Nejznámější román F. Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby (1925) nebyl zprvu právě populárním čtivem, i když během jednoho roku od prvního vydání vznikla divadelní adaptace, již na Broadwayi režíroval George Cukor, a podle ní také hollywoodský film režiséra Herberta Brenona, jenž se bohužel nedochoval. O pár let později byla kniha prakticky zapomenuta a teprve po dalších, poválečných vydáních se dočkala zaslouženého uznání i čtenářské obliby. Kniha zachycuje „jazzový věk“ bouřlivých dvacátých let, kdy nečekaná hospodářská prosperita byla často vykoupena ztrátou morálních hodnot a kdy „stará“ aristokracie těžce snášela nastupující konkurenci z řad nejrůznějších zbohatlíků, z nichž mnozí byli zapojeni do bujícího organizovaného zločinu. Podruhé byl román zfilmován v roce 1949 (režie Elliott Nugent, titulní role Alan Ladd) a potřetí v roce 1974 (režie Jack Clayton, titulní role Robert Redford). S ještě větším časovým odstupem, až v roce 2013, vznikla zatím poslední verze, režírovaná australským tvůrcem Bazem Luhrmannem, v níž si hlavní postavu zahrál Leonardo DiCaprio. Na rozdíl od svých předchůdců měl Luhrmann k dispozici pokročilou technologii digitálních efektů, jež mu dovolila mimořádně přesvědčivě zrekonstruovat dobové reálie i tehdejší atmosféru New Yorku a jeho nejbližšího okolí. I ostatní postavy hrají známí představitelé Carey Mulliganová (Daisy), Tobey Maguire (vypravěč Nick Carraway) a Joel Edgerton (Tom Buchanan). Největší devízou snímku je však jeho promyšlená vizuální stránka, která byla mj. vyznamenána Oscary za nejlepší výpravu a kostýmy, jež vytvořila režisérova manželka Catherine Martinová. (Česká televize)

dwyane

Je to o atmosféře, pocitu z filmu během sledování a po skončení, emocích. To vše jsem zažil a rád to zažiji v budoucnu znovu. ()

kosoj

Tvůrci kladli maximální důraz na vizuální složku a zcela opomněli „prokreslit" jednotlivé postavy. Pozlátko zakrývá prázdnotu. Při sledování filmu jsem se nemohl zbavit představy, jak to herci natáčí před zeleným plátnem a prostředí se poté doplňuje digitálně. Připomnělo mi to Karlíka a jeho továrnu na čokoládu nebo poslední filmy Sherlocka Holmese od Guy Ritchieho. ()

D.awi.d

Soundtrack sám o sobě na 5 hvězdiček. Mám radši soundtracky instrumentální a komponované jako celek pro celý film, ale tenhle, ač písničkový, je naprostá pecka. Jay-Z included. ()

ANTYCHRYST

Opravdu zajímavej filmovej koncert. První hodinka je neskutečná. Celé to je mega luxusní, stará americká, snobská párty :) z které zrak přechází. Soundtrack je hodně vymazlenej a parádně se k filmu hodí. Jak se rozjede milostnej trojúhelník je to už o trošku slabší, ale i přesto film neztrácí nic na své vizuální kráse. Prachy, prachy, prachy to je oč tu běží, jo a trochu lásky a touhy taky. Caprio a Maguire jako vždy perfektní. 90 % ()

baltik

Šlo to asi až moc daleko, moc romance, moc krásy, moc všeho.. Na další věc co mi přijde na mysl je hudba. Pro pochopení milostné frakce tohoto filmu by měla být asi sama doba a ta prostě je někde mezi 20tými a dneškem. Celé to tak pokulhává samo za sebou ale nemohu říct, že to celé je špatné. Docela pěkně se na to kouká ale 140+minut je prostě nějak moc. I přes mou kritiku prakticky všeho vám doporučím se na to podívat. ()

Evii.B

Dokonalé, velkolepé! Odpoledne jsem dočetla knihu a večer jsem si pustila film. Ze začátku jsem z toho měla strach, jestli to bylo správné rozhodnutí, protože jsem se hrozně soustředila na dějovou linku. Ale světe div se oni se jí naprosto drželi. Děj jde shrnout do 3 vět, ale pokud ho zkoumáte hloub je docela promyšlený a spletitý. Myslím, že film má docela dobrý výběr obsazení. Ale hlavně úžasné scény, ty barvy, světla, kostýmy, ... ještě teď jsem z toho vedle! Celá ta atmosféra byla úžasná. A soundtrack, taky na jedničku! ()

groz122

Tak... Letos si Di Caprio už po druhé zahrál roli nechutně bohatého člověka - a že mu to ale jde !! Jistě bych teď mohl chválit jeho výkon jako tucet lidí přede mnou, ale to si myslím že je už zbytečné, protože vždy když vychází film s Di Capriem do kin tak nečekaně od něho vlastně nic jiného než špičkový výkon. Ale co film jako takový ? Jedním slovem - originální. Spravování scén velkých večírků bylo opravdu fantastické a bylo mi líto že se objevili jen tak ledabyle. Film opravdu umí navodit atmosféru 20. Století v americe : staré obleky, na každém rohu někdo s doutníkem, veteránská auta ve špičkovém stavu a mohl bych pokračovat. Gatsby je opravdu obrovský ! A to že je to člověk který si dokáže přispůsobit život tomu jen napovýdá. 86% ()

