Muž, který zastřelil Liberty Valance

• Česko Muž, který zastřelil Libertyho Valance (více)
USA, 1962, 118 min

Režie:

John Ford

Předloha:

Dorothy M. Johnson (povídka)

John Wayne, James Stewart, Vera Miles, Lee Marvin, Edmond O'Brien, Andy Devine, Ken Murray, John Carradine, Jeanette Nolan, John Qualen, Willis Bouchey (více)

Když se legenda stane faktem, platí legenda… Kariéra velkého amerického režiséra Johna Forda (1894–1973) začínala v době rozkvětu němého filmu a končila v šedesátých letech, kdy hollywoodský studiový systém procházel vleklou krizí a zástup mladých tvůrců čekal na svoji příležitost. Stálou součástí jeho rozsáhlé tvorby byl žánr typický pro americkou kinematografii jako žádný jiný – western. A jedním z posledních velkých Fordových westernů se stal film Muž, který zastřelil Libertyho Valance (1962). Snímek byl v době své premiéry většinou kritiky odmítnut jako mistrovo šlápnutí vedle, ale čas dal za pravdu těm, kdo v něm od počátku viděli důstojný příspěvek legendárního filmaře k pomalu se měnícímu žánru. Muž, který zastřelil Libertyho Valance je totiž poněkud atypický zástupce westernu. Černobílý snímek, natočený převážně ve studiu, bez širokých plání i bez režisérovy oblíbené lokace, jíž bylo Údolí monumentů, je vyprávěn jako vzpomínka na starou událost, kdy mladý právník Ransom Stoddard (James Stewart), který sice neuměl zacházet se zbraní, ale odvahy měl na rozdávání, zastřelil místního zločince Libertyho Valance (Lee Marvin), jehož se všichni báli. Že skutečnost byla jiná, to v té době věděl jediný muž, chovatel koní a zručný pistolník Tom Doniphon (John Wayne)… O rozpačitém přijetí filmu svědčí i jediná oscarová nominace (navíc neproměněná), kterou dostala legendární Edith Headová za černobílé kostýmy. V roce 2007 byl snímek pro své nepopiratelné kvality zařazen do Národního filmového registru při Knihovně kongresu. (Česká televize)

Chema4

Ak ste čakali divokú akčnú jazdu, tak je veľmi pravdepodobne že nepoznáte tvorbu Johna Forda, nieje to totiž jeho prvý film kde by sa viac menej len rozprávalo, a tu sa rozprava naozaj viac než dosť hlavne o politike, zákone a práve ale aj o záporakovy, Libertym Valancovi, ktorý naháňa hrôzu nie len obyvateľom Shinbone ale aj samotnému šerifovi. Jediný ktorý sa mu nebojí postaviť je Rance Stoddart čerstvo vyštudovaný právnik ktorý naivne veri v silu zákona a že dokáže záporaka dostať do vezenia po dobrom, rýchlo ale zisťuje že to nebude také jednoduché a že na divokom západe žiadne pravidla neexistujú preto berie zbraň do rúk aby vykonal to čo je podla neho správne. Film niekoho môže otravovať hlavne kôli zdĺhavým a moralistickým rečiam, ja ale film považujem za nadpriemer hlavne kôli nečakanému zvratu ktorý film zdvihol minimálne o jednu triedu vyššie, a tak isto sa tu ukáže mimoriadne hviezde osadenstvo ako Wayne, Stewart, Marvin, Van Cleef. Klasika. 75% ()

Misterioso

Není to špatný film, jistě má své místo mezi westerny, nicméně já se těšil na westernovou jízdu, což byla nepochybně chyba, protože jsem dostal film, ve kterém Divoký západ vlastně hraje až druhé housle. Ty tu také hraje standardní John Wayne, který je trochu zastíněn Jamesem Stewartem, který je v roli právníka (kterého si zahrál už poněkolikáté), výborný. Ale jinak si podle mě nebudu mít za pár dní na co vzpomenout - což mi vždy docela dost vadí. Navíc pár hluchých míst se také našlo... No prostě - tentokrát mi spojení Ford + Wayne nesedlo ani zdaleka tolik jako v Pátračích, nicméně možná podruhé, když už budu vědět, že se vlastně nejdu dívat ani tak na western jako na drama, mi tenhle film sedne o něco lépe. ()

brasek

Snímok si zakladá na prepracovanom dramatickom príbehu, ktorý je vyrozprávaný do všetkých detailov. Preto možno súhlasiť, že snímok je netradičný oproti iným klasickým westernom, ktoré sú viac založené na akcii. ()

karnifex

Tento film ze všeho nejvíc připomíná Limonádového Joea, až na to, že je myšlen vážně. A na rozdíl od něj se děsně vlečně, takže je po většinu času dost nudný. Pobaví jen ve chvílích, kdy demonstruje stereotypy tehdejších snímků - například "hodný černoušek", samozřejmě sluha jednoho z hrdinů (ale aspoň už ho zde hraje skutečný afroameričan, a ne jen špatně namaskovaný běloch, jako v ještě starších filmech). Výkony některých představitelů (obzvlášť těch, kteří mají být "zábavní": tlustý šerif a novinář násoska) jsou otřesné a také hlavní záporák značně přehrává. A to, jak skutečně proběhla klíčová přestřelka, musí být okamžitě jasné i desetiletému dítěti - nechávat si "odhalení" až na konec svědčí o podceňování diváků.. ()

Pythonator

Velmi nudný western, který není ani tak western jako politické drama. Pro fanouška westernů té doby a novějších je to hrozné zklamání. Tento film působí jako by byl natočen o dvacet let dříve. A nejenom protože je černobílý. Je to prostě hodně jiný typ filmu než o dva roky starší Sedm statečných. Nevědět, kdy to bylo natočeno a nevydět jak je tam Wayne starý, tak bych to skutečně zařadil někam do čtyřicátých, maximálně padesátých let. A tam mi ty westerny ani zdaleka tak nevoněly jako v těch šedesátých. ()

Bogrant

Western, ktorého prvá polovica sa odohráva v kuchyni, asi nebude tým pravým orechovým. Tešil som sa a bol som zvedavý, lenže aj napriek obsadeniu dvoch velikánov svojej doby to bolo dosť statické a sterilné predstavenie, v ktorom sa málo strieľa a viac sa zákonite rozpráva. Čo, v tom prípade možno označiť za dvojhodinovú nudu a tak trochu zbytočnú odlišnosť. Záver bol dobrý, bez nejakého extra veľkého sklamania. ()

JARDAHONDA

Moderní western,který předčí všechny ostaní a spolu s Přepadením,tak patří k nejlepším dílům svého žánru.. J.Stewart,jako právnický břídil hodlá zbavit městečko bandity Liberty Valance ( L.Markvin ) a J.Wayne,jako rančer,kterého s právníkem spojuje úmysl a zájem o stejnou dívku..Jeden dostane pistolníka,,,,druhý zase děvče...Nadprůměrný realistický film se zajímavou zápletkou**** ()

kavralajka

Komorně pojaté westernové drama, ze skvělým padouchem v podání Lee Marvina. Na odstřel takového dacana bych si taky stoupl do řady😉 Omlazení obou hlavních protagonistů mi sice nepřišlo moc věrohodné, ale na kvalitách filmu to neubralo. ()

StaryMech

Necelé dvě hodiny konverzace klišovitých postav rámuje působivě nostalgický úvod a závěr. "Když se legenda stane skutečností, tiskněte legendu." (Známe to: Tisk už se postará, aby se legenda stala skutečností.) ()