Lukrecie

Docela dost smutný film. Do půlky prakticky o ničem (vlastně o prázdnoprázdné samotě a povrchnosti hlavního hrdiny), už jsem to skoro chtěla vzdát. Týpek o'ede vše, co jak se říká nevyleze na strom, ale jakmile potká ženu, která se dotkne jeho srdce, není schopen normálního vztahu a dokonce tomu ani nedá šanci. Musí být nesmírně nešťastný stejně jako jeho sestra...... Tvrdá realita dnešní doby. Znovu bych si to nepustila. Oceňuji však zpracování dost zásadního tématu dnešních dní. ()

sta

obsahově takřka dokonalá antiteze celých dějin kinematografie.. u většiny příběhů totiž fyzická podoba lásky funguje jako happy end (a většinou k ní dojde až po skončení filmu), zatímco zde je sex pro postavu snad doživotním utrpením ()

O.Peta

Ani nevím, jestli mám hodnotit kvalitu filmu, nebo Fassbenderovy zásuny a úd, který dává, hlavně na začátku, značně na odiv. Víc sexuální a zároveň ne porno je už snad jen Hank Moody a spol. v Californication. Rád bych přidal slova chvály, ale já se prostě nudil, záběry jsou šíleně dlouhý. Už jen nechat zpívat Carey Mulligan celých 5 minut je prostě příliš. Tolik času nemají ani zpěváci v talentových soutěžích. Sorry, mně to moc nesedlo. 40% ()

GodComplex

Je to spravne prazdne a depresivni, kdyby zustalo jen u toho, byl by to skvely film. Fassbender se ale rozhodne prazdnotu vymitat pomoci neustaleho btw sexu, na coz nejsem moc zvedavej, kdyby se alespon oholil, jeho rozkrok je strasny retro. Ted kdyz ho uvidim v kazdem filmu, tak si urcite vzpomenu na jeho chlupate pero z tohohle filmu a to mam v planu jit tento tyden na Prometheuse, tak to jsem zvedavej jak me s touhle vizi v hlave bude verohodne presvedcovat, ze je android, geez. 5/10 ()

Laxik

Čau, mami. Čau, synu, tak jak ses dnes měl? Ále, viděl jsem výbornej film. Vážně, o čem byl? No, hm, jak bych to, abych to tak kulantně, no, mhm, o chlápkovi posedlým sexem, masturbací a pornem. *Trapná až nesnesitelně dlouhá chvíle ticha. Stud je filmem, který musíte vidět. Ale zároveň je to film, o kterém se asi jen těžko budete s někým bavit a pochybuju, že si jednoho krásného slunečného dne najednou řeknete - páni, už jsem dlouho neviděl ten depresivní film s nadrženým Fassbenderem. To musím napravit! /// Při sledování Studu jsem se sem tam nudil, ale výsledný efekt - půlhodinové zírání do blba - tuhle nudu zadupává do země. ()

Lum3n

V průběhu filmu pozorujeme jak se Brandon stává čím dál více otrokem své neukojitelné sexuální potřeby a závislosti. To má své vyvrcholení v závěrečné noční scéně, která kromě toho, že je režijním vrcholem filmu, skvěle zobrazuje jeho vnitřní boj, který zase prohrává. V kontrastu stojí vztah s jeho sestrou, který Brandon pod vlivem své neukojitelnosti a neschopnosti dosažení jakéhokoli stavu spokojenosti málem zlikviduje. Zkrátka se jedná o vícevrstevnatý film, který bezesporu patří k tomu nejzajímavějšímu, co jsme mohli loni vidět. ()

numi

Efektní vizuál filmu, skvělý Fassbender, skvěle napsaný scénář, citlivá režie. Škoda, že jde o film tak vymezující se mainstreamu, že v podstatě nemůže vyvolat hlubší odezvu. ()

erased

McQueen ani druhým filmem ve svém postmoderním filmovém extrémismu nepolevuje. Exkrementy, násilí a šlachy pouze nahradila nahota a erotika, navíc přibylo hypnotické Bachovo piano a něco málo jazzu. Ale technicky perfektní dlouhé záběry a rozhovory bez stříhů by byly k ničemu, kdyby se nebylo na co dívat. Fassbender, Carey Mulligan, Nicole Beharie a J.B. Dale (který by si zasloužil mnohem více místa) předvádějí doslova herecký koncert. Odzbrojující finále s prolínajícími se časovými rovinami už je pouze třešnička na dortu. Nedokážu si představit lepší zpracování tématu ideálu citové prázdnoty osobního života v kontrastu se sexuální i emoční exhibicí moderního člověka. ()