DaveSmith

Barevná fantazie, tak si to asi Baz Luhrman představoval. V Moulin Rouge to ještě slušně fungovalo, ale tady už jen kopíruje sám sebe. Po pár minutách koukání barvy zevšední a ty otravný nájezdy kamery z dálky... Jeden nebo dva by bohatě stačili, ale koukat celý dvě hodiny na to, že režisér není schopnej přijít s něčím originálním, je vážně nuda. Soundtack, kterej má asi nastavit jakous takous retro-romantickou atmosféru, je vážně slaboučkej. Leo sice hraje dobře, ale jakožto hlavní postavu si ho nezamilujete. Tobey ani prakticky nemá co hrát, to je jen vypravěč. Carey Mulligan je zase taková ozdůbka bez charakteru. Jedinej to trochu zachraňuje Joel Edgerton. No čekal jsem o dost víc vzhledem k obsazení, ale tady spíš selhala režie a scénář. Dokoukal jsem prakticky jen kvůli parádním kostýmům a výpravě. ()

sosi

Zobrazená krásna doba starého New Yorku, geniálnych večierkov, vizuálne zvládnuté skvele. Nečakal som, že takýto príbeh a môže dostať a stalo sa. Necelé tri hodiny som to dokázal sledovať a užíval som si efektné spracovanie, natočené s chuťou, plného farieb a hlavne skvelých soundtrackov. ()

TommyDiamond

Vůně úspěchu a neomezených možností. To je New York 20.let minulého století. Rozmach, který pohltil východní pobřeží spojených států vybízel k tomu splnit si americký sen. Z obyčejného člověka, jenž dokázal využít svůj potenciál byl v krátké době větší boháč než z kdejakého krále. Symbolem tohoto snu se zde stal Jay Gatsby. Jeho okázalé večírky a minimální přítomnost ve společnosti z něho vytvořili doslova mýtus. I když měl Gatsby bohatství, úspěch i slávu, tak jedno mu přeci chybělo. A to láska ženy, kterou miloval..... Luhrmann dokázal vytvořit okouzlující velkofilm, kterého jsem se nemohl nabažit. Každá scéna, každý záběr jsou propracované do toho nejmenšího detailu a působí velkolepě. Stačí se dívat a kochat! K tomu připočítám užasnou hudbu, tragický konec a DiCapriův skvělý výkon a pět hvězd mi málem nestačí..... ()

dj.coffee

Na me az priliz roztahane...prvnich 30 minut cekam, co se bude dit, kdo ze je ten Gatsby...potom hodina o nicem...konec relativne slusny. Nebyt Dicapria, bylo by to u me za 2*. ()

Azrail

Ze začátku mi to přišlo trochu kýčovité, ale jak se film rozjížděl, začal mi připadat čím dál víc úžasný. DiCaprio znovu ukázal, že je momentálně na vrcholu, podal vynikající výkon, ale neméně se mi líbili výkony Carey Mulligan a Maquiera. Zakomponování moderní hudby mi taky přišlo jako dobrý nápad, a song Young and Beautiful mě doslova učaroval. Pár chybiček se na filmu najde, a proto ode mne film nedostane plné hodnocení, ale 4 hvězdičky si dle mého plně zaslouží :) ()

El Patron

Velmi opulentní film, jenž těží ze svého zpracování, ale téměř suchý děj. Gatsbyho láska k ženě jménem Daisy je vlastně jediný hlavní příběh filmu. Snažení, dojat diváka k slzám, působí kýčovitě. Jedna dramatická scéna v hotelu,kdy Leo neudrží urážky od manžele Daisy nestačí. Spousty rozdělaných věcí, které nebyly dotaženy do konce, jako by se snažili nechat prostor divákům. Nemůžu ovšem odepřít určité vtažení do děje a zábavnost, kde mě ty necelý dvě a půl hoďky vůbec nenudily a hlavně perfektní prokreslení postav, i když u Gatsbyho to trvalo trochu déle. Emocionální ale přímočaré. ()

gamatha

Obrazovo okázalé, hudobne drzé, herecky slušné. Tak čo je potom na Gatsbym zle? Toto všetko už Luhrmann vystrielal na Moulin Rouge. Nič z toho neprekvapí, ba dokonca vďaka nekonečnej stopáži unudí.... to všetko je odpustiteľné, keby nenatočil Gatsbyho bez Fitzgeralda. Podobná blamáž ako keď Wright natočil Annu Kareninu bez Tolstého... hold knižné predlohy sú mrchy, mali by sme prestať čítat. ()

Clark_Kent

New York a spousta lidí co měli energii na rozdávání a dokázali se bavit den co den, se mi velice zalíbila. Milostný trojuhelník v podstatě se mi to líbilo. ()

Marty7CZ

Hrozně mi vadila ta kravská moderní hudba, ůplně mi to zkazilo centrální chuť....Ale ten DiCaprio, je to prostě NEW DeNiro, HOTOVO! ()

jadran90

Risk. Klasické dílo literatury doplnit současnou hudbou a moderním vizuálem...na to buď přistoupíte, nebo ne. Překvapivě patřím do první skupiny. První polovina je i díky úžasnému soundtracku neskutečná jízda, zábavnější party než ty současné. Ke konci dle mého Luhrmanna svazuje nutnost přidat víc knížky a sociálních otázek. DiKaprio je velký herec, Mulligan vždycky milá a Maquire neměl coby zprostředkovatel děje moc co zkazit. Ach jo, kam ta dnešní móda spěje? ()

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

04.05.2014

Muži v černém nás sice naučili, že „Elvis není mrtvej. Odletěl domů.", tohle zakončení ale u jeho nové biografie nečekejte. Ve Warner Bros. ji totiž chystají s muzikálovým klasikem Bazem Luhrmannem … (více)

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014