tady je špína, tady jedí housenky, támhle kradou. Celkově ale příjemně strávený čas a už se těším, až si pustím další trabantí road movie. ()

standsiller

Aj krucinál aj s celou technikou , ale my to dokážeme . Je nás koľko nás je , bude nás koľko nás bude ale prisámbohu, že tento trabant sprzní zrnká piesku aj keby ma to malo stáť ostro sledovanú expedíciu. ()

Philoun1

Oproti prvnímu dílu tady už je vidět lepší produkce, už se prostě jedná o plnohodnotný dobře natočený cestovatelský dokument. ()

Cejny

Je vidět, co dokážou šikovné české ručičky a tvrdohlavé palice, když si něco umanou a když jim ještě někdo řekne, že to prostě nejde, že je to naprosto nemožné. Vydat se s dvoutaktním dvouválcovým motorem, schovaným pod bakelitovou kapotou nesmrtelného Tráboše, na 19 201 km dlouhou pouť až na Střelkový mys - tak tomu říkám odvaha. Dokument je podán perfektní, zábavnou a nenudivou formou, a právě tak člověk nejlépe pozná Afriku. Přesně takhle si představuju, že by měl vypadat pořádný cestovatelský dokument. ()