Muž, který zastřelil Liberty Valance

• Česko Muž, který zastřelil Libertyho Valance (více)
USA, 1962, 118 min

Režie:

John Ford

Předloha:

Dorothy M. Johnson (povídka)

John Wayne, James Stewart, Vera Miles, Lee Marvin, Edmond O'Brien, Andy Devine, Ken Murray, John Carradine, Jeanette Nolan, John Qualen, Willis Bouchey (více)

Když se legenda stane faktem, platí legenda… Kariéra velkého amerického režiséra Johna Forda (1894–1973) začínala v době rozkvětu němého filmu a končila v šedesátých letech, kdy hollywoodský studiový systém procházel vleklou krizí a zástup mladých tvůrců čekal na svoji příležitost. Stálou součástí jeho rozsáhlé tvorby byl žánr typický pro americkou kinematografii jako žádný jiný – western. A jedním z posledních velkých Fordových westernů se stal film Muž, který zastřelil Libertyho Valance (1962). Snímek byl v době své premiéry většinou kritiky odmítnut jako mistrovo šlápnutí vedle, ale čas dal za pravdu těm, kdo v něm od počátku viděli důstojný příspěvek legendárního filmaře k pomalu se měnícímu žánru. Muž, který zastřelil Libertyho Valance je totiž poněkud atypický zástupce westernu. Černobílý snímek, natočený převážně ve studiu, bez širokých plání i bez režisérovy oblíbené lokace, jíž bylo Údolí monumentů, je vyprávěn jako vzpomínka na starou událost, kdy mladý právník Ransom Stoddard (James Stewart), který sice neuměl zacházet se zbraní, ale odvahy měl na rozdávání, zastřelil místního zločince Libertyho Valance (Lee Marvin), jehož se všichni báli. Že skutečnost byla jiná, to v té době věděl jediný muž, chovatel koní a zručný pistolník Tom Doniphon (John Wayne)… O rozpačitém přijetí filmu svědčí i jediná oscarová nominace (navíc neproměněná), kterou dostala legendární Edith Headová za černobílé kostýmy. V roce 2007 byl snímek pro své nepopiratelné kvality zařazen do Národního filmového registru při Knihovně kongresu. (Česká televize)

C0r0ner

John Wayne byl sice skvělý herec, ale jak víme z Trumba taky pěkný zmrd. Westerny obecně moc rád nemám a vyjma Tarantina (což je prostě kurva jiná liga) se mi jich líbí vyloženě poskrovnu. Tenhle film není výjimkou, protože celý děj by se dal odvyprávět za polovinu času. 55% ()

AD P

Samozrejme som od westernu cakal viac akcie, ale je to skvele obsadeny ( Wayne, Stewart, Marvin, Van Cleef ..) titul a to mu dost zvysuje hodnotu i kvalitu ! ()

pakobylka

----- "Vše pro muže, který zastřelil Liberty Valance" ----- Spíš konverzační nežli akční western, což ovšem otevírá dveře dokořán všem nesmělým netradičním myšlenkám, které se zájmem přihlížejí zpovzdálí a netroufají si přímo nabídnout své služby: Výrazná romantická linie i mírně naivní politický podtext příběhu vyloženě svědčí, neboť láska je mocná, i když poněkud iracionální čarodějka, která nedbá na místo ani na čas ... zatímco PRÁVO je navyklé držet se při zdi - obyčejně přichází na řadu až poté, co utichnou zbraně. Tudíž je velice inspirativní sledovat, kterak se zápletka s maličko nerozvážnými až zbrklými výzvami a v neposlední řadě i sama se sebou vypořádá, když se láska, právo a zbraně potkají. ()

mortak

Vrchol jedné linie Fordova mytologického zkoumání Wild Westu. Pistolníci (Wayne) a jejich zákony rychlé ruky a koltů proklatě nízko zavešených pomalu ale jistě odchazejí a na jejich místo nastupují politici a právníci (Stewart). Ale i zákon občas potřebuje pomoci ve výkonu spravedlnosti. Když se tedy touto optikou díváte na současnou Bushovu politiku, na prosazování amerických hodnot, můžete ty jestřáby trochu pochopit. Fordovy filmy jsou jejich výchova, taková Rice na ně musela koukat denně. ()

laik_60

Pomalý až takmer nudny začiatok sa postupe mení v zaujímavú to kombináciu politického thrilleru osadeného do westernového prostredia. ()

ivan_drago

Postavy působí až příliš jako karikatury a výuka čtení a amerických dějin dle mého není správná náplň westernu... Navíc mi přišlo, že všichni nosí směšné velké nebo směšně malé klobouky.... Hudba pěkně dokresluje děj a ta nenávist a i samotný Liberty Valance jsou vykresleni s alespoň minimální dávkou reálnosti... ()

Mirokukii

Vynikající western ve kterém se více volí, než střílí. Politika tady má hlavní slovo, a dostatečné sžití postav tím trpí. Což je chyba, vzhledem k tomu jak je příběh vyprávěn. Typický John Wayne, jako jeden z posledních, s koltem u pasu. Divoký západ pomalu končí. ()

Mr.Bulanek

Film to není špatný, ale s porovnání s jinými westerny musím šáhnout pro průměrnější hodnocení. I když má svoje kvality a můžu ho jenom doporučit. ()

neoBlast

Adorace tohoto snímku (v současnosti v imdb Top250) je mi tak trochu záhadou. Pokud nahlížíte na film jako na western (já ne), tak se o oživení jedná, ale jinak jen další optimistická agitka (pověstný american dream?), kterých má ve své filmografii zrovna Jimmy Stewart snad až příliš. 60 % ()

danoo

Unikátna zmes protikladov dobra a zla, idealizmu a realizmu, pravdy a legendy, výhry a prehry. Pridaným napätím je milostný trojuholník medzi Jamesom Stewartom, Verou Miles a Johnom Waynom, v ktorom Ford sympatizuje práve s Waynom. Ten, keďže bojuje s mečom nemá nárok na úspech, ale túto logiku príjma a je ochotný podporiť Stewartovho Ransa pre dobro štátu a národa. Fordovou definitívnou otázkou však je, ako túto logiku prijímajú zvyšní aktéri trojuholníka... ()

JohnSmith

Celkem slušný western o idealistovi, který přijíždí na divoký západ, aby zde bojoval knihami proti pistolím. Klaďasové Wayne a Stewart tolik nezaujmou jako naprosto nechutný záporák Lee Marvina. Škoda, že víc prostoru nedostali Van Cleef a Strode. ()

blackJag

Scéna, ve které dostal Wayne od Stewarta do držky, byla dokonalá, ale jinak mi tam hodně vadila afektovanost a nesmyslné množství sitcomových vložek. Přílišné Stewartovo položení do role si Ford tentokrát moc neohlídal. 50% ()

zigíš

Námět je nadějný, nebýt toho zoufale předvídatelného provedení. A zvláštní, jak Ford své dvě hvězdy drží zkrátka: je tolik dramat kde je Stewart výřečnější a tolik westernů s akčnějším Waynem. Aspoň ten Lee Marvin záporačí s chutí. ()

Pecival

Divoký západ trochu jinak. Film má poměrně originální zápletku, ale příliš se vleče. Navíc je svým idealismem a naivitou tu a tam protivný. Stewart mi moc neseděl (nehrál špatně něco mi nesedělo), no Wayne hraje víceméně pořád to samé, ale nevadí. Závěrečná pointa se mi docela líbila. Lepší tři. ()

Šakalík

Tohle je opravdu moc pěkný film. Není to úplně typický western, přestože jej natočila westernová legenda John Ford a jednu z hlavních rolí si zahrál jeho dvorní herec John Wayne. Jenomže příběh se netočí ani tak kolem něj, jako spíše kolem mladého právníka Ransoma Stoddarda (ztvárnil jej James Steward) a John Wayne, přestože mu samozřejmě nechybí stylový šátek kolem krku, tady nehraje toho typického ostrostřelce a strážce pořádku coby dokonalého gentlemana. Tady je to spíše takový vesnický křupan, který má sice pro strach uděláno, ale když na to přijde, tak se do záležitostí, které se ho bezprostředně netýkají, raději neplete. Možná právě proto, že na rozdíl od většiny jiných jeho filmů není upřená veškerá pozornost pouze na něj, užívá si Wayne svoji roli sebejistého frajírka mírou vrchovatou a některé jeho repliky jsou prostě kouzelné (třeba: „Liberty Valance je nejtvrdší chlap jižně od Picketwire.“ Na chvíli se zamyslí, přivře oči a doplní: „Hned po mně.“ :-) Já tohle prostě ŽERU!) Za zmínku stojí ještě dvě postavy. Jednak poněkud připosraný a obtloustlý šerif Link Appleyard, jenž se stará hlavně o to, kde by se zadarmo najedl, a pak taky budoucí hvězda leonovek Lee van Cleef, který zde ztvárnil postavu jednoho z Valancových nohsledů. ()

Arkanoid

„Either you leave town or tonight be on that street alone.“ Videl som 124 min. verziu. Film nezačína šťastne, ale na westerny alebo postwesterny sa nostalgická nálada hodí. Nie je však dobré ňou bez akéhokoľvek iného trochu viac adrenalínovejšieho a dramatickejšieho prvku začať film. Lepšie by ju bolo do filmu pridať až po tomto prvku. Názov tiež filmu nerobí dobre, lebo je spoilerom. Na počiatku hrdinská hudba a úvodné titulky (celkom štýlové), ako to už býva. John Ford už vtedy mal skúsenosti s farbou, no rozhodol sa pre čiernobiely obraz. James Stewart dobre hrá komunikačný prejav sebavedomého senátora. Súčasnosť príbehu je nuda, aj keď v nej vidíme správne hodnoty, tak sa v príbehu presúvame do akčnejšej minulosti. Lee Marvin je rozpoznateľný podľa hlasu, keď žiada pohoničovho ochrancu vyhodiť náboje z brokovnice. Woody Strode je pomocníkom Johna Waynea, ktorý hlavného hrdinu nájde zbitého. Vera Miles zasa hrá girfirend of John Wayne (aspoň podľa plotu na wiki), čím vzniká milostný trojuholník. Je až čudné, ako sa ľudia vedia upnúť na ideály. Narážam na náklonnosť hlavnej ženskej postavy Hallie v podaní Very Miles a jej scénu, ako hlavný hrdina zistil, že nevie čítať. Niežeby reagoval hneď vzhľadom na jeho sympatie ku nej a povedal „Naučím ťa čítať.“ Nie, tvorcovia nám predkladajú človeka, ktorý na divokom západe nemá EQ a nie je to pritom zločinec, čo znamená, že jeho prežitie je dosť fantasy. Jeho reakcia, v ktorej sa jeho herecký predstaviteľ James Stewart príliš dlho a príliš vysokým hlasom čuduje „You mean can’t read at all?“ mi príde znova dosť mimo, lebo negramotnosť mi u kuchárky 19. storočia príde ako bežná vec, kým on sa nad tým potrebuje zastaviť pár minút, čím ju emocionálne zraní. Aj toto tohto hrdinu dosť degraduje na úroveň zbytočnej postavy závislej od druhých ľudí (spoiler alert). Ešte že sa dočkáme napätej scény medzi Johnom Wayneom a Leem Marvinom, ktorý v tomto filme ponúka z hercov najlepší výkon v úlohe hlavného záporného hrdinu. Lee Van Cleef ako jeho pravá ruka síce vyzerá drsne, ale výkony z Leoneho dvoch filmov dolárovej trilógie tu nedosahuje. Napätie tu nemá dosť kvalitných scén, čo je na škodu. Na drámu tu postavy príliš málo diváka chytia za srdce, keďže si vie pozrieť lepšie a intenzívnejšie scény v iných filmoch. Tento film sa navyše priveľmi zaoberá politikou, z ktorej ukazuje len nádej v naplnenie vyšších ideálov, ktoré nevieme, či tí politici naplnili. Vo filmoch sa oplatí viac zobrazovať priamy dopad určitých akcií, lebo tie sa dajú prežiť intenzívnejšie aj cez filmové sprostredkované rozprávanie. Ale aby som ostal v žánri, odporúčam o rok mladší Hud s Paulom Newmanom v hlavnej úlohe. Tento postwestern ukazuje, ako sa má využívať nostalgia na dramatické účely a nie na to, aby diváka uspala a taktiež je dobrým príkladom toho, čo je to dráma o troch postavách. The Man Who Shot Liberty Valance je béčko, kde sa nešťastne utlmila akcia a focus obsahu sa zameriava na trochu nereálneho kladného hlavného hrdinu, ktorý síce ostatných učí právo, ale tí ostatní mu poskytujú ochranu a pomoc, keď ich potrebuje a tak do žánru western v jeho hlavnej úlohe veľmi nezapadá. „Alright, dude, this time, right between your eyes.“ –„Whiskey, quick.“ Jazykové okienko: mend fences; dog's age; sound advice; who-hit-john; talk the ears off a wooden Indian; buckboard. () (méně) (více)

Chegi

Náhodou jsem na to narazil v TV - kdybych nezahlédl během přepínání Jamese Stewarta, skončil bych jako obvykle na ČT24. Když jsem překousl hrozný dabing, vyklubal se z toho příjemný netradiční western. Lee Marvin hraje pěkně zápornýho gangstera, James Stewart, jak už je zvykem, je čistý jako slovo boží. Díky tomu taky ohromí vesnickou dívku Veru Miles, kterou má vyhlídnutou pravý drsňák John Wayne. Takže s takovýmto obsazením se jiný, než dobrý flm ani neočekává. Jen ten závěr mohl být trochu lépe dotažený. ()

LEATHERFAC

Druhé westernové setkání s údajnou režisérskou "legendou" J. Fordem. No upřímně: a co že je na něm tak legendární? Mě to přišlo opět dokonale nudné, nezáživné, upachtěné, místy směšné. Postavy na hraně nechtěné parodie - např. ta nejubožejší postava neschopného připosraného tlustého šerifa, jakou kdy western viděl. Film jako takový je nechutně patetický, americky patriotický a hercí jsou víc divadelní, než by to bylo únosné v Národním. Navíc po Stopařích, je to druhý film, který mi naprosto znechutil Johna Weyna a to ti Forde opravdu neodpustím. Vrcholem absurdnosti je fakt, že Waynovi i Stewartovi bylo v době natáčení nějakých 53 - 55 let a mají v retrospektivním vyprávění hrát "mladíky". Nevím co si pod tím Ford představuje, ale já bych si představil někoho max 30 let. Obsadit do takových rolí padesátileté fotry a maskovat to černobílou barvou filmu...? Trapnost dostoupí maxima ve scéně voleb, kde se Wayne otočí na chlapa evidentně minimálně 40tiletého a vyžene ho od voleb se slovy, že je na volby moc mladý!!! :-D To snad ne? Nejspíš tím chtěl opticky snížit zoufalý věk hlavních hrdinů, ale moc se mu to nepovedlo. Takže k té legendě: možná hloupé srovnání, ale vedle režie Howarda Hawkse, Sergia Leoneho nebo Kevina Costnera je Ford naprostý neumětel a kdo ho prohlašuje za klasika, či legendu, měl by si strčit rychle hlavu do prdele... Ne, John Ford není můj režisér. ()