Reklama

Reklama

Orel Eddie

  • Velká Británie Eddie the Eagle (více)
Trailer 3

Touha splnit si životní sen je motorem snad každého z nás. Ale takový motor, jaký v sobě skrývá už od dětství Michael Edwards (Taron Egerton), nemá jen tak někdo. Jeho touha je zdánlivě prostá a přímočará: Stát se olympionikem a reprezentovat Velkou Británii na některých olympijských hrách v nějakém sportu, celkem jedno ve kterém. A tak malý Michael vyzkouší mnoho různých atletických disciplín, aby sebe i své okolí ujistil o nedostatku jakéhokoliv sportovního talentu ve sportech, které by mu umožnily účast na letních olympijských hrách. Proto se soustředí na hry zimní. Ale ani ve sjezdovém lyžování nemá zrovna moc štěstí a ani talentu. Většina lidí by to už dávno vzdala, ale Michael takovým měkkotou není. Jeho poslední šancí jsou skoky na lyžích, a to především díky tomu, že v Británii není moc skokanů s olympijskými ambicemi. Vlastně tu nejsou žádní. Rozhodne se učit od nejlepších, a tak opustí rodnou zemi a na vlastní pěst vyrazí do Alp. Chvíli pozoruje skokany v akci, pak si vleze na můstek a rozjede se. Po několika bolestivých pádech si uvědomí, že to bez trenéra asi nepůjde. Tedy pokud bude chtít na olympiádu a také pokud bude chtít zůstat naživu. Na scénu tedy vstupuje Bronson Peary (Hugh Jackman), údržbář zimního střediska, rváč a pijan, ale i bývalý skokan na lyžích, kterého kdysi vyloučili z amerického olympijského týmu. Bronson urputného a neodbytného skokana-samouka vezme pod svá ochranná křídla a začne jej učit nejen skákat na lyžích, ale také jak skákání přežít. Postupně poznává Michaelovo odhodlání a nezničitelnou vůli, díky nimž si pak společně dokáží splnit velký sen. Michael v roce 1988 v Calgary vstoupí do olympijských dějin jako nezapomenutelný „Orel Eddie." (CinemArt)

(více)

Videa (2)

Trailer 3

Recenze (750)

FTP 

všechny recenze uživatele

Neskutečně příjemný film a oscarový kvido-gustík Egerton. Hodně emotivní kousek, kterej umí vyvolat slzy soucitu, smutku, dojetí, i štěstí. Jen mi dost vadily hrozně, ale hrozně moc jednoduchý vedlejší postavy, jejichž vykreslení hraničilo jednak s demencí a jednak s podprůměrnejma americkejma komediema. Ale jinak paráda. ()

castor 

všechny recenze uživatele

Jít si za svým, neotáčet se za neúspěchy. Vzít si z nich jen to dobré a pospíchat za další výzvou. Nevyšlo to už mnohokrát, na skokanském můstku nicméně nějaká šance na vysněnou olympijskou účast je. Zvlášť když Velká Británie pamatuje ve své olympijské historii jediného (neúspěšného) skokana. Postrach můstku přichází na scénu. Velkým plusem je to, že nejde o typickou životopisnou nudu, kterou nás tvůrci každoročně několikrát zásobují. Ano, tenhle neúnavný optimista skutečně „skákal“, ale je radost sledovat, jak se drápe nahoru. Celé je to stylové, velmi sehrané a má to (alespoň v první hodince) velmi slušné tempo. Omlouvám se, obrýleného Tarona Egertona jsem jaksi nepoznal, jeho bezprostřednost je nicméně kouzelná. Stejně jako zprvu neochotného a chlastajícího kouče (a hlavně Australana, který sníh asi moc nezná) Hugh Jackmana. Chemie mezi nimi funguje, navíc jim nahrávají vděčné vedlejší postavy. Zhruba v polovině se to ovšem přehoupne do předvídatelných vod (už předtím to přitom bylo na hraně), kdy jen sledujeme, kdy, kde a s jakou pompou skočí, kdo mu hodí nějaký ten klacík pod nohy a jak bude nakonec i taťulda u televize slzet dojetím. Je fajn snít, páč se to dnes trochu vytrácí. Ale tři hvězdy jsou tak akorát. Na mě prostě až moc šablon. ()

