Muž, který zastřelil Liberty Valance

• Česko Muž, který zastřelil Libertyho Valance (více)
USA, 1962, 118 min

Režie:

John Ford

Předloha:

Dorothy M. Johnson (povídka)

John Wayne, James Stewart, Vera Miles, Lee Marvin, Edmond O'Brien, Andy Devine, Ken Murray, John Carradine, Jeanette Nolan, John Qualen, Willis Bouchey (více)

Když se legenda stane faktem, platí legenda… Kariéra velkého amerického režiséra Johna Forda (1894–1973) začínala v době rozkvětu němého filmu a končila v šedesátých letech, kdy hollywoodský studiový systém procházel vleklou krizí a zástup mladých tvůrců čekal na svoji příležitost. Stálou součástí jeho rozsáhlé tvorby byl žánr typický pro americkou kinematografii jako žádný jiný – western. A jedním z posledních velkých Fordových westernů se stal film Muž, který zastřelil Libertyho Valance (1962). Snímek byl v době své premiéry většinou kritiky odmítnut jako mistrovo šlápnutí vedle, ale čas dal za pravdu těm, kdo v něm od počátku viděli důstojný příspěvek legendárního filmaře k pomalu se měnícímu žánru. Muž, který zastřelil Libertyho Valance je totiž poněkud atypický zástupce westernu. Černobílý snímek, natočený převážně ve studiu, bez širokých plání i bez režisérovy oblíbené lokace, jíž bylo Údolí monumentů, je vyprávěn jako vzpomínka na starou událost, kdy mladý právník Ransom Stoddard (James Stewart), který sice neuměl zacházet se zbraní, ale odvahy měl na rozdávání, zastřelil místního zločince Libertyho Valance (Lee Marvin), jehož se všichni báli. Že skutečnost byla jiná, to v té době věděl jediný muž, chovatel koní a zručný pistolník Tom Doniphon (John Wayne)… O rozpačitém přijetí filmu svědčí i jediná oscarová nominace (navíc neproměněná), kterou dostala legendární Edith Headová za černobílé kostýmy. V roce 2007 byl snímek pro své nepopiratelné kvality zařazen do Národního filmového registru při Knihovně kongresu. (Česká televize)

Padme_Anakin

Lee Marvin skvělý, Vera Milesová krásná, James Stewart je i jako právník sympaťák, no a John Wayne přesně tak, jak ho všichni známe.. Příběh o čestném a kultivovaném muži, který se snaží prosadit zákon na Divokém Západě, kde vítězí rychlejší střelec, je sice místy úsměvný (i naivní), nicméně mně padl do noty.. ()

liquido26

Liberty Valance je zřejmě nejodpornějším padouchem v dějinách filmového westernu a na scénu, kde ho zastřelí jsem se těšil celej film. __ Tento western byl natočen černobíle, což je v 60. letech už trochu nezvyklé, ale zase jsem z toho aspoň trochu cítil atmošku starých Fordových filmů ze 30. a 40. let. No a co se herců týče tak se nám tu na plátně poprvé a naposledy setkávají dvě westernové legendy John Wayne a Jimmy Stewart. Oba pánové by sice v realu mohli být otci postav, které hráli, ale nebyl problém (u Wayna trochu jo) na to zapomenout a užívat si jejich výkony. Z dalších herců stojí za zmínku hlavně Lee Marvin, kterej si zahrál onoho nechvalně proslulého Liberty Valance a John Carradine, který ke konci zazáří v malé roličce teatrálního majora Starbuckla. ()

corpsy

Nudná kovbojka s s predstaviteľmi ideálnych Američanov ( John Wayne ako drsňák, James Stewart ako spravodlivo hľadiaci idealista ). Pár guliek vystrelených, ale len preto, lebo sa to odohráva na Divokom Západe. ()

Historik

Nostalgické ohlédnutí za starým západem a vyrovnávání se s jeho legendami přišlo ve westernech do módy až o několik let později a bylo v režii mladších tvůrců. Tento pohled od klasika žánru mě překvapil, samozřejmě mile. Zajímavé bylo rovněž obsazení Johna Wayna do vedlejší role, byť se mu to kompenzovalo uvedením jeho jména v titulcích na prvním místě. Nic naplat, hlavní hvězdou, a potvrzuje to i název filmu, byl Jimmy Stewart. A byl dobrý. ()

MikO_NR_1909

Táto westernová dráma sa môže pochváliť unikátnym remeselným spracovaním. Veľmi zaujímavo a pútavo natočená legenda. Fordov intelekt a zákulisné hry v šedej optike majú ohromnú silu. Nadčasová záležitosť. ()

GodComplex

James Stewart si primo z filmu Franka Capry prinesl batuzek s pozitivnim idealismem i do westernu, kde narazil na westernove guru s pistoli Johna Wayena, ktery z meho pohledu at se snazi o jakkoliv pozitivni postavu, vzdycky bude strasne nesympaticky. Hlavni hvezdou a nejzajimavejsi postavou tak pro me zustava Vera "Psycho" Miles. Jinak podobnym neakcnim westernum, kde se vsichni non-stop nestrili jak pominuti fandim, jen by nebylo na skodu, kdyby se tvurci trosku vic snazili aby to cele nevypadalo jako umely westernovy placek nekde v hollywoodskem studiu. 6/10 ()

Freemind

Western, na který jsem se těšil, a který mne nakonec naprosto minul. Dlouhatánské scény politické agitky prokládané těmi nejpitomějšími westernovými stereotypy, stárnoucí Wayne a tucty trapně přehrávajících postav - na šerifa nebo majitele novin se opravdu nedalo dívat. Z humoru se stala fraška, z dramatu patetická křeč. Amerika v těch dobách skutečně musela čekat na Leoneho, aby ten zatuchlý, kovbojský rybník trochu provětral. ()

kaylin

John Ford byl známý především proto, že natáčel takové westerny, které se trochu vymykaly standardu. "Muž, který zastřelil Liberty Valance" je přesně takovým případem. Nejedná se o klasický western, který by stavěl na přestřelkách, i když i k jedné důležité zde dojde (zabití Liberty Valance), ale je to především o vztazích mezi lidmi a o tom, co je pravda a jestli je někdy skutečně tou nejlepší volbou. Kdy lhát a kdy nechat pravdu vyplout na povrch. Může se lhát v zájmu většiny? Film navíc v závěru ještě vytváří určité dilema. Které verzi, jež jsou nám řečeny, vlastně máme věřit? Té, která je nám předestřena jako první, anebo té, kterou se dozvíme posléze? Co když jen další lež sloužila k tomu, aby se vykonalo obecné blaho? Úvaha o tom, kde končí čest, kde končí přátelství a kde začíná něco víc. Myslím, že závěr vás může nechat poměrně rozpolcené a to je rozhodně aspekt, který takovému westernu, který je přece jen dost natahovaný, sluší. John Wayne ale předvádí jeden ze svých nejlepších výkonů a za to si musíte snímek zamilovat. Pokud jste tedy fandy žánru, anebo jste ochotni přijmout jeho přesah, který v tomhle případě rozhodně existuje a funguje. ()

Tony.cs

Viděl jsem lepší, mnohem lepší kousky. Chápu, co film říká i jaké má poslání, ale nevyužitý Wayne, to mi nesedí. ()

YURAyura

8/10 Po opravdu squele prvni polovine zacne, zacne politickemu westernu dochazet podpora volicu a pohoda cim dal vic zadrhavat bez ohledu na to, ktere herecke eso je zrovna na platne. Zanrova klise sice mc zastoupena nejsou a to hlavni je rozmetano - bohuzel tak okate, ze to divakovi je jasne jeste pred prestrelkou - o zbytek je postarano s dustojnosti, ale na 100% to opravdu neni, prestoze se jenda o opravdovy nadprumer. ()

Wiliem

Hodně kvalitní western zabalený v politickém hávu, s roztomile naivním J.Stewartem, správňákem J.Waynem, drsňákem L.Marvinem a příjemně působivou atmosférou Divokého Západu. 90%. ()

Foma

Jedna z trojice mých nejoblíbenějších fordovek, už jeho pozdní fáze, kdy byl Ford k dobývání Západu o dost kritičtější. Dost silný drama s velkým vnitřním napětím. ()

Aleee89

Čekala jsem to podstatně horší. Abyste mi rozuměli, western rozhodně nepatří mezi můj oblíbený žánr a často se stává, že u více než dvě hodiny trvajících eposů mezi všemi těmi pistolníky trpím. Chybou tohoto filmu je, že je jeho konec v podstatě snadno odhadnutelný. Vázne tu akce, napětí, chybí atmosféra. James Stewart se sice snaží seč může a jeho postava patří k tomu nejlepšímu, co je v Liberty Valanceovi k vidění (John Wayne také není špatný), ale i tak mě tento snímek, jako skoro všechny klasické westerny, které jsem prozatím viděla, nedokázal filmově uspokojit. Já a western se prostě míjíme a jen výjimečně mě nějaký film tohoto druhu dokázal přesvědčit o opaku. ()

Vědma

John Ford a jeho oblíbenec John Wayne a můj oblíbenec Jimmy Steward a jinak vynikající Lee Marvin, který je tady tak neuvěřitelně padoušský, že se mi chce volat - proboha proč jim tak dlouho trvalo zastřelit Liberty Valance ať už ho zastřelil kterýkoliv muž? ()

Dont

James Stewart jako zelenáč v ostrém protikladu k drsnému tvrďákovi, kterého ztvárnil John Wayne. Filmu by místy prospěl větší drive a více akce, ale s odstupem to hodnotím jako hodně dobrý film s výborně napsaným scénářem. ()

Fanucci

Velice originální a občas hodně vtipný western s moc chytrým závěrem (vlaková scéna). Určitě jeden z nejlepších filmů tohoto žánru, co jsem v životě viděl. ()

Malkel

Klasický western, z nejklasičtějších westernů, kterému zub času neubral na kráse, ale přidal na šarmu. Tomu napomáhají dvě naprostá herecká esa John Wayne a James Stewart, kteří jsou oba špičkový a obě jejich postavy si kradou každou scénu. Vyzdvihnu opakující se motivy, jenž přidávají na uhlazenosti snímku a také výbornou práci se stíny, díky níž filmu sluší černobílý kabátek. Pokud hledáte nějaký starší western, mohu s klidným srdcem a s koltem za opaskem doporučit.  **** ()

Martin741

Vyborny film Man Who Shoot Liberty Valance s mojim oblubencom Jamesom Stewartom. John Ford ako reziser sa postaral o kvalitnu reziu, k tomu vyborny scenar a kvalitne herecke osadenstvo : Stewart, Vera Miles..... robia z tohoto filmu nadcasovu podivanu s perfektnymi hereckymi vykonmi a dokonca aj akcnou castou : 100 % ()