Nevědomí

• USA Oblivion (více)

Planeta Země už dávno není obyvatelná. Lidstvo bylo napadeno vetřelci a rozhodlo se bránit. Použilo jaderné zbraně a v důsledku toho je svět neobyvatelný. Lidstvo bylo nuceno přesunout se na Saturnův měsíc Titan, kde byla vybudována dočasná vesmírná stanice. Jack a Victoria už pět let slouží na Zemi jako údržbáři. Starají se o bezpečí obřích hydrověží, které odčerpávají energii z mořské vody. Za pár dní, až skončí služba, se oba vydají na Titan. Victoria už se nemůže dočkat, ale Jack má pořád jakési zvláštní pocity sounáležitosti k Zemi, nemluvě o divných snech, které ho pronásledují. Při plnění svojí mise je svědkem nouzového přistání kosmické lodi, jejíž jediná členka posádky tvrdí, že ji s Jackem pojí společná minulost. Její příchod spustí řadu událostí, které Jacka donutí pochybovat o všem, co doposud věděl. Osud lidstva je nyní v jeho rukách. (TV Nova)

Okara

Nevědomí pravděpodobně rozdělí diváky na dva protilehlé tábory. Co se týče mě, jsem, byť velice zklamán, v táboře odpůrců. Děj je rozložen atypicky nerovnoměrně. Prvních 100 minut se v podstatě nic nestane a během zbývající dvacetiminutovky nám tvůrci chtějí vyrazit dech. Ten pokus o překvapení však vyznívá značně ironicky naprázdno. Následující postup se dá totiž značně lehce odhadnout dopředu, a tak se nějakého úžasu průměrně inteligentní člověk nedočká. Americká kýčovitost je zde umocněna na bůh ví kolikátou (především v závěru) a ironický smích se proto nesl sálem až podezřele často. Abych ale pouze nehanil, zmíním i něco z té světlé stránky. Samotný futuristický bílý design je neskutečně elegantní a vytváří tak velmi zajímavý kontrast s okolní pustinou. Volba prostředí, rozumějme rozlehlých islandských plání s občasnou známkou života (parádní scéna přeletu nad Dettifossem), byla poměrně risk. V tomto případě se ovšem vyplatil. Hudba mě místy také velmi překvapila svou dynamičností. Když se k tomu navíc připočte nějaká ta akce a impozantní speciální efekty, tak co se týče vizuální stránky filmu, nemám ani co vytknout. Tudíž doporučuji před zhlédnutím vyprášit nějaké ty zbytky rozumu, co se tam někde v mozkovnách povalují, a jít si užít výtvarnou stránku filmu. Nečekat nějakou vypointovanou epičnost. Edit: Tak po druhé projekci přesný opak. Odzbrojující islandské exteriéry, líbivá sci-fi animace a především neoposlouchatelný něžně-dynamický soundtrack perfektně podtrhující zpustošenou Zemi. Když dokážeme odhlédnout od dějové linky a užívat si jen tyhle tři aspekty, je to dechberoucí podívaná/poslouchaná. Měním hodnocení a třeba příště zase snížím. Oblivion je evidentně ryzí náladovka. Nejlepší soundtrack z filmu 80% ()

swamp

Sterilní sci-fi, a to jak do vizuálu, tak do příběhu. Pointa mi byla jasná po pár minutách - opravdu "originální a překvapivé". Ano, ty dvě hodiny docela utečou, a když divák překoná trochu toho patosu, tak si tenhle film s Cruisem může docela i užít, ale není to víc než letní sprcha, na kterou si za pár dnů už ani nevzpomenete. ()

Ant

Výborný film. Jsem ráda, že se Kosinski po Tronu neztratil. Užívala jsem si pomalé tempo, které ale vůbec nenudilo. Zápletka byla perfektně pochopitelná. Scény Jacka a Vicy byly plné herecké chemie a Riseborough byla perfektní. Jen Kurylenko je dřevo a s Cruisem měla nulovou chemii. Film má úžasný vizuál, kameru a hudba od M83 vyrazí dech. Atmosférické překvapení, které jsem vůbec nečekala. ()

Geralt z Rivie

“MENŠÍ SPOILER: Na začátek se zmíním o traileru, je skvěle udělaný, protože mě dokázal trošku poplést, myslel jsem si, že je to film s vetřelci, takže to považuji za velké plus toho projektu. MENŠÍ SPOILER“ Celý film se nese na stejné vlně, což nemusí být nutně chybou, ale trošku více akce bych od Toma Cruise očekával. Velký plusem Nevědomi jsou zvraty, které jsou nečekané a určitě Vás překvapí. Prostě mohlo to být o trošku nadupanější hlavně ten konec, ale Tom Cruise je Tom Cruise, proto menší zaujatost :P --- HODNOCENÍ: 7* --- KINO ()

Slartibarkfast

[ČSFD projekce] Svět, který byl zdevastován válkou s vetřelci, už není místem, kde by lidé mohli žít. Poslední zbytky civilizace odcestovaly na Titan, kam má nakonec odletět i dvojice strážců, dohlížející na hydroelektrárny, které nasávají zbylou mořskou vodu a mění ji na energii. Jack, který je servisním technikem bojových droidů, bojujícími se zbytky vetřelců, má ale svůj svět příliš rád a nechce se jej vzdát. Vše se však změní po havárii kosmického plavidla, které dopadne do jejich sektoru. Pravda je totiž zcela jinde.. Po delší době si pro nás Hollywood připravil další Sci-fi s postapokalyptickou tématikou. Trochu mne mrzelo, že je to vlastně skládačka dost známých filmů, a tak jsem si jen připravil drobný výčet. Moon, Armageddon, Prometheus, Tron, Matrix a další. Neříkám, že je film špatný, ale myslím, že originální dílko aby v dnešní době člověk pohledal. Efekty byly výborné i ponurý svět byl zkrátka perfektní, ale čekal jsem mnohem víc a věřím, že víc vytěžit rozhodně šlo s tímto nadějným tématem. Když tedy člověk překousne toho zarputilého fanouška, který vidí zas jen vykrádačku s kupou klišé a pár nelogičností, myslím, že si film užije. Je svižný a krásný na pohled. 75% ()

predators

30.6.2013, do tohoto dne jsem byl v kině na celou řadu filmů, od očekávaných pokračování až po úžasně vypadající předělávky nebo novinky. Nic mě ale nezaujalo tolik, jako právě Oblivion. Skvělá myšlenka, sci-fi scenérie, úžasný soundtrack a snad i samotný Tom Cruise s Olgou Kurylenko ve mně vyvolali zatím největší emoce. 85% ()

nash.

Vizuálně působivá žánrovka s několika úžasnými momenty a překvapivě působivou neakční první polovinou. Film sice ve druhé půlce nabírá tempo, bohužel je vykoupeno ústupem od originality k tradičním žánrovým schematům. To vše navíc, přestože si po celou dobu zachovává zvolený styl, začíná také působit jako hromádka odkazů na klasiku, od Terminátora po Den nezávislosti. Ale přes všechny ty drobné vady na kráse to po dlouhé době byla žánrovka, která mě bavila, nenudila a svým zpracováním, vizuálním i hudebním, dokonce těšila. Takže spokojenost veliká a za mě za mě palec nahoru. ()

cukorek

J. Kosinski asi strávil detstvo mimo našej planéty, keďže dokáže produkovať takéto sci-fi filmy. Stáva sa naozaj "bohom" ,ktorý tvorí neskutočné veci. Aj keď niektoré veci pripomínali jeho prvotinu Tron, predsa len Oblivion je pestrejší a atraktívnejší. Spomenutou atraktivitou vôbec nešetril a hneď od úvodu sa prezentuje na vysokom stupni kvality. Jeho mimo-galaktický svet a digitálna technológia pôsobí ozaj "čistokrvne" bez najmenších chýb. Pridaním rozmanitých zvukových efektov je dielo dokonalé, nie najlepšie však vyzneli hudobné skladby sprevadzajúce tento film. Vynikajúcu atmosféru však zrádza nudnejšie dejové prevedenie(hlavne v druhej polovici filmu). Dej je síce pružný raz sa nakláňa k chvályhodnej akcii, potom sa premiestňuje do citového rozpoloženia a nakoniec poctí záchranu ľudstva, ale týmto zároveň pribrzďuje dobre rozbehnutý úvodný "ošiaľ". Kritike sa nevyhne ani blbé klišé (oprava jadra s prilepením žuvačky), nedostatočné odhalenie ako Jacka naklonovali a samozrejme koniec filmu. Celý film vzbudzuje očakávanie kto je hlavná comanderka, kto to riadi, kto chce zničiť posledné ľudské životy a odpoveď prichádza len akým si príletom do chladného, neefektívneho telesa v ktorom hrdinovia ľahkomocne odpália bombu. Film hodnotím na 60%, ale keďže tam skvele zapracoval Tom Cruise dávam 70%. ()

PetrPan

"Narval bych je do mišelinky, tahat pneumatiky! Hajzly emzácký!" ..řekl si jednou Tom Cruise a máme tu další xenofobní sci-fi na téma Tomáš zachraňuje svět. Nevědomí sice nevzkazuje nějaké hluboké cosi, dokonce není ani nějakým skrytým čímsi a už vůbec neřeší filozofické otázky o čemsi, ale je o něčem. Tím něčím je cosi, co se nedá nějak něčím definovat, ale ať se na něj kdokoliv dívá jakkoliv nemůže mu upřít jakous takous ... tenhle komentář není ještě dopsaný, já ho jen nakous, upřít někomu jakous takous nelze a já se od toho samozřejmě distancuji do té chvíle, než nakous změním v definitivu. Děkuji všem, kteří mají jakous takous představu, jak bych měl svůj komentář dokončit a pošlou mi své návrhy. ..........................................Tak konečně mi přišel návrh!  A dal by se nazvat i neslušným. Měl bych totiž prý kousnout Olgu Kurylenku do zadečku. Což je sice poněkud zvláštní konec nejen tohoto, ale jakéhokoliv  komentáře, ale na druhou stranu zase docela dost lákavá představa. Do této chvíle pak evidentně  zejména autora návrhu, tedy Omnibuse. Děkuji!  (Faustka si doufám moje editované komentáře nečte, ale pro jistotu ho nebudu jen editovat, ale smáznu a jako napíšu znovu, tak ho uvidí všichni , u nichž se skvím v Oblíbených:- ()

Slarque

Ve scénáři to přece jen všechno tak úplně nezapadá a hollywoodský happyend film v očích některých diváků může kompletně odeslat do zapomnění, což by se vzhledem k názvu hodilo. Je lepší to brát jako sofistikovanou hru se sci-fi klišé, než rozebírat co je odkud ukradené. Pro mne to rozhodně byl jeden z těch povedených sci-fi velkofilmů. A jako u Kosinského i minule, opět k tomu hraje výborná hudba a má to skvělý obraz. ()

ainny

Dobrá výprava, pomalu se odhalující pointa,Tom Cruise a Olga Kurylenko, která je mi čím dál tím víc sympatická, protože patří k herečkám, které se nesnaží být za každou cenu jenom a pouze krásné. Klidně bych šla do kina ještě jednou. ()

eLeR

Bavilo ma to viac ako Tron. Vizuálne pekné, muzika tiež môže byť, Cruise neskutočne stagnuje a Freemana bolo málo. ()

Rocky62

Zas tu máme moderní velkolepé dobrodružství, které má u mě dva úhly pohledu. Jedná se o pouhý epický blockbuster, který jen předstírá myšlenkový přesah a je vlastně ve výsledku příběhově těžce nedotažený, a nebo se skutečně jedná o hluboké filozofické dílo, které je jen těžko rozluštitelné? Po první projekci nemám nejmenší ponětí, ke které variantě se přiklonit. Vedle toho je však Oblivion tak jako tak fenomenální audiovizuální žranicí, která nemá obdoby. Impozantní soundtrack má tendenci vyléčit zánět uší a možná i zlepšit sluch. Zkrátka nezapomenutelná vizionářská podívaná. Otázkou zůstává, zda má v sobě něco hlubšího či nikoliv. Uvidíme po dalších projekcích. 70% ()

Chrustyn

Tom Cruise si v poslední době vybírá projekty, které většinou nejsou typem filmu, ve kterých se tato hvězda objevuje. A stejně jako mi neseděl v Jacku Reacherovi, tak podobně rozporuplné pocity jsem měl i při sledování "Nevědomí", které však není tím filmem, který by z velké části stál na hercích. Jedná se o typ akční sci-fi, která kombinuje trikovou podívanou i film na zamyšlení, ale bohužel ani jedna z částí nefunguje naplno, (a o tom, že to fungovat může jsme se přesvědčili mockrát, naposledy u Počátku) takže nedokáže plně uspokojit diváka bažícího po trikovém nářezu ani hlubokomyslného intelektuála. Film, tak (troufám si tvrdit, že podle očekávání) zůstal na půli cesty a výsledný dojem nezachrání ani slušná vizuální stránka ani několik chytrých nápadů a nečekaných zvratů. Žádný průšvih, ale ani nic nezapomenutelného. ()

klerik

70% Sľubný takmer madmaxovský úvod, pôsobivý vizuál a ozvučenie, postupné rozpaky nad scenárom... Naťahovaný záver tomu však dal akési zdanie poctivosti. Faktom však ostáva, že Oblivion preskočil oddychový TOTAL RECALL len o kúsok. (čiže Nevedomí sú menej hlúpi ale aj menej zábavní). Kosinského rukopis je skvelí, a režisér má lepší cit pre techniku ako Bay či Berg. Nepoznám predlohu, ale čakal som zaujímavejší príbeh. Kurylenko je ako šedá myš, Andrea Riseborough je prekvapivo pôsobivá... ()

SeBig

Další zajímavý postapokalyptický film. Líbilo se mi prostřední, vizuální efekty a lítající roboti. Bohužel na můj vkus to je moc natahovaný a taky mi chvíli trvalo než jsem pochopil a dostal se do děje. Film zaujme, ale znova bych si to asi nepustil. ()

korbitch22

Po Riddickovi a Zajetí Démonů byl pro mě Oblivion třetím nejočekávanějším filmem tohoto roku.Kosinski mě strhnul už svým dokonalým pojetím Trona, kterého jsem si nemilosrdně vpálil do topky, že si tam bez řečí vpálim i Oblivion, to jsem ale nečekal ani v nejdivočejších snech.Trailer vypadal rozpoluplně, první recenze mluvili o předvídatelném scénáři a že příběh nedá smysl ani potom, co vám ho pan Freeman na konci vysvětlí.Drahý uživatel který tohle napsal nemá evidentně mozek, jelikož pro extra kretény jako je on, to Kosinski vysvětlí ještě dvakrát, takže navrhuju jednoduchou lobotomii a doživotní srkání kaše, jelikož na víc evidentně nemáš.Příběh je famózní skládačkou několika dějových zvratů, které prostě nešli předvídat, aspoň ne mě, asi nejsem tak dobrý jako zde přítomní pseudointelektuální kreténi.Co minutu jsem se nechal unášet dokonalým a líbezným vizuálem, skvělým příběhem který mě bavil, dojímal a nutil přemýšlet a neustále otevírat držku dokořán, famózním soundtrackem kterým Kosinski potvrdil svoje prvotní místo na dnešním filmovém trhu, kdy jako jediný dokáže natočit inteligentní blockbuster, který si sice vypůjčuje od kolegů, narozdíl od nich ovšem umí svoje filmy prodat, dokonale vizualizovat, naprat do nich tunu emocí, skvěle to podtrhnout soundtrackem a přitom to dokáže všechno nenásilně, nevlezle, inteligentně a s hlubší myšlenkou.Oblivion je strhující podívanou, ve které jako vždy nezničitelně válí jeden prdlý scientolog.Užíval jsem si Kosinského svět se stejným nadšením, jako jsem si před dvěma lety užíval nového Trona a děkuji bohu, že Kosinski jako jediný režisér momentálně chápe úplně přesně, co má film mít od A do Z a jeho filmy to mají.Proto je mám oba v topce, proto je Kosinski na prvním místě, proto jsem na konci při písni Oblivion od M83 se Susanne Sundfor jen těžko držel slzy a proto jsem si užil jeden z nejkrásnějších kino zážitků v životě a udělil asi nejčistčích 5* za posledních deset let.100%.Pro mě pecka roku, kterou může překonat jedině nový Riddick a já už teď slintám a šilhám po dvojce Trona. ()

marhoul

Moc pěkné sci-fi. Jedno se musí Cruiseovi nechat, vytříbený vkus na výběr filmů, do kterých se pustí. Nejsem jeho skalní fanda, ale když tak nad tím přemýšlím, chlapík to dělá hodně dobře. Osobně se mi nejvíc líbil v Magnólii, tam to rozbalil ve velkém... ()

mcb

Joseph Kosinksi se stále více profiluje jako autorský režisér, jehož filmy nabízejí jedinečnou vizi odlidštěného, designersky dokonalého světa ve spojení s přesnými audiovizuálními kompozicemi a odkazy/citacemi jiných žánrových děl. Díky tomu můžeme Nevědomí chápat jako jistý poddruh "transcendentní" sci-fi, v němž stejně jako v případě Trona druhotný příběh nahrazuje vizionářské spojení geometrických kompozic kamery, důraz na spojení obrazové a zvukové složky a dokonalý design objektů, jenž v nejlepším připomíná prospekt futuristické architektury. V tomto světě Kosinski opět konfrontuje "lidského" hrdinu (láska k manželce, Zemi a umění) s odlidštěným robotickým světem plným naprogramovaných dronů a iluzí, která se snaží nahradit člověka. Tahle druhá vrstva je zde sice mnohem méně čitelná než u Trona (ten byl koneckonců vystavěn v umělém, počítačově generovaném světě), ale i tak je radost pohledět na to, že se režisér ve svém druhém snímku stále drží osobitosti i ve vodách blockbusterové sci-fi za stovky milionů dolarů. Zde ale bohužel přichází hollywoodská daň - po první úchvatné bezdějové části Nevědomí totiž nutně musí přijít "nějaký" příběh, které je sice ve své elementární podstatě odvyprávěn vcelku se ctí, ale při hlubším průzkumu logiky poněkud hapruje. Když poté začne snímek směřovat do předvídatelného finále, jde opět spíše o majestátní hudbu a vizuální efekty, které z diváka vymačkají kýžený úžas a emoce, než sílu příběhu a charakterů. Potěšily mě také akční scény, které se od statičnosti Trona posunuli na novou, tentokrát mnohem dynamičtější úroveň (viz honička s drony). Z toho hlediska (a z výše zmíněných) jsem zvědav na Kosinskiho třetí film – mám takový dojem, že se to může jen zlepšovat. ()

Top Gun 2 nabírá obsazení

Top Gun 2 nabírá obsazení

04.07.2018

Není to vtip, Top Gun 2 se skutečně pomalu mění v realitu. Potvrzuje to teď i čerstvě oznámené obsazení jedné z hlavních rolí. Vedle Toma Cruise (Mission: Impossible – Fallout) a Vala Kilmera … (více)

Druhý Top Gun přiletí za dva roky

Druhý Top Gun přiletí za dva roky

01.07.2017

Po smrti Tonyho Scotta to vypadalo, že se Top Gunu 2 jen tak nedočkáme. Tom Cruise se ale tohohle snu nevzdal a nakonec ho realizuje s Josephem Kosinskim, režisérem TRON: Legacy 3D. Kosinski na… (více)

Druhý Top Gun je téměř jistý

Druhý Top Gun je téměř jistý

03.06.2017

O pokračování legendárního Top Gunu se mluví dlouhé roky a nikdy se nikam nepohnulo. Po smrti Tonyho Scotta to dokonce vypadalo, že se ho nikdy nedočkáme, Tom Cruise ale film nakonec zrealizuje bez… (více)

PF 2017

PF 2017