Alementina

Trailer mě dostal. Pouštěla jsem ho pořád dokola. MESMERISING. Nemohla jsem se dočkat, až film uvidím. UNMISSABLE. Šla jsem se na to podívat na velké plátno A těšila jsem se, jak budu sama nerušeně sedět v první polovině hlediště ... jenže! Sál byl nakonec úplně plný, včetně první řady, i když to byl malý sál. Zvláštní složení diváků.... a zvláštní se dívat na TY scény, když slyšíte dýchat cizí lidi vedle sebe. DARING. Tohle jsem nečekala, dívat se na to doma, tak to je bude jiný a já se na to musím podívat znovu. Tak naturalisticky a bez kříkras podaná obyčejná onanie, sex, kdy se už nejedná jen o ukojení chtíče, ale o podání další dávky drogy. COURAGEOUS. Absence zvuků u spousty scén jen ještě víc vydráždí smysly. DISTINCTIVE. Fassbender si za tohle Oskara zasloužil. EXQUISITE. Na závěr odlehčení: Když jsem viděla jeho šéfa, jak trapně balí ženské, zatímco Brandon zůstává v pozadí a jak je to pro nás ženy přitažlivé, jsem si vzpomněla na přednášku jednoho týpka o tom, co rozhodně nedělat při seznamován, pravidlo číslo jedna, neříkejte ji, jak je krásná :) http://webexpo.cz/praha2011/prednaska/o-uprimnosti-a-dalsich-fatalnich-chybach-v-algoritmech-predvztahove-komunikace/ ()

vorheese

Steve McQueen nabízí depresi a vyprázdněnost, která svou intenzitou atakuje Aronofskyho Rekviem za sen. V určitých pasážích filmu vás navíc přizve k událostem, kterých se opravdu účastnit nechcete. Jenže kamera nikam neuhne a nechá vás si "užít" i ty nejdrobnější detaily. A i když vám to při sledování inkriminovaných scén moc dobře po těle neudělá, celkový dojem z filmu je na konci o to silnější. ()

SarumanKo

Steve McQueen sa od zreteľne dokumentárneho Hladu presunul k menej zreteľne dokumentárnej Hanbe. A tentoraz sa venuje intímnejšiemu spoločensko-individuálnemu problému, ktorého charakter je pálčivejší, ale taktiež bežnejší než hladovka politických väzňov, vďaka čomu môže byť Shame ako štúdia totálnej sexuálnej degenerácie divácky atraktívnejšia a ľahšie stotožniteľná. McQueen je totiž filmár, ktorý aj z typicky uvrešťaných a utrápených artových postáv dokáže vykresať plnokrvné, uveriteľné charaktery. Nemalú zásluhu na tom, prirodzene, majú aj herecké megakapacity ako Michael Fassbender a Carey Mulligan. A ak moje dojmy z tohto myšlienkami a emóciami devastujúceho, majstrovsky zrežírovaného hardcore porna nevyprchnú ani po určitom čase, jednoznačne potvrdím, že Shame je príjemne nepríjemný a vkusne nevkusný masterpiece, ktorý témou ani spracovaním v modernej kinematografii nemá obdoby. (9/10) ()

kaylin

Nebudu tvrdit, že tohle je film, který si každý zamiluje. Už svým filmem "Hlad" dal Steve McQueen - ne, není to legendární a již zesnulý herec - najevo, že jeho film nebudou jednoduché. Po depresivní hladovce teď máme v hlavní roli opět Michaela Fassbendera, který nebude trpět hladem, ale sexuálním chtíčem. Nejedná se o touhu, ale skutečně o chtíč. Je ochoten to dělat s jakoukoli ženou, kdekoli. Ne, on není ochoten, on to přímo potřebujeme. Sledujeme muže, který je závislý na sexu, muže, který se díky tomu propadá hlouběji a hlouběji v lidských vztazích. Mezi spolupracovníky má nasazenou masku, kterou nikdy nestrhává, ta spadne až před jeho vlastní sestrou. Až s ní pochopí, kým se vlastně stává. Film má mnoho silných scén, ale v hlavě mi utkvěla především jedna. Brandon, kterého Michael hraje, si to skutečně rozdává kdekoli a jakkoli, ale ve chvíli, kdy by se měl milovat na základě citu, možná lásky, není schopen vztah konzumovat. Stává se impotentním. Je taková naše společnost? Mizí láska a cit a stáváme se jen těmi, kdo potřebuje naplnit základní potřeby? V tomhle smyslu je McQueenova obžaloba dokonalá. Je explicitní, nic nepřikrášluje, tne do živého. McQueen se profiluje jako skvělý autorský tvůrce, od něhož můžeme čekat ještě hodně depresivního. Většina lidí jen těžko přijme jeho "Stud", ale stojí to rozhodně za to. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/08/lode-stud-zoo-marylin-pulnoc-v-parizi.html ()

