Píše se rok 2154 a Země je přelidněná, nemocná a znečištěná. Chudí obyvatelé planety žijí ve slamech, zatímco bohatí a mocní žijí na Elysiu, vesmírné stanici na oběžné dráze, těsně nad zemskou atmosférou. Spider, hacker žijící na Zemi v Los Angeles, provozuje lety raketoplánů na Elysium, aby propašoval lidi, kteří by tam použili Med-Bays, zařízení, která mohou léčit jakoukoli nemoc nebo špatný stav. Ministr obrany Elysia Delacourtová nechá sestřelit dvě kosmické lodě ve vesmíru, klidně zabije všechny na palubě raketoplánů a ten, který dosáhne Elysia, je zadržen. Pasažéři jsou zatčeni a deportováni zpět na Zemi. Prezident Patel pokárá Delacourtovou za její činy a pohrozí propuštěním při dalším podobném incidentu. Ta tajně nabízí generálnímu řediteli firmy Armadyne Corp, Johnu Carlylovi, doživotní zbrojní kontrakty výměnou za počítačový program, který umožní Delacourtové provést převrat a dosadit ji na prezidentský post. Carlyle program vymyslí a uloží ho do svého mozku. Na Zemi Max Da Costa  pracuje pro Armadyne Corp jako dělník, ovšem je náhodou vystaven smrtelné dávce radiace. Dostane léky s tím, že mu zbývá jen pět dní života. Max a jeho přítel Julio přijdou za Spiderem a uzavřou s ním dohodu. Pokud Max dokáže ukrást data související s Elysiem Johnu Carlylovi, zařídí Maxovi dopravu do Elysia, aby mohl použít Med-Bay k vyléčení své nemoci... (TV Nova)

necisty

Futuristické nápady, hraní si na detaily (typu PULL na obojku), efekty, soundtrack a zpracování u mě přebíjí obyčejný děj. ()

Dannysek4U

Vizualne mocny, dynamicky, ve spravnej moment krasne roztekany, dobra prace s prostredim a s efektama, i kdyz tam to obcas trochu drhne. Ale chytry je to jak houpaci kun pred nucenym vysekem. A naivni az beda. Ani nemluve o tom, ze socialni balady my ass... priste proste scenar pise nekdo jinej, nebo nehraju. ()

pakobylka

Jistěže je to nesmysl. Pokud by existovalo cosi jako Elysium, jeho obrannou linii by nemohla jen tak beze všeho prolomit grupa amatérů. Nicméně pokud bychom se striktně drželi logiky, množství zfilmovatelného materiálu se stěží odhadnutelným potenciálem by nutně zůstalo nevyužito ... a sedal by na ně prach a požírali by jej roztoči. "Elysium" se zkrátka rozhodlo - a vydalo se ve šlépějích drsných, silových a nekompromisních osmdesátých let minulého věku, kdy hrdinové bývali možná v některých případech rozporuplní, nicméně řešení se nabízela jednoduchá a přímočará, nezatížená balastem všech možných předpokladů, domněnek a propočtů ... neboť jen vzhledem k množině obyvatel znečištěné, de facto umírající Země by kapacity Elysia na jejich záchranu - potažmo jen na poskytnutí základní lékařské péče (!) prostě NEMOHLY být dostatečné. Tak zkuste ten příběh brát jen jako alegorii - jako jednu z bezpočtu variant blízké budoucnosti ... nebo žhavé současnosti (?), která možná není až tak vzdálená realitě ... protože všichni sice žijeme na jedné planetě, ale na pomezí vícera světů. Slabší 4*. P.S.: ----- "Abys nikdy nezapomněl, odkud pocházíš." ----- ()

Juto

Pri filme režisér dokazuje, že stále má jednu ruku na ovládači PlayStationu, možno by už mal alegóriám dopriať odpočinok a vrátiť sa späť do hry. 6/10 ()

arnybossy

Sci-fi ako sa patri, vizualne velmi pekny, dejovo svizny po cely cas, emocie nechybali, a ak k tomu priratame Matta Damona ako aj nezamenitelny anglicky akcent Sharlto Copleyho, suma sumarum, smelo bezte do kina. ()

Icefist

Líbilo se mi Elysium (čímž teď myslím čistě tu stavbu), protože se mi hned při prvním spatření vybavila Citadela z Mass Effectu. Kdo nehrál, nepochopí, takže dotyčným se omlouvám předem za čtení těchto slov, která jim do této doby nic neřekla. Už méně, nebo lépe řečeno vůbec, se mi líbilo množství děr, které v právě shlédnuté látce vyskakovaly jedna za druhou. A bohužel pro Elysium (nyní myslím pro změnu film jako celek), tempo bylo místy natolik rozvláčné, že měl divák čas si jich všimnout. Nebudu jednotlivě jmenovat, aby komentář nevyzněl zase až moc negativně, protože špatné to nebylo, ale když se obloukem vrátím k úvodu mého textu, tak mohu alespoň jeden zápor konkrétně jmenovat. I v Mass Effectu se na Citadele bojovalo, stejně jako zde na Elysiu. Jenže tam se čelilo obrovskému odporu, velmi dobré obraně. Tady máme stanici plnou robotů a obrana veškerá nulová. A já se ptám- WTF, kde všichni byli? Roznášeli šampaňské nebo co? 70 % Edit: Po druhém shlédnutí zvedám o deset procent. Oblíbená část- hlášení se u probačního úředníka ()

papaJA21

Vyloženě pitomý scénář a nelogické chování postav. To je pro mě velké zklamání. Jodie Foster je nemastná neslaná, jen se tváří nasraně, Matt Damon pořádně neví co má hrát, tak to bere scénu po scéně, v jedné umírá na ozáření, ve druhé už nacvičuje karate s droidy. Copley tahá jeden nožík za druhým ze svojého lešeníčka. A ten konec. Peklo. Tak a všichni šup na Elysium ať jsme zdraví a šťastní. ()

Jermann

Další prvoplánové DUH! o tom, do jakého kanálu nás vede náš současný elitářský systém. Asi jen houšť.. Fakt nevím PROČ PRÁVĚ Matt Damon, za mě jej Fichtner přehrál v první půlminutě na plátně (“Now if you’d excuse me, I need not to listen to you anymore.”).. a každý další vlastně taky. Nikdo ovšem nemá na lýtka a čelisti Jodie Foster, ty jsou tu v hlavní roli. ()

c.tucker

Jelikož přišli do kin s Oblivionem, tak nějak podobně, tak si dovolím, takový malý srovnávací názor. Když jsem seděl v kině na Oblivionu, tak jsem si říkal: "Povedené, ale už se těším až přijde pecka Elysium, to bude teprve nářez." No a nakonec si to dopadlo tak, že se mi asi líbil víc Oblivion. A to proto, že měl zajímavější děj a vizuály byli super. Tak a teď už jen k Elysiu. Dějově je to velice naivní záležitost, ve které se postavy neposouvají nikam dále a všichni jsou jen černí a bílí (i když Kruger je černý naprosto skvěle a je to prostě borec). Na druhou stranu je to vizuálně naprosto vychytané a Blomkamp si vyhrál s neuvěřitelnými detaily. Měl jsem opravdu pocit, že v těch favelách opravdu nechci být. ()

WolfR

Solidní nápad, bravurní vizuální stránka a režisérská zručnost, to jsou klady Elysia. Ale hlavně teda úžasný systolický futuristický svět, nicméně scénář je super naivní a až příliš přímočarý a jednoduchý. Čekal jsme mnohem více, 3 hvězdy. ()

forsythia

Příběh je sice totální hovadina, ale hovadina, která má koule a na kterou se dobře kouká. Rozebírat nesmyslnost příběhu tady nebudu, jak tak koukám, takových rozborů si tu můžu přečíst kvanta. Spasitel lidstva dosáhl předojemného megahappyendu pro celou planetu, ale sakra ten způsob, jak toho dosáhl, ten stojí za to. ()

KajusaK

Napínavé od začátku do konce, velmi dobře promyšlený příběh a téma a úžasný M. Damon v čele + Alice Braga, která byla skvělá už ve filmu Repo men.. ()

bk81

Velke zklamani. Pekne naaranzovana nemastnost neslanost, ktera ma par slusnejsich scen, vynikajici triky, ale zbytecne moc zpomalovacek,casteho domorodeho zpevu, slabsi scenar v oblasti pocinani osob a radoby cool scen - o roztresenych a neprehlednych akcnich scenach radeji nemluve a nic moc "kostre" hl.hrdiny. Pritom namet a trailer sliboval vic. Bohuzel se to nevyuzilo. Neocekavat od nej moc, tak by to mozna bylo o hvezdicku vic, ale od autora spickoveho District 9 to je velky skok dolu a to odpustit po takovem teseni na tento film jen tak nemohu. Chvalim triky, sprostotu, syrovost, psychopata Sharlta Copleye,kteremu skoro neni rozumet, a zaverecny "krok" hl.hrdiny. ()

alchac

Po celou dobou sledování Elysia jsem měl stejný pocit, jako bych se velmi intenzivně cpal kilovým, středně propečeným, hovězím stejkem. Takže vegetariálni, intouši, modroptáčníci, kalouskovci a jiný vesmírný odpade - běžte se bodnout a dál si v klidu pětkujte ty vaše bezkrevné fón Trevíry a oslavné zvratky na různé humanitární bombarďáky. Blomkamp jde od začátku trvdě za svým a zasazuje jeden direkt za druhým jak naspeedovaný Vláďa Kličko, takže mu za tyhle vymazlené akčně-vizuální levičácké orgie odpouštím i zejména ze začátku příšerně třaslavou kameru z ruky a místy nepříliš domyšlený scénář. Ačkoliv mi tedy i nyní, když už má tepová frekvence klesla pod 120, scénář nepřišel zas až tak průserový, jak zde tvrdí dokonce i někteří mí oblíbení uživatelé. Některé na první pohled nesmyslné věci se totiž podle mě dají vyložit naprosto smysluplně - stačí se nad nimi pouze zamyslet v kontextu stávající praxe vrcholné politiky západních států. I když zároveň uznávám, že Blomkamp místy své kritice současného kapitalismu logiku příběhu podřizuje přespříliš. Nicméně vám, Enšpígle, boshke a Jezinko, pro tentokrát odpouštím, ale příště ať se to neopakuje, jinak vám seberu bod a napálím ho někomu, kdo také rád mlsá hovězí! Zkrátka nemohu si pomoci, ale Blomkampovo "Falloutovské" výtvarno mě dostávalo už v Districtu, přičemž tady jde ještě o úroveň výš (zde navíc skvěle kontrastuje se sterilním prostředím elitářského Elysia), což společně se zvoleným tématem alespoň pro mě výrazně přebíjí veškeré nedostatky tohoto snímku. Proto mi také bylo celkem jedno, že autor mlátí v podstatě stejnou slámu jako právě v Districtu (vlastně co jedno, jen houšť a větší kapky!) a za sebe říkám, že pokud budou jeho další filmy vypadat podobně, tak může Blomkamp příště klidně vystřihnout postapokalyptickou sci-fi verzi VŘSR s ústřední postavou kyborgizovaného Vladimíra Iljiče, nebo akční steampunk thriller o trudných životních osudech spisovatele Karla M. a jeho věrného přítele Bedřicha E. s názvem "Kapitál", případně dark uchronic horror "Red Empire Strikes Back" o ďábelských úkladech prohnaného Darth Beriji a já budu zase pětkovat ostošest. No, a co bych tak ještě... jo - světe div se, ale dokonce mě tentokrát ani nesral Matný Démon! Číslo jedna je tu pro mě tedy (nepřekvapivě) opět Sharlto Copley, který jako vždy potěšil - o jeho odporně hnusného, ultradrsného záporáka byste si v klidu nabrousili kudlu. Až si říkám, zda to, že si tento "nounejm" celkem slušně maže na chleba i hvězdu typu agentky Starlingové, není nějaký další skrytý proletářský Blomkampův vtípek (no, i když po druhém zhlédnutí musím uznat, že to bylo skoro fifty-fifty). Z kina jsem tedy odcházel totálně uspokojen (a mírně poslintán) a jsem v intenzivním očekávání dalšího Jihoafričanova kousku. P.S.: Srovnám-li Elysium s tematicky v podstatě shodným Vyměřeným časem, tak Elysium druhý jmenovaný film válcuje na všech frontách. ()

tomeek

Skvěle se na to dívá, cgi nerozeznáte - District hadra - akce skvělá, několik "chuťovek" a výborných momentů, ale příběh je opravdu docela slabý. Mluvím za sebe, třeba se vám bude líbit, ale popravdě celý děj se s každým zvratem ubírá na míle od toho, co byste čekali, že bude následovat a tak končíme s příběhem, který úplně změnil "fíling". Zbytečně sentimentální konec mě vůbec nezasáhl a ani celá pointa mě 2x nepotěšila. Od prostetické konstrukce napojené na Mattovy nervové okruhy jsem čekal větší sadu. District je lepší, silnější, ale Elysium si svoje fanoušky určitě najde. Převládá pozitivní pocit, ale nějak mě to emočně minulo a to nemám rád. Snadno vyšumí. Opět skvělý Sharlto! Ode mě 3*. Maximálně 3,5* ()

RoboCop přišel o režiséra

29.12.2013

Hugh Jackman jako kumpán sci-fi rapperů

Hugh Jackman jako kumpán sci-fi rapperů

30.09.2013

Přestože Elysium značnou část diváků zklamalo, následující film Neilla Blomkampa budí zájem a postupně sbírá hvězdy. Plakátovou tváří bude bezpochyby Hugh Jackman, který na filmovém festivalu v… (více)