Reklama

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

„Důležitou věcí v životě není vítězství, ale zápas. Základem není to, že se zvítězilo, ale že se bojovalo dobře.“ Coubertinovo slavné motto převedené do veskrze pozitivně laděné rekonstrukce s velmi výraznou uměleckou licencí. Outsider, jdoucí za svým olympijským snem v duchu hesla Nikdy neustup a nikdy se nevzdej z Galaxy Questu. Prosťáček, co překoná všechen posměch, překážky i nedůvěru a s Bo Derekovou pod sebou a Van Halenem v zádech udělá to, na co všichni čekáme.. Linie s trenérem Walkenem sice zcela zbytečná a pohár citového vydírání není na konci daleko od přeplnění, ale to všechno lze dát stranou, když tyto „almost true events“ životopisy umí být tak spolehlivými životabudiči. Nedostatečně informované bych chtěl upozornit, že Kam orli nelétají není o Eddieho neúčasti na MS v letech na lyžích, ale válečný film s Clintem Eastwoodem.. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Akože v pohode, ale radšej by som si pozrel životopis víťaza, Mattiho Nykännena. Ono celý film čakať na to, či sa dotyčný nezabije pri poslednom skoku nie je to isté, ako si pozrieť víťazný skok. Ale ono to samozrejme o tom bolo, že víťazstvo je cesta a samotná účasť na OH, veď to všetci dobre vieme. Herci super, len je škoda, že aj napriek Eddiemu optimizmu a neuveriteľnému úsiliu musí byť prezentovaný ako ten "najjednoduchší" zo všetkých. No a radšej si nečítajte vopred wiki. Pre tých, čo si tie závody pamätajú, ako napríklad ja, ide o povinnosť, podobne by som ale vnímal už spomínaný životopis Mattiho a po jeho predčasnom skone si myslím, že sa ho raz aj dočkáme. ()

Frajer42 

všechny recenze uživatele

Oslava sportu v té nejryzejší podobě. Neskutečně příjemný a motivační snímek, který pohladí po duši. Výtek bych měl opravdu pouze pár. Tou největší byl Taron Egerton, který retardovaně prostě nepůsobil, ačkoli se maximálně snažil. Druhou a poslední výtkou by bylo to, že zde nefungovala struna humoru. Zasmál jsem se opravdu pouze sporadicky. Kdybych takové momenty měl sečíst na prstech jedné ruky, tak bych zdaleka nepoužil všechny. Naopak hrozně dobře zněla dramatická a sportovní struna. Její zvuky v mých uších doznívaly i dlouho po zhlédnutí filmu. Neskutečně intenzivní citová ždímačka. Hugh Jackman zde celkem zaválel při britsko-americké spolupráci. Postavy bývalých legend, které se dnes topí v alkoholu bývají značně populární. Opravdu vynikající příběh, který byl dokreslen skvělou hudbou a velice precizní kamerou, která mi mnohokrát způsobila zimomriavky. Zřejmě už se nebudu na skoky na lyžích dívat tak jako dřív. Vynikající záležitost. V Calgery tenkrát byly napsány krásné příběhy. Ať už se jednalo o retardované skokany na lyžích či o černé bobisty. Viděno v rámci Filmové výzvy 2017. Film mi vybral uživatel FFilipCZ. ()

Galerie (63)

Zajímavosti (57)

  • Skutečný Eddie Edwards (Taron Egerton) si v průběhu své kariéry při skocích (a především při dopadech) nepočínal vždy tak bezbolestně jako ve filmu. Kromě řady zlomenin prstů, žeber či končetin měl i nalomený obratel, puklou čelist a (dokonce dvakrát) prasklou lebku. (kulyk)
  • Hugh Jackman (Bronson Peary) priznal, že si pamätal na skutočného Eddieho (Taron Egerton) z OH a bol jeho veľkým fanúšikom. Eddie bol podľa neho legendou stelesňujúcou ducha úspechu, ktorý absolvoval bláznivý a takmer samovražedný šport, len aby sa zúčastnil olympiády. Zároveň uviedol, že ako dieťa chcel byť tiež na olympiáde, ale nikdy nezašiel tak ďaleko ako Eddie. Jackman dokonca skúšal skoky doma v Austrálii, zoskakoval zo strechy a predstavoval si, že skáče na lyžiach. (megajalec)
  • Skutočný Michael Edwards (Taron Egerton) v Innsbrucku 1989 spadol rovno z hrany skoku a zlomil si kľúčnu kosť. To bol jeho posledný veľký závod. Niektorí činovníci MOV označili Edwardsove vystúpenie v Calgary za "výsmech športu" a pričinili sa o zmenu kvalifikačných kritérií. Eddie, podporovaný leteckou spoločnosťou Eagle Airlines, sa potom neúspešne pokúšal nominovať na tri nasledujúce olympiády. (Raccoon.city)

Související novinky

Bohemian Rhapsody má nového režiséra

Bohemian Rhapsody má nového režiséra

09.12.2017

Bryan Singer se po comicsárně X-Men: Apokalypsa vrhnul na životopis Freddieho Mercuryho. Produkce nebyla z nejklidnějších, jelikož se na place hádal s představitelem hlavní role Ramim Malekem, nikoho… (více)

Kdy dorazí nový Robin Hood?

Kdy dorazí nový Robin Hood?

18.11.2016

Možná si to ani neuvědomujete, ale od poslední (velké) adaptace Robina Hooda uplynulo celých šest let. Ridley Scott a Russell Crowe s ní vydělali 321 milionů dolarů, značka tedy očividně žije a není… (více)

Reklama

Reklama