slunicko2

Jak být sám mezi lidmi předvádí sourozenci - bratr a sestra. 1) Zíral jsem na parádní přednes písně New York New York 26letou Carey Mulliganovou za doprovodu klavíru. 2) Pěkné bylo vysoustružené tělo 34letého Michaela Fassbendera. 3) Doslova intelektuální orgasmus ve mně vyvolal komentář člověka, který vidí, co ostatním zůstává skryto - Shadwella***. ()

René.girl

Skandální a přitom tak normální. Michael Fassbender mě v téhle roli naprosto dostal - věřila jsem mu každé slovo, každý vzdech, každý orgasmus. 80% ()

Remedy

Citová deprivace, navíc marně zalepovaná víc než pouhým příležitostným sexem, nemůže nikomu nikdy přinést nic dobrého. Líbilo se mi, že se s tím Steve McQueen nepáral – prostě vzal nůž, zabodl jej do masa a rýpal a rýpal, až onu ránu rozrýpal tak, že ji lze nějak zahojit jen stěží. Mám teď na mysli celkový pocit z filmu a opravdu moc „pěkný“ osud hlavní postavy. Přístup a svět, ve kterém láska a morální zásady zcela vymizely a zůstalo jen cosi pochybně prázdného - na prvních pár vyzkoušení sice z fyzického hlediska uspokojivého, ale naprosto neschopného uhasit zoufalou žízeň po uspokojení duševním. I tak by se v jistých ohledech dala charakterizovat skupina (a)sociálů (záměrně nepíšu (a)sociální skupina), na niž má Steve McQueen ve svém druhém snímku políčeno. Michael Fassbender je přesvědčivý a hraje opravdu výtečně. Přesto spíše než jako „intimní a osobní pohled na život jednoho velmi sexuálně frustrovaného člověka“ na mě působil celý film jako paralela západní, konzumní společnosti, která prostě neví coby a tak hledá všemožná hobby. Bude to ve výsledku samozřejmě kapku složitější (ještě aby ne, jinak by se netočila dramata, ale pouze komedie:)) Spíš tím chci naznačit, že i takový obyčejný vesnický pár s podprůměrnými příjmy může být mnohonásobně šťastnější a duševně vyrovnanější než mnohé korporátní elity. Když mám prachy, libovej byteček s ještě libovějším výhledem v jednom z nejrušnějších měst na světě, tak prostě přemýšlím o tom, jak a kudy z nudy:) ()

Kaluž

Magneto kopuluje o stošest a ten nový McQueen se již definitivně umísťuje do kolonky s označením 'BEDLIVĚ SLEDOVAT'. ()

Maq

Je asi pravda, že sobeckých singlů je dnes víc než kdy v dějinách, a je to tedy zajímavý společenský jev. Jako lidský typ ovšem není nový, takoví jedinci existovali vždycky. A je už dávno umělecky dokonale prozkoumán. --- Takže, když McQueen 100 minut popisuje tuhle banalitu, a onen aktuální společenský přesah je neviditelný, je to pro mě zajímavé asi jako když schne lak. ()

paanka

Neurazilo, ani nezasáhlo. Což jsem u filmu s tak silným námětem opravdu nečekala. Fassbender zářil, o tom žádná. Situace a reakce byly tak současné a blízké, až si člověk říkal, kam jsme to dospěli. Dlouhé záběry nádherně snesitelné a střih přímo brilantní. Možná není vůbec co vytýkat, krom scény, kde byl vidět kameraman v okně)). Ale přesto se nedokážu zbavit pocitu, že ze mě atmosféra filmu opadla už při odcházení z kinosálu. /// 3 a půl* ()

Vampireman

Fassbenderova studie jeho smutně povrchního života je úžasná, ale proč je to natočeno takovou naléhavou okatou formou? Nedávno mě podobně naštval We Need To Talk About Kevin. Od filmařů moderního artového filmu bych čekal aspoň nějakej posun. 3,5* ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz