Mortishka

Emócie sa nedajú nasilu potlačiť a ani láska! Poučí...hlavne by si to mohli pozrieť ľudia čo sa snažia žiť takýmto štýlom. Depresívne natočené, pohltí svojimi myšlienkami a tým čo chcel režisér povedať...Michael Fassbender je pán herec! ()

Adm.Nelson

Taká epizóda zo života jedného chlapíka, ktorý nevedel milovať, a tak len šústal všetko naokolo. To, že sa v dnešnej dobe takíto ľudia vyskytujú čoraz častejšie, je síce smutné, ale ten film mi okrem poukázania na túto skutočnosť nič iné nedal. Je to melancholické, ale aj nudné, ťažkopádne rozbehnuté, no zase s dobrým záverom. Perfektný Fassbender, dve dosť silné scény (milovanie s kolegyňou, ktoré nedopadlo najlepšie a Brandon si uvedomuje, že to takto jednoducho nevie, a tiež rozhovor so svojou sestrou na gauči), a snáď aj tá atmosféra, to sú všetko klady. Podstatné je pre mňa ale to, že mi to nie veľmi sadlo do nálady, vyšumelo do prázdna, a oboch súrodencov som mal sto chutí preplieskať, aby sa spamätali. Keď váš život upadá, treba so sebou niečo robiť, a nie dostať sa až do takéhoto štádia. Možno si to pozriem ešte raz, zatiaľ ale nemám náladu do toho ísť zase, takže za 4/10. P.S.: Trochu mi to pripomenulo Figgisov Leaving Las Vegas, ktorý ale bol ako film (a ako výpoveď o ľudskej sebadeštrukcii) omnoho ucelenejší. ()

Puddle

Asi nejsem ten správně artový divák, ale fakt nechápu, co je uměleckého na tom, když je každý záběr třikrát delší, než by měl. Začátek v metru prodchnutý jemnými sexuálními náznaky je opravdu hodně povedený, jeden z nejpovedenějších, co jsem za poslední dobu viděl, a všechna ta osamělost tam je taky určitě cítit, ale proboha, proč se to všechno musí táhnout jak Fassbenderův orgasmus? A Drive atmosféru to nemá ani trochu, nechápu, koho to napadlo. ()

gogoroxy

Michael je můj nový oblíbený herec, nejen díky svému úžasnému výkonu ale také díky tomu jak ve filmu zazářil jeho zadek a penis. ()

Wargoo

Nevedel som tomu prísť na chuť. Áno, táto doba je zvrátená, mnoho ľudí žije pre nič, deprimovaní ľudia, ktorým niet pomoci skáču pod metro, chronický masturbátori a jebači sa ulakomia aj na anál od buzeranta, aj napriek tomu, že sú hetero, nezamestnaní ľudia vraždia pre pár centov, lúpeží je čím ďalej tým viac... ale ja sa nebojím priznať, že sa mám aj napriek tomu drbnutému súčasnému svetu dobre. A tento film mi to len potvrdil. Kurva, ja si žijem ako kráľ ! Každý deň som vysmiaty, mám prácu, prachy síce neodhadzujem lopatou, že by mi zavadzali, ale nežerem suché rožky, láska mi tiež nieje cudzia ! Toto je to, čo chcel u mňa McQueen vyvolať ? OK, v tom prípade "bravó" !!! Dlhé scény mi nevadili, herci skvelí, melódia melancholicky chladná, neosobná v daných scénach. Slušný film. Snáď tak nikdy nedopadnem ! 3*** , 64,739% ()

strikeman

Ani nevím, co "rádobychytrého" bych k tomuto dílku poznamenal. Myslím, že o děj tady nejde, spíš o pocity, o schopnost díla donutit pozorovatele k zamyšlení, zaútočit na jeho podvědomí... Prostě na mě to fungovalo. 75% ()

Gumby

...zpívá "a number one, king of the hill, if i can make it there ..anywhere..." ale považte, zpívá to SMUTNĚ. Cítíte ten ROZPOR? To je silné, že. Hmmm. ! Joj, nebyla to bradavka?! ()

Ben Nevis

V hlavní roli penis M. Fassbendera. :-) Nic nemám proti formě, je to poctivá filmařina, kde žádný detail není náhodný, ale obsah stojí za prd. Možná chce autor nechat důkaz pro budoucí archeology, jaké že to starosti měla naše civilizace, než padla. Hlavní hrdina i Fassbender trpí jako zvíře, a to přesto že je to neskutečný sobec. Jeho sestra není na tom o moc lépe. Není to žádná generační výpověď, protože tento patologický jedinec NENÍ archetyp úspěšného mladého muže. A to ani v New Yorku. Závěr: umělecké porno 5/5, film s morálním přesahem 1/5. ()

mala_kea

Soustředěná a naturalistická sonda do života středostavovského ajťáka z New Yorku, který si žije stylem single: bez závazků, bez vazeb k rodině a hlavně podle vlastního gusta. Autor vlastně hrotí problematiku nezávaznosti a epikurejství, s nímž se generace dnešních pětatřicátníků nedokáže vyrovnat, protože se pro ni vnější svoboda stala závislostí. Pro hrdinu Studu jsou výrazem svobody nespoutaná promiskuita a konzumování pornografie. Ztrácí schopnost udržovat hlubší vztahy, postupně se propadá do víru dekadentní sebedestrukce /podobně jako hrdinové opusu Requiem za sen/. Problémem však je, zda otevřené zobrazování sexuality nestráví zamýšlenou etickou pointu, která přichází až v samotném závěru filmu. Film sám totiž může působit destruktivně a vlastně jen znásobit marasmus, proti kterému se obrací. Bravurní, silné, epické. ()

Páně

Je to o souznění, o souznění duše s filmem. Někdy ve filmu najdete to co jste viděli ve svých snech, někdy to co žijete když otevřete oči. Stud mi jako deprimující manifest odlidštění ukázal i mnohé střípky z mého vlastního života a to způsobem nanejvýš na kost jdoucím. McQueen je mistrem v audiovizuálním vyjádření o tom není pochyb, ale o to víc překvapující je, že jsem ho shledal i mistrem psychologem a vypravěčem. Jeho scény na vás dolehnou s vše znázorňující naléhavostí a kolena se až podlamují jak drtivou silou působí. ()

croxika

Stotožňujem sa s názormi, ktoré vyjadrujú, ako presvedčivo bol v tomto snímku zobrazený prázdny život majetného New Yorčana, ktorého nenaplnený každodenný svet sa točil najmä okolo jeho sexuálnych aktivít, pričom postrádal podstatu vyrovnanosti a vnútorného šťastia. Vôbec mi nevadilo to pomalé tempo, viem oceniť aj film, kde je podškrtnutá najmä myšlienka než dynamický dej, len jednoducho keď mi naskočili záverečné titulky ostalo vo mne akési prázdno a uvedomila som si, že Shame vo mne vôbec nič nezanechal, žiadny silný pocit ani prevratný dojem. ()

Fridecka

Nadprůměrné a velice tíživé drama, kde opět září výtečný herecký projev Michaela Fassbendera. Snímek plný sexu bez lásky hovoří o hledání lásky až v extrémní podobě, kdy to vypadá, že už člověk lásku nehledá a nevěří v ní. Zároveň promlouvá o nevíře v lásku a odevzdání. Vypovídá o slepotě, kdy láska může být zatraceně blízko, můžeme ji mít takzvaně přímo před nosem, ale nejsme schopni ji vidět. Co je Shame? Hanba ? A co je hanba a za co má být lidem hanba? Snad za okrajovou a extrémní sexualitu? Hanba za to, že nás nikdo nemiluje a my nemáme koho milovat? Že nám chybí láska? Spojení krásné hudby a tíživého pocitu osamění v moři lidí uprostřed New York City, to je pro mne tento film. Láska, která se nabízí, láska sourozenecká má problémy s existencí, snad pro dřívější absenci lásky rodičovské. Nakonec Shame vnímám právě a jen jako film o absenci a hledání lásky. A středem všeho je naprosto jedinečný Michaelův výkon, který vnímám jako jeho doposud nejlepší z jeho dosavadních filmů. ()

jenjan

Radek99: "Emočně velmi působivá sonda dovnitř prázdnoty a samoty západního člověka (paradoxně žijícího uprostřed velkoměsta), z níž se lze na chvilku vytrhnout jen mezním činem. Film dokumentující civilizační dynamiku, jež dovedla naši individualistickou společnost až do stavu reprezentovaného fenoménem singles, tedy na práh jejího vlastního rozpadu..." Faidra: "A jak napsal Jiří Pavlovský v doslovu k jisté knize, John Donne měl pravdu. Nikdo není ostrov - z ostrova na ostrov se dá doplavat. Jsme planety, z nichž každá ve své vlastní galaxii donekonečna opisuje svou vlastní bludnou osu a pokud se přiblíží k jiné, bude z toho pravděpodobněji než cokoli jiného katastrofální srážka vesmírných parametrů." ()

roxy_ellen

Na tenhle film jen tak nezapomenu. Velmi realistické. Závislost na sexu, absolutní nechuť jakýkoliv vztah - řekla bych, že jde o aktuální problém dnešního světa, kde i když máme vše, nemáme vlastně nic. To vše detail po detailu, a hlavně bolestivě. Mimochodem Michael Fassbender by Oscara zasloužil! ()

Rockerman

Mohlo by to mít podtitul: " Těžký život erotomana, když nemá do čeho píchnout". Veskrze nudný film, nudnější, než ta píseň, kterou Sissy zpívala v jeho první polovině. Co nám tímto chtěl básník (režisér) říci? Že jsou dnes lidé povrchní, cyničtí a že neuznávají základní hodnoty života, jako je láska, rodina nebo manželství? Ano, to všechno je pravda, ale dalo se to natočit zajímavěji, přesvědčivěji. Chtěl jsem to vidět hlavně kvůli Nicole Beharie, kterou teď sleduji ve "Sleepy Hollow" (nezklamala). Takže za ní jedna hvězda, za pár dalších hezkých žen druhá a ta třetí za vtipnou scénu u baru, za kterou Brandon dostal poprávu přes držku. ()

anatheman

Silnější 3*. Jedná se o poměrně šokující film, který vcelku adekvátně ukazuje, kde je vymezena hranice důstojnosti v jedné z nejzákladnějších lidských tužeb. Což tedy i zároveň znamená, kde je možno ještě hledat pomyslnou normálnost či nenarušenost. Fassbender podal naprosto fascinující výkon a zcela zaslouženě se postupně zařazuje do mých TOP 10. Líbil se mi také soundtrack a úctyhodná režie. Mám také rád, když je film schopen se výstižně vyjadřovat i přes relativní absenci dialogů. Opravdu zde velice promlouvá kamera a s tím související provedení záběrů. Minusové body ovšem padají na poměrně častou zdlouhavost. Některé scény se opravdu táhnou jako útok tanků z první světové války. To se týká především pasáží v restauracích, kde tomu vůbec nenapomáhá všudypřítomné nastavované plkání. Každopádně film mohu svým způsobem doporučit. Za jedno zhlédnutí nepochybně stojí. ()

MickeyStuma

Sex jako droga? Inu, proč ne? Závislost jako závislost. A Brandon, postava tohoto vyjímečného příběhu, takto závislý je. Pro něj nemá sex nic společného s láskou, důvěrností či dokonce s fyzickou spokojeností. Neexistuje nic jiného v jeho životě, a to ani něco tak běžného, jako je pocit emocí. Snímek však není o tomto problému jako takovém, jen sleduje dané postavy, jejich chování a principy způsobu života. Steve McQueen, režisér a scénárista v jedné osobě, ve vyobrazení daných skutečností vsadil na jednoduchost a obrazovou přímočarost. Dialogy nenutí nijak přemýšlet a hra světla a hlavně stínu v obraze dodává po umělecké stránce skutečně nevšední zážitek. Filozofický pohled na vnitřní až bolestivou osamělost ve spojení s touhou a vlastní izolace své závislosti tímto poukazuje na zranitelnost a nelehký život takového člověka. Snímek je velmi emocionálně složitý a vede k zamýšlení nad takovou zoufalou naléhavostí. Když někdo neustále myslí na sex, automatický je považován za zvrhlíka a podle toho je odmítán. Při tak hlubokém pohledu, jaký nabízí tento snímek, však spíše vzbuzuje smutek a lítost. Steven realizaci hodně promyslel a tak moc dobře věděl co dělá. ()

Ygnor

Střela směřující do dekadentní spirály „chtíče“ (možná že by byl takový název vystižnější, ale zaručeně méně poetičtější) mne nezasáhla tam, kde měla, tedy jako potencionálního přiměřeně starého a současného člověka, zaměstnance někde na pomezí střední třídy. Moralitka v intimní rovině odcizeného jedince, který se zmítá v odlištěném a kvazisterilním prostředí, trpící okázalým ba až patologickým návykem lovce k uspokojení svého primárního pudu, je až příliš zahleděná sama v sebe a svého antihrdinu, v jeho neomasochistickém nemastném a neslaném libidu, bez pokusu o hlubší sondu do příčin, potažmo do podhoubí, naší soudobé velmi liberální společnosti. Někdy nastíněné emocionální roviny zůstaly nedopovězeny, ale to bylo zřejmě úmyslem autora, který nechce kázat o dobru a zlu, ale jen tak stát bokem, jako bodrý intelektuál se šklebem vyjadřujícím moudro: „já jsem Vám to říkal…“ Fassbender není vůbec špatný herec, vlastně patří k tomu nejlepšímu, co na plátně bylo. Nemůže však utáhnout celý film. Ani jeho smutné oči, ani jeho večerní běh (na dlouhou trať) a ani jeho okázalé vybavení (od Boha), neuchopí prázdnotu, která zůstala z filmu v mé duši. Žádná katarze se nekoná, jen lhostejnost. Přesto to není špatný film a rozumím lidem, kterým zasklí oči. (Zůstávají spíše ve mně otázky, proč to vše, co se otáčí kolem nahoty- kluby, videa, xxx stránky… z lidí dělají jen nemyslící a frustrované tvory… no ale, když se na tom tak krásně vydělává :-P) (jako moralitu raději: Kopytem sem, kopytem tam; jako pravou závislákovinu: Requiem za sen; jako totální, odpornou a kontroverzní apokalyptickou depku: Srbský film) Jinak dvě až tři. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz